Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Faktura vat

537 views

Published on

Published in: Lifestyle
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Faktura vat

 1. 1. Witaj, dziś wyjaśnię Ci czym jest faktura VAT zakupu! Dzień dobry Panie Sowo! Co tam słychać?
 2. 2. Prowadzenie działalności i sprzedaż towarów lub usług wymaga od nas udokumentowania zarówno wobec urzędu skarbowego, jak i wobec konsumenta. Najczęściej stosuje się dokumenty w postaci rachunku lub faktury VAT. Podatnicy VAT nie korzystający ze zwolnień obowiązani są do wystawiania faktur VAT.
 3. 3. No dobrze, ale co ma zawierać taka faktura VAT? Jak ja mam się za to zabrać? Minimalny zakres informacji, jaki musi być zamieszczony na fakturze VAT, określony został przepisami wydanymi przez Ministra Finansów. Spójrz co powinno znaleźć się na fakturze:
 4. 4. imiona i nazwiska lub nazwy, bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy numer identyfikacji podatkowej (NIP) sprzedawcy i nabywcy data wystawienia i numer kolejny faktury data sprzedaży
 5. 5. nazwa towaru jednostka miary i ilość sprzedawanych towarów ceny jednostkowe produktów bez kwoty podatku wartość sprzedawanych towarów bez kwoty podatku stawki podatku kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów Należność powinna być określona liczbowo i słownie
 6. 6. Chyba zaczynam rozumieć o co chodzi. Panie Sowo powiedz mi coś jeszcze  Świetnie! W takim razie zapamiętaj, że Faktury VAT należy sporządzić w co najmniej dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca i przechowuje ją przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym ją wystawiono.
 7. 7. Poza tym faktury VAT muszą być numerowane w taki sposób, aby każda z nich miała jeden niepowtarzalny numer. Oryginał faktury VAT musi zawierać wyraz "ORYGINAŁ", a kopia faktury słowo "KOPIA".
 8. 8. Panie Sowo, ale Ty wiesz jaki ja mam rozumek… Co będzie jeśli zgubię taką fakturę?
 9. 9. Nie martw się! Jeżeli zdarzy się tak, że klient zgubił lub zniszczył otrzymaną fakturę VAT, sprzedawca może ponownie ją wystawić na podstawie posiadanej kopii, dopisując na nowo wystawionym dokumencie wyraz "DUPLIKAT".
 10. 10. Dziękuję Ci Panie Sowo za naukę! Teraz mogę spokojnie wrócić do tego co najlepsze – mojego miodku 

×