Semundjet gjenetike 1

48,562 views

Published on

Published in: Health & Medicine
7 Comments
23 Likes
Statistics
Notes
No Downloads
Views
Total views
48,562
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
27
Actions
Shares
0
Downloads
885
Comments
7
Likes
23
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Semundjet gjenetike 1

 1. 1. SEMUNDJETGJENETIKE PROJEKT BIOLOGJIE
 2. 2. STRUKTURA E PROJEKTIT Ku konsiston projekti yne? Grupet e punes C’jane semundjet gjenetike? Shkaqet Semundje gjenetike te kurueshme Semundje gjenetike te pakurueshme Te semure me sindromen e Daunit Te semure me sindromen e Angelmanit Te semure me Kanavan Te semure me sindromen e Fshirjes Te semure me qarjen e maces Te semure me Fibrozen cistike Kanceri Cfare mund te bejme? Konkluzionet e projektit
 3. 3.  Qellimi: Te marrim sa me shume informacion rreth llojeve dhe shkaqeve te semundjeve gjenetike. Objektivat:1. Te dime me shume rreth semundjeve gjenetike.2. Te dime se si te ndihmojme njerezit e semure3. Te sensibilizojme njerezit rreth rrezikshmerise se larte te tyre. Kohezgjatja: 2 muaj Pjesemarresit: Nxenesit e klases 10/2 Nr. Total : 40 nxenes.
 4. 4. GRUPET E PUNES Koordinatore: Ornela Rama & Megi Hoxha Materiale mbi semundjet: Enxhi Kalari, Vesjana Veizi, Migena Shimaj, Florida Hoxha Shkaqet e semundjeve: Fjoralba Maliqi, Adela Beqo, Rovena Shehollari , Erta Peci Foto: Tarild Tafili, Dajel Veza, Enea Balliu Video: Justin Burnazi, Erjon Shani, Flavio Dibra Peme pedrigre: Anxhela Belishaku dhe Betina Brrari Postera: Enkeleda Domi, Anisa Ramadani, Orjel Kika, Najada Ferhati, Artenisa Laze, Elvi Myrtaj, Xheni Hysa. Fletepalosje: Mia Mancka, Ejona Rusta, Klea Rrumbullaku, Juela Petova dhe Saide Canaj. Hyrja dhe zhvillimi i projektit: Romina Guni, Enes dhe Iva Cela, Enea Nako Konkluzionet: Armand Abasllari, Endri Kurti, Klaudjo Gjuzi. Editimi ne Powerpoint: Oltion Stojku, Eda Bastari dhe Klea Llaveshi.
 5. 5. C’JANE SEMUNDJET GJENETIKE????? Semundjet e trasheguara, ose semundjet gjenetike, jane semundje qe transmetohen nga njeri brez ne tjetrin. Semundjet gjenetike jane aktualisht te pasherueshme, pasi shkenca akoma nuk eshte ne gjendje te korrigjoje defektin, edhe pse ekzistojne kura per crregullime te renda te funksionimit te organeve te njeriut, qe bejne te pamundur nje jetese normale dhe per nje kohe te gjate. Ne ndryshim nga semundjet e tjera, semundjet gjenetike, mbasi shtohen bartesit e fshehte te ketyre semundjeve dhe, per rrjedhoje, rritet mundesia e lindjes se femijeve te semure.
 6. 6. SHKAQET E SEMUNDJEVE Shkaqet kryesore te semundjeve gjenetike jane crregullimet qe ndodhin ne strukturen e gjeneve, duke sjelle ne kete menyre mosfunksionim te tyre. Ne baze te vendndodhjes se alelit me te mete percaktohet edhe emri i semundjes. Mendohet se shfaqjen e semundjeve gjenetike ndikojne edhe shume faktore te tjere, ne kete rast te jashtem. Keto faktore te tjere mund rrezatimet ndaj rrezeve te demshme, ushqimet, stresi e shume faktore te tjere.
 7. 7. SEMUNDJE GJENETIKE TE KURUESHME. Semundjet gjenetike jane te shumta. Po aq te shumta jane edhe pasojat e tyre ne organizem e per rrjedhoje ne jeten e individit. nje pjese e mire e tyre jane te kurueshme, me ane te medikamenteve, nderhyrjeve kirurgjikale, metodave me rreze e keshtu me rradhe. Nder keto semundje mund te permendim:• Semundjet e zemres• Tensionin• Diabetin• Migrenen• Dhimbjet e shpines• Spondiliatroza• Cerma e shume e shume te tjera.
 8. 8. SEMUNDJE GJENETIKE TE PAKURUESHME Fatkeqesisht jo te gjitha semundjet gjenetike i lejojne individet te kete nje jete mese normale. Ka edhe semundje te tjetra, qe e pengojne njeriun te jetoje si gjithe te tjeret. Te tilla semundje, lidhen kryesisht me degjenerimin total te sistemit nervor, zhvillim te vonuar te individit, humbje te kujteses , me pak fjale crregullime nga me te renda. Per fat te keq individe te tille nuk kane asnje mundesi kurimi dhe jetegjatesia e tyre eshte shume e shkurter, pjesa me e madhe nuk i kalojne te 30-tat. Nder keto semundje mund te permendim:• Sindroma Daun qe shkaktohet nga nje crregullim ne kromozomin e 21• Sindroma Klinefelter- crregullim ne kromozomet seksuale• Trisomia• Korea e Huntingtonit.• Fibroza cistike• E qara e maces• Semundja Kanavan• Sindroma Angelman• Sindroma e fshirjes• Autizmi e sa e sa te tjera
 9. 9. SINDROMA DAUN Fytyre Vdesin ne moshemongoloide te re Prapambetje mendore Infeksione te mushkerive
 10. 10. SINDROMA ANGELMAN
 11. 11. SEMUNDJA KANAVAN
 12. 12. SINDROMA E FSHIRJES
 13. 13. E QARA E MACES
 14. 14. FIBROZA CISTIKE
 15. 15. KANCERI DHE FORMAT E TIJ . Kanceri eshte nje semundje gjenetike, qe mund te transmetohet brez pas brezi. Po kanceri eshte nje nga ato semundje qe shfaqet ne forma te ndryshme dhe prek organe te ndryshme. Per kete arsye eshte edhe kaq i rrezikshem. Disa nga format e tij me te zakonshme jane:1. Kanceri i lekures, qe prek kryesisht meshkujt dhe shoqerohet me shtim te numrit te nishaneve.2. Kanceri i gjirit qe prek ne shumicen e rasteve femrat, dhe eshte ne pjesen me te madhe te rasteve eshte vdekjeprures.3. Kanceri ne stomak qe perparon shume shpejt duke i marre edhe jeten individit te prekur.4. Kanceri ne mushkeri e shume e shume forma te tjera te tij.
 16. 16. PARANDALIMI Eshte folur disa vite me pare dhe rishfaqet here pas here ideja se duhet nje ligj paramartesore per t’’i detyruar njerezit qe te bejne analizat e gjakut para martese, per disa semundje gjenetike. Ama duhet theksuar se eksperienca boterore ka treguar se parandalimi nuk behet me forma detyruese, ai duhet te kuptohet, perkrahet dhe ndihmohet nga vete qytetaret, mbasi jane vete ata viktimat e mungeses se nje programi parandalimi. Pikerisht ky eshte faktori numer nje i suksesit. Nje program parandalimi duhet, gjithashtu, te parashikoje informimin e publikut me te gjitha format, mbasi pa nje informim te publikut dhe konsensusin e tij, asnje program nuk do te kete rezultatin qe pritet. Kerkohet formim dhe informim, formim i vazhdueshem per mjeket dhe informim i vazhdueshem per popullaten. Ne kete menyre krijohen mundesite per te njohur keto semundje si dhe menyrat dhe rrugen e duhur per t’i shmangur ato.
 17. 17. KONKLUZIONET  NE SAJE TE KETIJ PROJEKTI TE ZHVILLUAR NGA ANA E NXENESV E TEKLASES SONE , NE MESUAM SHUME PERSEMUNDJET GJENETIKE JO VETEM NGA ANA SHKENCORE ,POR MBI TE GJITHA SIMPTOMAT QE ATO SHFAQIN, PROBABILITETIN E TEJCIMIT NGA PRINDERIT TE FEMIJET, SI EDHE MENYRAT E PARANDALIMIT DHE CKAESHTE ME E RENDESISHMJA SI DUHET TE PERBALLEMI NE SITUATA TE TILLA

×