Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Twitter nedir

662 views

Published on

Published in: Technology, Business
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Twitter nedir

 1. 1. Twitter, 140 karakterlik kısa mesajlar yazabileceğiniz iletişim ve bilgi ağıdır. Bu mesajlar çoğunlukla halka açıktır. Mesajlara twit ismi verilir ve kişisel güncellemelerinizden, ne yaptığınıza, kısa yararlı bilgilerden, sorularınıza kadar çeşitlilik gösterir. Yani hiçbir konu twitter’ın müfredatının dışında değildir Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?
 2. 2. Twitter’a değişik özelliklerinden dolayı twitter diyarı, kullanıcılarına da ‘ twitter diyarı sakini’ denildiği görülmüştür. Dilediğiniz sakinlerin ne yazdıklarını, twitter hesaplarına abone olup takip edebilirsiniz. Buna “following” denir. Sizi takip edenlere ya da arkadaşlarınıza da ‘ follower’ denir. Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?
 3. 3. Facebook ile kıyaslandığında, ‘arkadaş’ kelimesi twitter’da daha farklı bir anlama gelir. Facebook’taki arkadaşlarınızı az ya da çok tanıyosunuzdur oysa twitter’da hiç tanımadığınız ancak yazdıklarını enteresan bulduğunuz birisini arkadaşınız olarak ekleyebilirsiniz. Yani onların ‘ follower”ı olabilirsiniz. Bu twitter’ın açıklık prensipinden biridir. Ayrıca aynı arkadaşınızın yazdıklarını beğenmemeye başlarsınız O zaman da ‘ unfollow’ edebilirsiniz yani listenizden çıkarabilirsiniz. Bu twitter’da gayet doğal olan bir durumdur. FACEBOOK İLE FARKI
 4. 4. Twitter sadece tek bir grubu değil bir çok farklı kişiliği okumanızı sağlar. Mesela bir TV yıldızını ya da blogcuları ya da liseden bir arkadaşınızı takip edebilirsiniz. Bunun kararı kesinlikle size ait. Yani facebook’taki gibi eklediğiniz kişinin sizi onaylaması diye birşey yoktur. FACEBOOK İLE FARKI
 5. 5. Genelde ilk sorulan sorulardan bir tanesi, twitter ne işe yarar olur. Twitter’a bir iletişim ve bilgi aracı diyebiliriz ve tamamen sizin kontrolünüzde olan bir araçtır. Stratejinizi belirleyerek twitter’ı nasıl kullanacağınız size bağlıdır. Mesela bazı kişiler hiç bir şey yazmadan twitter’ı sadece dinleme maksadıyla kullanırlar. Değişik kişilerin yazdıklarına abone olarak )yani onları arkadasş olarak eklereyerek) onların yazdığı bilgilerden faydalanırlar. NE İŞE YARAR ?
 6. 6. Nitekim twitter’da konusunun uzmanı olan ve sürekli olarak bilgi yayınlayan birçok kişi vardır. Bir kısmı da twitter’ı tamamen kişisel olarak kullanırlar ve arkadaşlarını nerede oldularını haber verirler. Kesin olan birşey varsa twitter’da haberlerin iyi ya da kötü çok hızlı yayılmasıdır. NE İŞE YARAR?
 7. 7. TWİTERDE HESAP AÇMA Bir rumuz, iyi seçilmiş bir şifre ve e-posta adresi yeterlidir
 8. 8. TWİTERDE HESAP AÇMA Create My Account” Butonuna Tıkladıktan Sonra Karşımıza Çıkan Sayfada Yahoo, AOL Ya Da Gmail E-Posta Hesaplarınızda Bulunan Kişi Listelerinin Twitter’a Aktarılmasını İsteyip İstemediğiniz Soruluyor.
 9. 9. TWİTERDE HESAP AÇMA Twitter Hesabımızı Açtık. Karşımızda Twitter Ana Sayfamız. Takip Ettiğimiz Kişilerin Yazdığı Mesajlar Alt Alta Görüntüleniyor.
 10. 10. Yeni twitter.Com sunacağı yeni tasarımın yanında resim, video gibi içerikleri de arayüzünden görüntülüyor olacak. Twitter ipad uygulamasını kullananların aslında biraz olsun aşina oldukları bu kullanım ile twitter’ın sol kolonunda tweetleri görüntülerken, sağ kolonunda tweetin içeriğindeki videoyu izleyebileceksiniz. Yeni Twitter Nasıl Olacak?
 11. 11. YENİ TWİTTER NASIL OLCAK Bu Özelliği Uygulayabilmek İçin Twitter.Com Önde Gelen Birçok İçerik Paylaşım Servisi İle İşbirliğine Gitmiş. Bu Şirketlerden Bazıları Vimeo, Youtube, Twitpic, Flickr, Etsy, Ustream, Deviantart Olarak Sayılabilir.
 12. 12. YENİ TWİTTER NASIL OLCAK Yeni Twitter.Com’da Tweetlerle İlgili Birçok Detay Bilgi De Yine Sağdaki Kolonda Görüntüleniyor Olacak. Tweet'in Üzerine Tıkladığınızda Gönderen Kullanıcının Diğer Tweetleri, Haritada Gönderildiği Konum, Tweet'e Yapılan Reply’lar Gibi Bilgiler Görüntülenecek.
 13. 13. YENİ TWİTTER NASIL OLCAK Twitter Yeni Versiyonuyla Birlikte “Mini Profil” Adını Verdiği Özelliği De Devreye Aldı. Bu Özellikle Birlikte Artık Kullanıcı Adlarının Üzerine Tıklandığında Kullanıcının Bilgileri Görüntülenebilecek.

×