Dar MacierzyńStwa – Co Znaczy Być Matką1

3,495 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
3,495
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
54
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Dar MacierzyńStwa – Co Znaczy Być Matką1

 1. 1. Dar macierzyństwa – co znaczy być matką?
 2. 2. Dar macierzyństwa Skarbem jest każde dziecię... Nie ma piękniejszej rzeczy na świecie, choć jest ich przecież tak wiele... -jak dwa serca bijące w jednym ciele. Czułe,troskliwe serce matczyne, tak silne mocno kochające to drugie,bezbronne tam w środku bijące. Delikatny ruch dotyk,pukanie... -maleńką istotke w sobie czuję i za dar macierzyństwa dziękuję. Dziękuje za to że jestem matką... Jolcia
 3. 3. MACIERZYŃSTWO DUCHOWE Macierzyństwo jest stanem, w jaki wchodzi matka, gdy poczyna życie. Wiąże się ono z ojcostwem i rodzicielstwem, posiada swoją godność, określa powołanie kobiety i tworzy wokół siebie sytuację prawną. Macierzyństwo może być cielesne i duchowe:
 4. 4.  Macierzyństwo cielesne wiąże się ściśle z macierzyństwem duchowym. Bez niego byłoby tylko stanem fizjologicznym.  Macierzyństwo duchowe natomiast obraca się w sferze ducha w porządku przyrodzonym i nadprzyrodzonym. Teologia rozprawiając o macierzyństwie duchowym, rozpatruje je w porządku nadprzyrodzonym i rozumie je jako przekazywanie życia Bożego.
 5. 5. Drogę macierzyństwa duchowego w Kościele otwiera Maryja. Ona bowiem mocą Ducha Świętego poczęła i porodziła Jezusa Chrystusa Syna Bożego. Jest On źródłem życia nadprzyrodzonego. Maryja, rodząc Źródło Życia, stała się Matką tych, którzy z tego Źródła czerpią dla siebie życie. Chodzi oczywiście o życie Boże w ludziach, które całkowicie jest darem łaski.
 6. 6. Maryja jest Matką Źródła łaski i zarazem Współpracownicą w jej rozdawnictwie. Była Ona przy Swoim Synu za Jego życia na ziemi i pozostaje z Nim związana w niebie. Jest Ona w świętych obcowaniu ze Swoją godnością, Swoimi zasługami i Swoim wstawiennictwem. Przysługuje Jej przeto tytuł Duchowej Matki tych wszystkich, którzy rodzą się do nowego życia. Jest Ona Matką Kościoła.
 7. 7. BYĆ MATKA… Bycie matką wymaga od kobiety odpowiednich predyspozycji fizycznych i psychicznych, dlatego też Bóg obdarzył ją specyficzną strukturą psychiczną oraz szczególną zdolnością odbierania pewnych bodźców zmysłowych. Przeprowadzone badania wykazują, że kobiety mają inny niż mężczyźni próg wrażliwości zmysłowej. Kobiety lepiej słyszą, o wiele więcej kobiet potrafi czysto zaśpiewać zasłyszaną melodię. Zdolność ta stawia ją w dyspozycji do odbierania, nieraz bardzo cichego kwilenia jej dziecka.
 8. 8. Podobnie wzrok kobiety jest bardziej wrażliwy na barwy i otaczające ją zmiany. Właśnie kobieta umie dostrzec zmiany na twarzy swego rozmówcy, smutek czy niepokój. W sprawach wrażliwości węchowej i smakowej, kobiety również mają większe zdolności Przeprowadzone w USA badania dotyku dowodzą, że najmniej wrażliwa kobieta i tak ma wyższy próg wrażliwości dotykowej niż najwrażliwszy w tym względzie mężczyzna. Świadczy to o zdolności kobiety do czułości wobec delikatnego i wątłego ciała małego dziecka. Na poziomie mózgu kobieta cieszy się większym powiązaniem neuronowym obu półkul, dlatego kobieta jest w stanie więcej zapamiętać informacji i nimi operować, co w praktyce jest postrzegane jako kobieca intuicja
 9. 9. Słowa Boga skierowane do pierwszej pary ludzkiej nie pozostawiają żadnych wątpliwości, jednym z podstawowych zadań człowieka jest zrodzenie potomstwa (por. Rdz 1,28). Każda kobieta na mocy tych słów jest powołana do macierzyństwa, które może realizować w sensie fizycznym bądź duchowym. Powołanie do macierzyństwa fizycznego zawsze jest działaniem angażującym całego człowieka, dokonuje się w jakimś kontekście społecznym i jest procesem. Owo niepojęte doświadczenie musi być jednak w sposób świadomy i dobrowolny zaakceptowane przez potencjalną matkę.
 10. 10. Kobieta bowiem przez dar płodności została zaproszona do współdziałania z Bogiem w stwarzaniu nowej istoty ludzkiej. Bóg w szczególny sposób zawierza człowieka kobiecie, powierzając go jej wrodzonej i naturalnej wrażliwości, bez względu na zewnętrzne warunki bytowe – socjalne i materialne. Przedziwny dar bycia matką wymaga od kobiety złożenia swoistej ofiary, gdyż z tym wyborem będą się łączyć liczne wyrzeczenia i nieprzewidywalne trudności życiowe. W praktyce oznacza to, że wola bycia matką jest równoznaczne z powierzeniem całej siebie w służbę tej misji. Ta zasada dawania ma też swoją reakcję zwrotną: kobieta dając – otrzymuje dziecko.
 11. 11. ZAGROŻENIA DLA MACIEŻYŃSTWA Każda kobieta staje się matką nie przez fakt posiadania dziecka, lecz przez wejście z nim w relacje. Istnienie tego typu relacji matka – dziecko powoduje, że utrata dziecka (śmierć, założenie własnej rodziny, itd.) nie powoduje utraty statusu matki.
 12. 12. ABORCJA „KKK, 2270 Życie ludzkie od chwili poczęcia winno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby wśród nich nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty do życia (...)” „KKK, 2271 Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. (...) Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym.quot;
 13. 13. quot;Fizyczno-biologicznequot; zagrożenia i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia aborcji: • krwotoki (spowodowane uszkodzeniem narządów rodnych kobiety lub niecałkowitym usunięciem szczątków płodu). • zakrzepy (mogące powodować zapalenia żył i innych organów wewnętrznych, a także - zator płuc). • infekcje (przede wszystkim narządów rodnych), zakażenia krwi. • powikłania (stany zapalne, niepłodność, zaburzenia w miesiączkowaniu). • komplikacje w przypadku kolejnej ciąży (ciąża pozamaciczna, samoistne poronienie, przedwczesny albo opóźniony poród, zwiększenie się prawdopodobieństwa łożyska przodującego lub łożyska przyrośniętego, niewydolność szyjki macicy). • śmierć matki.
 14. 14. Psychiczne zagrożenia i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia aborcji (tzw. quot;syndrom poaborcyjnyquot;): • depresja mogąca - w niektórych przypadkach - prowadzić do wrogości wobec kolejnych dzieci. • osłabienie więzi rodzinnych i quot;instynktu macierzyńskiegoquot;. • dysharmonia i otępienie w życiu emocjonalnym. • bolesne wspomnienia. • wyrzuty sumienia. • szereg innych negatywnych przeżyć.
 15. 15. ZALECENIA CO DO DIETY Często z tego, co zjesz niewiele zostaje w twoim żołądku, wiec trudno mówić o odpowiednim odżywianiu i wartościach witaminowych tego, co jesz. Dlatego szczególnie w tym okresie, powinnaś przyjmować witaminy. Żadna dieta nie zastąpi ich dobrego działania, bo wiesz, co tak naprawdę dzieje się z przyjmowanym przez Ciebie pokarmem. Jedz proste, naturalne posiłki, unikaj konserw, a także nieświeżych potraw, oczywiście zero używek, papierosów i alkoholu prze całą ciążę. Z tego względu, że nie masz stuprocentowej pewności na temat stopnia przyswajania odżywczych walorów tego, co jesz powinnaś przyjmować witaminy.
 16. 16. ALKOHOL Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie ciąży może sobie pozwolić na niewielki kieliszek wina czy małe piwo. Wydaje im się, że tak mała ilość alkoholu ni powinna być szkodliwa. Nic bardziej błędnego!
 17. 17. Pomyśl do czego może doprowadzić picie przez Ciebie alkoholu w ciąży: - przedwczesny poród lub nawet poronienie (ryzyko to wzrasta nawet czterokrotnie !) - niską wagę urodzeniową dziecka (jest ono znacznie mniejsze od innych maluchów) - opóźnienie wzrostu - uszkodzenia mózgu - wady nerek - wady serca - problemy ze wzrokiem i słuchem - wystąpienie zespołu ADHD - wystąpienie FAS (Płodowego Zespołu Alkoholowego)
 18. 18. JAN PAWEŁ II „Macierzyństwo jako fakt i fenomen O MACIEŻYŃSTWIE ludzki tłumaczy się w pełni na gruncie prawdy o osobie. Macierzyństwo jest związane z osobową strukturą kobiecości oraz z osobowym wymiarem daru: „Otrzymałam mężczyznę od Pana” (Rdz 4,1). Rodzice zostają obdarowani dzieckiem przez Stwórcę. Od strony kobiety jest to w sposób szczególny związane z „bezinteresownym darem z siebie samej”. Słowa Maryi przy zwiastowaniu: „niech mi się stanie według twego słowa!”, oznaczają kobiecą gotowość do takiego daru z siebie samej i do przyjęcia nowego życia — stwierdza Papież (MD, 18).
 19. 19. Jan Paweł II nie dezawuuje roli ojca w dziele zrodzenia i wychowania dziecka. Widzi jednak wyższość roli kobiety w tym względzie: Rodzicielstwo — chociaż należy do obojga — urzeczywistnia się o wiele bardziej w kobiecie, zwłaszcza w okresie prenatalnym. Kobieta też bezpośrednio „płaci” za to wspólne rodzicielstwo, które o wiele dosłowniej pochłania energie jej ciała i duszy. Trzeba więc, aby mężczyzna był tego w pełni świadom, że w tym wspólnym ich rodzicielstwie zaciąga on szczególny dług wobec kobiety. Żaden program „równouprawnienia” kobiet i mężczyzn nie jest gruntowny, jeśli tego nie uwzględnia w sposób zupełnie zasadniczy. (...) Mężczyzna — mimo całego współudziału w rodzicielstwie — znajduje się jednak „na zewnątrz” procesu brzemienności i rodzenia dziecka i musi pod wielu względami od matki uczyć się swego własnego „ojcostwa” (Tamże).
 20. 20. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W CIĄŻY Aktywność fizyczna, ma bardzo duże znaczenie dla kobiety w ciąży. Ćwiczenia pomagają łatwiej przetrwać ciążę, radzić sobie z bólami porodowymi i pomagają szybciej wrócić do formy po narodzinach dziecka. Dla wszystkich kobiet ciężarnych zalecana jest gimnastyka - najlepiej oparta na programie prezentowanym na zajęciach szkół rodzenia. Korzystne jest wykonywanie takich ćwiczeń 2-3 razy dziennie po 10-15 minut. Zalecany jest również ruch na świeżym powietrzu, spacery oraz regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa.
 21. 21. Ćwiczenia w wodzie mają bardzo pozytywny wpływ na organizm przyszłej mamy. Pomagają jej: * wzmocnić mięśnie, * dotlenić mózg, * zwiększyć wytrzymałość organizmu bez nadmiernego wysiłku, * uelastycznić układ sercowo-naczyniowy. Ćwiczenie w wodzie w odciążeniu zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów, ponadto ruchy kobiety w wodzie wspomagają poruszanie i aktywność dziecka w brzuchu. W zajęciach nie mogą brać udziału kobiety, których lekarz nie wyraził zgody na ćwiczenia.
 22. 22. ZŁOTE MYŚLI • quot;Czyż można uczynić kobiecie zarzut z tego że pożąda śmierci, jeśli jest matką i małżonką i ku swojemu nieszczęściu ujrzała miłość w jej nieskończonej piękności i macierzyństwo w jego niezmiernej radości?quot; Balzac • „Macierzyństwo jest najsilniejszą bronią mężczyzny, która zmusza kobietę do niewoli.” Maria Niedźwiecka
 23. 23. Monika Stachura kl. 3i

×