Open Data Albania“Analiza e buxhetit dheborxhit publik krahasuar  me vendet e BE”    Erda Hoxha     Dhjetor 2011 ...
Buxheti i shtetit & borxhi publik   Dhjetor 2011           2
Plani financiar i TR & SHP që parashikohen të                        3         kryhen përg...
SUFICIThttp://www.imf.org/external/datamapper/index.php  4Në Shqipëri -46.812 mln lekë, -3.5% GDP
Marrin hua:• Të brendshmeBankat, institucionet, individët• Të jashtmeShtete të tjera, institucionet   5
Vendet e BE me borxh më të lartë ( % ndaj GDP)     Shqipëria e ka borxhin 60%       6
Borxhi   % ndaj GDP144120 90 77 60          Shtetet               7
BORXHI PUBLIKHuatë e papaguara ndër vitehttp://www.google.com/publicdata/explore?ds=k3s92bru78li6_#ctype=l&strail=false&bc...
PROBLEME• Trendi i borxhit për vendin tonë pritet të rritet• Financimi i lartë me hua të jashtme             ...
PERFUNDIME• Balancimi i buxhetit• Ulje përpjestimore të gjithë shpenzimeve• Rritja e maturitetit të borxhit        ...
LITERATURAwww.minfin.gov.al            www.panorama.com.al/ekonomiwww .infosot.com            www....
Faleminderitpër vëmendjen !
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Buxheti dhe borxhi publik krahasuar me vendet e BE - Open Datathon Albania 2011

3,634 views

Published on

Published in: Technology, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
3,634
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
101
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Buxheti dhe borxhi publik krahasuar me vendet e BE - Open Datathon Albania 2011

 1. 1. Open Data Albania“Analiza e buxhetit dheborxhit publik krahasuar me vendet e BE” Erda Hoxha Dhjetor 2011 1
 2. 2. Buxheti i shtetit & borxhi publik Dhjetor 2011 2
 3. 3. Plani financiar i TR & SHP që parashikohen të 3 kryhen përgjatë një viti
 4. 4. SUFICIThttp://www.imf.org/external/datamapper/index.php 4Në Shqipëri -46.812 mln lekë, -3.5% GDP
 5. 5. Marrin hua:• Të brendshmeBankat, institucionet, individët• Të jashtmeShtete të tjera, institucionet 5
 6. 6. Vendet e BE me borxh më të lartë ( % ndaj GDP) Shqipëria e ka borxhin 60% 6
 7. 7. Borxhi % ndaj GDP144120 90 77 60 Shtetet 7
 8. 8. BORXHI PUBLIKHuatë e papaguara ndër vitehttp://www.google.com/publicdata/explore?ds=k3s92bru78li6_#ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ggxwdn_ngdp&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=world&idim=world:Earth&idim=country:AL:FR:GR:DE:IT&ifdim=world&hl=en&dl=enhttp://www.google.com/publicdata/explore?ds=k3s92bru78li6_#ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ggr_ngdp&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country&idim=country:AL:GR:DE:FR:IT&ifdim=co 8
 9. 9. PROBLEME• Trendi i borxhit për vendin tonë pritet të rritet• Financimi i lartë me hua të jashtme 9
 10. 10. PERFUNDIME• Balancimi i buxhetit• Ulje përpjestimore të gjithë shpenzimeve• Rritja e maturitetit të borxhit 10
 11. 11. LITERATURAwww.minfin.gov.al www.panorama.com.al/ekonomiwww .infosot.com www.alsat.tvwww .gazetaexpres.com www.dë-ëorld.dewww .instat.gov.al www.scribd.comwww.bankofalbania.org www.federalreserve.govwww.alb-ppfi.org www.iiea.comlajme.shqiperia.com PUBLIKIMEopen.data.al Shpenzimet dhe te ardhuratwww.ekonomisti.info Programi buxhetor afatmesëm 2009-2011www.botasot.info Ministria e Financave 11
 12. 12. Faleminderitpër vëmendjen !

×