Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Zus – e usługi

604 views

Published on

zus- e udługi

Published in: Internet
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Zus – e usługi

 1. 1. Zadanie 1.  Rola i zadania ZUS-u . Opisz działalność i jego usługi, w tym platformę usług elektronicznych, PUE dla przedsiębiorcy oraz pomoc w obsłudze klientów (np. e-inspektorat, wirtualny doradca…) Zad. 2.  Porównaj programy umożliwiające wysyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS-u w formie elektronicznej: PŁATNIK a JANOSIK (platforma usług elektronicznych) – tabela Zad.3.  Strategia dla ZUS-u ( podaj i opisz perspektywy popularności strony, poprawy obsługi klientów i komunikacji zewnętrznej)
 2. 2.  ZUS- Zakład Ubezpieczeń Społecznych  Rola i zadania ZUS:  Realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych,  Dochodzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w drodze egzekucji administracyjnej i sądowej,  Dysponowanie środkami finansowymi Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), Funduszu Rezerwy Demograficznej (środki FRD mogą być uruchomione najwcześniej w 2009 r.) oraz Funduszu Alimentacyjnego w stanie likwidacji,  Realizacja umów i porozumień międzynarodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych oraz kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy.
 3. 3.  Rejestracja na stronie: www.pue.zus.pl, następnie otrzymujemy indywidualny numer login, następnie musimy udać się do najbliższej placówki ZUS z dowodem tożsamości aby potwierdzić ze to właśnie my.  Aby móc korzystać ze wszystkich funkcji PUE, trzeba posiadać konto na stronie e – puap oraz mieć dostęp konta zaufanego z podpisem elektronicznym.  Szczegółowy poradnik : http://www.zus.pl/files/586_14_Rejestracja_i_logowanie. pdf
 4. 4.  Dostęp do danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego, płatnika, świadczeniobiorcy.  Na PUE można składać dokumenty i wnioski oraz otrzymywać odpowiedzi drogą elektroniczną.  dla ubezpieczonych – stan konta ubezpieczonego, informacje o ubezpieczeniach, do których go zgłoszono, i podstawach wymiaru składek wykazanych w dokumentach rozliczeniowych złożonych przez pracodawcę, kalkulator emerytalny, który wyliczy prognozowaną emeryturę;  dla świadczeniobiorców – informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach (emeryturach, rentach i zasiłkach), dostęp do formularzy PIT. Baza danych o świadczeniach emerytalno-rentowych będzie sukcesywnie rozszerzana i docelowo zostanie udostępniona wszystkim klientom ZUS; • dla płatników składek
 5. 5.  Aplikacja ePłatnik ułatwia wypełnianie i dla przedsiębiorców przekazywanie do ZUS dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych przez Internet, wykorzystaniem danych pobranych z KSI ZUS. Dzięki zastosowaniu kreatorów, które prowadzą użytkownika krok po kroku, obsługa dokumentów jest łatwa i przyjazna. Za pośrednictwem elektronicznej platformy ZUS mali i średni przedsiębiorcy mogą opłacać składki na:  l ubezpieczenia społeczne,  l ubezpieczenie zdrowotne,  l Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
 6. 6.  Czat otwierający się przy wizycie na stronie www.zus.pl , dzięki niemu możemy porozmawiać online z pracownikiem, uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania od osoby odpowiednio wyszkolonej na tym stanowisku, na temat zagadnień:  - świadczenia,  - ubezpieczenie,  - dodatki,  - kapitał początkowy,  - prewencja ZUS,  - koordynacja,  - zaświadczenie lekarskie,  - obowiązki płatnika składek,  - e-Inspektorat  Dodatkowo: dzięki portalowi możemy zarezerwować rozmowę online gdy mamy taką potrzebę, lub zarezerwować sobie wizytę w placówce.
 7. 7. http://www.zus.pl/
 8. 8.  Program Płatnik
 9. 9.  Program Janosik
 10. 10. Program stabilny, dopracowany, w użyciu Dla użytkowników z systemem Windows Popularny Niedopracowany, w budowie, Dla pozostałych użytkowników nie posiadających Windows - a Mało popularny Raporty z pobieranych danych, aktualizacje na bieżąco, wysoki poziom zapewnionego bezpieczeństwa Stałe prace nad programem, ,, Drukujemy do PDF korzystając z szablonów, dzięki czemu nasze wydruki będą dokładnie takie same jak te generowane przez Płatnika ‘’ Stałe prace nad dorównaniem ,,Płatnikowi ” Kompatybilny z systemem Windows Program tworzony dla odrębnych użytkowników, dobra inicjatywa dla osób nie posiadających oprogramowania Windows Płatnik Janosik
 11. 11.  Strategia dla ZUS- u  Dzięki informatyzacji, placówka taka jak ZUS na pewno nie zostanie wykluczona z dotychczasowej ery komputerów i Internetu, wraz z rozwojem technologicznym społeczeństwa, placówka zmienia się by nadążyć za nowinkami dla usprawnienia pracy, przyciągania społeczeństwa do korzystania z usług.  Miejsce kojarzone z nerwami, setkami papierowych spraw, w dotychczasowej rzeczywistości zmienia swoją postać, przekształca się w miejsce w którym nie stracimy czasu i nerwów, a w miejsce w którym wszystkiego szybko i sprawnie się dowiemy, załatwimy swoje sprawy i będziemy spokojni o naszą przyszłość.  Dzięki stronie, wkładem ludzi oraz usprawnieniom technologicznym, rozwija się nie tylko placówka ZUS-u a także społeczeńwto  ZUS stara się odzyskać poczucie bezpieczeństwa obywateli poprzez liczne programy oraz dzięki takiej metamorfozie.
 12. 12.  Co zatem z osobami wykluczonymi cyfrowo?  Zdarza się tak iż spora część społeczeństwa nie posiada dostępu do internetu, oraz nigdy mogła nie mieć do czynienia z komputerem.  Co zatem z takimi osobami ?  Jak ZUS zamierza sobie poradzić z takim problemem ?  Oczywiście istnieje infolinia, pojawiają się tzw. Zusomaty w placówkach.  Według mnie wszystkie aspekty do tej chwili zdają się być realizowane w należytym porządku, należy jednak pamiętać by zawsze być ostrożnym.
 13. 13. Media :
 14. 14.  Patrycja Próchniak  Informacja w e-społeczeństwie  Wszystkie materiały użyte w prezentacji pochodzą ze źródeł podanych do zadań .

×