7 захворювання хребта

1,445 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,445
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
101
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

7 захворювання хребта

 1. 1. Якщо у Вашоїдитини: Перекошені плечі Скривлений хребет Перекошений таз Невідкладно зверніться до спеціаліста!
 2. 2. Сколіоз Сколіозом називають бічне викривлення хребта. Вінзустрічається у дітей у будь-якому віці і є найчастішоюдитячої ортопедичної деформацією. Сколіоз може бутивродженим (неправильне розвиток хребців - клиновиднідодаткові хребці тощо) і набутим. Найбільш часто виникає удітей у віці від 5 до 15 років. На жаль, велику роль в розвитку удітей сколіозу грає неправильна поза під час шкільних занять.Деякі ісседователі навіть виділяють окремий вид сколіозу -«шкільний». При неправильному положенні тіла під час занятьвідбувається перенапруження одних груп мязів і розслабленняінших. Гіпертонус (підвищена напруга) зберігається і післязакінчення занять. При активному зростанні хребта тривалейого перебування в неправильному положенні викликає зміни яку звязках, так і в будові самих хребців, що сприяє «фіксації»зазначеної деформації і її прогресування. Утворюється стійкебічне викривлення хребта.Сколіоз у дорослих може розвинутися внаслідок тривалихасиметричних навантажень на мязи спини (професійнийсколіоз скрипалів, носіїв та ін). У цих випадках викривленнярозвивається повільно і рідко досягає такого ступеня, як удитячому віці.Це й зрозуміло, оскільки дія виявляється на вжесформований хребетний стовп.
 3. 3. Найбільш часто клінічні прояви придбаного сколіозу починаються з того, що хребет злегка викривляєтьсявбік при стомленні мязів спини. Після відпочинку викривлення зникає.Саме тому огляд целесобразнопроводити в другій половині дня, а не вранці, коли початкові прояви сколіозу можуть бутинепомітні.Згодом, у міру прогресування процесу, зміни робляться постійними, змінюється постава хворого,змінюється форма грудної клітки, плече і лопатка на опуклій стороні викривленого грудного відділу хребтавище, ніж на іншій. Рухливість хребта різко зменшується.Часті скарги на мязові і міжреберні болю -невралгії. В особливо важких випадках сколіозу спостерігається зміна положення внутрішніх органів, щоможе порушувати їх функцію.На сьогоднішній день застосовуються наступні класифікації сколіозів: Етіологічна (за походженням)I група - сколіози міопатіческого походження. В основі викривлення є недостатність розвитку мязовоїтканини і звязкового апарату. II група - сколіози неврогенні (на грунті поліомієліту, нейрофіброматоз та ін.)III група - сколіози на грунті аномалій розвитку хребців і ребер (клиновидні хребці додаткові, одностороннєзрощення ребер і поперечних відростків хребців).IV група - сколіози, обесловленние захворюваннями грудної клітки і хребта V група - ідіопатичні сколіози(від незясованих причин) За тяжкості деформації сколіози поділяються на чотири ступені: Сколіоз I ступеня характеризується невеликим бічним відхиленням хребта.Кут викривлення не більше 10градусів. Сколіоз II ступеня характеризується помітним відхиленням хребта в межах 20-30 градусів. Сколіоз III ступеня характеризується ще більш вираженою деформацією, наявністю реберного горба,деформацією грудної клітини. Кут викривлення 40-60 градусів.Сколіоз IV ступеня проявляється важкою деформацією тулуба. Кут основного викривлення досягає 60-90градусів, можливі легенево-серцеві ускладнення.
 4. 4. Велику роль відіграє профілактика сколіозів. У шкільному віці необхідноприділяти найпильнішу увагу на поставу дитини під час занять,заборонити носіння портфелів і сумок з підручниками в однійруці.Найбільш переважні ранці та рюкзаки, особливо з супіторамі, щозапобігають сутулість. Робоче місце дитини, як у школі, так і вдома,має бути організоване правильно. Заняття і відпочинок повинні правильно чергуватися. Велика роль упрофілактиці відводиться фізичної культури та спорту.Найбільшпереважні плавання, веслування, художня гімнастика. Заняттятанцями (народними, бальними, спортивними) під керівництвомграмотного керівника також сприяє формуванню правильної постави ігармонійному розвитку кістково-мязової системи.
 5. 5. Провідними методами лікування захворювань храбта(сколіозу) можна розділити на 4 групи: харчування, коригуючалікувальна фізкультура, застосування спеціальнихредрессірующіх апаратів, оперативне лікування. Вибір методу лікування залежить, в першу очоредь, відступеня розвитку сколіозу. Оперативне лікуваннярекомендується починаючи з II ступеня. Апарати останнімчасом застосовуються значно рідше, тому що застосування їхна ранніх стадіях сколіозу недоцільно, а на пізніх -малоефективно. Провідними методами лікування залишаються здоровехарчування та лікувальна фізкультура, які спрямовані напідвищення тонусу мязів однієї половини спини і релаксаціїдругий, зміцнення звязкового апарата і т.д.
 6. 6. 1 - вихідне положення стоячи на носках з піднятими вгору і зчепленфими в замок руками;виробляють погойдування тулубом з одного боку в бік. 2 - вихідне положення стоячи, ноги на ширині плечей, руки опущені;ковзаючим рухом рукивздовж тулуба догори піднімають руку до плеча і одночасно нахиляють тулуб упротилежний бік, інша рука ковзає по нозі, потім те саме в інший бік. 3 - вихідне положення стоячи, ноги на ширині плечей, руки опущені;одну руку піднімаютьнагору і відводять назад, одночасно відводячи тому іншу руку; повторюють кілька разів,міняючи положення рук. 4 - вихідне положення стоячи, ноги на ширині плечей; піднімають вгору руку, одночаснонахиляючись в протилежний бік. Іншу руку заводять за спину.Повторюють кілька разів,міняючи положення рук з нахилами в одну і іншу сторону. 5 - стоячи боком до стінки і тримаючись руками (одній знизу, другий зверху) заперекладини, проводять посилений нахил у бік.6 - вихідне положення стоячи на одному коліні, руки на поясі, одну руку піднімають вгору іодночасно нахиляються в протилежний бік. 7 - вихідне положення лежачи на животі. Розводять руки в сторони і одночаснопрогинаються. 8 - вихідне положення лежачи на животі. Руки витягнуті вперед, піднімають верхнючастину тулуба і одночасно одну ногу. Повторюють кілька разів, міняючи положення ніг. 9 - вихідне положення лежачи на животі. Витягнувши вперед руки з палицею, піднімаютьруки вгору, прогинаючись, і повертаються у вихідне положення.
 7. 7. 10 - вихідне положення стоячи на четвереньках. Піднімають одну руку і одночасновитягують тому протилежну ногу, потім повертаються у вихідне положення.Повторюють кілька разів, міняючи положення рук і ніг. 11 - вихідне положення сидячи на підігнутим під себе ногах. Піднімають вгору руку,прогинаючись, і одночасно витягують тому протилежну ногу. Потім повертаються увихідне положення. Повторюють кілька разів, міняючи положення рук і ніг. 12 - вихідне положення стоячи на четвереньках. Повертають тулуб, одночасно гедзіруку в сторону, і повертаються у вихідне положення. Повторюють кілька разів на ону ііншу сторони. 13-14 - стоячи на колінах і спираючись на руки, ковзаючим рухом витягують впередруки, потім підтягують їх до колін.15 - асиметричний вис на стінці-одна рука витягнута (з боку викривлення), іншазігнута. 16-17 - повзання на колінах, витягуючи по черзі праву і ліву руку і підтягуючи одночасноногу.18 - сидячи на косому сидіння, поверхня якого повинна бути нахилена в бік викривленняхребта, одну руку тримають на поясі, іншу (з боку викривлення) заводять за голову.19 - сидячи на косому сидіння, поверхня якого повинна бути нахилена в бік викривленняхребта, виробляють нахили тулуба в сторону, протилежну викривленню. 20 (заключне вправа) - лежачи на спині, витягуються, руки вздовж тулуба.Найбільш ефективно постійне заняття ЛФК з курсами фізіотерапії (як апапратной,так і бальнеологічної), мануальної терапії, рефлексотерапії і масажу. В оптимальномуваріанті такі курси лікування проводяться у санаторних установах.
 8. 8. Люди, що страждають захворюваннями хребта, намагаютьсязнайти найбільш ефективні методи лікування та полегшення болю,але найчастіше зовсім не звертають уваги на поради по здоровомухарчуванню. Але ж для полегшення стану іноді достатньо простотрохи підкоригувати свою дієту.Подання про здорове харчування в різних сімях бувають абсолютнорізними. Лікарі і дієтологи вважають очевидним фактом те, щолюдському організму необхідно отримувати білки, жири, вуглеводи,вітаміни й мінеральні речовини. Однак раз у раз зявляються «модні»дієти, з яких повністю виключений той чи інший вид продуктів. Дієта для дітей, що мають проблеми з хребтом, лише незначновідрізняється від загальних рекомендацій зі здорового харчування,деякі продукти настійно рекомендуються до вживання, деякіобмежуються.Наприклад, навіть здоровим дітям не рекомендується включати вщоденний раціон наваристі бульйони, копченості, жирні ковбаси.Якщо ж у дитини почав розвиватися сколіоз або остеохондроз, товід цих продуктів доведеться відмовитися.Бульйони рекомендуєтьсязамінити вегетаріанські супами, рецепти яких вельми різноманітні -борщ, щі, холодник, борщ, молочні супи, супи з додаванням круп -таке меню може задовольнити навіть самого прискіпливого малюка-гурмана.Також слід по можливості відмовитися від консервованихпродуктів, замінивши їх свіжими або замороженими, що не містятьнадлишкової кількості солі і цукру.
 9. 9. Кава і чай теж краще виключити з раціону. Замість чаюможна втамувати спрагу соком або чаєм з трав. Кавачудово замінить цикорій. Він благотворно впливає насуглоби, зміцнює їх.Таким чином, що ж слід повністю виключити з раціонудітям, у яких є хвороби хребта? Виключаються мясні тарибні бульйони, щавель, шпинат, журавлина, солона риба,солоні і гострі сири, мізки, нирки, копченості, перець, хрін,гірчиця, міцну каву і чай.У той же час слід збільшити кількість уживаних овочів (завинятком солоних і маринованих), молочних продуктів(молоко, сир, кисломолочні продукти). У раціон слід ввестифрукти, сухофрукти, ягоди, мед. Любителі солодкогоможуть побалувати себе нешоколаднимі цукерками,пастилою, зефіром, варенням, мармеладом. Як ми бачимо, обмеження раціону призахворюваннях хребта не завадять дитині вестинормальний спосіб життя, а стан його здоровяпокращиться.

×