Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Обстеження мовлення в домашніх умовах

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Центр РПРСА “Пагінець”
Порадник для батьків:
ОБСТЕЖЕННЯ РІВНЯ МОВЛЕННЄВОГО
РОЗВИТКУ ДИТИНИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ
Підготувала:
...
Для самостійного обстеження рівня мовленнєвого розвитку дитини, батькам
слід забезпечити вдома належні умови, зокрема:
 д...
До логопеда слід звернутися, якщо:
До 2 років у дитини не з'явилосямовлення(дитина мовчить)або словник
дитини налічує не б...
Advertisement
Upcoming SlideShare
Як   дитина чує
Як дитина чує
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 6 Ad

More Related Content

Slideshows for you (20)

Similar to Обстеження мовлення в домашніх умовах (20)

Advertisement

More from paginec (20)

Recently uploaded (20)

Advertisement

Обстеження мовлення в домашніх умовах

  1. 1. Центр РПРСА “Пагінець” Порадник для батьків: ОБСТЕЖЕННЯ РІВНЯ МОВЛЕННЄВОГО РОЗВИТКУ ДИТИНИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ Підготувала: вчитель-логопед Губеня І.В. Рівне 2017
  2. 2. Для самостійного обстеження рівня мовленнєвого розвитку дитини, батькам слід забезпечити вдома належні умови, зокрема:  добре провітрити приміщення, у якому відбуватиметься заняття з дитиною;  забезпечити абсолютну тишу;  створити спокійну, доброзичливу атмосферу спілкування. Загальновідомо, що будь-яке заняття стає ефективнішим, якщо його унаочнити. Тож для обстеження потрібно заздалегідь підготувати необхідні предмети, іграшки та картинки. Якщо дитина відповідає на запитання неправильно, не потрібно її виправляти. Якщо вона мовчить, не наполягайте на відповіді. За будь-якої відповіді дитину в жодному разі не можна сварити або соромити. Натомість усі відповіді слід схвалювати. ТИПИ ДІАГНОСТИЧНИХ ЗАВДАНЬ Обстежуючи рівень мовленнєвої компетентності дитини старшого дошкільного віку, слід оцінити стан її фонематичного слуху та розвитку зв’язного мовлення. Крім цього, проаналізувати вміння дитини:  класифікувати предметичизображення напредметнихкартинках зародовими ознаками;  видокремлювати зайве слово із семантичного ряду;  утворювати: - зменшувально-пестливі форми іменників з використанням суфіксів; - іменники у множині від іменників у формі однини;  вживати в мовленні: - прийменники; - іменники в родовомувідмінку; - імена в орудномувідмінку;  узгоджувати іменники з числівниками;  правильно вимовляти багатоскладові слова. У разі якщо, проаналізувавши результати обстеження, батьки з’ясували, що дитина слабко контролює своє мовлення, необхідно визначити коло питань, над якими слід додатково попрацювати. Якщо ж дитина зовсім не справилася з поставленими діагностичними завданнями, слід звернутися по допомогу до фахівців. Працюючи з дитиною вдома, батьки мають змогу самостійно проаналізувати загальний рівень її розвитку та визначити готовність до школи. У додатку запропоновано орієнтовні дидактичні ігри та вправи, які стануть у пригоді під час проведення обстеження.
  3. 3. До логопеда слід звернутися, якщо: До 2 років у дитини не з'явилосямовлення(дитина мовчить)або словник дитини налічує не більше 10 слів. Кваліфікований фахівець (логопед) уміє не тільки виправляти і ставити звуки, але й стимулювати появумовленнявдітей, які не говорять! Дитині більше4 років, а вона не вимовляє (чи неправильновимовляє) звуки рідної мови. У цей час фонетична система повністю сформована, і дитина повинна говорити правильно. Дитина почала повторювати перші звуки, склади, слова (заїкається). Дитинібільше 6 років, а вона не запам'ятовуєвірші, не може переказати текст, порушує структуру слів (спотворює слова). ЩО СЛІД ЗНАТИ БАТЬКАМ? Соска шкідлива, якщо маля ссе її довго й часто. По-перше, у нього формується високе (готичне) піднебіння, яке впливає на формування правильної вимови звуків. По-друге, соска заважає мовленнєвому спілкуванню. Замість вимови слів дитина спілкується за допомогою жестів. Артикуляційна гімнастика — це гімнастика для губ, язика, нижньої щелепи. Навчіть малюка перед дзеркалом відкривати й закривати рота, піднімати язика вгору, робити його широким! вузьким, утримувати у правильному положенні. Швидке мовлення — неприпустиме в розмові з дитиною. Говоріть зрозуміло, чітко, правильно, використовуючи як «дитячі», так і«дорослі»слова (це машина — бі-бі, а ось собака — гав-гав). Не дозволяйте маляті говорити швидко. Завжди розповідайте про те, що бачите. Пам'ятайте: якщо для вас усе навколишнє знайоме і звичне, то маляті з усім, що нас оточує, потрібно познайомитися. Пояснюйте йому, що дерево росте, а квітка цвіте, навіщо на ній бджола. Від вас залежить, як розвиватиметьсяваш малюк. Головні складові правильного мовлення: правильність звуковимови, чіткість, виразність, помірні темп і гучність, багатство словникового запасу й інтонаційна виразність. Таким має бути перш за все мовлення батьків, дорослих, які є поруч із дитиною. Дихальна гімнастика важлива у становленні мовлення. Щоб виробити правильний повітряний струмінь, необхідний для вимови багатьох звуків, навчить дитину дути тонким струменем на легкі іграшки, кульки, кораблики на воді (щоки надувати не можна!). Якщо дитині виповнилося 3 роки, вона обов'язково повинна вміти говорити фразами. Відсутність фразового мовлення свідчить про затримку мовленнєвого розвитку, а відсутність слів у 3 роки — про грубі порушення загального розвитку.
  4. 4. Жести доповнюють наше мовлення. Але якщо малюк замість слів користуєтьсяжестами, не намагайтесярозуміти йогомовленнябезслів.Зробіть вигляд, що не розумієте, чого він хоче. Спонукайте йогопросити. Що довше ви будете розуміти жестову мову дитини, то довше дитина мовчатиме.В один рік і сім-вісім місяців настає так званий мовленнєвий стрибок— дитина починає вживати багато нових слів, які раніше тільки чула та накопичувала у пасивному словнику. «Золота середина»— ось до чого слід прагнути, розвиваючи малюка. Пильніше придивляйтеся до малюка — чи відрізняється він від однолітків? Але пам'ятайте — кожна дитина індивідуальна. Не перевантажуйте малюків інформацією, не прискорюйте їх розвиток. Ілюстрації в дитячих книжках, відповідні до віку дитини, — прекрасний посібник длярозвиткумовлення. Розглядайтез малюками ілюстрації, говоріть про те, що зображено на них; нехай маля відповідає на запитання: де? хто? коли? що робить? тощо. Фольклор— найкращий мовленнєвий матеріал, накопичений народом століттями. Потішки, приказки, скоромовки, вірші, пісеньки розвивають мовлення дітей та із задоволенням ними сприймаються. Ліворукість— не відхилення, а індивідуальна особливість людини, і переучувати її не можна . Це може спричинити неврози ізаїкуватість.Але якщо дитина вправно користується обома руками або ще не звикла до переваги якоїсь однієї, слід нагадувати і привчати її працювати правою! Дрібна моторика— так, як правило, називають рухи кистей і пальців рук. Що краще розвинені пальчики, то краще розвинене мовлення. Тому прагніть розвивати м'язи руки дитини. Нехай спочатку це буде масаж пальчиків, такіігри як «Сорока, ворона», потім ігри з дрібними предметами під вашим контролем:шнурування, ліплення, застібанняґудзиківтощо. Не можна займатися з дитиною, якщо вона схвильована або хвора, або якщо у вас поганий настрій. Тільки позитивні емоції забезпечують високу ефективність заняття. Дидактичні ігри та вправи для обстеження рівня мовленнєвого розвитку дітей старшого дошкільного віку Як назвемо? Тема: класифікація предметів за родовими ознаками. Інструкція: дорослий називає предмети або показує дитині предметні картинки. Дитина має назвати їх одним словом за родовою ознакою. Наприклад: яблуко, груша, вишня, слива, абрикос – це фрукти. Вони ростуть в саду.
  5. 5. Яке слово зайве? Тема: відокремлення зайвого слова із семантичного ряду. Інструкція: дорослий називає ряд слів і просить дитину подумати, яке з цих слів зайве – має відмінні від інших родові ознаки: - лялька, машина, цукерка, м’яч; - штани, светр, подушка, куртка; - ялинка, дуб, пеньок, береза. Велике-маленьке Тема: утворення зменшувально-пестливої форми від іменників з використанням суфіксів. Інструкція: дорослийназиває предмет, а дитина називає його в зменшувально- пестливій формі: сонце – сонечко; дерево – деревце. У лісі Тема: використання прийменників у мовленні. Інструкція: дитина відповідає на запитання дорослого: - Білочка сидить де? (Білочка сидить на дереві.) - Ведмідь заховався де? За чим? (Ведмідь сховався за дубом.) - Де присів зайчик? (Зайчик присів за пеньком.) Що зникло? Тема: вживання в мовленні іменник ів у родовому відмінку. Інструкція: дорослийвикладає у ряд 5 картинок і просить дитину заплющити очі. У цей момент забирає одну картинку. Після того як дитина розплющила очі, дорослий запитує: «Що зникло?» Чим ти будеш гратися? Тема: вживання в мовленні іменників в орудному відмінку однини. Інструкція: дорослий виставляє на стіл різні іграшки, пропонує дитині взяти одну з них і відповісти на запитання «Чим ти будеш гратися?» (Я буду гратися машиною, ракетою тощо.) Один – багато Тема: утворення іменників у формі множини. Інструкція: дорослийназиває предметв одниніта просить дитинуназвати цей іменник у формі множини:
  6. 6. - літак – літаки; - кіт – коти. Один – два – п’ять Тема: узгодження іменників з числівниками. Інструкція: дорослий викладає в ряд цифри: 1, 2, 5. Дитина бере предмет чи предметну картинку, підносить до кожної цифри і послідовно озвучує: одна квітка, дві квітки, п’ять квіток. Багатоскладові слова Тема: вимова багатоскладових слів. Інструкція: дорослийпросить дитину повторитиза ним багатоскладовіслова: акваріум, велосипед, листопад. Повторюй за мною Тема: формування правильної звуковимови, розвиток фонаматичного слуху. Інструкція: дорослий називає склади та слова, дитина за ним повторює, чітко вимовляючи звуки: - ПА-БА-ДА; - ТА-ДА-ПА; - ДІД-КІТ-ЛІД; - ШИТИ-ЖИТИ-ПИТИ і т.ін. Скажи навпаки Тема: збагачення лексичного запасу словами антонімами (протилежними за значенням словами) Інструкція: добери антоніми до слів: важкий – легкий; високий – низький; далеко – близько. Склади розповідь Тема: розвиток зв’язного мовлення. Інструкція: дорослий пропонує дитині: - переказати казку; - описатиіграшку; - скласти розповідь з власного досвіду.

×