Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Protest w sieci. Social media i spoleczeństwo obywatelskie.

Prezentacja

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

Protest w sieci. Social media i spoleczeństwo obywatelskie.

 1. 1. Protest w sieci. Social Media i społeczeństwo obywatelskie. Marcin Kociuba
 2. 2. Na początek trochę SF: Gdyby było tak, że …
 3. 3. Każdy klient  ma:  opracowaną strategię marketingową uwzględniającą promocję i obsługę klienta w Internecie,  opracowaną długofalową strategię promocji wykorzystującą narzędzia ePR,  dedykowane osoby do działań w sieci i w Social Media,  świadomość tego co dają im Social Media,  opracowaną strategię kryzysową  prowadzi działania w sieci wg planu zgodnego ze strategią firmy. …nie byłoby nas na rynku.
 4. 4. Rzeczywistość jest jednak inna: polskich firm nie ma w social media
 5. 5. Ich obecność sprowadza się do…  Monolog - artykuły prasowe, informowanie bez możliwości komentowania, korporacyjne WWW.  Profile w serwisach społecznościowych, nie pozwalające na interakcję: zablokowane pisanie komentarzy.  Brak dyskusji z użytkownikami Internetu: brak reakcji na komentarze pod artykułami, wpisami na blogach, komentarzami w serwisach społecznościowych.  Działania firm w niewłaściwych miejscach w sieci.  Obecność nie jest społeczna, interaktywna tylko reklamowa.
 6. 6.  Obawiają się, że ich obecność w social media spowoduje sytuacje kryzysowe.  Obawiają się utraty kontroli nad wizerunkiem marki.  Obawiają się, że działania są czasochłonne.  Nie wiedzą jak i gdzie działać.  Nie znają opinii o swojej marce.  Nie dysponują zespołem ludzi dedykowanych, do obsługi interakcji.  Nie mają planu działania w sytuacji kryzysowej. Dlaczego ich nie ma?
 7. 7. A przede wszystkim dlatego, że do niedawna jeszcze nie musiały. Większości jednak wydaje się tak również dziś…
 8. 8. Przed rozwojem social media: NEGATYWNA OPINIA
 9. 9. Teraz… NEGATYWNA OPINIA …jest łatwiej. Dlaczego?
 10. 10. Teraz… Społeczeństwo jest coraz bardziej obywatelskie. Nie jest bierne, jest świadome, aktywne. Wyraża głośno swoje opinie. Ma ku temu narzędzia. Protestuje i działa!
 11. 11. Offline przenika się z online Po co protestują?  Dla idei.  Nie tylko dla dodatkowych korzyści. Protest jako wartość.
 12. 12. Protest społeczeństwa w sieci przeciw marce = kryzys wizerunkowy  Może spotkać każdego.  Wymusza działania na tych firmach, których jeszcze nie ma w social media.
 13. 13. Społeczeństwo protestuje w Social Media przeciw Twojej marce ?
 14. 14. Nie chowaj głowy w piasek – działaj! Reaguj szybko, bez zbędnej zwłoki. Bądź szczery. Znajdź powód protestu. Znajdź źródło protestu. Wyraź żal – przeproś. Przyznaj się do błędu. Powiedź co zrobisz, by naprawić błąd. Komunikuj proaktywnie. Bądź otwarty. Nie cenzuruj negatywnych wypowiedzi.
 15. 15. Obawiasz się protestu w Social Media przeciw Twojej marce?
 16. 16. Monitoruj Social Media 24/7. Poznaj potrzeby swoich fanów. Obserwuj nastroje swoich fanów. Wykrywaj sygnały protestu, neutralizuj je. Prowadź dyskusje, nie monolog. Stwórz i realizuj strategię działań w Social Media. Stwórz strategię kryzysową. Wyznacz osoby zajmujące się Social Media. Poznaj specyfikę Social Media. Zbieraj feedback. Wzbudzaj pozytywne emocje, angażuj. Rozmawiaj z jednostką. MARKA
 17. 17. Dziękujemy za Dziękuję za uwagę NetCenter Solution ul. Chełmska 52 Kraków tel. +48 501 324 795 ,+48 12 415 01 62 Marcin.Kociuba@netcentersolution.pl

×