 Bimet Transgjenike        Anet Pozitive                   Anet NegativeNepermjet kesaj teknol...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Anet pozitive

2,742 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,742
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Anet pozitive

 1. 1.  Bimet Transgjenike Anet Pozitive Anet NegativeNepermjet kesaj teknologjie prodhohen bime qe Materiali gjenetik I ketyre bimeve mund te tejcohet I rezistojne kushteve te keqija te mjedisit si ne bime te tjera jotransgjenike,te cilat do te shkretetira,permbytjet. demtonin ekosistemin.Ndikon pozitivisht ne mjedis sepse nuk Disa bime te demshme duke fituar disa cilesiperdoren pesticide apo herbicide per ti positive qe kane bimet transgjenike demtojnembrojtur nag faktore te demshem. mjedisin tone dhe njerezit.Kane potencialin per te reduktuar sasine e Keto bime mund te leshojne ne toke gjenin qedheut qe duhet per rritjen e tyre. percakton rezistencen ndaj antibiotikeve,ku mikroorganizmat e demshem ne toke fitojne imunitet nga antibiotiket.Arrin te nxise prodhimin agrikulturor perpopullatat e botes se trete,apo ne vende ku toka Keto bime ndikojne ne organizma te tjera,si pshnuk jane te favorshme per zhvillimin bujqesor. larvat e flutrave qe ushqehen me polenin Bt te misrit,ku misri eshte bime transgjenike.Dhe prodhojne reaksione te kunderta ne organizem.Bimet transgjenike mund te perdoren per te Farat e bimeve transgjenike jane infertile,dmth qerritur perberesit e vaksinave,duke plotesuar nuk mund te perdoren per te prodhuar bime te tjerakerkesat e medha . ne vitin pauses.Rrit produktivitetin,dhe ul perdorimin e Nuk dihet mjaftueshem nqs pesticidet e zhvilluarapesticideve. brenda bimeve jane te sigurta per konsumim nga njerezit.Rezistenca nga infektimet nga bakteret,viruset Nuk dihet mjaftueshem se cfare demesh mund tedhe kerpudhat,duke I bere me te sigurta per shkaktoje ky transgjen.konsumim nga njerezit.Bimet transgjenike kane potencialin qe te Shartimi tradicional ka arritur te rrisepermiresojne shume shpejt produktivitetin e produktivitetin e shume bimeve pa nevojen edritherave. inxhinierise gjenetike .Rritja dhe permiresimi I vlera ushqyese ne nje Mund te shkaktoje konflikte gjeopolitike,per shkakbime,si psh orizi I verdhe ka lende shtese qe se shtetet e medha eksportojne keto lloj produkteshndihmojne organizmin tone. per cmime te larta njesoj si produktet natyrale.Ka potencialin per te prodhuar ushqime te Shija e ketyre produkteve nuk eshte e njejte me atosigurta duke hequr alergjenet nga produktet „natyralet“.bimore.Punoi:Ornela Velollari XI K

×