Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Граматичні намистинки

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Центр РПРСА «Пагінець»

Kонсультація для вихователів
«Граматичні намистинки»
Рівне 2016
Граматичні намистинки
Ігри та вправи на розвиток граматичної сторони мовлення
До 4-5 років дитина практично повністю оволо...
Петрик-боягуз
Мета:формувати уміння утворювати граматичні форми слів на позначення кількох
предметів.
Жив-був хлопчик. Зва...
Advertisement
Advertisement

Check these out next

1 of 11 Ad
Advertisement

More Related Content

Slideshows for you (20)

Viewers also liked (20)

Advertisement

Similar to Граматичні намистинки (20)

More from paginec (20)

Advertisement

Recently uploaded (20)

Граматичні намистинки

 1. 1. Центр РПРСА «Пагінець» Kонсультація для вихователів «Граматичні намистинки» Рівне 2016
 2. 2. Граматичні намистинки Ігри та вправи на розвиток граматичної сторони мовлення До 4-5 років дитина практично повністю оволодіває граматичною будовою рідної мови. Томуслід звернути увагу, наскільки правильно вона оформлює речення (за граматичноюбудовою):чи вміє користуватися словотвором для утворення нових слів, чи правильно узгоджує слова, чи звертає увагу на помилки у власному та чужому мовленні, чи вміє виправити допущену помилку, чи не пропускає головнічлени речення. Якщо у дитини виникають певні труднощі під час виконання завдання або їй важко дати відповідь, допоможіть їй: задайте навідне питання, розтлумачте будь-яке питання, приводячисвій приклад. Запропоновані ігри та вправи допоможуть дітям засвоїтиосновніграматичні категорії — роду, числата відмінка, а також навчитися, використовуючи суфікси, утворюватиприсвійні та відносні прикметники, вживаючи префікси — дієслова. Якщо дитині виповнилося 4 - 5 роки і вона припускається численних помилок при побудовіречень — це свідчить про те, що у малюка є проблемиіз оволодінням мовлення.
 3. 3. Петрик-боягуз Мета:формувати уміння утворювати граматичні форми слів на позначення кількох предметів. Жив-був хлопчик. Звали його Петрик. Він усього боявся, тому й прозвали Петрика боягузом. А чи знаєш, чого боявся Петрик? Я тобі підкажу. (Дорослий показує картинки.) Наприклад: корів, кішок, коней, овець; зайців, білок,мишей, лисиць; індиків, качок, гусей; горобців, ластівок,синиць; комарів, мошок, ос.
 4. 4. День-ніч Мета: розвивати зорову увагу та пам'ять. Формувати уміння утворювати граматичніформи слів, що позначають назву одного предмета. Дорослийкладе на стіл кілька іграшок і пропонує дитям запам'ятати їх. Потім пояснюєумови гри:коли я скажу: «Ніч», ви заплющите очі, а я тим часом сховаю одну з іграшок. Коли скажу: «День», ви розплющите очіі спробуєте визначити, якої саме іграшки не стало. Наприклад: не стало оленя, ляльки, чаплі, козенятиі т.п. Потім правила гри дещо змінюються. Малюки мусять запам'ятати, у якому порядкустоять іграшки. Коли дорослий говорить «Ніч», діти заплющують очі, а він тим часом міняє іграшки місцями. При слові «День» діти розплющують очіі намагаються поставити іграшку на своємісце. Гру можна ускладнити, збільшивши кількість іграшок; сховати іграшку, помінявши інші місцями; додавшиіграшку, якої не було в ряду. Розумні долоньки Мета:формувати уміння утворювати граматичніформи слів, що позначають назви предметів(іменників). Починаючи гру, дорослийпоказує дитині свої руки, примовляючи: Дві руки, дві, руки не малі. Гарно вміють працювати рученьки мої! Потім бере руки дитини в свої і продовжує: Дві рученьки, дві, обидвімалі. Вміють гарно гратися рученьки твої. Давай рученьками грати, голівкою працювати. Дорослий, плеснувши своїмидолонямипо дитячихдолоньках, задає дитині питання. Плеснувши своїмидолонькамиподолоняхдорослого,дитина «повертає» відповідь. Відповідь повинна бути однослівною. Приблизний перелік запитань: 1. Чим миють руки? (водою, милом) 2. У мене є зошит і ручка. А чого у тебе не має? (зошита, ручки) 3. Кому ти подаруєш книгу? (мамі, другу) 4. Кого можнапобачити в зоопарку?(мавпу, слона) 5. На чому можна їздити?(на машині, санчатах)
 5. 5. 6. Яких іграшок багато в магазині? (ляльок, м'ячів) 7. Кому ти даси їсти? (курчатам, кролям) 8. Що тобі купив тато? (цукерки, тістечка) 9. Чим ти любиш малювати? (фломастерами, олівцями) Переконайтесь у тому, що малюк розуміє значення всіх слів. Ми в зелений ліс підемо Мета: збагатити словниковийзапас, вправляти у вживанні іменників у родовомувідмінку множини, в узгодженнііменників з прикметниками у роді, числі, у словотвореннівідносних прикметників. У грі можна використатияк картинки, так і натуральні листочки. Заняття на природізбагатять знання дитини та покращать її настрій. Дорослийпочинаєгру, читаючи віршик: Настав листопад — зими рідний брат. Обтрусив гайок, питає діток: — А де чий листок? Як назвати листок з каштана (осики, горобини)? (каштановий, осиковий, горобиновий)Листя з клена? (кленове) Якщо ми кажемо: це — ясеновийлисточок, то з якого дерева він упав? (з ясена) Назви плодидерев (сережки, шишки, ягоди, жолуді, каштани, крилатки, стручки). Як називається ліс, де ростуть тільки сосни?{сосновий) Гай, де ростуть тільки берези(дуби)? {березовий, дубовий) Як назвати пух з тополі? {тополиний) Гілку верби(ялини)? {вербова, ялинова) Цвіт липи? {липовий) Що ростев лісі? Наприклад: У лісі ростуть.... Улісі ростебагато... (дерев, кущів, ягід, квітів, грибів).
 6. 6. Їхали ми, їхали Варіант 1. Мета:збагатити словниковийзапас, вправляти у вживанні іменників у родовомувідмінку множини, в узгодженнііменників з прикметникам у роді, числі, у словотвореннівідносних прикметників. Почати гру дорослий може наступними словами:кожен із нас любить подорожувати. Маринка та Максимко також. Вони хочуть розповістивам про маршрут своєї подорожі, одночасноперевіряючивашу кмітливість. Я почну віршовану розповідь, а ви повиненні її доповнювати, вставляючипотрібне за змістом слово. їхали ми ... (їхали) до річки ... ( під'їхали) 1річку ... (переїхали) до гори ... (під'їхали) на гору ... (заїхали) із гори ми ... (з'їхали) і далі ... (поїхали) додому ... (приїхали)
 7. 7. Варіант 2. Аналогічно можна використативірш А. Камінчука: Їхали ми, їхали, до річки під'їхали, кладку переїхали, в леваду заїхали, на гору виїхали, з гориз'їхали, стіжок сіна об'їхали, на бадилинку наїхали — стали, забуксували. Гаття назад додому! ПодорожувалиМаринка та Максимко на легковому автомобілі. А як назвати машину, яка перевозить вантажі? (вантажна) Як називається машина, яка поливає вулиці міста? (поливальна) Яка очищає вулиці міста від снігу? (снігоочисна)Машина, яка поспішає на місце пожежі? (пожежна) Які спеціальні машини ти знаєш ще?
 8. 8. Маленькі помічниці Оля і Ліда гуляли в дворі. Побачила Оля, як Петрик допомагає своїймамі розвіситибілизну на мотузці, і сказала подрузі: - І я сьогоднімамі допомагала! - І я теж, - відповіла Ліда. – Що ж ти робила? - Тарілки витирала і ложки, і виделки. - А я черевички почистила. - Мамині? – спитала Оля. - Ні свої. - Хіба це допомогамамі? – засміялася Оля. – Ти ж їх собіпочистила. - Ну той що Зате у мами сьогодніроботибудеменше. - відповіла Ліда .- Так чи ні. Запитання: 1. Де гуляли дівчатка? 2. Що побачила Оля? 3. Що вона сказала подрузі? 4. Як Оля допомагала мамі? 5. Що зробилаЛіда? 6. Як оцінила її вчинокЛіда? 7. Чи вважаєш ти її вчинокдопомогою мамі?
 9. 9. Петрик, собака і кошеня Маленький хлопчик Петрик йшов стежкою в саду. Бачить, біжить назустріч великий кудлатий собака. Петрик злякався і хотів тікати. Та раптом до його ніг притулилося маленьке кошеня. Воно тікало від собакий просило Петрика: захисти мене, хлопчику, від цього страшного звіря. Стоїть Петрик дивиться на кошеня, а воно підняло головута жалібно нявчить. Петрику стадо соромноперед кошеням. Він взяв його на руки, розгнівався на собакуі пішов їй назустріч. Собака зупинився, злякано подивився на Петрика і сховався у кущах. Запитання: 1. Кого зустрів на стежці Петрик? 2. Яким був собака? 3. Що хотів спочатку зробитиПетрик? 4. Чому ж він не втік? 5. Про що просило кошеня Петрика? 6. Чому хлопчик засоромився? 7. Як він захистив кошеня?
 10. 10. 8. Як ти думаєш, чомусобака злякалася Петрика? Чарівна паличка Мета:вправляти в утворенні слів, які звучать лагідно. Готуючись до гри, заздалегідь приготуйте«чарівнупаличку» — нею може стати яскравий олівець чи фломастер. Дорослий вказує «чарівноюпаличкою» на певний предмет,називає його, потім передає паличку дитині. Малюк має назвати вказаний предмет лагідно. Наприклад:чашка — чашечка, квітка — квіточка,слон — слоникі т.д. Якщо при виконанні завдання у дитини виникають утруднення варто спростити умови гри: разом з дитиноюутворюйте лагідні назви, які закінчуються однаково. Наприклад: зайчик, пальчик, стільчик, горобчик, хлопчикабо качечка, книжечка, кішечка, подушечка, ложечка тощо. Для дітей з особливимипотребамицього віку, для кращого розуміння та засвоєння граматичнихкатегорій можна використовуватинаступні ігри. вишні слон чашка квітка вікно черевики
 11. 11. Один — багато Мета:вправляти в утворенні слів на позначення групи однорідних предметів. Варіант 1 Запропонуйтемалюку знайти малюнки, де зображено одинпредмет, а потім, де їх багато. Наприклад: яблуко — яблука, гриб — гриби, машинка — машинки і т. д. Варіант 2 Тепер запропонуйтемалюку знаходитиі показувати то один, то багато предметів різних груп. Наприклад: Де яблуко? Де гриби? Покажи яблука. Покажи гриб і т.д. Якщо дитина безпомилково виконує це завдання, запропонуйтеїй самостійно називати одині кілька предметів, спочаткуз опорою на наочність, а потім — без неї. .

×