Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Odia Wiki FAQ Version 1.0

394 views

Published on

This is a Beta version of Odia Wikipedia FAQ.

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Odia Wiki FAQ Version 1.0

  1. 1. ଉଇକ ଉଇକପଡ଼ିଆ(ଆଓଡ଼ିଆ(ଆ ଉଇକପଡ଼ିଆ(ଆଉଇକପଡ଼ିଆ ଉପରଆ ଉପରେ ଥରକୁଥ ଥ କଥ ପଚ ଯାଉଥିବା ଉଥବା ପ୍ରଶ୍ ପଶସବା ପ୍ରଶ୍
  2. 2. ଉଇକି,, ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ – ୧.୦ ସଙ୍କଳନ( ୨୨ ମାର୍ଚ ର୍ଚ ୨୦୧୧ ୨୦୧୧ରେ ବାହାର ବାହାରିଲା ହାରିଲା) ଲା) )© କି,ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇଟ: ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି, ସ#ଘନତି ନୟମଏହାରିଲା) ପ୍ରଶ୍ନ ବହିଟ( ବାହାରିଲାହାରିଲା)ଟ (FAQ Booklet) କ୍ରିଏଟିଭଏଟଭ କି,ମାର୍ଚ ନ4 ଆଟ୍ରିବୁସନବାହାରିଲା6ସନ-ରେ ବାହାରସଆ ୩.୦ ଅନରେ ବାହାରପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରଟଡ ସସ-ବାହାରିଲା ଇ-ଏସଏ (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported - CC-BY-SA) ଅନ6 ସ ରେ ବାହାର Mଆ । ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ରେ ବାହାରPରେ ବାହାରMP ଏ# ଏହାରିଲା) ଲା) ଇରେ ବାହାରସନ4ଟକି,6 (ଆଗ ଓ ପିଡ଼ିଆ, ଓଛ ମାର୍ଚ ଲା) ଟକି,6 ମାର୍ଚ ଶ୍ନ ବହିଟ ଇ)ମାର୍ଚ ନ6 ଥିରେ ବାହାରବାହାରିଲା ରେ ବାହାରସରେ ବାହାରMP ଏ# ଏହାରିଲା) କି,6 ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ଲା) ଇରେ ବାହାରସନ4କି,6 ମାର୍ଚ ନ6 ଥିବାହାରିଲା P ଏ# ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ଏହାରିଲା) ବାହାରିଲାହାରିଲା)ଟରେ ବାହାରରେ ବାହାରଲା)U ମାର୍ଚ ଶ୍ନ ବହିଟ ଇ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା ବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା)U ମାର୍ଚ ନ ବାହାରିଲାV ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ରେ ବାହାରସଇ ସମାର୍ଚ ନ ସ Mରେ ବାହାର ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ବାହାରିଲାଦଳ ଇ/ନବାହାରିଲାଦଳ ଇ ଏହାରିଲା) କି,6 ଆଉଥରେ ବାହାର ବାହାରିଲା Zପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ଏହାରିଲା) କି,6 କି, ହାରିଲା) କି,6 ବାହାରିଲା Zଲା) ରେ ବାହାରବାହାରିଲାରେ ବାହାରଳ ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ6 ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି, ସ#ଘକି,6ମାର୍ଚ ଲା)କି, ନ ରେ ବାହାରଦବାହାରିଲା କି,6 ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିବାହାରିଲା । ଏହାରିଲା) ଅନଲା) ଇନ ସ#କି,ଳନhttp://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0 ରେ ବାହାର ମାର୍ଚ ଳପିଡ଼ିଆ, ଓ ବାହାରିଲା ।ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରଗ ଉଇକି,ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ସ#ଘ ଦ^ କି,ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇଟ କି, P ଇଅଛ । ଏଥିରେ ବାହାର ଥିବାହାରିଲା ଉଇକି,ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆମାର୍ଚ 6ଳ ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରଗ ଓ ଡ_ ଇନ ଉଇକି,ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ବାହାରିଲା କି, ପ୍ରକି,ଳ୍ପରେ ବାହାର ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) କି, P ଇଅଛ । ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରଗଓ ଡ_ ଇନ ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) ଉଇକି,ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଟ୍ରିବୁସନଡମାର୍ଚ କି, ନM ଓ ରେ ବାହାରଦUଣ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ର୍ଚ ୨୦୧୧ୟ (ଭ_6 ଆଲା) ଆଇରେ ବାହାରଡ#ଟଟ) ନୟମାର୍ଚ ଭMରେ ବାହାର ଓ ଉଇକି,ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ସ#ଘ ଅନ6 ମାର୍ଚ M ଦ କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାର । Pଦ ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରଗବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) କି, ବାହାରିଲା କି,6 ର୍ଚ ୨୦୧୧ ହାରିଲା)# M ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ6 ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ସ#ଘ 6 ଅନ6 ମାର୍ଚ M ରେ ବାହାରନବାହାରିଲା କି,6 ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିବାହାରିଲା ।ଆମେମ ଦାୟୀ ୟ ମେନ ହୁଁຘ0ଏହାରିଲା) ବାହାରିଲାହାରିଲା)ଟ ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ କି, ମାର୍ଚ ରେ ବାହାର ଲା) ଗବାହାରିଲା ରେ ବାହାରବାହାରିଲା ଲା) ଆଶ୍ନ ବହିଟ , ରେ ବାହାରMରେ ବାହାରବାହାରିଲା ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ6 ଏକି,ଥ _ ଣବାହାରିଲା କି,6 ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରP ରେ ବାହାରPଉ#ମାର୍ଚ ରେ ବାହାରନ ଏହାରିଲା) କି,6 Mଆ କି, ଛb ରେ ବାହାରସମାର୍ଚ ରେ ବାହାରନ ଏହାରିଲା) ଗ ରେ ବାହାର Z ରେ ବାହାରନରେ ବାହାରବାହାରିଲା ନ ହାରିଲା)c । ଏଥିରେ ବାହାର _ଦ କି,ଛ ଭଲା) ଭଟକି, ଥ ଏ 6କି,ମାର୍ଚ d ଏହାରିଲା) ରେ ବାହାରଦଇ କି,ଛ ନMଗM କ୍ଷM ହାରିଲା)6ଏ ରେ ବାହାରMରେ ବାହାରବାହାରିଲା ଗV ଳ, ରେ ବାହାରଲା)U ଳ, ପ୍ରକି, ଶ୍ନ ବହିଟକି,, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଅବାହାରିଲାଉଇକି,ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ସ#ଘ M ହାରିଲା) ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ଦ ୟf ହାରିଲା)ବାହାରିଲା ନ ହାରିଲା)c ।ମେ ୟ:ଭM ଭ ଗ: ସ6ଭ ପିଡ଼ିଆ, ଓ [[ବାହାରିଲାTବାହାରିଲା ହାରିଲା) କି, :psubhashish|ସ6ଭ ପିଡ଼ିଆ, ଓ /Subhashish Panigrahi]] ଆଶ୍ନ ବହିଟ6ରେ ବାହାରM ଷ କି, [[ବାହାରିଲାTବାହାରିଲା ହାରିଲା) କି, : ଆଶ୍ନ ବହିଟ6ରେ ବାହାରM ଷ କି, | ଆଶ୍ନ ବହିଟ6ରେ ବାହାରM ଷ କି, ]]ମାର୍ଚ lଳ ରେ ବାହାରଲା)U ଟ ମାର୍ଚ ଳୟଲା) ମାର୍ଚ ଉଇକି, ସ#ଘଠାରୁ ନିଆ 6 ନଆP ଇ ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଅନ6 ବାହାରିଲା ଦ କି, P ଇଅଛ ।
  3. 3. ୧. ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ କି,ଣ?ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ରେ ବାହାରU ଲା) ଅନଲା) ଇନ ଭ ଷ ରେ ବାହାରକି, ଷ P ହାରିଲା) କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓoଥିବାହାରିଲା ସ ରେ ବାହାରଲା)Uକି,ମାର୍ଚ ନଙ୍କ p ରେ ବାହାରଲା)U P ଇଅଛ ।ଇ# _ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ସବାହାରିଲା6ଠାରୁ ନିଆ6 ବାହାରିଲାଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ । ଏଥିରେ ବାହାର ପିଡ଼ିଆ, ଓ U ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଖି ୩୪ ଲା)କ୍ଷ ରେ ବାହାରଲା)U ଅଛ । ୨୦ଟ ଭ Mfୟ ଭ ଷ କି,6ମାର୍ଚ ଶ୍ନ ବହିଟ ଇ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ପ୍ରକି,ଳ୍ପ ସବାହାରିଲା6 ୨୭୫ 6 ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ ଭ ଷ ରେ ବାହାର ଅଛ। ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ସବାହାରିଲା6 ରେ ବାହାରଲା)U ନ ନ ରେ ବାହାରଲା)Uକି,ଙ୍କ ଠାରୁ ନିଆ 6ସ6ଧ P ଇଅଛ ।ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ସହାରିଲା)-ଗV ଳ _ମାର୍ଚ ଉଏଲା)ସ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆକି,6 "ଏକି, ବାହାରିଲାହାରିଲା)6ଭ ଷ ଭ ଷ ରେ ବାହାରକି, ଷ P ହାରିଲା) ମାର୍ଚ ଗଣ ରେ ବାହାର ପିଡ଼ିଆ, ଓoଥିବାହାରିଲାରେ ବାହାରPରେ ବାହାରକି,wଣସ ପିଡ଼ିଆ, ଓV ଳକି,6 M ନ_ ଭ ଷ ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଲା)ଖିବାହାରିଲା ଓ ପିଡ଼ିଆ, ଓVବାହାରିଲା ରେ ବାହାର ସ ହାରିଲା) PT କି,ରେ ବାହାର " ରେ ବାହାରବାହାରିଲା ଲା) କି,ହାରିଲା)b ।୨. ଉଇକି କଣ? କି କଣ?ଣ?ସ ଧ ଣ ଭ ବାହାରିଲାରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ରେ ବାହାରବାହାରିଲାବାହାରିଲାସ ଇଟରେ ବାହାର କି,ଛ ଅଦଳବାହାରିଲାଦଳ କି, ବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ରେ ବାହାରବାହାରିଲାxଷୟକି, ଜ୍ଞାନ ଓ ନ ଓ ରେ ବାହାରଲା)Uକି, ଅନ6 ମାର୍ଚ M ରେ ବାହାରଲା) ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି ।ଉଇକି, ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ସଫଟରେ ବାହାରବାହାରିଲା P ହାରିଲା) ଆମାର୍ଚ କି,6 ଏହାରିଲା) ସବାହାରିଲା6 {ନ{ଟ 6 ମାର୍ଚ 6| ରେ ବାହାରଦଇଥ ଏ ଆଉ ରେ ବାହାରଟକି,ନକି,ଆ ଜ୍ଞାନ ଓ ନ ବାହାରିଲାନ ବାହାରିଲା ରେ ବାହାରU ଲା)ଭ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା କି,ଛ ବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାରଲା)ଖିବାହାରିଲା ରେ ବାହାର , ବାହାରିଲାଦଳ ଇବାହାରିଲା ରେ ବାହାର ଅବାହାରିଲା ଲା)ଭ ଇବାହାରିଲା ରେ ବାହାର କି, ବାହାରିଲା ରେ ବାହାର ସ ହାରିଲା) PT କି, ଥ ଏ। ରେ ବାହାରPରେ ବାହାରହାରିଲା)M6 ଉଇକି,ସଫଟରେ ବାହାରବାହାରିଲା ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଲା)U ସବାହାରିଲା6 ରେ ବାହାରଲା)ଖିବାହାରିଲା ଭ ସହାରିଲା)_, ଏହାରିଲା) ଏକି, ସ ରେ ବାହାର} ଗ6ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଏ ରେ ବାହାରଲା)Uକି,ଙ୍କ6 ରେ ବାହାରଲା)ଖିବାହାରିଲା ରେ ବାହାର ସ ହାରିଲା) PT କି, ଥ ଏ ।ଉଇକି, ସଫଟରେ ବାହାରବାହାରିଲା କି,6 ଉଆଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି କି,ନcଗହାରିଲା) ମାର୍ଚ ୧୯୯୪ରେ ବାହାର Mଆ ଥିରେ ବାହାରଲା) । ମାର୍ଚ ର୍ଚ ୨୦୧୧ ୨୫ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରସ ଉଇକି,ଉଇକି,ରେ ବାହାରବାହାରିଲାବାହାରିଲା ସଫଟରେ ବାହାରବାହାରିଲା କି,6Mଆ କି, www.c2.com ରେ ବାହାର ବାହାରିଲା ହାରିଲା) କି, ଥିରେ ବାହାରଲା) । ରେ ବାହାରସ ନରେ ବାହାର_ ଏହାରିଲା) ନ ଆ# ଉଇକି କଣ? ରେ ବାହାରଦବାହାରିଲା କି,6 ମାର୍ଚ M ରେ ବାହାରଦଇଥିରେ ବାହାରଲା) ।ହାରିଲା)ନଲା)6ଲା)6 ବାହାରିଲାମାର୍ଚ ନଘ ଟରେ ବାହାର _ରେ ବାହାରଣ କି,ମାର୍ଚ ର୍ଚ ୨୦୧୧ ଠାରୁ ନିଆ6 ଏହାରିଲା) ଉଇକି,ଉଇକି, ନ ଆ#ଟ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇଥିରେ ବାହାରଲା), ହାରିଲା) ଉଆଇ ଭ ଷ ରେ ବାହାର P ହାରିଲା) ମାର୍ଚ ରେ ବାହାରନ ଗତି ।୩. ଉଇକି କଣ? ଓ ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆ କି କଣ?ଣ ଏକି କଣ? ଜିନିଷ?ନଷ?ନ# , ଉଇକି, ଓ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଏକି, ନ6 ହାରିଲା)#M । ଉଇକି,, ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଆଉ ରେ ବାହାରଗ ରେ ବାହାରଟ ନ ଆ# ନ6 ରେ ବାହାରହାରିଲା)# । ଉଇକି, ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ସଫଟରେ ବାହାରବାହାରିଲାP ହାରିଲା) କି, ମାର୍ଚ ଳM ରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାରଲା)ଖିରେ ବାହାର ସ ହାରିଲା) PT କି, ଥ ଏ, ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ରେ ବାହାରବାହାରିଲାବାହାରିଲାସ ଇଟ P ହାରିଲା) କି, ଉଇକି, ସଫଟରେ ବାହାରବାହାରିଲା କି,6ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) କି, ଥ ଏ । ଆହାରିଲା)6 ମାର୍ଚ ଧ, ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି, ସଫଟରେ ବାହାରବାହାରିଲା ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) କି, 6 ଥିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରକି,ରେ ବାହାରMଗ6ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଏ ରେ ବାହାରବାହାରିଲାବାହାରିଲାସ ଇଟ ଭM 6ରେ ବାହାରଗ ରେ ବାହାରଟ । ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଇ#ଟ ରେ ବାହାରନଟରେ ବାହାର ଥିବାହାରିଲା ସବାହାରିଲା6ଠାରୁ ନିଆ6 ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ _ଣ ଶ୍ନ ବହିଟ6ଣ ଆଉ ରେ ବାହାର‚ ଭଲା) ଭଲା) ରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାର ଭ ଉଇକି,ରେ ବାହାରବାହାରିଲାବାହାରିଲାସ ଇଟ । ପ୍ର ୟ ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ ଭMରେ ବାହାର ଉଇକି, ଆଉ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ସମାର୍ଚ ନ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା ଲା) ଥିବାହାରିଲା ଧ ଣ ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ଭଲା) ଧ ଣ । 6୪. ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆର ଇତି ହୁଁຘ0 ସ: କି, ରେ ବାହାରଗଟସଙ୍କ Mଆ ଇ#ଟ ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ 6 ପ୍ରଥରେ ବାହାରମାର୍ଚ ସଭcକି, p ବାହାରିଲାଦଳ P ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ 6 ଥିବାହାରିଲା ଭ ଷ ରେ ବାହାରକି, ଷ ର୍ଚ ୨୦୧୧b ବାହାରିଲା ହାରିଲା) ଥିଲା) ।ରେ ବାହାରହାରିଲା)ରେ ବାହାରଲା) U ଲା) ରେ ବାହାରP _ନ 6 ବାହାରିଲା ହାରିଲା) କି,6 ଏହାରିଲା) ର୍ଚ ୨୦୧୧b P ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ନଥିଲା) । ନ6 ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ (Nupedia) ଆଉ ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ର୍ଚ ୨୦୧୧b ଧ ରେ ବାହାରMଆ କି, P ଇଥିଲା) ରେ ବାହାରPଉ#ଥିରେ ବାହାର ଛ ମାର୍ଚ 6ଆ# ରେ ବାହାରଲା)U ଳମାର୍ଚ ନଙ୍କ ଅଭଜ୍ଞାନ ଓ M କି,6 ଆଖି ଆଗରେ ବାହାର ଖି Mଆ କି, P ଇଥିଲା) ।ରେ ବାହାରPରେ ବାହାରହାରିଲା)M6 ରେ ବାହାରଲା)U ମାର୍ଚ ନ ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ ଗ6 6 ତ୍ଵ ଦଆP ଉଥିଲା) , ନ6 ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଧିରେ ବାହାର ଧିରେ ବାହାର ବାହାରିଲାVର୍ଚ ୨୦୧୧ ଲା)6ଥିଲା) । ରେ ବାହାରMଣ6 ନ6 ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆକି, ମାର୍ଚ କି,6 ବାହାରିଲାV ଇବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# _ମାର୍ଚ ଆଉ ସ# ଗ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ Mଆ ରେ ବାହାରଲା), P ହାରିଲା) କି, ସମାର୍ଚ ସ୍ତଙ୍କ p ବାହାରିଲାଦଳ P ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ 6 ଥିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ଥ କି,6 ଥ ପିଡ଼ିଆ, ଓର୍ଚ ୨୦୧୧ P ଉଥିବାହାରିଲା ପ୍ରଶ୍ନ ବହିଟ(ସବାହାରିଲା6 1
  4. 4. ଜ୍ଞାନ ଓ ନରେ ବାହାରକି, ଷଥିଲା) । ରେ ବାହାରଲା)U ମାର୍ଚ ନ ଆଉ ରେ ବାହାରଲା) କି,ପ୍ରୟ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ବାହାରିଲା ରେ ବାହାର ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ M ମାର୍ଚ lଳ ନ6 ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ 6 ଉପିଡ଼ିଆ, ଓ କି,6 ବାହାରିଲା‚ଲା) । ଆ_ରେ ବାହାରସହାରିଲା) ଜ୍ଞାନ ଓ ନରେ ବାହାରକି, ଷ ଅନTନ ଆ# ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଲା)ଟଛ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ।ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଏକି, ଅଣ-ଲା) ଭକି, ସ#ସ୍ଥା ଉଇକ ଉଇକି କଣ?ମଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଫାଉଁଡେସନ ଉମେ&ସନ (http://wikimediafoundation.com)p ସ#ଭଳ P ଉଛ ।୫. ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଓଡ଼ିଆ କଣ ଶା।/ଭାରତ ।/ଭାରତ ସରକ ରତି ସରକି କଣ? ରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ତ ର ତି ଆର କି କଣ?ର ଯାଇଛି କି ଇଛି କି? କି କଣ??ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଏକି, ଅଣ-ଲା) ଭକି, ସ‰ସ୍ଥା ଉଇକ ଉଇକି,ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଅଧିନରେ ବାହାର କି, ମାର୍ଚ କି, 6 ଛ । ଏହାରିଲା) ସ‰ସ୍ଥା ଉଇକ ସ କି, ସ‰ସ୍ଥା ଉଇକନ6 ରେ ବାହାରହାରିଲା)#/ସ କି, ଙ୍କ ସ ହାରିଲା) PTରେ ବାହାର ର୍ଚ ୨୦୧୧ ରେ ବାହାରଲା)ନ ହାରିଲା)c । ଉଇକି,ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆକି,6 ର୍ଚ ୨୦୧୧ଳ ଇବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ଦ କି, ଟଙ୍କ ସ ଧ ଣ ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ ଅନ6 ଦ ନ 6ଆସଥ ଏ । ରେ ବାହାରPରେ ବାହାରMରେ ବାହାରବାହାରିଲାରେ ବାହାରଳ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଏରେ ବାହାରବାହାରିଲା ଅରେ ବାହାରନକି, ନ ଆ# କି,ଲା) ଣ ସ କି, ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆକି,6 ସ ହାରିଲା) PT କି, ବାହାରିଲା କି,6 ହାରିଲା) MବାହାରିଲାV ଇରେ ବାହାରଲା)ଣ ।୬. ମ ମେ0ଖିବାକୁ ଯାଉ କି କଣ? ଯାଇଛି କି ଉଥିବାକୁ ଯାଉ ମେ0ଖାଟିରେ ମ ଟିରେ ମୋରମେର ମେମ ର ଖାଟିରେ ମବାକୁ ଯାଉ ଭାରତ ସରକ0 ଜ୍ଞାନ ଥି ନ ଥିବାକୁ ଯାଉ ଦାୟୀ ରକି କଣ? ର କି କଣ? ?ଏହାରିଲା) ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ ମାର୍ଚ ନରେ ବାହାର ଥିବାହାରିଲା ଏକି, ଭଲା) ଧ ଣ , U ଲା) ଏଇଥି ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ହାରିଲା)c ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରକି, ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଲା)ଖିବାହାରିଲା କି,6 ର୍ଚ ୨୦୧୧ ହାରିଲା)6 #ନ ହାରିଲା) b । 6ସM କି,ଥ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଉଛ ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ6 ନ_ ରେ ବାହାରଲା)U ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ନପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ବାହାରିଲା ରେ ବାହାର କି,ଛ ଦ କି, 6 ନ ହାରିଲା)c । ଏମାର୍ଚ Mରେ ବାହାର , ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ବାହାରିଲା ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ_ରେ ବାହାରଣ ରେ ବାହାରଲା)U ଳ ରେ ବାହାରଲା)U ନ6 ରେ ବାହାରହାରିଲା)# । ସବାହାରିଲା6 ରେ ବାହାରଲା)U ଅଲା)ଗ ଅଲା)ଗ ରେ ବାହାରଦଶ୍ନ ବହିଟ ଆଉ ଅଲା)ଗ ଅଲା)ଗ ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଉସ ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ ଅବାହାରିଲାଦ ନ।ଆସb6 ଉଦ ହାରିଲା) ଣଟଏ ରେ ବାହାରନଇ ପିଡ଼ିଆ, ଓ U କି, ବାହାରିଲା । ଭ ବାହାରିଲାb6 କି, କି,#ପିଡ଼ିଆ, ଓଟ 6 ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ଭବାହାରିଲାରେ ବାହାରନଶ୍ଵ 6 ସ6ଲା) ପିଡ଼ିଆ, ଓଲା) ଟଏ ରେ ବାହାରଲା)U ଟଏରେ ବାହାରଲା)ଖିବାହାରିଲା କି,6 ର୍ଚ ୨୦୧୧# ହାରିଲା)6ଛ, ରେ ବାହାରସ U ଲା) କି,#ପିଡ଼ିଆ, ଓଟ 6 ସ ଧ ଣ ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର କି,ଛ ଧ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି ରେ ବାହାରଲା)ଖିରେ ବାହାରଦଲା) । କି,ଛ ଦନ ପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାରଇŒନୟ } ପିଡ଼ିଆ, ଓଲା) ଟଏ ରେ ବାହାରସ ରେ ବାହାରଲା)U କି,6 ରେ ବାହାରଦଖି ରେ ବାହାରସଥିରେ ବାହାର କି,ଛ ନ6 ଆ କି,ଥ ମାର୍ଚ ଶ୍ନ ବହିଟ ଇଲା) । ଆଉ କି,ଛ ଦନ ପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ରେ ବାହାରବାହାରିଲା} ଲା)6 6କି,#ପିଡ଼ିଆ, ଓଟ 6 ଇŒନୟ _ରେ ବାହାରଣ ରେ ବାହାରସଥିରେ ବାହାର କି,ଛ ର୍ଚ ୨୦୧୧ତ୍ର ଆଉ ନହାରିଲା) M ଦ କି, ରେ ବାହାରଲା)U ଆଉ କି,#ପିଡ଼ିଆ, ଓଟ 6 ରେ ବାହାରକି,ମାର୍ଚ M କି, ମାର୍ଚ କି,ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରସକି,ଥମାର୍ଚ ଶ୍ନ ବହିଟ ଇରେ ବାହାରଲା) । ଆଉ ରେ ବାହାରସମାର୍ଚ M ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇ ରେ ବାହାରସ ରେ ବାହାରଲା)U ଟରେ ବାହାର ରେ ବାହାରକି,ରେ ବାହାରM ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ ରେ ବାହାରଲା)U ମାର୍ଚ ଶ୍ନ ବହିଟ ଧିରେ ବାହାର ଧିରେ ବାହାର ବାହାରିଲାVର୍ଚ ୨୦୧୧ ଲା)ଲା) । ଏହାରିଲା) ସମାର୍ଚ ନକି,ଥ ସବାହାରିଲା6 ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାର ହାରିଲା)6ଏ । ଆଉ ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ବାହାରିଲା ଏଥିରେ ବାହାର ସ ମାର୍ଚ ଲା) ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ନ6 ଆ ରେ ବାହାରଲା)U ମାର୍ଚ ଶ୍ନ ବହିଟ ଇବାହାରିଲା ଆଉପିଡ଼ିଆ, ଓ6 6 ଣ ରେ ବାହାରଲା)U କି,6 ସ6ଧ ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆକି,6 ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ସ ପିଡ଼ିଆ, ଓoଥିବାହାରିଲା ଭଲା) ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଭMରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଗ ଟଏ କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା।୭. ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର ମେକି କଣ?ଉ ମେକି କଣ?ଉ ମେ0ଖାଟିରେ ମ ରହୁଁຘ0ବାକୁ ଯାଉ ଦାୟୀ ରକି କଣ? ର ଓ କି କଣ?ଣ ଦାୟୀ ରକି କଣ? ର ନ ହୁଁຘ08 , ଏହୁଁຘ0 ଉପିଡ଼ିଆ କମେର କି କଣ?ଛି କି?ନତି ନୟମ ଅଛି କି? କି କଣ??ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ କି,ଛ ବାହାରିଲା ବାହାରିଲାଷୟରେ ବାହାର ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଲା)ଖିପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା , ରେ ବାହାରMରେ ବାହାରବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା)U ଟ ଭ ଷ ରେ ବାହାରକି, ଷ ରେ ବାହାରP ଗT ରେ ବାହାରହାରିଲା)ବାହାରିଲା ଦ କି, । Žରେ ବାହାରଲା)U ଗ6ଡକି,6 ଭ ଷ ରେ ବାହାରକି, ଷ ରେ ବାହାରP ଗT କି, ବାହାରିଲା ଲା) ଗ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ କି,ଛ ନM ନୟମାର୍ଚ ଅଛ । ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ଥ କି,6 ଥ ପିଡ଼ିଆ, ଓର୍ଚ ୨୦୧୧ P ଉଥିବାହାରିଲା ପ୍ରଶ୍ନ ବହିଟ(ସବାହାରିଲା6 2
  5. 5. ୮. ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର ମ ମେ0ଖିଥିବାକୁ ଯାଉ ମେ0ଖାଟିରେ ମ ଟିରେ ମୋରକି କଣ? ଅମେନମେକି କଣ? ବାକୁ ଯାଉଦାୟୀ ଳାଉଛନ୍ତି ଉଛି କି?ନ୍ତି, ଏମ, ଏମତି କି କଣ? ହୁଁຘ08କି କଣ? ?ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଲା)U ସବାହାରିଲା6 _ରେ ବାହାରଣ ରେ ବାହାରଲା) କି, ନ6 ରେ ବାହାରହାରିଲା)# । ଏହାରିଲା) ଏକି, ମାର୍ଚ ଳM ପ୍ରକି,ଳ୍ପ, ଆଉ ରେ ବାହାରକି,ହାରିଲା) _ରେ ବାହାରଣ ଏହାରିଲା) ମାର୍ଚ ଲା)କି, ନ ଖିପିଡ଼ିଆ, ଓ ବାହାରିଲା ନ ହାରିଲା)c । ଏହାରିଲା) ନl ଆ ସ#କି,ଳନ/ରେ ବାହାରଲା)U ମାର୍ଚ ଶ୍ନ ବହିଟ ଣ/ବାହାରିଲାଦଳ କି, P ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ବାହାରିଲା । ଇଉ_ ମାର୍ଚ ନଙ୍କ ରେ ବାହାରଲା)U ବାହାରିଲାଦଳକି,6 ରେ ବାହାରନଇଉପିଡ଼ିଆ, ଓ_ଥିବାହାରିଲା କି,ମାର୍ଚ d ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଲା)U ଭ ସ ରେ ବାହାରP ଗT _ ଗ 6 ରେ ବାହାରନବାହାରିଲା 6 ଅସ6ବାହାରିଲାଧ କି,6 ସ6ଧ ବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ନ_ନM ନୟମାର୍ଚ ଅଛ ।୯. ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର କି କଣ?ଏ କି କଣ?ଏ ଭାରତ ସରକ ଗ ମେନଇ ପିଡ଼ିଆ କ ରମେବାକୁ ଯାଉ?ରେ ବାହାରPରେ ବାହାରକି,wଣସ ର୍ଚ ୨୦୧୧ଳଣ , ଧ ମାର୍ଚ ଅବାହାରିଲା କି, ମାର୍ଚ କି,6 ସଳM ଥିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରକି,ହାରିଲା) ବାହାରିଲା ଜ୍ଞାନ ଓ ନ ବାହାରିଲା Zବାହାରିଲା କି,6 ର୍ଚ ୨୦୧୧ ହାରିଲା)6 #ଥିରେ ବାହାରଲା) ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଭ ଗ ରେ ବାହାରନଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ଏହାରିଲା) ଭMରେ ବାହାର ସ6ଲା) ପିଡ଼ିଆ, ଓଲା) , ଅବାହାରିଲାସ ରେ ବାହାରନଇସ ଥିବାହାରିଲା ମାର୍ଚ ଲା)ଟ ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରକି,, ର୍ଚ ୨୦୧୧ ଷ, ଘ 6 ଆ ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରକି,, ସଫଟରେ ବାହାରବାହାରିଲାର୍ଚ ୨୦୧୧ କି, ଆ, ସ କି, ର୍ଚ ୨୦୧୧ କି, ଆ ବାହାରିଲା ଆଉ ରେ ବାହାରକି,ହାରିଲା) ଏଥିରେ ବାହାର ଭ ଗ ରେ ବାହାରନଇ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ଗ6ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଏ ଅଲା)ଗ ଅଲା)ଗ ର୍ଚ ୨୦୧୧b ଧ ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରକି,ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଏକି, ଠାରୁ ନିଆ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଉଛb ନ_ ଆଉ ଅନT ମାର୍ଚ ନଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଓ ନ ବାହାରିଲାV ଇବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# , ଆଉ M ସହାରିଲା) ନ_ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ପିଡ଼ିଆ, ଓV ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ବାହାରିଲାକି,ଛ ଜ୍ଞାନ ଓ ନ ଛ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିP ଉଛb ।୧୦. ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଇର ଜିନିଷ? ଛି କି?ଡ଼ିଆ କଣ ଅ0ଗ ଭାରତ ସରକ ଷ ମେର ମଳାଉଛନ୍ତିଛି କି? କି କଣ?? ଓଡ଼ିଆ କଣ ଆ କି କଣ? ଅ0ଗ ଭାରତ ସରକ ରତି ୟ ଭାରତ ସରକ ଷ ମେରଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଅଛି କି? କି କଣ??୨୭୦ 6 ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ ଭ ଷ ରେ ବାହାର ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଅଛ । ଆଉ ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ବାହାରିଲା ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଅଛ | ପ୍ରଥମାର୍ଚ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଇ# _ରେ ବାହାରରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇଥିଲା) , P ହାରିଲା) କି, ୨୦୦୧ _ ନ6 ଆ ରେ ବାହାର ଆ ମ୍ଭ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇଥିଲା) । ୨ ମାର୍ଚ ସ ପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ମାର୍ଚ ର୍ଚ ୨୦୧୧ ୨୦୦୧ରେ ବାହାର , ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ _ମାର୍ଚ ନଭ ଷ ରେ ବାହାର କି, ମାର୍ଚ କି, ବାହାରିଲା ଆ ମ୍ଭ କି,ଲା) । M କି,ଛ ମାର୍ଚ ସ ପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ରେ ବାହାର•ଞ୍ଚ , ର୍ଚ ୨୦୧୧ ଇନ_, ଡର୍ଚ ୨୦୧୧, ହାରିଲା)ବାହାରିଲା6 6 , ଇଟ ଲା)ଅ, 6 ସଅ ଆଦଭ ଷ ରେ ବାହାର Mଆ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଲା) । ପ୍ରଥମାର୍ଚ ବାହାରିଲାଷ ରେ ବାହାରକି,wଣସ ଭ Mfୟ ଭ ଷ ନ_ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ନଥିଲା) । _6 ନ ୨୦୦୨ ରେ ବାହାର ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ,ପିଡ଼ିଆ, ଓŒ ବାହାରିଲା ଓ ଆସ ମାର୍ଚ ରେ ବାହାର ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ Mଆ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଲା) । ୨୦୦୨ ଡରେ ବାହାରସମାର୍ଚ d ରେ ବାହାର ମାର୍ଚ ଲା)ୟ ଲା) ମାର୍ଚ ରେ ବାହାର Mଆ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଲା) । ୨୦୦୩ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଳକି,6 ଅରେ ବାହାରନକି, ଭ Mfୟ ଭ ଷ ରେ ବାହାର ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ Mଆ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଲା) । ରେ ବାହାରଫବାହାରିଲା’ଆ ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଭ _ପିଡ଼ିଆ, ଓ6 ଆ ମ୍ଭ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଲା) , ରେ ବାହାରମାର୍ଚ ରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଠାରୁ ନିଆ, _6 ନରେ ବାହାର କି,ନଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି, _6 ଲା) ଇରେ ବାହାର ହାରିଲା)”, ରେ ବାହାରସପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାରଟମାର୍ଚ d ରେ ବାହାର M ମାର୍ଚ ଲା), ରେ ବାହାରMଲା)6ଗ6 ଓ ଗ6_ ଟ ଡରେ ବାହାରସମାର୍ଚ d ରେ ବାହାର ଆଉ ବାହାରିଲା#ଗଳ୨୦୦୪ _ ନ6 ଆ ରେ ବାହାର Mଆ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇଛ । ଏରେ ବାହାରବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଳ ଭ ଷ ରେ ବାହାର ଓ ସ#ସoMରେ ବାହାର ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ Mଆ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇଛ ।ଇ# _ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ସବାହାରିଲା6ଠାରୁ ନିଆ6 ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ ରେ ବାହାରଲା)U ଅଛ, ୨୦୧୦ ଏପ୍ରଲା) ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଳକି,6 ୩୩ ଲା)କ୍ଷ 6 ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ ରେ ବାହାରଲା)U ଥିଲା) । ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଏ P ଏ# ୬୯୧ଟ ରେ ବାହାରଲା)U ଅଛ।୧୧. ମେମ ମେତି ଭାରତ ସରକ0 ଭାରତ ସରକ ମେବାକୁ ଯାଉ ଇର ଜିନିଷ? ଜିନିଷ?ଣ , ଓଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର କି କଣ? ହୁଁຘ08କି କଣ? ମେଯାଇଛି କି ଗ ମେଦାୟୀ ବାକୁ ଯାଉ?ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ହାରିଲା)6ଏM ଭଲା) ଭ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା ଇ# _ _ ଣଥ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ b, ରେ ବାହାରହାରିଲା)ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରସଇଟ ନ_ ମାର୍ଚ Moଭ ଷ କି,6 ଛ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିରେ ବାହାରଦବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଗ ଟଏ କି, ଣ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇନ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାର । ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ନ_ ଉର୍ଚ ୨୦୧୧ ଇ# _ ଜ୍ଞାନ ଓ ନକି,6 ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) କି, ଗ6ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି ଏ _ଣ ଅ_ଣ କି,ଥ ଏକି, ଠାରୁ ନିଆ କି, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଆଉଥରେ ବାହାରରେ ବାହାରଲା)ଖିପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ଏହାରିଲା) ଭଲା) ଭ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା ଇ# _ _ ଣ ନଥିବାହାରିଲା ଓ ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ପିଡ଼ିଆ, ଓVବାହାରିଲା କି,6 ର୍ଚ ୨୦୧୧ ହାରିଲା)6 #ଥିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ6 ସ ହାରିଲା) PTକି, ବାହାରିଲା ।ରେ ବାହାର‚ରେ ବାହାର ଗ6ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଏ ରେ ବାହାରଛ ଟ ରେ ବାହାରଛ ଟ _ ଣବାହାରିଲା କି,ଥ ଇ# _ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଭ ଷ ଓ ଭ ବାହାରିଲା Mଫ M ସକି, ରେ ବାହାରଶ୍ନ ବହିଟ ଏP ଏ# ଅ_ଣ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇ ହାରିଲା)ଛ | ରେ ବାହାରସସବାହାରିଲା6 _ ଣବାହାରିଲା କି,ଥ କି,6 ଇ# _ ଠାରୁ ନିଆ 6 ଆ#ର୍ଚ ୨୦୧୧ଳକି, ଭ ଷ ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ ସହାରିଲା)_ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଲା)ଖି ରେ ବାହାରହାରିଲା)ବାହାରିଲା । ଆଉ ରେ ବାହାରସସବାହାରିଲା6 ରେ ବାହାରଲା)U Pଦ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ଥ କି,6 ଥ ପିଡ଼ିଆ, ଓର୍ଚ ୨୦୧୧ P ଉଥିବାହାରିଲା ପ୍ରଶ୍ନ ବହିଟ(ସବାହାରିଲା6 3
  6. 6. ଇ# _ ଭଲା) ଭ ବାହାରିଲାରେ ବାହାର ଥ ଏ କି,ଛ ଏମାର୍ଚ M ପିଡ଼ିଆ, ଓV ଳ ଓ ରେ ବାହାରଲା)U ଳ ଦ କି, Pଏ ଦ6 ଇଟ _ କି, ଭ ଷ ଭଲା) ଭ ବାହାରିଲାରେ ବାହାର _ ଣଥିବାହାରିଲା ।ରେ ବାହାରବାହାରିଲାରେ ବାହାରଳରେ ବାହାରବାହାରିଲାରେ ବାହାରଳ ଇ# _ରେ ବାହାର ଅନ6 ବାହାରିଲା ଦ ଟରେ ବାହାରକି, କି,ଠାରୁ ନିଆଣ ଆଉ ରେ ବାହାରଲା)U ଭ ବାହାରିଲା ସ P ଏ ଅନ6 ବାହାରିଲା ଦ ଭMରେ ବାହାର ।ଅରେ ବାହାରନକି, ଭ Mfୟ ଇ# _ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରସରେ ବାହାରM ପ୍ର Œଳ ନ6 ହାରିଲା)b, ରେ ବାହାରହାରିଲା)ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରକି, ରେ ବାହାରସମାର୍ଚ ନଙ୍କ ମାର୍ଚ Moଭ ଷ ରେ ବାହାର ସହାରିଲା)_ରେ ବାହାର କି,ଥ ଭ ଷ ଓରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାରଲା)ଖି କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓ b । ଆଉ ଇ# _ _ ଣନଥିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ6 ବାହାରିଲା ନl ଆ ନl ଆ କି,ଥ _ ଣବାହାରିଲା 6 ରେ ବାହାର କି,ବାହାରିଲା କି,ଛ କି, ଣ ନ ହାରିଲା)c ।୧୨. ମ ଓଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର ମେ0ଖିବାକୁ ଯାଉ କି କଣ? ଚାହୁଁଛି, ହୁଁຘ0ଛି କି?, ମେହୁଁຘ0ମେ0 ଓଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଟିରେ ମୋର ଇପିଡ଼ିଆ କ କି କଣ?ରଜିନିଷ? ଣନ ହୁଁຘ08, ମେକି କଣ?ମତି ମେ0ଖିବାକୁ ଯାଉ/ବାକୁ ଯାଉଦାୟୀ ଳାଉଛନ୍ତି ଇବାକୁ ଯାଉ?ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଟ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ କି, ବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ରେ ବାହାରକି,ରେ ବାହାରM ଗ6ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଏ ବାହାରିଲା ଟ ଅଛ । ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଭMରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ସ ଧନ/ଟ6 ଲା)ଅଛ ରେ ବାହାରPଉ#ଥିରେ ବାହାର କି,ଛ ବାହାରିଲା ବାହାରିଲା ହାରିଲା) ଟ6 ଲା) ବାହାରିଲାନ ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଟ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ଏହାରିଲା) ଇ# _ ଇନପିଡ଼ିଆ, ଓଟ 6 ଆରେ ବାହାରପିଡ଼ିଆ, ଓ ଆରେ ବାହାରପିଡ଼ିଆ, ଓ 6ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆକି,6 ବାହାରିଲାଦଳ ଇରେ ବାହାରଦବାହାରିଲା, ଏଥିରେ ବାହାର ଇନBCପିଡ଼ିଆ କD ବାହାରିଲା ଅଛ, ରେ ବାହାରMଣ6 ରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାରଲା)ଖି ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ରେ ବାହାରସରେ ବାହାରM ଅସ6ବାହାରିଲାଧ ହାରିଲା)ବାହାରିଲାନ । Pଦ କି,ଛ ସହାରିଲା)ରେ ବାହାରP ଗଦ କି, ରେ ବାହାରMରେ ବାହାରବାହାରିଲା "ସ ହୁଁຘ0 ଯାଇଛି କିF:ଓଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର ଟିରେ ମୋର ଇପିଡ଼ିଆ କ" ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଲା)ଖି ରେ ବାହାରU _ବାହାରିଲା ବାହାରିଲା କ୍ସ (Search Box) ଭMରେ ବାହାର ଟ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ କି,ରେ ବାହାରଲା)ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ରେ ବାହାର‚ରେ ବାହାର କି,ଥ _ ଣରେ ବାହାରହାରିଲା)ବାହାରିଲା ।୧୩. ମ ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର କି କଣ? ହୁଁຘ08କି କଣ? ମେ0ଖିବାକୁ ଯାଉ? ଏଥିମେର ମେମ ର କି କଣ?ଣ 0 ଭାରତ ସରକ ମେହୁଁຘ0ବାକୁ ଯାଉ?ଆମାର୍ଚ _fବାହାରିଲାନକି, ଳରେ ବାହାର ଆରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଅରେ ବାହାରନକି, କି,ଥ _ ଣଥ ଉ, P ହାରିଲା) ଆମାର୍ଚ କି,6 ଅରେ ବାହାରନକି, ସମାର୍ଚ ୟରେ ବାହାର ଅଲା)ଗ ଅଲା)ଗ _ ଗ 6 ମାର୍ଚ ଳଥ ଏ।Pଦ ଆରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଏହାରିଲା) ଜ୍ଞାନ ଓ ନକି,6 ବାହାରିଲା କି,ମାର୍ଚ ନଙ୍କ ଭMରେ ବାହାର ନ ବାହାରିଲା Z6 M ରେ ବାହାରହାରିଲା)ରେ ବାହାରଲା) ଏହାରିଲା) ଆମାର୍ଚ _fବାହାରିଲାନ ସହାରିଲା) ଏ ପିଡ଼ିଆ, ଓoଥିବାହାରିଲା 6 ର୍ଚ ୨୦୧୧ ଲା)Pବାହାରିଲା । ଆ_ P ଏ#ଏହାରିଲା)ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରକି,ରେ ବାହାରM ଜ୍ଞାନ ଓ ନ ରେ ବାହାରକି,ରେ ବାହାରବାହାରିଲାବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ ପିଡ଼ିଆ, ଓ Uରେ ବାହାର ପିଡ଼ିଆ, ଓହାରିଲା)ଞ୍ଚ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ନ ହାରିଲା)c , କି, ଣ ରେ ବାହାରକି,ହାରିଲା) ରେ ବାହାରକି,ରେ ବାହାରବାହାରିଲା M କି,6 ବାହାରିଲା କି,ମାର୍ଚ ନଙ୍କ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ସ ଇM ଖିP ଇ ନ ହାରିଲା) b। ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଆରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଏହାରିଲା)ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରକି,ରେ ବାହାରM ଦ କି, _ନଷ ରେ ବାହାରଲା)ଖିପିଡ଼ିଆ, ଓ ବାହାରିଲା P ହାରିଲା) ଆସb ପିଡ଼ିଆ, ଓV ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ବାହାରିଲାହାରିଲା)6କି, ମାର୍ଚ ରେ ବାହାର ଆସବାହାରିଲା ।ଆମାର୍ଚ ଜ୍ଞାନ ଓ ନକି,6 ବାହାରିଲା କି,ମାର୍ଚ ନଙ୍କ ଭMରେ ବାହାର ବାହାରିଲା Zବାହାରିଲା p ଏହାରିଲା) ଦନକି,6 ଦନ ବାହାରିଲା‚ ର୍ଚ ୨୦୧୧ ଲା)ଥ ଏ । ଆ_ ଆରେ ବାହାରମାର୍ଚ P ହାରିଲା) ସବାହାରିଲା6 _ ଣଛ6 , M ହାରିଲା)କି, ଲା) ଆମାର୍ଚ କି,6 କି,ଏ _ରେ ବାହାରଣ ଶ୍ନ ବହିଟU ଇଥିଲା) । ରେ ବାହାରMଣ6 ଏହାରିଲା)ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଆରେ ବାହାରମାର୍ଚ ବାହାରିଲା ଆ_ ଆମାର୍ଚ _ଣ କି,ଥ _ କି, ସଭଙ୍କ ଭMରେ ବାହାର ବାହାରିଲା Z ପିଡ଼ିଆ, ଓ ବାହାରିଲା ।ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଲା)U ଳ ଅଲା)ଗ ଅଲା)ଗ ଉଇକି, ରେ ବାହାରଲା)U ଗ6ଡକି,6 ସବାହାରିଲା6ରେ ବାହାରବାହାରିଲାରେ ବାହାରଳ ବାହାରିଲାଦଳ ଇବାହାରିଲା ରେ ବାହାର p ରେ ବାହାରଲା)U ସବାହାରିଲା6 କି, ଳ ସ ରେ ବାହାର}M ଳ ରେ ବାହାରଦଇ ବାହାରିଲାଦଳ6 ଥ ଏ P ହାରିଲା) ଇZ ରେ ବାହାରନଟ ବାହାରିଲା କି,ସବାହାରିଲା6 _ ଗ ରେ ବାହାର ମାର୍ଚ ଳବାହାରିଲା ବାହାରିଲା ଳ । ଉଇକି,ରେ ବାହାର କି,ଛ ରେ ବାହାରଲା)ଖିବାହାରିଲା ଆଗ 6 ଉଇକି,ରେ ବାହାରଲା)U ଳମାର୍ଚ ରେ ବାହାରନ ବାହାରିଲାହାରିଲା)6 ସମାର୍ଚ ୟରେ ବାହାର ରେ ବାହାରସହାରିଲା) ପ୍ରସ} ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର କି,ଛ ଅଧିକି, ପିଡ଼ିଆ, ଓ‚ ପିଡ଼ିଆ, ଓ‚ କି, ଥ b,P ହାରିଲା) ନ_ ଦ କି, ରେ ବାହାର ବାହାରିଲା ଆସଥ ଏ ।ଧିରେ ବାହାର ଧିରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ରେ ବାହାରଲା)U କି,6 ଅନT ଜ୍ଞାନ ଓ ନfମାର୍ଚ ରେ ବାହାରନ ଠାରୁ ନିଆକି,ଭ ବାହାରିଲାରେ ବାହାର ବାହାରିଲାଦଳ ଇବାହାରିଲା 6 ସଭଏ# ଏହାରିଲା) ବାହାରିଲାଷୟରେ ବାହାର ସb6ଳM ଓ ସଠାରୁ ନିଆକି, ଛବାହାରିଲାପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇଥ b । ଏହାରିଲା)ପିଡ଼ିଆ, ଓ କି,ଛ ରେ ବାହାରଗ ରେ ବାହାରଟ ବାହାରିଲାଷୟରେ ବାହାର 6 ର୍ଚ ୨୦୧୧ ଖିଥିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରକି, ଏକି, ଠାରୁ ନିଆ ନ_ ନ_ ଭMରେ ବାହାର _ଣ ଅ_ଣ କି,ଥବାହାରିଲାରେ ବାହାରଦବାହାରିଲା ରେ ବାହାରନବାହାରିଲା ରେ ବାହାର ଲା) ଭ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇଥ b ।୧୪. ଓଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର ମେ0ଖାଟିରେ ମ ମେ0ଖି କି କଣ?ମେ0 ମେମ ମେତି କି କଣ?ଛି କି? ଆର୍ଥିକ ସାHକି କଣ? ସ ହୁଁຘ0 ଯାଇଛି କିF ମଳାଉଛନ୍ତିବାକୁ ଯାଉ କି କଣ? ?ନ । ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ ଅବାହାରିଲାଦ ନ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# କି,ଛ ଆଥ˜କି, ସ ହାରିଲା) PT କି,ଛ ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାସ୍ଥା ଉଇକ ନ ହାରିଲା)c । କି,b6 ହାରିଲା)# , ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡଆରେ ବାହାରରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାରଲା)ଖି p ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ ବାହାରିଲାଭନ୍ନ ଜ୍ଞାନ ଓ ନ ପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ସରେ ବାହାରM_ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇଉରେ ବାହାରଠାରୁ ନିଆ, P ହାରିଲା) ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ଭଲା)P ଇଥ ରେ ବାହାରb । 6 6 ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ଥ କି,6 ଥ ପିଡ଼ିଆ, ଓର୍ଚ ୨୦୧୧ P ଉଥିବାହାରିଲା ପ୍ରଶ୍ନ ବହିଟ(ସବାହାରିଲା6 4
  7. 7. ୧୫. ଓଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆର ମେଛି କି? ଟିରେ ମୋର ଇତି ହୁଁຘ0 ସଟିରେ ମୋରଏ ମେମ ମେତି କି କଣ?ହୁଁຘ0ମେବାକୁ ଯାଉ କି କଣ? ?ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଟ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ କି, ବାହାରିଲା ଓ ପିଡ଼ିଆ, ଓVବାହାରିଲା ରେ ବାହାରସରେ ବାହାରM ସହାରିଲା)_ ନଥିଲା) । ଇଉନରେ ବାହାରକି, ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି ବାହାରିଲା ହାରିଲା) ବାହାରିଲା P ଏ# ଏହାରିଲା) ଅସ6ବାହାରିଲାଧ ଏମାର୍ଚ M ଥିଲା) । କି,ଛବାହାରିଲା ଷ ପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ସବାହାରିଲା6 ଅକ୍ଷ କି,6 ଏକି, ଠାରୁ ନିଆ କି, ଇଉନରେ ବାହାରକି, ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି ଲା)ପିଡ଼ିଆ, ଓ (ଫZ) Mଆ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଲା) । ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଇଉନରେ ବାହାରକି, ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିରେ ବାହାର ଥିବାହାରିଲାପିଡ଼ିଆ, ଓVବାହାରିଲା ଓ ରେ ବାହାରଲା)ଖିବାହାରିଲା ଅସ6ବାହାରିଲାଧ ଗ6ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିକି,6 ସ6ଧ ବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ଏରେ ବାହାରବାହାରିଲା ଏହାରିଲା) ଇଉ_ ମାର୍ଚ ନଙ୍କ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ଭ ସହାରିଲା)_ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଛ ।ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ (http://or.wikipedia.org) ୨୦୦୨ରେ ବାହାର ଆ ମ୍ଭ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇଥିଲା) । ପ୍ରଥମାର୍ଚ ଭ Mfୟ ଭ ଷ ରେ ବାହାରଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ପିଡ଼ିଆ, ଓŒ ବାହାରିଲା ଓ ଅସମାର୍ଚ ଆ Mରେ ବାହାରନ ଟ ଭ ଷ ରେ ବାହାର ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ Mଆ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇଥିଲା) । ରେ ବାହାରହାରିଲା)ରେ ବାହାରଲା) M ପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ବାହାରିଲାରେ ବାହାରଶ୍ନ ବହିଟଷ କି,ଛ କି, ମାର୍ଚ ନରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇ ଏହାରିଲା) ରେ ବାହାରସମାର୍ଚ M ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି ହାରିଲା)ଥିଲା) । କି,ଛ ଦନ Mରେ ବାହାରଳ କି,ଛ ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ଆଳଙ୍କ ରେ ବାହାରର୍ଚ ୨୦୧୧š ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ଏହାରିଲା) ପିଡ଼ିଆ, ଓ6ଣ ଥରେ ବାହାର ସର୍ଚ ୨୦୧୧ଳ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇଛ। ମାର୍ଚ ଲା) ଇଆଲା)ମାର୍ଚ ଉଇକି,ଆଳ _6 ରେ ବାହାରନଦଙ୍କ ରେ ବାହାରର୍ଚ ୨୦୧୧š ରେ ବାହାରP ଗ#6 ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଟ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ କି, ବାହାରିଲା ଟ6 ଲା)ଟ Mଆ କି, P ଇଛ ରେ ବାହାରPଉ#ଟଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ6 ସହାରିଲା)_ରେ ବାହାର ଟ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ କି, ବାହାରିଲା ରେ ବାହାର ସ ହାରିଲା) PT କି, ବାହାରିଲା । ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଆଗ 6 ରେ ବାହାରସରେ ବାହାରM ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ କି, ମାର୍ଚ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇନ ହାରିଲା)c ,ରେ ବାହାରMରେ ବାହାରବାହାରିଲା ରେ ବାହାରPରେ ବାହାରହାରିଲା)M6 ଏହାରିଲା) ବାହାରିଲାକି, ଶ୍ନ ବହିଟ ଏଇମାର୍ଚ ତ୍ର ଆ ମ୍ଭ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇଛ ରେ ବାହାରMଣ6 ଭଲା) ମାର୍ଚ ନ ରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାରଦଇ ହାରିଲା)c ରେ ବାହାରକି,ବାହାରିଲାଳ ଏହାରିଲା) କି,6 ଉନMଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଭMରେ ବାହାର ଗଣ P ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ବାହାରିଲା ।୧୬. ଆମ ପିଡ଼ିଆ କ ଖାଟିରେ ମମେର ଇର ଜିନିଷ? ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଥି0 ମେବାକୁ ଯାଉମେଳାଉଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର ଉଇକି କଣ? ପ୍ରକି କଣ?ଳ୍ପ ସବାକୁ ଯାଉ କି କଣ? ହୁଁຘ08କି କଣ?ଦାୟୀ ରକି କଣ? ର ?ଉଇକି,ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ସ#ଘ (ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ବାହାରିଲା ଏହାରିଲା) ଭMରେ ବାହାର ଅଛ) ମାର୍ଚ lଳ ଲା)କ୍ଷ ଜ୍ଞାନ ଓ ନକି,6 ମାର୍ଚ ଗଣ ରେ ବାହାର ଓ ସହାରିଲା)_ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ ପିଡ଼ିଆ, ଓ Uରେ ବାହାରପିଡ଼ିଆ, ଓହାରିଲା)ରେ ବାହାରଞ୍ଚଇବାହାରିଲା , ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଲା) ପିଡ଼ିଆ, ଓପିଡ଼ିଆ, ଓ ଉଥିବାହାରିଲା ଓ ସ ଧ ଣ ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) 6 କି,ମାର୍ଚ P ଉଥିବାହାରିଲା ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଭ ଷ ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରସହାରିଲା) ଜ୍ଞାନ ଓ ନକି,6କି,ମ6ଟ ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓ 6 ଥିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ ପିଡ଼ିଆ, ଓ Uରେ ବାହାର ପିଡ଼ିଆ, ଓହାରିଲା)ରେ ବାହାରଞ୍ଚଇବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# Mଆ କି, P ଇଛ ।ଏରେ ବାହାରବାହାରିଲାକି, P6ଗରେ ବାହାର ସ6ଲା) ପିଡ଼ିଆ, ଓV ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ ପିଡ଼ିଆ, ଓଲା) ଙ୍କ6 ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ ନ_ ରେ ବାହାରଦଇ Mଆ କି, P ଉଛ, ଜ୍ଞାନ ଓ ନ ଏକି, ଠାରୁ ନିଆ କି, ବାହାରିଲା , ପିଡ଼ିଆ, ଓVବାହାରିଲାହାରିଲା) ବାହାରିଲା ହାରିଲା) ରେ ବାହାର ର୍ଚ ୨୦୧୧b କି, ବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ପିଡ଼ିଆ, ଓଲା) ଙ୍କ6 Mଆ କି, P ଉଛ । ସ6ଲା)ରେ ବାହାର , ଘରେ ବାହାର ସବାହାରିଲା6ଠାରୁ ନିଆ ଇZ ରେ ବାହାରନଟ ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଉଛ,ଆଉ M ରେ ବାହାରଦଇ ପିଡ଼ିଆ, ଓଲା) ମାର୍ଚ ରେ ବାହାରନ ଅରେ ବାହାରନକି, ସ6ରେ ବାହାରP ଗ ସ6ବାହାରିଲାଧ ରେ ବାହାରନଇ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା, U ସ କି, ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରଲା)U ସବାହାରିଲା6 6ରେ ବାହାର‚ କି,ଥ ଶ୍ନ ବହିଟଖି ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ନ ନ ଦ ବାହାରିଲାଭ ଗ: ଇMହାରିଲା) ସଠାରୁ ନିଆ6 ଆ ମ୍ଭ କି, ଭରେ ବାହାରଗ ଳ, M l ବାହାରିଲାଜ୍ଞାନ ଓ ନ,ସ ହାରିଲା)MTରେ ବାହାର ଅରେ ବାହାରନକି, କି,ଥ ଶ୍ନ ବହିଟଖିପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ଦ6 ନଆP କି, ଜ୍ଞାନ ଓ ନକି,6 ଏକି, ଠାରୁ ନିଆ କି, ବାହାରିଲା ଏହାରିଲା) ସବାହାରିଲା6ଠାରୁ ନିଆ6 ସ6ବାହାରିଲାଧ ଓ ସଳU ବାହାରିଲା ଟ । ନରେ ବାହାର__ ଣb6 ଓ ବାହାରିଲା କି,ମାର୍ଚ ନଙ୍କ6 ବାହାରିଲା _ଣ b6 ଆଉ M ସରେ ବାହାର} ଆମାର୍ଚ ଭ ଷ କି,6 ଆଗକି,6 ବାହାରିଲାV ଇବାହାରିଲା ରେ ବାହାର ସ ହାରିଲା) PT କି, b6 ।୧୭. ମ ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର ମେ0ଖାଟିରେ ମ ର ତି ର୍ଥିକ ସାFମେର ଥିବାକୁ ଯାଉ ଭାରତ ସରକ0ଭାରତ ସରକଟିରେ ମୋରକି କଣ? ସବାକୁ ଯାଉ ଉପିଡ଼ିଆ କମେର ମେ0ଖିବାକୁ ଯାଉ କି କଣ?ର୍ଥିକ ସା ଭାରତ ସରକ ବାକୁ ଯାଉଛି କି?,ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆର ପିଡ଼ିଆ କରଛି କି? ମ ମେନ ଏହୁଁຘ0 ଉପିଡ଼ିଆ କମେର କି କଣ?ଛି କି? କି କଣ?ହୁଁຘ0ମେବାକୁ ଯାଉ କି କଣ? ?ଏହାରିଲା)ଭଳ ଭଲା)ଭଟକି, ବାହାରିଲାହାରିଲା)6 ପିଡ଼ିଆ, ଓ6 6 ଣ କି, ଳ 6 ର୍ଚ ୨୦୧୧ଳଆସଥିବାହାରିଲା ର୍ଚ ୨୦୧୧ଳଣ ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର 6 ଥିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାର ଥ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାର । ପିଡ଼ିଆ, ଓ6 6 ଣ ର୍ଚ ୨୦୧୧ଳଣକି,ଥ ସବାହାରିଲା6 _ ଣବାହାରିଲା ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର (Uବାହାରିଲା କି, ଗ_, ବାହାରିଲାହାରିଲା), ବାହାରିଲାœଗ, ରେ ବାହାରଟଲା)ଭ_ନ) ବାହାରିଲା ହାରିଲା) ସ ଥିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା)U MଥTରେ ବାହାର ଥିବାହାରିଲା ଭଲା) 6_ ଣବାହାରିଲା କି,ଛ ବାହାରିଲା ଟ ନଥ ଏ, ରେ ବାହାରସସବାହାରିଲା6 ମାର୍ଚ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଓ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଭMରେ ବାହାର Mଫ M ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଉଛ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରU ଲା) ଓ ସଭcକି, pବାହାରିଲାଦଳ P ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ବାହାରିଲା । ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ6 MଥTରେ ବାହାର ଥିବାହାରିଲା ଭଲା)ସବାହାରିଲା6କି,6 ସ6ଧ ବାହାରିଲା କି,6 ସ6ରେ ବାହାରP ଗଦଏ । ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ରେ ବାହାରକି,ମାର୍ଚ M 6ଠାରୁ ନିଆକି, ରେ ବାହାରଲା)U ହାରିଲା)ବାହାରିଲା M ହାରିଲା) ରେ ବାହାରଦଖିବାହାରିଲା ସବାହାରିଲା6 ପିଡ଼ିଆ, ଓV ଳଙ୍କ ମାର୍ଚ lଳ କି, ମାର୍ଚ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ବାହାରିଲା ଉର୍ଚ ୨୦୧୧M ଆଉ ସଭଏ# ଏଥିରେ ବାହାର ଭ ଗ ରେ ବାହାରନଇ ଭଲା) ସବାହାରିଲା6କି,6 6ସ6ଧ ବାହାରିଲା ଦ କି, । ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ଥ କି,6 ଥ ପିଡ଼ିଆ, ଓର୍ଚ ୨୦୧୧ P ଉଥିବାହାରିଲା ପ୍ରଶ୍ନ ବହିଟ(ସବାହାରିଲା6 5
  8. 8. ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ନl ଆ ରେ ବାହାରଲା)U ଟଏ ରେ ବାହାରଲା)ଖିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରବାହାରିଲାରେ ବାହାରଳ ଟରେ ବାହାରକି, ରେ ବାହାରଲା)U ମାର୍ଚ ନ ଓ MଥTସବାହାରିଲା6 ଠାରୁ ନିଆକି, ଅଛ କି, ନ# ରେ ବାହାରଦଖିରେ ବାହାରନରେ ବାହାରବାହାରିଲା, P ହାରିଲା) ରେ ବାହାରଲା)U ଟକି,6ପିଡ଼ିଆ, ଓ‚ବାହାରିଲା ରେ ବାହାରP ଗT କି, ବାହାରିଲା । ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଲା)U ସବାହାରିଲା6 ଥ କି,ରେ ବାହାର ଠାରୁ ନିଆକି, ହାରିଲା)6ଏନ ହାରିଲା)c, ଅରେ ବାହାରନକି, ଥ ବାହାରିଲାଦଳ ରେ ବାହାରହାରିଲା)ବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର P ଇ ପିଡ଼ିଆ, ଓ6ଠାରୁ ନିଆକି, ରେ ବାହାରଲା)U ଟଏ ମାର୍ଚ ରେ ବାହାରଳ । ରେ ବାହାରMଣ6 ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ6 ମାର୍ଚ ଗ6ଣ, ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଏହାରିଲା) ରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାର ଭ ଗ ନଅb6, ଆଉ ରେ ବାହାରଲା)U ଭଲା) ସବାହାରିଲା6 6ସ6ଧ ବାହାରିଲା ରେ ବାହାର ଭ ଗ ନଅb6 । ଅରେ ବାହାରନକି, ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ p ରେ ବାହାରଲା)U ଗରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାର ଥିବାହାରିଲା ଭଲା)ସବାହାରିଲା6 ସ6ଧ6 Pବାହାରିଲା ଓ ରେ ବାହାରଶ୍ନ ବହିଟଷରେ ବାହାର ପିଡ଼ିଆ, ଓ6 6ଠାରୁ ନିଆକି, ରେ ବାହାରଲା)U ଟଏ ପିଡ଼ିଆ, ଓV ଳମାର୍ଚ ନଙ୍କ ପିଡ଼ିଆ, ଓ Uକି,6 ଆସବାହାରିଲା । ଆଉ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଲା)U ସବାହାରିଲା6 ରେ ବାହାର‚ ଶ୍ନ ବହିଟଘ୍ର ଉଇକି,ଆଳଙ୍କ p ପିଡ଼ିଆ, ଓV ଓବାହାରିଲାଦଳ P ଏ, ରେ ବାହାରMଣ6 ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ ରେ ବାହାରଲା)U ଟ ୫ ମାର୍ଚ ନଟ ଭMରେ ବାହାର ପିଡ଼ିଆ, ଓ6 6 ଣ ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇP ଇଥିବାହାରିଲା ଓ ବାହାରିଲାଦଳ P ଇସ ଥିବାହାରିଲା ।୧୮. ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଭାରତ ସରକଳାଉଛନ୍ତି ମେଖାଟିରେ ମ 0 ଭାରତ ସରକ ଷ ମେକି କଣ? ଷର ଭାରତ ସରକ0 ମନ୍ଦ ଗଣ ସବାକୁ ଯାଉ କି କଣ?ଣ ?ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଥିବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା)U ସବାହାରିଲା6 ବାହାରିଲାହାରିଲା)6 ଉତ୍ସାହି ଲ ହାରିଲା) ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ ସହାରିଲା)ରେ ବାହାରP ଗରେ ବାହାର ବାହାରିଲାରେ ବାହାର‚ । ଉଇକି, ରେ ବାହାରPରେ ବାହାରକି,wଣସ ପ୍ରସ}ଧ ନଆP ଉ,ଏହାରିଲା) ବାହାରିଲାଷୟରେ ବାହାର କି,ଛ ରେ ବାହାରଲା) କି,ଙ୍କ6 ବାହାରିଲାହାରିଲା)6M _ଣ ଥ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାର , କି,ଛଙ୍କ6 ରେ ବାହାରସହାରିଲା) ଭ ଷ ଅରେ ବାହାରନକି, କି,ଛ _ଣ ଥିବାହାରିଲା, କି,ଛବାହାରିଲାT କି, ଣରେ ବାହାର ପିଡ଼ିଆ, ଓଟ6 ଆଉ କି,ଛ ରେ ବାହାରସହାରିଲା) ବାହାରିଲାଷୟରେ ବାହାର ପିଡ଼ିଆ, ଓŸM ଥିରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ରେ ବାହାରPରେ ବାହାରMରେ ବାହାରବାହାରିଲାରେ ବାହାରଳ ଏମାର୍ଚ M ରେ ବାହାରଲା) ରେ ବାହାରକି, ଏକି, ଠାରୁ ନିଆ ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ବାହାରିଲାଷୟରେ ବାହାରରେ ବାହାରଲା)U ରେ ବାହାରଲା)ଖି ଆଉ ସମ ଦନ କି, b, ଧିରେ ବାହାର ଧିରେ ବାହାର ଭଲା) ଉଇକି, ରେ ବାହାରଲା)U ଟଏ ଗVଉରେ ବାହାରଠାରୁ ନିଆ ।ଉଇକି, ସହାରିଲା) ରେ ବାହାରP ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି ରେ ବାହାରଲା) କି,ମାର୍ଚ ରେ ବାହାରନ ସବାହାରିଲା6ରେ ବାହାରବାହାରିଲାରେ ବାହାରଳ ସହାରିଲା)ରେ ବାହାରP ଗ ମାର୍ଚ ରେ ବାହାରନ ଭ ବାହାରିଲା ରେ ବାହାରନଇ ଏଠାରୁ ନିଆ କି,6 ଆସb । ଏଠାରୁ ନିଆ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ସ୍ପ ଭMରେ ବାହାର ଜ୍ଞାନ ଓ ନରେ ବାହାରଦବାହାରିଲା ରେ ବାହାରନବାହାରିଲା p ସମାର୍ଚ ସ୍ତଙ୍କ ଲା) ଭ ହାରିଲା)6ଏ । କି,b6 କି, ଳକ୍ରିଏଟିଭରେ ବାହାରମାର୍ଚ କି,ଛ Uଳ ରେ ବାହାରଲା) କି, ବାହାରିଲା ଉଇକି, ସହାରିଲା) ରେ ବାହାର_ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି ରେ ବାହାରହାରିଲା) ଇP b,ରେ ବାହାରPଉ#ମାର୍ଚ ନଙ୍କU ପିଡ଼ିଆ, ଓ ବାହାରିଲା6¡କି,6 ର୍ଚ ୨୦୧୧¢ବାହାରିଲା କି,6 ରେ ବାହାରବାହାରିଲାଶ୍ନ ବହିଟ ସମାର୍ଚ ୟ ଲା) ରେ ବାହାରଗ ନ ହାରିଲା)c । ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ନfM ଅନ6 ସ ରେ ବାହାର ଆରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଏଠାରୁ ନିଆ ରେ ବାହାରଲା)Uଥିବାହାରିଲା ବାହାରିଲାଷୟ ସବାହାରିଲା6 6ବାହାରିଲାଶ୍ଵ ସରେ ବାହାରP ଗT ସlତ୍ର 6 ଆସଥିବାହାରିଲା ଦ କି, ଓ ସM ରେ ବାହାରହାରିଲା)ଇଥିବାହାରିଲା ଦ କି, । କି,b6 ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ରେ ବାହାରU ଲା) ବାହାରିଲାଦଳ ଗ6ଣ ରେ ବାହାରP ଗ#6ରେ ବାହାରକି,ହାରିଲା) ବାହାରିଲା ରେ ବାହାରକି,wଣସ ବାହାରିଲା ରେ ବାହାରଲା)U ଭ ବାହାରିଲା ଆଉ ସMପିଡ଼ିଆ, ଓଣଆକି,6 ବାହାରିଲାଦଳ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାର । ବାହାରିଲାହାରିଲା)6M ସମାର୍ଚ ୟରେ ବାହାର ଏହାରିଲା)ଭଳ Uଳ ବାହାରିଲାଦଳ ଗ6ଡକି,ମାର୍ଚ ”ବାହାରିଲା6¡ ବାହାରିଲା କି,6 M6ହାରିଲା)ଳରେ ବାହାର କି, P ଏ । କି,b6 ରେ ବାହାରଗ ଟଏ _ ଗ6ଆ ଆଉ ରେ ବାହାରର୍ଚ ୨୦୧୧M ଉଇକି, ସ#ଘ ଏହାରିଲା) ସବାହାରିଲା6 U ପିଡ଼ିଆ, ଓ କି, ମାର୍ଚ କି,6 ବାହାରିଲାରେ ବାହାର ଧକି, ଥ ଏ ।୧୯. ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆମେର ମେ0ଖାଟିରେ ମ ମେ0ଖି ବାକୁ ଯାଉ ବାକୁ ଯାଉଦାୟୀ ଳାଉଛନ୍ତି ଇବାକୁ ଯାଉ ବାକୁ ଯାଉଷୟମେର କି କଣ?ଛି କି? ପିଡ଼ିଆ କଚାହୁଁଛି, ରବାକୁ ଯାଉ କି କଣ? ଥିମେ0 କି କଣ? ହୁଁຘ0 କି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଚାହୁଁଛି, ରବାକୁ ଯାଉ ?ଉଇକି, ବାହାରିଲାଷୟରେ ବାହାର ଥ କି,6 ଥ ପିଡ଼ିଆ, ଓର୍ଚ ୨୦୧୧ P ଇଥିବାହାରିଲା ପ୍ରଶ୍ନ ବହିଟ( ଗ6ଡକି, ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆରେ ବାହାର ଏହାରିଲା) ସ ହୁଁຘ0 ଜିନିଷ?F ଫ ଦ 6 ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ଏ ବାହାରିଲା ବାହାରିଲାଦରେ ବାହାର ରେ ବାହାରPରେ ବାହାରକି,wଣସ ସର୍ଚ ୨୦୧୧ଳ ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଇଉ_ ଙ୍କ6 ବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓର୍ଚ ୨୦୧୧ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । Mଥ ପିଡ଼ିଆ, ଓ Pଦଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ ଠାରୁ ନିଆକି, ଉତ୍ତ ନ ମାର୍ଚ ଳଲା) , ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ଆମାର୍ଚ କି,6 ଏହାରିଲା) ଠାରୁ ନିଆକି,ଣ "wikipedia-or@lists.wikimedia.org" ରେ ବାହାର ଇ-ରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଲା) କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓ b । ଆରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଏହାରିଲା) ଇ-ରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଲା) Pଥ ଶ୍ନ ବହିଟfଘ୍ର ଉତ୍ତ ଦବାହାରିଲା କି,6 ରେ ବାହାରର୍ଚ ୨୦୧୧š କି, ବାହାରିଲା6 ।୨୦. ମ ଇର ଜିନିଷ? ଉଇକି କଣ?ମେର 0ଗ ଇନ ନ ତି ଆର କି କଣ?ର ସ ରଛି କି? । ମ କି କଣ?ଣ ମେସହୁଁຘ0 ଏକି କଣ? 0ଗ ଇନ ନଓ&ଆ ଉଇକି କଣ? ପିଡ଼ିଆ କ ଇ ବାକୁ ଯାଉ ବାକୁ ଯାଉFବାକୁ ଯାଉହୁଁຘ0 ର କି କଣ?ର ପିଡ଼ିଆ କ ରବାକୁ ଯାଉ ?ହାରିଲା)# । ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ସବାହାରିଲା6 ଉଇକି, ରେ ବାହାରପ୍ର ରେ ବାହାର_କି,¥ରେ ବାହାର ରେ ବାହାରଗ ଟଏ ଲା)ଗ ଇନ ନ# ବାହାରିଲାTବାହାରିଲାହାରିଲା) କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ଏଥିପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣଙ୍କ6 ନ_ ଲା)ଗ ଇନନ# ବାହାରିଲା U M କି,6 ବାହାରିଲାଭନ୍ନ ଉଇକି, ରେ ବାହାରପ୍ର ରେ ବାହାର_କି,¥ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ଏକି,fକି, ଣ କି, ବାହାରିଲା କି,6 ପିଡ଼ିଆ, ଓଡବାହାରିଲା । ଏ ବାହାରିଲା ବାହାରିଲାଦରେ ବାହାର ଆଧିକି, _ ଣବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ଏହାରିଲା) ଲା)ଙ୍କ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ଥ କି,6 ଥ ପିଡ଼ିଆ, ଓର୍ଚ ୨୦୧୧ P ଉଥିବାହାରିଲା ପ୍ରଶ୍ନ ବହିଟ(ସବାହାରିଲା6 6
  9. 9. help page on metawiki କି,6 P ଆb6 ବାହାରିଲା ସ ହାରିଲା) PT ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ଓଡଆ ଉଇକି, ଇ- ରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଲା) wikipedia-or@lists.wikimedia.org କି,6 ରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଲା) କି, b6।ଓଡ଼ିଆ କଣ ଆ ଉଇକି କଣ?ପିଡ଼ିଆ କଡ଼ିଆ କଣ ଆ ପିଡ଼ିଆ କ ଇ ଗଗ0 ଓ ୟ ହୁଁຘ0 ଗYପିଡ଼ିଆ କ ଭାରତ ସରକଳାଉଛନ୍ତି କି କଣ?ଛି କି? ଆମେ0 ଚାହୁଁଛି,ନ ମେଗ ଠ ଅଛି କି? କି କଣ? ? ମ ଓଡ଼ିଆ କଣ ଆଉଇକି କଣ?ଆଳାଉଛନ୍ତି8କି କଣ? ସମେଗ ଅନ0 ଇନ ଚାହୁଁଛି, ଟିରେ ମୋର କି କଣ?ରପିଡ଼ିଆ କ ରବାକୁ ଯାଉ କି କଣ? ?ହାରିଲା)#, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଏକି, ରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଲା) M ଲା)କି, ଅଛ । ରେ ବାହାରସହାରିଲା) ରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଲା) M ଲା)କି, ଟରେ ବାହାର ନ_ ନ ଆ# ରେ ବାହାରଲା)U ଇ ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ବାହାରିଲା କି,ଉଇକି,ଆଳcକି, ସ#ରେ ବାହାରଗ ଆରେ ବାହାରଲା) ର୍ଚ ୨୦୧୧ନ କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । ରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଲା) M ଲା)କି, ରେ ବାହାର ନ ଆ# ରେ ବାହାରଲା)U ଇବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ଏଠ କି କଣ?P ଆb6 ଆଉଆରେ ବାହାରଲା) ର୍ଚ ୨୦୧୧ନ କି, b6 ।ଏକି, •ରେ ବାହାରନ ଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ି ଇ#ଟ ରେ ବାହାରନଟ ରେ ବାହାରଲା) ର୍ଚ ୨୦୧୧ ଟ (IRC) ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ବାହାରିଲା ଅଛ ରେ ବାହାରPଉ#ଥିରେ ବାହାର ଆପିଡ଼ିଆ, ଓଣ ଅନଲା) ଇନରେ ବାହାର ଥିବାହାରିଲାପିଡ଼ିଆ, ଓoଥିବାହାରିଲା P କି, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉଇକି,cକି, ସ# ଗରେ ବାହାର ଆରେ ବାହାରଲା) ର୍ଚ ୨୦୧୧ନ କି, ପିଡ଼ିଆ, ଓ ରେ ବାହାରବାହାରିଲା । • Server: irc.freenode.net • Channel: #wikipedia-orଆହାରିଲା)6 ଅଧିକି, _ ଣବାହାରିଲା ପିଡ଼ିଆ, ଓ ଇ# ସ ହାରିଲା) _T ଫ ଦଟ ରେ ବାହାରଦU#M6 । ଆହାରିଲା)6 କି,ଛ ପ୍ରଶ୍ନ ବହିଟ( ଥିରେ ବାହାରଲା) [wikipedia-or@lists.wikimedia.org] କି,6 ରେ ବାହାରମାର୍ଚ ଲା) ପିଡ଼ିଆ, ଓଠାରୁ ନିଆ# M6 ।] ଉଇକି,ପିଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ, ଓଡ଼ିଆ ଉପିଡ଼ିଆ, ଓରେ ବାହାର ଥ କି,6 ଥ ପିଡ଼ିଆ, ଓର୍ଚ ୨୦୧୧ P ଉଥିବାହାରିଲା ପ୍ରଶ୍ନ ବହିଟ(ସବାହାରିଲା6 7

×