Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Розвиток словникового запасу

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Мовна скринька.
Тексти та ігрові завдання на
збагачення словникового запасу.
Красива і грамотна мова - дуже важливий показ...
 Рідше використовуйте односкладові відповіді, уривчасті фрази.
Звичайно, повністю без них не обійдешся, але якщо є можлив...
Гра: «Впізнай тваринку»
Запропонуйте дитині назвати останнє слово у вірші
Бистрілапки, куций хвіст,
Довгівушка, чорнийніс,...
Advertisement

Check these out next

1 of 9 Ad
Advertisement

More Related Content

Slideshows for you (20)

Similar to Розвиток словникового запасу (20)

Advertisement

More from paginec (20)

Recently uploaded (20)

Advertisement

Розвиток словникового запасу

  1. 1. Мовна скринька. Тексти та ігрові завдання на збагачення словникового запасу. Красива і грамотна мова - дуже важливий показник інтелектуального розвитку. Чим багатше словниковий запас дитини - тим більше розвиненою вона росте, тим легше їй дається навчання всьому новому! Нескладно здогадатися, що запас слів рідної мови, які знає дитина, поповнюється завдяки спілкуванню з оточуючими людьми і читання будь-яких текстів. До того, як дитина почне впевнено читати, усне мовлення - його єдине джерело поповнення словникового запасу. Саме побутове спілкування оточуючих людей формує той набір слів, які дитина буде використовувати в повсякденності. Навіть якщо згодом вонадізнається набагато більше слів (з книг, від вчителів і т.д.) - то є ризик, що вона не буде ними активно користуватися, мова залишиться простою і бідною за асортиментом використовуваних слів. Діти дуже сильно переймають ту манеру спілкування, яка прийнята в сім`ї і в тому соціальному середовищі, в якому вони проводять багато часу. Це стосується і набору активно використовуваних слів. Тому головна порада батькам, як розширити словниковий запас дитини - збагачуйте власну мову (Причому не тільки в розмовах з дитиною, а й в спілкуванні з іншими родичами, друзями і т.д.). У спілкуванні з малюком намагайтеся стежити за тим, як і що ви говорите (можливо, результати спостережень за своєю мовою здивують вас самих!)
  2. 2.  Рідше використовуйте односкладові відповіді, уривчасті фрази. Звичайно, повністю без них не обійдешся, але якщо є можливість використовувати більш складні мовні конструкції - то не лінуйтеся це робити!  З дітьми можна і потрібно говорити «складно». У дітей прекрасна пам`ять - не бійтеся навантажувати її новими словами і поняттями! Навіть коли вам здається, що дитина не зрозуміє пояснень з використанням якихось слів і термінів, то не поспішайте адаптуватися під «дитячу мову»! Або говоріть відразу «по-дорослому» (можливо, малюк з контексту зрозуміє, що ви мали на увазі, і заодно запам`ятає нове слово), або пояснюйтезначення нових слів. Насправді, не так вже й складно пояснити, наприклад, що таке «атмосфера» або «кровообіг» - а дитина отримає нові знання!  Як можна раніше відмовляйтеся від сюсюкання, «малюково- бабусиної» мови - особливо зі звуковим спотворенням слів ( «ав-ав» замість «собака», «пісов-пісов» замість «пішов-пішов», і т. Д.). На стадії, коли дитина вивчає рідну мову, йому вкрай важливо чути і запам`ятовувати всі слова правильно!  Намагайтеся говорити красиво. Підбирайте в усному мовленні різноманітні синоніми, використовуйте різні прикметники і метафори. Краще знайти більш точне визначення для чого-небудь, ніж використовувати узагальнюючий «штамп» (наприклад, замість «красива картинка» - «загадковий нічний пейзаж з місяцем, який сріблить хвилі Чорного моря»). Підбирайте дитині книгирізної спрямованості-народніказки, прозатапоезія різних авторів, науково-популярні видання тощо. Нехай малюк порівнює різні стилі викладу, запам`ятовує нові слова. Те ж саме можна порадити щодо вибору фільмів, мультфільмів, телепередач і т.д. Заохочуйтедитинудо розповідей. Просіть її переказати сюжет книжки чи якийсь життєвий випадок, описати побачений предмет, пейзажабо людину, іт.д. Просіть її уточнювати відповідіна різніпитання: як це можна сказати інакше, яке слово точніше описує цей предмет, які ще подробицівона могла помітити і передати словами. Для збагачення словникового запасудитини служать численнімовніігри (Наприклад, «Трилітровабанка»:гравці по черзі називають предмети на загадану букву, які можна покласти в трилітрову банку - програє той, хто в свою чергу не зможе згадати жодного підходящого слова).
  3. 3. Гра: «Впізнай тваринку» Запропонуйте дитині назвати останнє слово у вірші Бистрілапки, куций хвіст, Довгівушка, чорнийніс, Хліба з рук бере окрайчик Сірий і пухнастий... зайчик. У норіхатинку має, Хліб, сирочокполюбляє. По підлозі тишком-нишком Бігає сіренька ... мишка. У кущах вона ночує І на зайчика полює. Вся руденька ця сестричка, А зовуть її... лисичка. Гра: «Відгадай» дорослий описує предмет, а дитина відгадує цей предмет. І навпаки, дитина складає описову розповідь, а дорослий відгадує)
  4. 4. Гра: «Виправи помилки» Небилиця є така: під землею птах літа; кріт у хмароньці живе; океаном слонпливе; а всі тигри, леви й барси – подалися аж до Марса. Буки-башта-барабан: на льоду ростебур’ян, на вогні водатанцює, кінь нагаєчку лупцює, пугач ніччю загубився, бик на груші опинився, миша кицю упіймала, вуса їй пофарбувала, грак затьохкав соловейком, а ще вся його сімейка. Заспівав німий Вир’ян: “Буки-башта-барабан!” Гра: «Навпаки» Підібрати слова протилежні за значенням Високо летить літак, А метелик … (низько) Їдем поїздом далеко, А машиною … (близько) Рибки плавають, де глибоко, А діти, де … (мілко). В роті солодко від меду, А від перцю … (гірко).
  5. 5. Переказ текстів Прослухати текст. Дивлячись на картинки, детально дати відповідь на поставлені питання. Поширено, виразно, зв’язко переказати кожну історію. ДВА РАВЛИКИ Якось влітку два равлики відпочивали на листочку клена. Раптом під деревом вони побачили оленя. Він поїдав молоді листочки і в будь-який час міг дотягнутися до листочка з равликами. Від переляку обидва равлика сховалися у свої хатинки і причаїлися. Коли після декількох хвилин вони подивилися до низу, оленя під кленом не було. «Злякався!» — сказав один равлик. А другий добавив: «Звичайно, нас же двоє, а він один!»  Де сиділи равлики?  Чому вони злякалися оленя?  Як вони сховалися від оленя?  Чи могли равлики швидко залишити дерево? Чому?  Куди зник олень?  Чому равлики не бачили, як олень пішов?  Що сказав один равлик?  Що відповів другий?  Олень справді злякався равликів?  Що смішне у цій розповіді? ПИТАННЯ
  6. 6. ВОВК І КОЗА Бачить вовк, що коза пасеться на горі, і ніяк йому до неї не підібратися. Вовк козі і говорить: «Іди, коза вниз, тут і місце рівніше, і трава для корму солодша». А коза йому відповідає: «Ні, вовк, не піду! Ти не про мій, а про свій корм турбуєшся!»  Де паслась коза?  Чи міг вовк до неї підібратися?  Чому вовк пропонував козі спуститися з гори?  Як ти думаєш: внизу трава була справді солодша?  Про який корм для вовка говорить коза?  Хто із звірів — вовк чи коза являється хижаком?  Що могло трапитися з козою, якщо б вона наблизилася до вовка?  Чи могла б коза стати кормом вовкові?  Про чий корм турбувався вовк? ПИТАННЯ
  7. 7. Переказ віршованого тексту Прослухати жартівливі вірші Переказати забавні історії своїми словами. Якось кішка говорила: - "Щось я, мабуть, захворіла! Чомусь нікуди не ходжу, Тільки все лежу й лежу. І мишей я не ловлю, Тільки вдома все я сплю. Як би ж морозивобуло - Воно б мені допомогло! Лізе, лізе равлик по моріжку, виставляє равлик довгі ніжки. А на спині в равлика хатинка. Заболить у тебе, равлик, спинка! Ні, не важко равлику, не важко, бо легка хатинка-черепашка. Та зате, як поруч небезпека, равлику додомунедалеко: в черепашку зразуможе влізти – і вже пташці равлика не з′їсти!
  8. 8. Центр РПРСА «Пагінець» Консультація для батьків: «Мовна скринька» (Тексти та ігрові завдання на збагачення словникового запасу) Підготувала: вчитель-логопед Губеня І.В. Рівне - 2017

×