Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Marija LazdiMarija Lazdiņaņa
20132013
 Kontaktkorekcija aizņem zināmu daļu no
optometrista ikdienas.
 Mīksto kl novērtējums var ievērojami
atšķirties starp da...
1. Kl vispārējā informācija
Piemēram: vienas dienas kl, BC 8,5; D 14,2; OU -2,00D
2. KL novērtēšanas laiks
 kl kustības s...
http://www.revoptom.com/content/d/therapeutics/
c/17173/
5. KL centrēšanās un apgaismošana
Daži speciālisiti norāda lēcas centru ar krustu (vieglāk un precīzāk nekā aplis)
Raksta ...
6. Komforts
 Tiek uzskatīts, ka kl lietotāju diskomforts ir galvenais iemesls, kāpēc
tiek pārtraukta kl lietošana.
 Komf...
6. Kl kustība mirkšķināšanas laikā
 Petījumi parāda, ka kl kustība mirkšķināšanas laikā pie skata uz augšu,kl kustība mir...
6. Kl kustība mirkšķināšanas laikā
 Piemērs: Kl diametrs 14,2mm; HVID=12mm; iegūstam, ka 14,2/12=1,1mm
(šāda daļa pārklāj...
6. Kontaktlēcas nobīde
 Zināms, ka kl ir tendence pārvietoties jeb nobīdīties attiecībā pret primāro skata pozīciju.
 Pē...
7. Push-up tests
 Šī tests nozīmīgumu un svarīgumu kl piemeklēšanā uzsver un parāda daudzi
pētījumi (Young, 1996 –vecākai...
Kopsavilkums
 Kustību mirkšķināšanas laikā pie skatiena uz augšu un kl horizontālā nobīde pie
skatiena temporāli vai nazā...
Secinājumi
 Lēmums par kl atbilstību un lietošanu balstīts uz ārsta vai optometrista
viedokli.
 Tomēr nebūtu pareizi akc...
Sixth international acuvue eye health advisor symposium
Sixth international acuvue eye health advisor symposium
Sixth international acuvue eye health advisor symposium
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Sixth international acuvue eye health advisor symposium

501 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Sixth international acuvue eye health advisor symposium

 1. 1. Marija LazdiMarija Lazdiņaņa 20132013
 2. 2.  Kontaktkorekcija aizņem zināmu daļu no optometrista ikdienas.  Mīksto kl novērtējums var ievērojami atšķirties starp daudziem redzes aprūpes speciālistiem.  Sākotnēji precīzs ieraksts pacientu kartiņā ir svarīgs, lai nākotnē varētu novērtēt kl izraisītās komplikācijas.
 3. 3. 1. Kl vispārējā informācija Piemēram: vienas dienas kl, BC 8,5; D 14,2; OU -2,00D 2. KL novērtēšanas laiks  kl kustības samazinās pēc 10-15 min, salīdzinot ar sākotnējo ātrumu uzreiz pēc ielikšanas (Schwallie un Bauman, 1998; Brennan et al, 1994;. Golding et al, 1995;. Maldonado- Codina un Efron, 2004). 3. Testu veikšanas kārtība un apgaismojums  kl ir svešķermenis acīs, tas var stimulēt reflektoro asarošanu, līdz ar to pārbaude ir jāveic ar pietiekamu, bet minimālu apgaismojumu.  Vispirms jānovērtē asaru plēvīte un push-up tests jāveic pēdējais. 4. Asaru plēvītes novērtēšana
 4. 4. http://www.revoptom.com/content/d/therapeutics/ c/17173/
 5. 5. 5. KL centrēšanās un apgaismošana Daži speciālisiti norāda lēcas centru ar krustu (vieglāk un precīzāk nekā aplis) Raksta autors iesaka: ar krustu atzīmēt radzenes centru, ar apli apzīmēt esošo klar krustu atzīmēt radzenes centru, ar apli apzīmēt esošo kl stāvoklistāvokli, tādā veidā var atzīmēt jebkuru vietu, kurā lēca krusto limbu (1.att.) 1.att. Ar krustu norādīts radzenes centrs. Ar apli atzīmēts kl neveiksmīgs centrējums, var redzēt, ka kl šķērso limbu ar augšējo malu.
 6. 6. 6. Komforts  Tiek uzskatīts, ka kl lietotāju diskomforts ir galvenais iemesls, kāpēc tiek pārtraukta kl lietošana.  Komforta novērtēšanas skalas (OSDI, DEQ, McMonnies u.c.)  Jā/nē
 7. 7. 6. Kl kustība mirkšķināšanas laikā  Petījumi parāda, ka kl kustība mirkšķināšanas laikā pie skata uz augšu,kl kustība mirkšķināšanas laikā pie skata uz augšu, vislabāk un ērtāk var novērtēt kl stāvokli kopumāvislabāk un ērtāk var novērtēt kl stāvokli kopumā, nekā skatoties primārajā pozīcijā un mirkšķinot (Wolffsohn et al.,2009).  Vēlams izmantot mērenu palielinājumu 16-25x.  Lai novērtētu, kāda kl daļa pārklāj sklēru, ir jāņem vērā kl diametrskl diametrs un HVIDHVID (Horizontal Visible Iris Diameter).
 8. 8. 6. Kl kustība mirkšķināšanas laikā  Piemērs: Kl diametrs 14,2mm; HVID=12mm; iegūstam, ka 14,2/12=1,1mm (šāda daļa pārklāj sklēru). Mirkšķināšanas rezultātā kl nobīdās vidēji par 1/3, iegūstam: 1/3 no 1,1 sastāda 0,36 mm. Zināms, ka spraugas lampas gaismas avota garumu var samazināt uz mazāko (piemēram, 0,3mm) un to izmantot kā salīdzināšanas rīku, lai novērtētu kl kustību lielumu (skat.2.att.) 2.att. 2.b.2.a.
 9. 9. 6. Kontaktlēcas nobīde  Zināms, ka kl ir tendence pārvietoties jeb nobīdīties attiecībā pret primāro skata pozīciju.  Pētījumu liecina, ka īpaši horizontālā kl nobīde parāda vispārējo kl kustību (Wolffsohn et al., 2009).  Pie mainīgajām skata pozīcijām, faktisko kl kustību nav viegli novērtēt.  Spraugas lampas gaismu var pielāgot tā, lai tās platums atbilstu kl sklēras pārklāšanas zonas platumam (3.a. att.).  Ja pacients skatās nazāli vai temporāli, spraugas lampas gaismas avots tiek pārvietots uz jauno kl pārklāšanas vietu (3.b.att.). 3.att. 3.b.3.a.  Pieņemot, ka pārklāšanas zona ir aptuveni 1mm, tad šajāPieņemot, ka pārklāšanas zona ir aptuveni 1mm, tad šajā gadījumā vidējā nobīde ir 0,5mm.gadījumā vidējā nobīde ir 0,5mm.  Pieņemot, ka pārklāšanas zona ir aptuveni 1mm, tad šajāPieņemot, ka pārklāšanas zona ir aptuveni 1mm, tad šajā gadījumā vidējā nobīde ir 0,5mm.gadījumā vidējā nobīde ir 0,5mm.
 10. 10. 7. Push-up tests  Šī tests nozīmīgumu un svarīgumu kl piemeklēšanā uzsver un parāda daudzi pētījumi (Young, 1996 –vecākais, Wolffsohn et al., 2009 - jaunākais).  Pētījuma rezultāti uzsver, ka kl atgriešanas ātrums savā pozīcijā ir svarīgāks parametrs nekā spēks, kas ir nepieciešams, lai kl nobīdītu no savas pozīcijas (kā iepriekšējos gados bija minēts). 4.att. 4.b.4.a.
 11. 11. Kopsavilkums  Kustību mirkšķināšanas laikā pie skatiena uz augšu un kl horizontālā nobīde pie skatiena temporāli vai nazāli var dokumentēt milimetros.  Savukārt Push-up testa atgūšanas jeb atgriešanas ātrumu ir grūtāk novērtēt, jo tas ietver gan kustību, gan laiku.  Wolffsohn et al. parāda, ka, izmantojot trīs punktu skalu var novērtēt un objektīvi aprakstīt kopējās kl kustības un nobīdes. •Ja mirkšķināšanas laikā kl kustības ir 0,25-0,500,25-0,50mm (kā šajā gadījumā), tad ieraksts ir B0B0, ja mazāk, tad B-B- un vairāk B+B+. •Ja kl pārklāj sklēru par vidēji 0,5-1,0 mm0,5-1,0 mm, skatoties nazāli un laterāli, tad tiek reģistrēts, ka L0L0, ja mazāk L-L- un vairāk L+.L+. •Push-upPush-up tests novērojums: ja kl momentā (ātri) atgriežas savā sākotnējā pozīcijā, tad dokumentē kā P+P+, ja lēni P-P- un līdzsvaroti (2-4mm/s),(2-4mm/s), tad P0.P0. •Ja mirkšķināšanas laikā kl kustības ir 0,25-0,500,25-0,50mm (kā šajā gadījumā), tad ieraksts ir B0B0, ja mazāk, tad B-B- un vairāk B+B+. •Ja kl pārklāj sklēru par vidēji 0,5-1,0 mm0,5-1,0 mm, skatoties nazāli un laterāli, tad tiek reģistrēts, ka L0L0, ja mazāk L-L- un vairāk L+.L+. •Push-upPush-up tests novērojums: ja kl momentā (ātri) atgriežas savā sākotnējā pozīcijā, tad dokumentē kā P+P+, ja lēni P-P- un līdzsvaroti (2-4mm/s),(2-4mm/s), tad P0.P0.
 12. 12. Secinājumi  Lēmums par kl atbilstību un lietošanu balstīts uz ārsta vai optometrista viedokli.  Tomēr nebūtu pareizi akceptēt tādu kl lietošanai, ja ierakstā redzams vairāk nekā 2 „mīnusi”.  Ne mazāka nozīme ir arī pacienta subjektīvajam novērtējumam, jo komforts pacientam nozīmē arī atbilstoša, apmierinoša un stabila redze.

×