Portugal - Aveiro

895 views

Published on

Published in: Travel
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
895
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
13
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Portugal - Aveiro

 1. 1. AVEIRO PORTUGALIA
 2. 2. Aveiro to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Aveiro, w regionie Centrum w podregionie Baixo Vouga przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro (Ocean Atlantycki). Wielką atrakcją niemal całego miasta są elewacje domów wyłożone ceramicznymi płytkami azulejos. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1759 r. Jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.
 3. 3. Dworzec kolejowy w Aveiro
 4. 4. Fragment fasady dworca kolejowego
 5. 8. Aveiro nazywane jest „ Wenecj ą Portugalii “
 6. 14. Ratusz
 7. 15. Ponte Sobre o Canal S. Roque
 8. 17. Casa de Santa Zita Budynek ozdobiony płytkami azulejos
 9. 20. W parku miejskim
 10. 21. W parku miejskim
 11. 24. Igreja da Misericórdia w Aveiro
 12. 25. Ozdobne chodniki
 13. 26. , Katedra. Sé Catedral de Aveiro, Igreja de São Domingos
 14. 27. Katedra,interior
 15. 28. Stadion sportowy SC Beira-Mar w Aveiro
 16. 31. Praia da Meia Laranja, da Barra de Aveiro
 17. 33. Azulejo to cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Powierzchnia azulejo jest jedno lub wielokolorowa, gładka lub z fakturą. Płytek azulejo używano jako elementów mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany, oraz jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych.
 18. 35. Motywy wykonywane z azulejo miały postać scen historycznych, mitologicznych, ikonografii religijnej, oraz całej gamy elementów dekoracyjnych zarówno geometrycznych jak i roślinnych. Mozaiki bardzo często pokrywały całe ściany i podłogi w pałacach, ogrodach, kościołach, klasztorach, a także mieszkaniach czy miejscach użyteczności publicznej. Azulejo stały się czymś więcej niż tylko atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Wykonane z taniego materiału płytki stanowiły najlepszy sposób na podniesienie estetyki budynków, a także nadanie im niepowtarzalnego wyglądu, a przede wszystkim zapewnienia higieny wnętrz.
 19. 37. Płytki azulejo o bardzo różnych kształtach i kolorystyce stały się najbardziej charakterystycznym środkiem wyrazu i najbardziej ekspresyjnym rodzajem sztuki, głównie portugalskiej, rozwijanym i używanym przez ponad pięćset lat, ale także sztuki hiszpańskiej choć w mniejszym stopniu.
 20. 42. Wytwarzane są z mieszaniny dwóch części żółtek jaj i jednej części cukru. Masa może być umieszczana w małych, drewnianych beczułkach (barricas) z ręcznie malowanymi scenami marynistycznymi lub w otoczce z chleba typu opłatkowego w kształcie ryb i owoców morza. - to tradycyjne portugalskie słodycze z regionu miasta Aveiro,
 21. 43. Ovos moles, podobnie jak wiele portugalskich słodyczy, wywodzą się od produktów wytwarzanych w przeszłości przez zakonników z klasztorów, które istniały w Portugalii do początków XIX wieku – dominikanów, franciszkanów i karmelitów. Po likwidacji zgromadzeń w 1834 roku pozostały po nich manufaktury oraz część świeckiego personelu.
 22. 45. Oprac. na podst. WEB jokoretsina Muz. Mariza–Fado Curvo www.rotfl.com.pl

×