Lit 412 2014 Final odevi

772 views

Published on

Advertising campaign notes and final project for 2014 Spring Lit 412 copywriting class.

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
772
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
131
Actions
Shares
0
Downloads
17
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Lit 412 2014 Final odevi

 1. 1. Reklam Kampanyası The matrix is the world that has been pulled over your eyes to blind you from the truth… Morpheus
 2. 2. Reklam Kampanyası Nedir?  Reklam kampanyası, markanızın iletişiminde kullanacağınız enstrümanların oluşturduğu anlamlı bütündür.  Reklam kampanyası, İletişim Matrix’inizin kodlarını yazmaktır.
 3. 3. Reklam Kampanyası Bileşenleri  TV  Radyo  Basın  Outdoor  Internet  BTL mecralar  Yaratıcı mecralar
 4. 4. Reklam Kampanyalarında Genel Karakteristik  Reklam kampanyaları genellikle ana mecra ve yardımcı mecralar diye iki gruba ayrılır.  Ana mecra: bütçenin ve iletişimin önemli ölçüde kullanılacağı amiral gemisidir.  Yardımcı mecralar: Ana mecranın etkinliğini arttıracak, mesajın; daha çok insana, daha etkin, daha farklı şekilde ulaştırılmasını sağlayacak kruvazörler, destroyerlerdir.
 5. 5. Genel Bir Reklam Kampanyası…  Ana mecra TV’dir. (Örn. Bütçenin %50’si)  Radyo ve basın destek mecra olarak kullanılabilir. (Örn. Bütçenin %25’i radyo, %25’i basın)  Marka ve ürün özelliklerine göre oranlar ve kullanılan mecralar değişebilir.  Son dönemde dijital mecraların kazandığı güç nedeniyle bu alana ayrılan bütçeler de hızla artmaktadır.
 6. 6. Mecra seçiminde dikkat edilmesi gerekenler…  Hedef kitleniz tüm Türkiye’ye yayılmış genel bir profilse TV’yi ana mecra seçmenizde fayda vardır.(Örn. Deterjan, beyaz eşya vs.)  Ürün/markanızın görselliği önemliyse TV/Basın/Outdoor kullanabilirsiniz. (Örn. Otomotiv, kozmetik vs.)  Kapsamlı mesajlar ve bilgiler vermek için Basın ilanları ve advertorial’lar etkili olacaktır. (Emlak, turizm vs.)
 7. 7. Bir Reklam Kampanyası’nın Temel özellikleri  Mesaj bütünlüğü, kampanyanın olmazsa olmazıdır. Bu, kimi zaman kampanya sloganı, kimi zaman müzik, kimi zaman görselinizdir.  Kampanya fikrinizi, mecranızın özelliklerine göre şekillendirin.
 8. 8. Bunları Yapmayın!  Bir tane slogan buldum, her yerde sadece onu kullanıp mesaj bütünlüğünü yakalarım demeyin.  İlanın alt metnini çıkardım, oldu size billboard diye düşünmeyin.  TV spotunun seslerini aynen radyoda kullanma kolaycılığına gitmeyin.
 9. 9. İyi Bir Reklam Kampanyası…  Hedef kitlesini farklı ortamlarda ve zamanlarda en az birkaç kez yakalar.  Mesajını net, etkileyici ve tüketicinin zihninde bir bütün oluşturacak şekilde verir.  Mecra seçiminden stratejisine, kreatif fikrinden içeriğine kadar tüm bileşenlerinde optimum dengeyi kurar.
 10. 10. Final ödeviniz Ben final ödevinin; akılcı stratejiyle sınır tanımaz yaratıcılığı buluşturanını severim. Neşet Dereli
 11. 11. Yandex.com  Rusya’nın en büyük, dünyanın 5. büyük arama motoru.  2011’de girdikleri Türkiye pazarında özellikle canlı trafik ve panoramik fotoğraf hizmetiyle öne çıkıyorlar.  2012’de yaptıkları «Sen de Yandex’le» kampanyasının ardından bu sene «Ben ne bileyim, Yandex miyim?» kampanyası ile devam ediyorlar.
 12. 12. yandex.com ile…  Ünlü yerlerin Panorama görüntülerini bulabilir.  Ürünler arası fiyat karşılaştırması yapabilir.  Şarkılar ve şarkı sözlerine kolayca ulaşabilir.  En önemlisi de internette aradığınız her şeyi kolayca bulabilirsiniz.
 13. 13. Sizlerden beklenen…  Bu bilgiler ışığında, ürün kullanımını arttıracak bir reklam kampanyası hazırlamak.  Mecra seçimini, kreatif fikri ve stratejiyi anlamlı bir bütün halinde sunmak.  Farklı, etkili, akılcı ve iddialı olmak.
 14. 14. Şunlara dikkat edin…  Günümüzün; virality, user generated content, random act of kindness gibi yaklaşımlarını mutlaka kampanyanıza ekleyin.  Google gibi bir dünya devine karşı, çok ikna edici bir fikir bulmanız gerektiğini unutmayın.  Yeni çağın iletişimine örnek olarak önereceğim site: www.projectrebrief.com
 15. 15. Zorunluluklar  Her proje en fazla 3 kişi tarafından hazırlanabilir.  Kullanmanız gereken mecralar, TV, radyo, basın, outdoor ve internet.  İşler ppt dosyası şeklinde mail atılacak. (Dosya isimlerine dikkat!)  Teslim zamanı: Final günü ve saati.

×