Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Marija Lazdiņa
2013
Jaunākās tendences multifokālo
kontaktlēcu jomā
Nereti nākas sastapties ar to, ka pacienti
atsakās no kontaktlēcu lietošanas vairāku
iemeslu dēļ:
k/l lietošanas komplikā...
Veiksmīgas progresīvo kontaktlēcu lietošanas
šķērslis ir:
• pacientu motivācijas trūkums
• pacientu uztraukums
• informāci...
Paškontroles jautājumi:
Cik daudziem pacientiem Jūs jau ieteicāt multifokālu k/l
korekciju?
Vai Jūs aktīvi iesakat multi...
Svarīgākie faktori no redzes
speciālista puses:
Laba komunikācijas prasme un k/l piemeklēšanas
iemaņas;
Izprast multifok...
Radzenes topogrāfija ar kontaktlēcām
• Analizējot progresīvo k/l centrējumu, jāņem vērā Kapa leņķis – leņķis, kas
veidojas...
Piemeklējot monofokālās kontaktlēcas nav būtiski centrēt k/l
attiecībā pret redzes asi vai zīlītes asi, jo ir plata optisk...
Radzenes topogrāfija ar kontaktlēcu ir nozīmīgs
arguments, kas ļauj salīdzināt redzes ass novietojumu un
multifokālās lēca...
Drs. Matthew Lampa un Kelvin So (2012) veica
pētījumu, kurā analizēja radzenes topogrāfijas attēlus
kopā ar dažādām multif...
Informējiet savus pacientus par redzes problēmām
presbiopijas vecumā, kā arī par mūsdienu esošajām
korekcijas iespējām. D...
Paldies par uzmanību!Paldies par uzmanību!
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Jaunākās tendences multifokālo kontaktlēcu jomā

525 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Jaunākās tendences multifokālo kontaktlēcu jomā

 1. 1. Marija Lazdiņa 2013 Jaunākās tendences multifokālo kontaktlēcu jomā
 2. 2. Nereti nākas sastapties ar to, ka pacienti atsakās no kontaktlēcu lietošanas vairāku iemeslu dēļ: k/l lietošanas komplikācijas diskomforta sajūta acīs redzes asuma samazinājums presbiopijas laikā Pēc veiktās aptaujas no 500 presbiopijas pacientiem, tikai 8% no šiem presbiopiem bija informēti par multifokālām kontaktlēcām.
 3. 3. Veiksmīgas progresīvo kontaktlēcu lietošanas šķērslis ir: • pacientu motivācijas trūkums • pacientu uztraukums • informācijas trūkums • nereti arī optometristu satraukums
 4. 4. Paškontroles jautājumi: Cik daudziem pacientiem Jūs jau ieteicāt multifokālu k/l korekciju? Vai Jūs aktīvi iesakat multifokālās kontaktlēcas? Vai Jūs sagaidat, kamēr pacients pats izsaka šādu vēlmi? Kāpēc Jūs iesakat progresīvās kontaktlēcas? Vai tas ir tāpēc, ka tiek nodrošināta skaidra redzes dažādos attālumos, binokulārās redzes uzlabojums un/vai vēlaties pilnveidot savas profesionālās zināšanas, dažādot savu praksi? Vai Jūsu kolēģi darba vietā aktīvi piedāvā iespēju koriģēt redzi ar progresīvām kontaktlēcām? Un vai viņiem ir būtiska ietekme lēmuma pieņemšanā, pirms pacients ienāk optometrista kabinetā?
 5. 5. Svarīgākie faktori no redzes speciālista puses: Laba komunikācijas prasme un k/l piemeklēšanas iemaņas; Izprast multifokālo kontaktlēcu dizaina atšķirības, lai iegūtu maksimālo labumu no katra dizaina veida; Jābūt gatavam spert soli atpakaļ, un mainīt, pielāgot citu – piemērotāku variantu, jo tas patiešām ir svarīgi, kā pacients jūtas un kādas ir viņa skaidrās redzes vajadzības katru dienu; Izglītojot savus pacientus, mēs iegūstam pozitīvu attieksmi un padodam informāciju par šo korekcijas veidu arī pacientu draugiem un radiem.
 6. 6. Radzenes topogrāfija ar kontaktlēcām • Analizējot progresīvo k/l centrējumu, jāņem vērā Kapa leņķis – leņķis, kas veidojas starp redzes asi un zīlītes asi. • Redzes ass savieno foveju un fiksējamo objektu. • Zīlītes ass iet caur zīlītes centru un radzenes centru perpendikulāri radzenes virsmai. Abas asis parasti nesakrīt (1.att). • Zīlītes ass parasti krusto tīkleni nazāli no fovejas. 1.att.
 7. 7. Piemeklējot monofokālās kontaktlēcas nav būtiski centrēt k/l attiecībā pret redzes asi vai zīlītes asi, jo ir plata optiskā zona, kas nodrošina konstantu stiprumu. Savukārt progresīvās kontaktlēcas ir atkarīgas no centrēšanas pa redzes asi. (skat.2.att.) 2.att.
 8. 8. Radzenes topogrāfija ar kontaktlēcu ir nozīmīgs arguments, kas ļauj salīdzināt redzes ass novietojumu un multifokālās lēcas optiskās zonas centru. Vēlams ir iegūt, lai redzes ass novietojums sakrīt ar progresīvās k/l optiskās zonas centru (3.att.) Šī metode tiek izmantota, lai saprastu, kāpēc daudzi pacienti jūtas pilnībā apmierināti, savukārt kāda daļa izjūt zināmu diskomfortu, lietojot multifokālās k/l (4.att.). 3.att. 4.att. OS acs
 9. 9. Drs. Matthew Lampa un Kelvin So (2012) veica pētījumu, kurā analizēja radzenes topogrāfijas attēlus kopā ar dažādām multifokālām kontaktlēcām. •Attēls parāda ģeometrisko kontaktlēcas centrējumu attiecībā pret zīlītes centru (dzeltens apzīmējums) un attiecībā pret faktisko skata leņķi (sarkans apzīmējums). •Visi trīs k/l veidi ir ģeometriski atbilstoši centrēti, taču skata leņķis ir lokalizēts vairāk nazāli.
 10. 10. Informējiet savus pacientus par redzes problēmām presbiopijas vecumā, kā arī par mūsdienu esošajām korekcijas iespējām. Daudzi atgriezīsies un būs gatavi izmēģināt šo jauno multifokālo tehnoloģiju. Ieguvumi, aktīvi piemērojot pacientiem šo korekcijas veidu, ir dažādi: 1. Apmierinātas pacienta redzes vajadzības; 2. Jauno tehnoloģiju izmantošana paaugstina redzes speciālista profesionalitāti un personīgo pieredzi; 3. Palielinās pacientu plūsma, un prakses vieta tiek rekomendēta kā iestāde, kurā pacientiem tiek piedāvātas labākās un jaunākās mūsdienu tehnoloģijas;
 11. 11. Paldies par uzmanību!Paldies par uzmanību!

×