Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Upcoming SlideShare
Evaluación Sesión 3
Next
Download to read offline and view in fullscreen.

0

Share

Barva - Ti corona mga_5046

Download to read offline

Barvy, kterými tiskneme knihy http://www.peoplecomm.cz

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all
  • Be the first to like this

Barva - Ti corona mga_5046

  1. 1. Technická informace 6. 2010 | tisk obalů | ofsetový tisk CORONA®-MGA 5046 Nemigrující barvy pro archový ofsetový tisk pro výrobu obalů na potraviny – „nízko-migrační barvy“ Ochrana spotřebitele vyžaduje, aby obaly nezpůsobovaly kontaminaci zabalených potravin. Potiskované materiály tiskové barvy a laky tak nesmějí obsahovat takové látky, které přecházejí na náplň obalu v množství, přesahujícím mezní hodnoty. Jako zodpovědný partner tiskového průmyslu vyvinula firma hubergroup nové tiskové barvy pro archový ofset, které jsou nejen senzoricky neutrální, ale nemigrující. Nežádoucí vzájemná působení mezi potravinami a jejich obaly mohou vznikat • obtiskovou migrací ve stohu nebo v kotouči, tzn. přechodem vizuálně nerozpoznatelných látek z tisku do shora ležící nepotištěné rubové strany a odtud nakonec do zabalené potraviny, • migrací, tzn. přechodem látek z tisku skrz potiskovaný materiál do potraviny, • přenosem prchavých látek ve vzduchovém prostoru uzavřeného obalu s následkem zhoršení vůně a chuti. Z důvodů nákladů se podíl primárních obalů v posledních letech výrazně zvýšil. Podle definice přichází v primárních obalech zabalená potravina do přímého kontaktu s nepotištěnou vnitřní stranou obalu. Pomocí tiskových barev pro archový ofset CORONA®-MGA5046 mohou být primární obaly potravin a poživatin vyráběny ze skládačkového kartonu a papíru, které jsou shodné s aktuálními evropskými a národními právními předpisy. Právním základem jsou nařízení (EG) 1935/2004,(EG)2023/2006 a zákon o potravinách a spotřebních předmětech. Reguluje rozšiřování potravin, , kosmetických přípravků a dalších spotřebních předmětů (LFGB) a představuje směrnici pro úpravu obalů, především obalů potravin.  „Odstavec 3z (EG) 1935/2004: Spotřební předměty musí být podle dobré výrobní praxe (GMP) vyrobeny tak, aby za určených a předpokládaných podmínek jejich použití nepředávaly na potraviny žádné částice v množství, které je vhodné: • aby ohrozilo lidské zdraví nebo • způsobilo nepřípustné změny složení nebo • zhoršení organoleptických vlastností potravin Tiskové barvy CORONA®-MGA obsahují výhradně části s nemigrujícím potenciálem nebo migrujícími částicemi které jsou schválené pro kontakt s potravinou. Zásadně
  2. 2. se tak odlišují od konvenčních ofsetových barev. U série CORONA®-MGA 5046 byly tyto schválené migrující části zredukovány na minimum. SOUHRN Tiskové barvy CORONA®-MGA se chovají senzoricky neutrálně a mají nízký sklon k migraci a swellingu. Splňují tak požadavky shora uvedených právních předpisů. Novou formulací tiskových barev CORONA®-MGA se poprvé podařilo v jednom systému tiskových barev sjednotit požadavky, které je třeba splnit při potisku obalů potravin ofsetovým tiskem, jako •••• zamezení poškození pachových a chuťových vlastností náplně, •••• migraci v rámci daných mezních hodnot, Vlastnosti • Prokazatelně nízká migrace (výsledky testů nezávislého institutu jsou k dispozici) a nízký sklon ke swellingu. • Schnutí probíhá výhradně zapíjením, ne oxidativně. Tisky zhotovené barvami CORONA®-MGA neobsahují hexanal. • Vynikající hodnoty při senzorickém posuzování tiskovin pomocí Robinsonova testu EN 1230 T1 a T2 Barvy, které jsou k dispozici CORONA®-MGA 5046 Odolnosti podle DIN 16524/25 světlo líh směs rozpouštědla zásady žlutá 41 MGA 5046 purpurová 41 MGA 5046 azurová 41 MGA 5046 černá 41 MGA 5046 5 5 8 8 + + + + + + + + + - + + Pochopitelně je možno vedle škálových barev dodat každý požadovaný barevný tón na základě CORONA®-MGA 5046. Uživatelsko-technické vlastnosti Tiskové barvy CORONA®-MGA se v tisku zpracovávají bez problémů. Protože neschnou oxidativně, je zapotřebí inline lakování disperzním lakem. Potiskované materiály s nízkou savostí vyžadují použití speciálních disperzních laků. Pokud se inline lakování vynechá je následkem obtahování ve stohu a požadovaná odolnost proti otěru se nedosáhne. Vhodné disperzní laky byly vyvinuty speciálně pro požadavky ve výrobě obalů na potraviny barvami CORONA ®-MGA. Totéž platí o přísadách do vlhčícího prostředku a pomůckách pro tisk. Ve výrobě právně odpovídajících obalů na potraviny je třeba bezpodmínečně dodržovat následující údaje.
  3. 3. Způsob zpracování Hustota barvy V důsledku použitých surovin vykazují barvy řady CORONA®-MGA 5046 vyšší viskozitu a nižší tekutost než běžné, senzoricky neutrální ofsetové barvy. Vedení a složení vlhčícího prostředku Nízký přívod vlhčícího prostředku je výhodný zvláště u zakázek s nízkým odběrem barvy. Koncentrace izopropanolu ve vlhčícím prostředku má být při použití barev CORONA®-MGA max. 10% při hodnotách pH 5.0-5.4. Vhodné přísady do vlhčícího prostředku jsou speciální produkty firmy hubergroup. COMBIFIX®-MGA 8060 (pro tisk s IPA) SUBSTIFIX®-MGA 8360 (pro tisk bez IPA) Disperzní laky ACRYLAC®-MGA Specielně pro zpracování tiskových barev CORONA®-MGA vhodné laky jsou: Lesklý lak, oděruvzdorný pro jednostranné lakování: ACRYLAC®- MGA 580 130/40. Vodovzdorný a oděruvzdorný: ACRYLAC®-MGA 580 162/40. Pokud je zapotřebí, jsou k dispozici laky s dalšími speciálními vlastnostmi. Doporučuje se držet množství laku na horní hranici, aby se dosáhlo uzavřeného lakového filmu nad barvami. Tím se předchází následujícím problémům: • příliš nízké oděruvzdornosti • příliš nízkému lesku • obtahování ve stohu Pomůcky pro tisk/míšení barvy Ke snížení tažnosti barvy se smí používat pouze Drucköl (Tiskový olej) 54 0860/52. V žádném případě se nesmí pracovat s běžnými tiskovými oleji nebo ředícími pastami. Tiskové barvy MGA se smějí míchat výhradně s barvami MGA. Sušidla se nesmějí vůbec používat, aby se zamezilo vytváření zapáchajících štěpných produktů. Dokončující zpracování Doba mezi dalším zpracováváním je podobná jako u konvenčních barev. To je závislé na kvalitě potiskovaného materiálu. U specielních případů doporučujeme vyzkoušet. Ošetřování válců/mytí Kvůli poškození potisku obalů co do senzoriky se nesmí tiskové válce postřikovat přípravky Anti-Trockner 10T 1200 nebo Farbfit 10T 3303. Po umytí se válce musí dobře vysušit. Označení Podle nařízení o nebezpečných látkách: žádné Listina s bezpečnostními údaji na vyžádání Nádoby Standardní nádoby 2,5 kg Zvláštní nádoby na vyžádání Disperzní lak Umělohmotný kanistr 25 kg
  4. 4. Umělohmotný kontejner k zapůjčení 500 kg Přísada do vlhčícího prostředku Umělohmotná nádoba 10 kg Umělohmotný sud 200 kg Kontaktní adresy a další informace naleznete pod www.hubergroup.de Tato technická informace odpovídá současnému stavu našeho poznání. Má poučit a poradit. Odpovědnost za správnost z ní nelze odvozovat. Změny sloužící pokroku jsou vyhrazeny.

Barvy, kterými tiskneme knihy http://www.peoplecomm.cz

Views

Total views

428

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

3

Actions

Downloads

1

Shares

0

Comments

0

Likes

0

×