Open Data Albania       Tirane - 20 Dhjetor, 2011
  Artemisa Mihali  Studente , Fakulteti i Shkencave Natyrore ( Tirane)  Dega:Informatikë
  Vizualizimi i te dhenave ekonomike te bilancit tregtar  2009,2010.  Perdorimi i teknologjive me te fundit te perdo...
  Shfaqja e informacionit te selektuar ne format tabelar si edhe  ne shtrirje gjeografike duke u bazuar ne harte.  I...
  Konvertimi i te dhenave standarte ne te dhena  „User Friendly“.  Konvertimi i te dhenave statike ne te dhena  di...
  Burimi kryesor i te dhenave te perdorura per kete  aplikacion eshte marre nga ODA(open Data  Albania) ,ku informac...
  http://datathon.data.al/import_eksport
Bilanci tregtar - Open Datathon Albania
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Bilanci tregtar - Open Datathon Albania

2,713 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,713
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,333
Actions
Shares
0
Downloads
14
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Bilanci tregtar - Open Datathon Albania

 1. 1. Open Data Albania Tirane - 20 Dhjetor, 2011
 2. 2.  Artemisa Mihali Studente , Fakulteti i Shkencave Natyrore ( Tirane) Dega:Informatikë
 3. 3.  Vizualizimi i te dhenave ekonomike te bilancit tregtar 2009,2010. Perdorimi i teknologjive me te fundit te perdorura nga OPEN DATA ALBANIA per te realizuar kete vizualizim. Intregimi i te dhenave ne nje menyre te tille ku perdoruesi mund te aksesoje ate pjese te informacionit per te cilen eshte i interesuar.
 4. 4.  Shfaqja e informacionit te selektuar ne format tabelar si edhe ne shtrirje gjeografike duke u bazuar ne harte. Integrimi i teknologjive me te fundit te perdorura nga Google.
 5. 5.  Konvertimi i te dhenave standarte ne te dhena „User Friendly“. Konvertimi i te dhenave statike ne te dhena dinamike. Realizimi i marrjes se informacionit ne menyre te „Filtruar“ Zvoglimi i ndjeshem i kohes se kerkimit te informacionit. Dhenia e nje informacioni te plote dhe te kompresuar ekonomik.
 6. 6.  Burimi kryesor i te dhenave te perdorura per kete aplikacion eshte marre nga ODA(open Data Albania) ,ku informacioni eshte i strukturuar dhe lehtesisht i kuptueshem. METE, INSTAT
 7. 7.  http://datathon.data.al/import_eksport

×