Czystość Jako Dar

2,739 views

Published on

Published in: Education, Spiritual
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,739
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
177
Actions
Shares
0
Downloads
25
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Czystość Jako Dar

 1. 1. Jest to cnota związana z kardynalną cnotą umiarkowania i jej podporządkowana. Cnota czystości to sprawność w opanowywaniu poruszeń pożądawczych, które powstają w człowieku. Czystości wyzwala miłość od postawy użycia. Być czystym znaczy mieć przejrzysty stosunek do osoby drugiej płci. Termin ten można odnieść zarówno do stanu bezżennego, jak i do małżeństwa. Każdy chrześcijanin jest wezwany do praktykowania tej cnoty, zgodnie z obranym stanem życia.
 2. 2. Często czystość traktuje się jako synonim życia poświęconego Bogu. Przy niewłaściwym rozumieniu, można mniemać, że małżeństwo jest czymś niedoskonałym i nieczystym; jest to sprzeczne z nauką chrześcijańską. Czystość rodzi się we wnętrzu człowieka (Mt 5, 8).
 3. 3. Czystość Obejmuje zatem nie tylko dziedzinę seksualną. Świętość Boga domaga się, żeby człowiek był wolny od wszystkiego, co uchodzi za nieczyste, albo czyni go nieczystym.
 4. 4. Stary Testament Prorocy bezustannie pouczali, że zewnętrznym przypisuje wielkie znaczenie czynom ludzkim winno towarzyszyć czystości posłuszeństwo kultycznej jako przykazaniom Bożym, uwarunkowanej wymagającym czystością Boga. miłosierdzia, prawości i wierności (Oz 6, 6; Am 5, 21-23; Iz 10, 1-17) Prawo czystości oddzielało Izraela od pogan i zabezpieczało monoteizm.
 5. 5. Czystość przedmałżeńska jest darem okresu narzeczeństwa. Dar związany jest z osobą. Kobieta i mężczyzna powołani są do tego by być dla siebie nawzajem darem. Związek małżeński Czystość urzeczywistnia pełnię tego przedmałżeńska jest daru. Gwarantuje również także przygotowaniem jego trwałość dzięki na przyjęcie w pełni wierności, która potrafi obecności Chrystusa w czekać na oddanie się sobie sakramencie całkowicie poprzez dar ciała. małżeństwa
 6. 6. Propagowanie czystości to piękna i wszech miar pożyteczna idea, która owocuje dobrem w przyszłych małżeństwach i w „Dość powszechnie realizacji innych mówi się, w różny powołań życiowych zresztą sposób, o młodych ludzi. czystości przedmałżeńskiej.
 7. 7. quot;Bez czystości narzeczeńskiej trudno jest dorastać w miłości małżeńskiej, ani tym bardziej w miłości Bogaquot;. Idea ta sprzeciwia się brudom tego świata i zachęca do płynięcia pod prąd, bo tylko taką drogą można dotrzeć do źródła – Miłości – Boga” -Tryptyk Rzymski
 8. 8. W 1982 r. do młodzieży w Cardiff  Jan Paweł II powiedział: quot;W modlitwie zjednoczeni z Jezusem - waszym Bratem, waszym Przyjacielem, waszym Zbawicielem i Bogiem - zaczynacie oddychać nową atmosferą.”
 9. 9. Poprzez modlitwę modlitwa wniesie „To otrzymacie radość w wasze życie siłę, by oprzeć i pomoże wam się duchowi pokonywać świata. przeszkody, które utrudniają prowadzenie chrześcijańskiego życiaquot;.
 10. 10. W Jezusie, którego poznajecie na modlitwie, wasze marzenia o sprawiedliwości i pokoju nabierają bardziej konkretnych kształtów i szukają dróg praktycznej realizacji.
 11. 11. Czym jest miłość? „Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim cnotom nie ma Prawa” (Ga 5,22-23).
 12. 12. Dla naszego dobra. Dla dobra naszego małżeństwa. Dla dobra naszych dzieci. Aby umożliwić nam rozwój w kierunku doskonałości. Aby osiągnąć życie wieczne.
 13. 13. •Zachowanie czystości uczy miłości •Zachowanie czystości uczy pokonywania •Czystość domaga się własnego egoizmu wstydliwości. •Cnota czystości •Wstydliwość chroni wyzwala postawę intymność osoby i radości, zapału, strzeże jej tajemnicy. entuzjazmu, zdolność do •uczy wzajemnego poświęceń. •Scala rozwój umysłowy szacunku dla osób płci i moralny człowieka. odmiennej.
 14. 14. Wstrzemięźliwość płciowa chroni przed popadnięciem Pozwala na w uzależnienie seksualne. utworzenie nadprzyrodzon ej więzi z tą jest przygotowaniem na jedyną osobą przyjęcie w pełni obecności Chrystusa w sakramencie małżeństwa. pozwala Uczy zachować emocjonalną wierności i duchową jest podstawowym równowagę. elementem szczęśliwego małżeństwa
 15. 15. Narzeczeni są powołani do życia w czystości przez zachowanie wstrzemięźliwości. Poddani w ten sposób próbie, odkryją wzajemny szacunek, będą uczyć się wierności i nadziei na otrzymanie siebie nawzajem od Boga. Przejawy czułości właściwe miłości małżeńskiej powinni zachować na czas małżeństwa. Powinni pomagać sobie wzajemnie we wzrastaniu w czystości (KKK 2350)
 16. 16. Okres narzeczeństwa jest szansĄ budowania klimatu przyjaźni, przyjaźni duchowej, która pomoże przetrwaĆ zwłaszcza chwile trudne w małżeństwie. Jest także przygotowaniem na przyjęcie daru Życia.
 17. 17. Zafascynowanie męskością i kobiecością przepełnione jest także radością z powołania, tej drugiej osoby do macierzyń- stwa i ojcostwa. Już w tym okresie można zacząć tworzyć atmo- sferę rodziny, poprzez przygotowanie się do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Uświa- damianie sobie tego, że ona w przyszłości będzie matką, a on ojcem, jest wyrazem dojrzałości ich dwojga do małżeństwa.
 18. 18. Zachowana czystość Pełnym darem jest wyrazem można nazwać prawdziwości jedynie to, co wzajemnej więzi. ofiarowane jest w stanie nietkniętym. Oczekiwanie zakłada otrzymanie czegoś pełnowartościowego, czegoś, na co warto poczekać.
 19. 19. Oczekiwanie dodaje wartości temu, na co się czeka. Trwanie w czystości nie jest czymś łatwym, ale coś co dużo kosztuje ma dla nas większą wartość. Ważne jest, by umieć dostrzec, że czekanie do małżeństwa to nie tyle ofiara, co łaska.
 20. 20. Co daje poczekanie z rozpoczęciem życia daje wolność seksualnego do chwili od lęku: quot;A może zawarcia ślubu? zaraziłem się jakąś chorobą?quot; quot;Może jestem w ciąży?quot; (dalsze zmartwie- nia pojawiają się, jeśli rzeczywiście tak się stało). quot;Czy ktoś nie pomyśli, że jestem łatwa?quot; quot;Czy rzeczywiście mnie kocha, albo chodzi mu tylko o seks?quot; itd.
 21. 21. Daje Ci wolność do skoncentrowania się na realizowaniu ważnych życiowych zadań czy ideałów. Wszystkie obawy i lęki spowodowane grzechami nieczystości, Daje wolność od niesłychanie emocjonalnych angażują i zranień, np. poczucia wprowadzają bycia w życie nieład. wykorzystywaną, Unikając ich, używaną, porzuconą będziesz miał albo poczucia winy, większą wolność że quot;wykorzystałem kształtowania swojego jąquot;. życia w sposób pełny i godny.
 22. 22. Decyzja o wyborze Łatwiej będzie określić, jaki męża (żony) jest on (ona) rzeczywiście jest i jedną z jakie są jego (jej) faktyczne najważniejszych w zamiary . Łatwiej będzie także określić swoje własne życiu i wiele od niej uczucia i zamiary. zależy. quot;Jakoś się wszystko ułożyquot; - to marna filozofia. Daje wolność do Lepiej wziąć lepszego poznania odpowiedzialność za drugiej osoby i swoją przyszłość. zdecydowania, czy jest dobrym kandydatem na męża (żonę).
 23. 23. Daje wolność od uzależnienia seksualnego podobnego do uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Dostarczenie sobie kolejnej dawki seksu staje się dla erotomana tym, czym zdobycie kolejnej butelki dla alkoholika.
 24. 24. Osoby uzależnione od seksu są egoistyczne, oszukują i wykorzystują Czystość przygotowuje do innych. cieszenia się seksem w małżeństwie. Nie będzie on wtedy uśmierzaniem nałogu, ale wolnym darem z siebie, który prawdziwie uszczęśliwia obu małżonków.
 25. 25. Zachowanie czystości uczy pokonywania własnego egoizmu, uczy samozaparcia, ofiarności, odpowiedzialności, a więc prawdziwej Czystość utwierdza Cię na miłości, która jest drodze do Boga i podstawą dobrego wprowadza w orbitę dóbr małżeństwa i niewypowiedzianie wielkich: dóbr nadprzyrodzonych, rodziny. wiecznych.
 26. 26. Przez zachowanie czystości stajesz się dla innych bardziej atrakcyjnym kandydatem (kandydatką) na męża (żonę). Któż poważny chciałby mieć za męża mężczyznę, który quot;lata za dziewczynamiquot;, albo za żonę kobietę, która jest quot;łatwaquot;. Będziesz odbierany jako ktoś nietuzinkowy. Przez zachowanie czystości stajesz się przykładem i umocnieniem w dobrym dla innych.
 27. 27. Angelika Czekańska klasa 3i ;) L.O. im. Stanisława Konarskiego W Oświęcimiu

×