Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

підсумкова конференція київ

409 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

підсумкова конференція київ

 1. 1. Розвиток інклюзивної форминавчання в освітніх закладах Львівщини Васюник-Кулієва М. І.,головний спеціаліст департаменту з питань освіти і науки, сім’ї та молодіЛьвівської обласної державної адміністрації
 2. 2.  Ознакою сучасного цивілізованого суспільства є забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя. Українське суспільство задекларувавши гуманні ідеали, прийняло на себе зобов’язання створити належні умови для реалізації творчого потенціалу кожної особистості незалежно від її суспільного, політичного, майнового, фізичного та іншого станів.
 3. 3.  У 2009 році Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію ООН про права інвалідів і Факультативний протокол до неї.
 4. 4.  За офіційними даними психолого- медико-педагогічних консультацій дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, в Україні понад 1 млн. (14,2% від загальної кількості дітей у країні). Ці статистичні дані відповідають середньосвітовим показникам. У Львівській області цей показник становить 14 %.
 5. 5.  Претендуючи на право бути визнаною серед цивілізованого світу українська держава не могла бути осторонь проблем осіб з інвалідністю та осіб з особливими освітніми потребами
 6. 6.  Як результат, нормативно-правова база українського суспільства нині дозволяє в повній мірі реалізувати ідею впровадження інтегрованого та інклюзивного навчання осіб з інвалідністю та з особливими освітніми потребами.
 7. 7.  При тому, що ця ідея навчання почала втілюватись в навчальних закладах Львівщини ще у 90 роки XX ст. завдяки співпраці освіти з громадськими об’єднаннями батьків, що виховували дітей з особливостями психофізичного розвитку.
 8. 8.  Власне, Львівщина була однією з перших у впровадженні інтегрованих програм для дітей з особливостями психофізичного розвитку в Україні.
 9. 9.  Поряд із традиційними закладами спеціальної освіти у Львові розвивались новаторські заклади реабілітаційного напряму: навчально- реабілітаційний центр “Джерело”; “Центр реабілітації”; у СШ № 82 м. Львова успішно впроваджувалась програма інтегрованого навчання дітей із дитячим церебральним паралічем; школа-садок “Левеня” для дітей з вадами зору. Ці школи стали опорними для нашої області.
 10. 10.  Упродовж останніх 10 років в 2 освітніх закладах Кам’янко- Бузькому району (с. Жовтанці) та м. Стрию реалізується науково-педагогічний експеримент: «Соціальна адаптація та інтеграція в суспільство дітей з особливостями психофізичного розвитку шляхом організації їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах»
 11. 11.  Заклади освіти області беруть участь у таких міжнародних проектах: канадсько-українському «Інклюзивна освіта для дітей з особливими освітніми потребами в Україні», який фінансується Канадським Агентством міжнародного розвитку (термін реалізації 2008- 2013 рр.). Для адаптації даного проекту пілотною школою визначено ЗОШ № 95 І-ІІІ ступенів Сихівського району м. Львова;
 12. 12.  українсько-німецькому «Впровадження методики Монтессорі - педагогіки в навчальний процес для інтегрованого навчання дітей з психофізичними вадами» (ЗОШ № 60 м. Львова та НВК «Садок-школа «Любисток»);
 13. 13.  шведсько-українському «Інклюзивна освіта школярів з обмеженими можливостями». Протягом 2012 року у навчальних закладах області проведено ряд інформаційно-презентаційних семінарів з питань інклюзивної освіти дітей з порушенням зору
 14. 14.  Уперше в Україні у смт Великий Любінь Городоцького району організовано навчання незрячої дівчинки в умовах звичайної загальноосвітньої школи.
 15. 15.  За сприяння головного управління освіти і науки облдержадміністрації на базі Національного університету «Львівська політехніка» відкрився «Ресурсний центр освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами». Завдяки Благодійному фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», який придбав принтери зі шрифтом Брайля, розхідні матеріали та спеціалізоване програмне забезпечення, з’явилася можливість друкувати книжки для осіб, що мають порушення зору.
 16. 16. Інформація про інклюзивну форму навчання дітей зособливими освітніми потребами (за нозологіями) станом на01.01.2013 року  Перелік районів/міст:  Львів; Сліпі; 1; 1%  Пустомитівський; ОРА; 20; 19% Зі зниженим  Городоцький; Порушення зором; 1; 1%  Мостиський; 1 мови; 1; 1% Глухі; 5; 5%  Буський; 2РВД; 6; 6% 3  Жовківський 4  Новий Розділ, Моршин 5 Зі зниженим 6  Загальна кількість ЗПР; 22; 21% слухом; 47; 46% 7 8 закладів - 13  Загальна кількість класів - 36
 17. 17. Уперше в Україні з квітня 2012 року реалізуєтьсяВсеукраїнський науково-педагогічний експеримент “Науково-методичні засади створення моделіпсихолого-педагогічної та соціальної реабілітації й інтеграції дітей із загальними розладами розвитку (спектр аутизму) у Львівській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті «Довіра».
 18. 18.  До цього часу даний експеримент мав статус обласного. У навчальному закладі створено модель освітніх послуг, соціальної реабілітації дітей із розладами спектру аутизму, що забезпечить сприятливі умови для їх оптимального розвитку, інтеграції та інклюзії. Ця модель в перспективі може використовуватись у навчальних закладах області.
 19. 19. Проблема, яку необхідно вже сьогодні вирішувати -забезпечення можливості навчання цієї категорії дітейв умовах дошкільних, загальноосвітніх навчальнихзакладів, за місцем проживання. За інтегральними оцінками поширення розладівспектра аутизму коливається в межах 4-8 випадків на10,0 тис. дітей. Кількість дітей з даною патологієюзростає: у м. Львові нараховується понад 100 дітей, вобласті – понад 200.
 20. 20. Бродівська ЗОШ № 4 з 1996 року буласпіввиконавцею у 3 міжнародних проектах.Важливим результатом співпраці булостворення на базі школи ГО «Опікунська радазахисту прав дітей в освітніх закладах». Протягом 2011-2012 н.р. на базі школиреалізовувався проект «Інклюзивна освіта» зафінансової підтримки мережі Нідерландськихблагодійних фондів для Центральної таСхідної Європи у партнерстві з Карпатськимфондом України
 21. 21.  Користуючись нагодою хочу подякувати Уряду Канади, керівництву Проекту “Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні” за інвестиції в розвиток освіти Львівщини, а саме розвиток освіти для осіб з інвалідністю!
 22. 22. Зокрема: Канадському Агенству міжнародного розвитку (CIDA), який фінансував даний проект; Директору проекту п.Ользі Крисюковій- Еннз;
 23. 23.  А також усім партнерам Проекту: Представникам Канадського центру вивчення питань інвалідності; Університету Грант МакЮен (Канада); Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Інституту спеціальної педагогіки АПН України, ВГСПО “Національна Асамблея інвалідів України”;
 24. 24.  ВФ “Крок за кроком”; Відкритого міжнародного університету розвитку людини “Україна”; Регіональному координаторові українсько-канадського проекту п. Я. Грибальському
 25. 25.  З вище згаданих проектів, в яких беруть участь освітні заклади Львівщини, безумовно українсько-канадський проект “Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні”, є найрезультативнішим.
 26. 26. Оскільки: робочі групи проекту відіграли важливу роль у прийнятті багатьох документів, дотичних до впровадження та розвитку інклюзивної форми навчання в Україні; партнерство проекту з психолого-медико- педагогічною консультацією призвело до перегляду статусу ПМПК з урахуванням соціальної моделі інвалідності;
 27. 27.  Велась надзвичайно велика за обсягом просвітницька робота на всіх рівнях з питань інвалідності, інклюзії, розвитку неурядових організацій, прав людини, лідерства та партнерства, методики викладання, аналізу інклюзивної політики, надання соціальних послуг і доступність; створено Інклюзивний ресурсний центр (на базі приміщення закладу обласного підпорядкування).
 28. 28.  В освіті області чимало зроблено для навчання, виховання та реабілітації дітей з особливостями психофізичними розвитку, зокрема:
 29. 29.  Створено Центри ранньої допомоги дітям (12) на базі психолого-медико-педагогічних консультацій, спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів для дітей з особливостями психофізичного розвитку від 2 місяців до 6 років та їх сім’ям. Центри забезпечено сучасним корекційним обладнанням, спеціальними методиками діагностики та корекції для надання комплексної допомоги. За період їх функціонування (2006-2012 роки) з обласного бюджету для придбання обладнання виділено понад 1,2 млн. гривень.
 30. 30.  За цей період понад 1000 сімей, які мають дітей із психофізичними особливостями, отримали необхідну фахову допомогу на базі Центрів.
 31. 31.  На базі 7 шкіл-інтернатів обласного підпорядкування створено консультативно – корекційні пункти та центри; для надання корекційної допомоги дітям молодшого віку з особливими освітніми потребами, відкрито 6 дошкільних відділень на базі спеціальних загальноосвітніх шкіл- інтернатів.
 32. 32.  З метою наближення консультативної допомоги до місця проживання дітей з особливими освітніми потребами функціонує 30 психолого-медико- педагогічних консультацій, в тому числі – обласна ПМПК, 26 – на постійно діючій основі
 33. 33.  У 2012 році для підвозу з порушеннями опорно-рухового апарату у навчально-реабілітаційний центр «Джерело» виділено 150 тис. грн. За кошти державного бюджету закуплено 4 автобуси зі спеціальним обладнанням та передано у: Бродівський, Городоцький, Мостиський, Яворівський райони Львівської області.( Подана заявка на спеціальний автобус для Золочівського району); Для впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій «Сто відсотків» на період до 2015 року усі спеціальні загальноосвітні школи- інтернати у 2011 році із державного бюджету отримали комп’ютерні комплекси (1+19); У 2011 році для корекційного обладнання обласної психолого-медико- педагогічної консультації було виділено 100 000 грн.;
 34. 34.  На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 784 “Про затвердження плану заходів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення на 2009-2015 роки “Безбар’єрна Україна”” в освітній галузі області здійснювалися заходи щодо створення сприятливих умов для життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями, зокрема облаштування закладів освітньої галузі елементами безбар’єрності.
 35. 35.  Упродовж останніх років відсоток облаштування елементами безбар’єрності закладів освіти зріс від 4 до 18. Більшість опорних шкіл освітніх округів області облаштовані елементами безбар’єрності. Так, станом на 1 вересня 2012 року в 218 закладах освіти області облаштовано пандуси, в тому числі в закладах освіти обласного підпорядкування, у 70 - здійснено маркування сходинок, у 91 - встановлено дзвінки, в 1 - збудовано ліфт (м. Львів, ЗСШ № 82).
 36. 36.  На прилеглій території 200 закладів є пониження бордюрів. Частина закладів освіти має низькі сходинки сходів та широкі двері, що дозволяють особам з фізичними обмеженнями без перешкод потрапити у заклад освіти. У 16 закладах туалетні кімнати облаштовані універсальними кабінками
 37. 37.  В області проведено два етапи Всеукраїнського моніторингового дослідження «Стан інклюзивної освіти у Львівській області; У цьому році відбуватиметься III етап цього моніторингового дослідження.
 38. 38.  “Програма розвитку освіти Львівщини на 2013-2016 роки” Проект “Освіта осіб з особливими освітніми потребами” Орієнтовна вартість проекту: 300, 0 тис. грн.
 39. 39. 4.1. Створення доступних умов для навчання та реабілітаціїНазва проекту дітей з обмеженими функціональними можливостямиОпис заходів 1.Придбання Брайлівських принтерів для дітей з порушення зорупроекту на 2013 Львівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №100рікРезультати Придбано Брайлівські принтери для дітей з порушення зору2013 року Львівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №100Орієнтовнавартість 100,00проекту на 2013рік, тис. грнДжерела Кошти програмифінансуванняВиконавці Департамент з питань ОНСМ ЛОДА, ЛОІППО, постійна комісія зпроекту питань освіти і науки Львівської обласної радиЦільова Понад 100 дітей шкільного віку матимуть можливість доступу доаудиторія якісної освіти
 40. 40. Назва проекту 4.2. Розвиток інклюзивної форми навчання в освітніх закладах 1.Облаштувати пандуси Р/МПМПК 2.Збір інформації про наявність дітей з особливими освітніми потребами (їх кількісний та якісний склад) в навчальних закладах області 3.Визначення кількості навчальних закладів, які впроваджуватимуть інклюзивну форму навчанняОпис заходів 4.Вивчення потреб навчальних закладів для забезпеченняпроекту на 2013 інклюзивної організації навчання дітей з освітніми потребамирік 5.Впровадження Всеукраїнського експерименту на базі Львівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату «Довіра»
 41. 41. Облаштовано 3 пандуси Р/МПМПК Створено банк даних про кількість навчальних закладів області, які впроваджують інклюзивну модель навчанняРезультати 2013 Розроблений план заходів, спрямованих на задоволення потреброку навчальних закладів для забезпечення інклюзивної організації навчання дітей з дітей з освітніми потребами Підведення підсумків Всеукраїнського експерименту на базі Львівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату «Довіра»Орієнтовнавартість 100,00проекту на 2013рік, тис. грн Кошти програмиДжерела Місцевий бюджетфінансування Позабюджетні кошти (внески громади, спонсорів тощо)
 42. 42. Департамент з питань ОНСМ ЛОДА, відповідні районні державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, постійна комісіяВиконавці з питань освіти і науки Львівської обласної ради, головнепроекту фінансове управління Львівської облдержадміністрації Районні МДА та міські та районні ПМПК Діти з особливими освітніми потребами, які навчаються заЦільова інклюзивною формоюаудиторія Педагогічні працівники інклюзивних навчальних закладів
 43. 43. Назва проекту 4.3. Психолого - медико-педагогічна допомогаОпис заходів 1.Створити та обладнати ПМПК у м. Самборі та 2 ресурсні центрипроекту на 2013 на базі Пустомитівської та Мостиської ПМПК з метоюрік соціалізації дітей з особливими освітніми потребамиРезультати 2013 Створено та обладнано ПМПК у м. Самборі та 2 ресурсні центрироку на базі Пустомитівської та Мостиської ПМПКОрієнтовнавартість проекту 50,00на 2013 рік, тис.грн Кошти програмиДжерела Місцевий бюджетфінансування Позабюджетні кошти (внески громади, спонсорів тощо)
 44. 44. Департамент з питань ОНСМ ЛОДА, відповідні районні державні адміністрації та органи місцевогоВиконавці самоврядуванняпроекту Обласна та районні (міські) ПМПК, ЛОІППО (кафедра життєвих компетентностей) Діти з особливими освітніми потребами, батьки,Цільова консультанти обласної, районних (міських) ПМПК,аудиторія працівники відділів освіти, педагоги
 45. 45. Назва проекту 4.4. Спеціальні програми реабілітації дітей 1.Введення 18 штатних одиницьОпис заходів 2.Придбання корекційного обладнанняпроекту на 2013 3.Проведення 4 –х міжнародних та всеукраїнських конференційрік 4.Придбання науково-методичної літератури та навчальних посібників Введено 18 штатних одиницьРезультати 2013 Придбано корекційне обладнанняроку Проведено 4 –и міжнародні та всеукраїнські конференції Придбано науково-методичну літературу та навчальні посібникиОрієнтовнавартість проекту 50,00на 2013 рік, тис.грн
 46. 46. Кошти програмиДжерела Місцевий бюджетфінансування Позабюджетні кошти (внески громади, спонсорів тощо) Департамент з питань ОНСМ ЛОДА, відповідні районніВиконавці державні адміністраціїпроекту Районні МДА та МПМПК Діти з особливими освітніми потребами, батьки,Цільова педагогічні працівники та адміністрації навчальнихаудиторія закладів
 47. 47.  Ще раз хотіла би подякувати всім хто хоче та прикладає зусилля для змін у суспільстві, формуючи соціальну політику нашої держави в напрямку інклюзії.
 48. 48.  Бажаю всім учасникам конференції плідної праці! Дякую за увагу!

×