Boom social networkingu

901 views

Published on

Published in: Education, Travel, Business
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
901
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
11
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Boom social networkingu

 1. 1. BOOM social networkingu AKO TO VYUŽIŤ? Petra Prekopová Medzinárodná vedecká konferencia Nové trendy v marketingu
 2. 3. AGENDA: <ul><li>Čo sa vlastne stalo? </li></ul><ul><li>Prečo sa ľudia začali socializovať? </li></ul><ul><li>Ide naozaj o boom? </li></ul><ul><li>Čo to znamená pre marketing? </li></ul><ul><li>Ako to môžeme využiť? </li></ul>
 3. 4. <ul><li>WEB 0.0: 80. a začiatok 90-tych rokov: internet ako výsada skupiny počítačovo gramotných užívateľov, dôraz na obsah </li></ul><ul><li>WEB 1.0: 90-te roky: výrazná penetrácia internetu medzi širšiu skupinu užívateľov, objavovanie komunikačných možností </li></ul><ul><li>WEB 2.0: začiatok 21. storočia: užívateľ prevzal moc nad obsahom internetu </li></ul><ul><li>WEB 3.0, WEB 4.0, WEB .... </li></ul>ČO SA VLASTNE STALO?
 4. 5. <ul><li>ZAČAL SA PROCES MASOVEJ SOCIALIZÁCIE </li></ul><ul><li>Geometrický nárast počtu užívateľov komunitných portálov </li></ul><ul><li>Rozvoj virtuálnych svetov </li></ul><ul><li>6 degrees of separation </li></ul>ČO SA VLASTNE STALO?
 5. 6. <ul><li>rozvoj technológií – rýchlosť a bezplatné využitie </li></ul><ul><li>Potreba „stay in touch“ </li></ul><ul><li>Potreba zdieľať názory, postoje, ale aj zážitky </li></ul><ul><li>Exibicionizmus </li></ul><ul><li>Túžba stať sa známym </li></ul>PREČO SA ĽUDIA ZAČALI SOCIALIZOVAŤ
 6. 7. <ul><li>ÁNO IDE, DOKAZUJÚ TO ČÍSLA: </li></ul><ul><li>161 mil. Unikátnych užívateľov FB </li></ul><ul><li>183% medziročný nárast užívateľov Facebooku v regióne CEE </li></ul><ul><li>cca. 60 tis. užívateľov zo Slovenska (október 2008 pričom v januári ich bolo cca. 20 tis.) </li></ul><ul><li>Méta na Slovensku – 300 tis. užívateľov v roku 2009 </li></ul>IDE NAOZAJ O BOOM?
 7. 8. <ul><li>ÁNO IDE, DOKAZUJÚ TO ČÍSLA: </li></ul><ul><li>119 mil. unikátnych užívateľov portálu MySpace.com </li></ul><ul><li>29 mil. aktívnych užívateľov portálu LinkedIn </li></ul><ul><li>15 mil. aktívnych obyvateľov virtuálneho sveta Second Life </li></ul><ul><li>3.8 mil. aktívnych užívateľov mikroblogu Twitter </li></ul>IDE NAOZAJ O BOOM?
 8. 9. <ul><li>ÁNO IDE, DOKAZUJÚ TO OBJEMY INVESTÍCIÍ: </li></ul><ul><li>Portál MySpace.com v roku 2005 kúpila News Corp. Ruperta Murdocha za 512 mil. libier </li></ul><ul><li>YouTube odkúpeny gigantom Google za 1,7 miliardy USD </li></ul><ul><li>Investície do reklamy na FB tento rok – 265 mil. USD </li></ul>IDE NAOZAJ O BOOM?
 9. 10. <ul><li>SPOTREBITEĽ SA ZMENIL </li></ul><ul><li>Sofistikovanejší a náročnejší na prijímanie reklamného posolstva </li></ul><ul><li>Dostal moc v podobe interaktivity </li></ul><ul><li>Ochotný prijímať reklamné posolstvo ale požaduje relevantnú protihodnotu </li></ul>ČO TO ZNAMENÁ PRE MARKETING?
 10. 11. <ul><li>OBJAVILI SA NOVÉ MOŽNOSTI KOMUNIKÁCIE </li></ul><ul><li>Ktoré spotrebiteľ bude ochotne prijímať – dôkaz v štúdii Neverending friending </li></ul><ul><li>Otvorila sa brána do dokonalejšieho poznania spotrebiteľa </li></ul><ul><li>Vzťah P2P </li></ul><ul><li>Spotrebiteľ sa môže podieľať na tvorbe komunikácie či produkte ako takom </li></ul>ČO TO ZNAMENÁ PRE MARKETING?
 11. 12. <ul><li>OBJAVILI SA NOVÉ MOŽNOSTI KOMUNIKÁCIE </li></ul><ul><li>Komunitné portály </li></ul><ul><li>Virtuálne svety </li></ul><ul><li>Blogy, mikroblogy, diskusie </li></ul><ul><li>Virálny marketing </li></ul><ul><li>Ostatné nástroje Webu 2.0 </li></ul>ČO TO ZNAMENÁ PRE MARKETING?
 12. 13. <ul><li>VYSKYTLI SA VŠAK AJ NOVÉ OTÁZKY: </li></ul><ul><li>Etika </li></ul><ul><li>Prístup k osobným údajom </li></ul><ul><li>Regulácia </li></ul>ČO TO ZNAMENÁ PRE MARKETING?
 13. 14. AKO TO MOŽEME VYUŽIŤ? <ul><li>Nadviazanie priateľského vzťahu so svojou cieľovou skupinou </li></ul><ul><li>Vynikajúce možnosti šírenia buzzu a pozitívneho PR </li></ul><ul><li>Napravenie reputácie marketingu – ak ho firmy začnú uplatňovať podľa pravidiel WEBu 2.0 </li></ul><ul><li>Spotrebiteľ ako súčasť a nositeľ značky </li></ul>
 14. 15. ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ [email_address]

×