Co się wydarzyło w 2012?

7,310 views

Published on

Podsumowanie tego, co wydarzyło się w 2012 w branży mediowo-reklamowej. W kolejności alfabetycznej.

Co się wydarzyło w 2012?

 1. 1. CO SIĘ WYDARZYŁO W 2012? PODSUMOWANIE WYDARZEŃZ BRANŻY MEDIOWO-REKLAMOWEJ Gdańsk, grudzień 2012
 2. 2. jak protest przeciw ACTAProtesty przeciwko ACTA, które odbywały się napoczątku 2012, pokazały przede wszystkimogromną siłę internautów, ich skutecznośći umiejętność samoorganizacji – nie tylkow świecie online, ale i offline. I wbrew temu, comówiły niektóre media, nie była to zbiorowahisteria. Internauci doskonale wiedzieli,przeciwko czemu protestują.
 3. 3. jak BASEN na Stadionie NarodowymI znów internauci pokazali, na co ich stać.W ciągu kilku godzin sieć zalały zdjęcia, filmyi fotomontaże, a profil Basen Narodowy naFacebooku polubiło ponad 60 tysięcy osób (too 40 tys. więcej fanów niż na oficjalnym profilustadionu).Zalany stadion narodowy zaistniał teżw reklamie. Wizerunek kibiców, którzy wbiegli namurawę przed meczem, wykorzystała markaSoraya Men Adventure.
 4. 4. jak CYFRYZACJA telewizjiW tym roku zaczęła się akcja stopniowegowyłączania nadajników naziemnej telewizjianalogowej i wraz z nią przejście na nadawaniew standardzie cyfrowym. Sygnał analogowy mabyć w naszym kraju całkowicie zastąpiony przezcyfrowy najpóźniej do 31 lipca 2013 r.Przy okazji cyfryzacji nie obyło się bezkontrowersji. W połowie grudnia UOKiK wszcząłpostępowanie w sprawie reklamy telewizorówSamsung jako mogącej wprowadzać w błąd.W reklamie zatrudnieni zostali bowiem ci samiaktorzy, którzy występowali w rządowej kampaniiinformacyjnej dotyczącej cyfryzacji telewizji.
 5. 5. jak ekonomia DZIELONAO tzw. ekonomii dzielonej (sharing economy/collaborative consumption) i o tym, że dla wielukonsumentów ważniejszy jest dziś dostęp do czegośniż posiadanie konkretnej rzeczy (access overownership) mówi się na Zachodzie od co najmiej 4 lat,w Polsce od 2. W 2012 roku informacje na temat tegozjawiska były zdecydowanie częstsze. Pojawiały sięzarówno w kontekście rosnącej liczby oferowanychtego typu usług, jak i skali, którą te usługi osiągały.Jak wynika z badania przeprowadzonego w styczniu2012 w USA przez Campbell Mithun, 60%respondentów deklaruje, że koncepcja dzielenia siędobrami jest dla nich przekonująca, a 71% tych, którzykorzystali z tego typu usług, zamierza takiezachowania kontynuować.
 6. 6. jak EURO 2012Mimo wszystko rozczarowanie. Jako antyfankapiłki nożnej nie odnoszę się tu jednak doosiągnięć naszej reprezentacji. Nie mam też namyśli wizerunku Polski i Polaków wśródobcokrajowców, bo na tym polu – mimopojedynczych incydentów – było naprawdęnieźle. To, co mnie rozczarowało, toniewykorzystany potencjał reklamowy. Przedewszystkim spodziewałam się naprawdę wielufajnych niestandardowych akcji i ich się niedoczekałam. Euro 2012 nie przyniosło teżrynkowi dodatkowych budżetów, na co akuratbranża mocno liczyła.
 7. 7. jak skok FELIXAJa rozumiem, że to rekord, wielki wyczyn, coś,czego nie było wcześniej i coś, co z zapartymtchem śledził cały świat.Ale lądowanie to jest dla mnie zdecydowanieciekawsze z perspektywy zarządzania marką.Bo ile trzeba mieć biznesowej odwagi, żeby swojelogo pokazać przy czymś, co równie dobrzemogłoby być samobójstwem dokonanym naoczach milionów ludzi.
 8. 8. jak Facebook na GIEŁDZIERaczej kiepski debiut Facebooka na giełdziepotwierdził to, o czym na rynku mówi się oddłuższego czasu. Że serwisy społecznościoweokrzepły, a sam Facebook stoi przed koniecznościąwymyślenia nowych sposobów, które sprawią, żeużytkownicy będą spędzać w serwisie więcejczasu i będą go spędzać bardziej aktywnie.
 9. 9. jak HBONagrodzone tytułem Medium Roku podczastegorocznych Media Trendów. Jury doceniłoprzede wszystkim wysoko jakościową ofertę,umiejętność wykorzystywania nowoczesnychsposobów dystrybucji kontentu, a także skutecznezaangażowanie grupy celowej poprzezinnowacyjne sposoby promocji swoichproduktów.
 10. 10. jak INSTAGRAMNajpierw w pierwszej połowie roku Facebook kupiłInstagram za miliard dolarów. Później, w drugiejpołowie wybuchła afera wokół zmienionegoregulaminu serwisu i związanej z nim politykiprywatności. Ostatecznie pod wpływem internautów,Instagram ze zmian się wycofał.A ja wciąż uważam, że to tylko serwis, który pozwalanam zrobić z kiepskiego contentu coś w miaręatrakcyjnego.
 11. 11. jak JAMES BONDJames Bond to nie tylko film. To także (przedewszystkim?) chodząca reklama.W tym roku, właśnie przy wykorzystaniu Bonda,promowały się marki, wydarzenia i osoby. Wśródnich m.in. Heineken, Coca-Cola, Sky TV, SonyXperia, Omega, Tom Ford, organizacja VisitBritain, olimpiada w Londynie czy wreszciebrytyjska królowa Elżbieta II.Nie powinno nas też dziwić, że tym razem Bondpił piwo, a nie martini – zwłaszcza jeśli weźmiemypod uwagę fakt, że Heineken zapłacił za to ok.45mln$, pokrywając tym samym 1/3 budżetufilmu.
 12. 12. jak KOKO KOKO Euro SpokoKoko Euro Spoko został wybrany w głosowaniusms-owym jako oficjalny utwór polskiejreprezentacji na Euro2012 i wpisał się w trendkomunikowania Polski za pomocą swoistejprzaśności. Ostatecznie jednak zespół Jarzębinanie zaśpiewał przeboju przed meczem otwarcia.Powodem był (podobno) konflikt o prawa doutworu.
 13. 13. jak LUCAS FILM przejęty przez Disneya30 października 2012 za kwotę nieco ponad4mld$ Disney przejął 100% udziałów Lucas Film.Sądząc po reakcjach, fani Gwiezdnych Wojen mieliwobec tego faktu raczej mieszane uczucia.
 14. 14. jak MIKROBLOGIWedług danych z raportu „Wave 6: Biznesw społecznościach” (Universal McCann) podwzględem użytkowania serwisówmikroblogowych Polska przewyższa dziś takiekraje, jak Francja czy Niemcy. Okazuje się, że naten szybki rozwój (wzrost o prawie 10pp. Y2Y) mawpływ upowszechnianie się smartfonów(internauci za ich pomocą chętniej korzystająz mikroblogów).Czy w związku z tym Twitter wyprze w PolsceFacebooka? Trudno powiedzieć. Z pewnościąwarto jednak śledzić ten trend.
 15. 15. jak NEWSWEEK tylko online31 grudnia 2012 po raz ostatni amerykańskiNewsweek ukaże się w wersji papierowej. Od2013 roku będzie ukazywał się wyłącznie w wersjielektronicznej. Cokolwiek by mówić i jakkolwiekdługo będzie to trwać, od tej decyzji zaczyna sięprawdziwa śmierć prasy papierowej.
 16. 16. jak przejęcie ONETU przez Axel SpringerAxel Springer odkupił od Grupy TVN 75% udziałówOnetu za 956 mln (w gotówce). Transakcja taz jednej strony pokazuje rosnące problemy TVN-u,z drugiej to, że medialni giganci właśniew Internecie upatrują swoją szansę naprzetrwanie.
 17. 17. jak PSY i Gangnam StyleGangnam Style w wykonaniu PSY to pierwszewideo w historii YouTube, który zanotowałomiliard odsłon. Aby osiągnąć taki wynik,wystarczyło mu niewiele ponad 5 miesięcy.A ja wciąż nie rozumiem, co tak naprawdęznalazło się w tym teledysku, co przyczyniło siędo jego gigantycznego sukcesu.
 18. 18. jak REBRANDING TP na OrangeRebranding bezbolesny i zdaje się, że udany. Tylkojakoś wciąż trudno mi uwierzyć, że serce jestpomarańczowe, a nie czerwone...
 19. 19. jak SEGRITTA vs NIKONTak naprawdę pierwszy kejs, w którym ogółinternautów nie stanął po stronie blogera. Kejs,który zerwał z powszechnym przekonaniem„bloger dobry – koncern zły”. Podzielił nie tylkointernautów, ale także samą branżę.I sprowokował dyskusję o kondycji polskiejblogosfery.
 20. 20. jak TVN i postępujący spadek jakości treściSpadek jakości treści TVN-u jest wprostproporcjonalny do spadku ich kursu akcji.W TVN Style mieliśmy w tym roku przyjemnośćoglądać m.in. takie programy jak „Pudle nie z tejziemi” (na zdjęciu obok pudlo-żubr), a w telewizjiśniadaniowej (sic!) TVN posłuchać o seksie oralnymjako przyczynie raka ust.Rozrywki dostarczała też Perfekcyjna Pani Domu.Wreszcie, kropkę nad i postawił materiał w głównymwydaniu Faktów, w którym polscy studencikomentowali wybory w USA, siedząc w New Jerseyznajdującym się… na warszawskim Ursynowie.
 21. 21. jak UPADEK OLT ExpressLinie lotnicze, którym w trzy miesiące udało sięzdobyć (podobno) 75% rynku krajowych lotów.I tak jak spektakularnie na ten rynek weszły, takrównie spektakularnie z niego… wyleciały.
 22. 22. jak WOJNA PATENTOWA Samsung vs ApplePrzesunęła dyskusję na temat własnościintelektualnej w stronę tego, kto wymyśliłprostokąt z zaokrąglonymi rogami.
 23. 23. jak płatności ZBLIŻENIOWEWedług raportu POLASIK Research w ciągu2 ostatnich lat polski rynek płatnościzbliżeniowych odnotował kilkusetprocentowywzrost. Polska wymieniana jest dzisiaj jako jedenz największych światowych rynków pod względemliczby dokonywanych tego typu transakcji.Według POLASIK Research pod koniec czerwca2012 na naszym rynku działało 12 mln kartzbliżeniowych (6 razy więcej niż w 2010).Z raportu wynika, że blisko 90% osóbwykorzystuje płatności zbliżeniowe w sklepachspożywczych, prawie 80% płaci w ten sposóbw komunikacji miejskiej, a ponad 75%– w kioskach i salonach prasowych.
 24. 24. e: natalia@hatalska.com Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Unported.
 25. 25. ZDJĘCIA Literki: http://www.flickr.com/photos/mag3737/4169007173/sizes/l/in/photostream/ Slajd 1: http://www.gadgetfreak.gr/wp-content/uploads/massupload/776430Red%20Bull%20Stratos%20- %20freefall%203.jpg Slajd 2: http://www.flickr.com/photos/christopheka/7125459607/sizes/l/in/photostream/ Slajd 3: https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/269465_430269127036020_1714192061_n.jpg http://sport.wm.pl/127059,Stadion-ktory-zatrzymal-Anglikow-Basen-Narodowy.html#axzz2GGDFX1ks Slajd 5: http://www.flickr.com/photos/theswapteam/6258982660/sizes/l/in/photostream/ Slajd 6: http://www.flickr.com/photos/polandmfa/7367963438/sizes/l/in/photostream/ Slajd 7: http://rekordyguinessa.pl/wp-content/uploads/2012/10/felix-baumgartner-pobite-rekordy-guinessa.jpg Slajd 8: http://www.diariodenavarra.es/uploads/imagenes/bajacalidad/2012/05/21/_facebook_b2c042b7.jpg Slajd 11: http://www.wallsave.com/wallpaper/1920x1200/skyfall-james-bond-movie-81794.html Slajd 12: http://www.tapetus.pl/obrazki/n/132296_kura-koko-koko-euro-spoko.jpg Slajd 13: http://www.flickr.com/photos/sharpshutter/8140111209/sizes/l/in/photostream/ Slajd 14: http://www.flickr.com/photos/64484259@N02/6345175122/sizes/l/in/photostream/ Slajd 15: http://www.facebook.com/Newsweek Slajd 17: http://drewbmac.files.wordpress.com/2012/09/psy-gangnam-style-musicviral-video.jpeg Slajd 18: materiały prasowe Orange Slajd 19: http://segritta.pl/ Slajd 20: http://hatalska.com Slajd 21: http://3.bp.blogspot.com/-sBzudcAukr8/UHHQb0iTppI/AAAAAAAAAjI/O3PHECKuT3o/s1600/DSC_0033.jpg Slajd 22: http://www.thetelecomblog.com/wp-content/uploads/2012/08/apple-samsung.png Slajd 23: http://www.flickr.com/photos/alanchan/2536867349/sizes/l/in/photostream/ Slajd 24: http://www.flickr.com/photos/ricksflicks/4927085633/sizes/o/in/photostream/ Slajd 25: http://www.flickr.com/photos/brandoncwarren/4209735621/sizes/l/in/photostream/

×