Kup sobie blogera - case study

2,460 views

Published on

Published in: Business, Economy & Finance
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,460
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
941
Actions
Shares
0
Downloads
27
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kup sobie blogera - case study

 1. 1. Aukcja Kup sobie blogera Case study: jak wykorzystać media społecznościowe w akcji charytatywnej GDAŃSK, 14 lipca 2010
 2. 2. SYTUACJA W 2009 roku 23-letnia Paulina Pruska (http://paulapruska.blogspot.com) zachorowała na bardzo rzadką odmianę nowotworu. Tak rzadką, że w Polsce właściwie nieoperowalną (leczenie polegałoby na amputacji nogi oraz części biodra i miednicy). Na szczęście, jej leczenia podjęli się lekarze z amerykańskiej kliniki onkologicznej Dana Farber. Usunięcie ogniska pierwotnego, guza o wielkości 12 cm, udało się, ale Paulina ma obecnie przerzuty do płuc. Aby wyzdrowieć, musi być wciąż pod opieką bostońskich lekarzy. Co 3 miesiące musi stawiać się na kontrolę w Dana Farber. Nieustannie potrzebne są jej pieniądze na leczenie i rehabilitację.
 3. 3. ZADANIE  Po pierwsze – zorganizować akcję, która pomoże zebrać jak największą sumę pieniędzy na leczenie i rehabilitację Pauliny.  Po drugie – zorganizować akcję, która zwróci uwagę ludzi na sytuację Pauliny i przypomni im, że wpłat można dokonywać stale.
 4. 4. IDEA  Skierować akcję zarówno do osób indywidualnych, jak i do firm. Zaoferować jednym i drugim coś, co będzie dla nich na tyle atrakcyjne, że zdecydują się wyłożyć pieniądze.  Zrobić coś na tyle niestandardowego, żeby zainteresowały się tym tradycyjne media i nagłośniły temat, a także wykorzystać siłę mediów społecznościowych i komunikacji nieformalnej między użytkownikami.
 5. 5. ROZWIĄZANIE Niecodzienna aukcja charytatywna pod hasłem „Kup sobie blogera”. Po raz pierwszy blogerzy oficjalnie... wystawiają się na sprzedaż :). W rzeczywistości 4 najpopularniejszych blogerów piszących o mediach i reklamie (Mediafun, Zjadamy Reklamy, Gadzinowski, Hatalska) wystawia pod młotek swoją wiedzę i czas. W aukcji można licytować:  4-godzinny warsztat poprowadzony przez blogerów i poświęcony aktualnym tematom budowania marki za pomocą nowych mediów (oferta skierowana głównie do firm i instytucji);  laptop NTT Corrino 717SU (oferta skierowana głównie do osób indywidualnych).
 6. 6. EFEKT FINANSOWY  Dzięki akcji na leczenie i rehabilitację Pauliny Pruskiej udało się łącznie zebrać 8 026 PLN. Całość została wpłacona na konto Pauliny Pruskiej w Fundacji Św. Mikołaja.  Największe emocje trwały podczas aukcji warsztatu wystawionego przez blogerów - w licytacji brało udział wiele firm komercyjnych, ale ostateczna rozgrywka dokonała się między bankiem BZ WBK a portalem rekrutacyjnym pracuj.pl.  Ostatecznie wygrał bank BZ WBK, oferując w ostatniej minucie aukcji kwotę 6101 PLN - blisko 10-krotnie wyższą (sic!) od stawki wyjściowej (699PLN).  Laptop NTT Corrino 717SU został zlicytowany przez osobę prywatną za kwotę 1925 PLN (stawka wyjściowa: 1500 PLN).
 7. 7. EFEKT MEDIALNY  informacja o aukcji pojawiła się w prawie wszystkich serwisach branżowych, m.in..: interaktywnie.com, press.pl, mediamikser.pl, InternetStandard, media2, MarketingPrzyKawie, DziennikInternautów, e-PR etc.  o akcji pisał także portal Onet.pl i serwis money.pl, a informację przedrukował dodatkowo serwis GlobalVoicesOnline i to od razu w 4 wersjach językowych – angielskiej, hiszpańskiej, francuskiej i rosyjskiej  do dziś na wpisane w Google hasło Kup sobie blogera wyświetla się ponad 170 tysięcy wyników  w efekcie: w ciągu pierwszych 10 dni obie aukcje wyświetlone zostały prawie 5 000 razy
 8. 8. EFEKT SPOŁECZNOŚCIOWY  temat podjęli również sami internauci – info o aukcji pojawiło się na kilkudziesięciu blogach, także na tych niezwiązanych z branżą, w serwisach społecznościowych i na Wykopie  oprócz informacji, blogerzy bezpłatnie zamieszczali u siebie widget AdTaily promujący aukcję  dyskusje trwały na blipie, Flakerze i Facebooku, a także na blogach agencji reklamowych, m.in.. Momentum, Apeiro, AdWeb  ostatnie kilka minut aukcji relacjonowane było na żywo na blipie i Facebooku przez kilka osób jednocześnie
 9. 9. BUDŻET Po stronie kosztów mamy... 0 zł. Po stronie zysków – 8 026 PLN. ROI: 8026 :) Nie byłoby tego bez dobrej woli mediów, internautów i wszystkich zaangażowanych w akcję. Dzięki!
 10. 10. NATALIA HATALSKA e: natalia@hatalska.com ZDJĘCIA: Slajd 2: http://paulapruska.blogspot.com Slajd 3: Mwiththeat, flickr.com Slajd 4: BenHeine, flickr.com Slajd 6: www.zimbio.com Slajd 9: www.careonecredit.com LICENCJA: Ta prezentacja dostępna jest na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Wolno: kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór, na następujących warunkach: - uznanie autorstwa — utwór należy oznaczyć w sposób określony przez Twórcę lub Licencjodawcę - użycie niekomercyjne — nie wolno używać tego utworu do celów komercyjnych. - bez utworów zależnych — nie wolno zmieniać, przekształcać ani tworzyć nowych dzieł na podstawie tego utworu.

×