Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

«мотанка» – українська народна іграшка авторська лялька т. білок

7,367 views

Published on

Published in: Education
 • Login to see the comments

«мотанка» – українська народна іграшка авторська лялька т. білок

 1. 1. «МОТАНКА» – УКРАЇНСЬКА НАРОДНА ІГРАШКА Підготувала Миколенко Тетяна Василівна Авторська лялька Т.Білокрилець
 2. 2. «МОТАНКА» Вузликова лялька зроблена з тканини. Назва походить від українського слова «мотати». Перші мотанки не мали рук, ніг і тулуба. Виразною була лише голова. Обличчя «пусте» або з хрестом, вишитим різнокольоровими нитками. Авторська лялька “Літо” О. Мальцева
 3. 3. Лялька-мотанка є прадавнім оберегом. Їй вже майже 5000 років, вона з’явилася з тих пір, як почали вирощувати льон. Секрети виготовлення ляльок передавалися в родині від матері до дочки. Обов'язкова умова - іграшка повинна бути хрестоподібної форми, щоб не нагадувати собою реальної людини..
 4. 4. ГОЛОВА НАЗИВАЄТЬСЯ «ЛЯЛЬКОЮ» Обличчя як такого у традиційної ляльки-оберегу немає. Ляльку остерігалися пов’язувати з конкретною людино, якщо це не диктувалося спеціальними магічними обрядами, бо вважалося, якщо ляльці зробити обличчя, а особливо очі, в них може влетіти дух живої істоти. Хрест на обличчі має символічне значення, адже це знак сонця, знак духовного єднання неба та землі, чоловічого та жіночого начала. Тому такі ляльки є оберегами для сім’ї, вони сприяють гармонії в родині, порозумінню між чоловіком та жінкою.
 5. 5. Для виготовлення ляльки-мотанки використовують тільки натуральні матеріали: бавовну, льон, вовну, дерево, бісер, збір трав тощо. Спосіб простий - перекручування й перев'язування тканини. Прикрашали мотанку народними орнаментами та вишивкою.
 6. 6. ЛЯЛЬКА - НЕМОВЛЯ При народженні дитини українці виготовляли ляльку-немовляти. Лялька - закрутка виконана у вигляді немовляти в пелюшках. Її укладали в ліжечко поряд з дитиною для охорони її сну та здоров'я.
 7. 7. БАБА - БЕРЕГИНЯ Баба-берегиня допомагала оберігати достаток сім'ї. У середину ляльки вкладали монети, зерно, вовну для збереження домашнього тепла, отримання хорошої вовни овець та грошового достатку.
 8. 8. ЛЯЛЬКА - НАРЕЧЕНА Лялька-наречена захищала дівчат від пристріту (переляку) і підтримувала їх. Цю ляльку багато одягали і прикрашали, так як вона символізувала придане нареченої і привертала багатого нареченого. 
 9. 9. МОТАНКА - МАТУСЯ Мотанка - матуся – одна з найдобріших і найулюбленіших майстринями ляльок. Вона символізує головне призначення жінки - дати життя новій людині, піклуватися, захищ ати та оберігати малюка все своє життя.
 10. 10. МОТАНКА - ОБРЯДОВА Це ляльки до свят: Великодня голубка (вона червоного кольору), Вербниця (до Вербної неділі), на Івана Купала (лялька на один день, можна загадувати бажання й разом з віночками пускати в річку); весільні ляльки наречений і наречена, з'єднані разом; помічниця по господарству - лялька з багатьма ручками, до яких прив'язано багато стрічок.
 11. 11. ЦІКАВО ЗНАТИ     Найважливіші деталі ляльки-оберегу, дотепер виготовляються без застосування голки. Раніше в Україні ляльку-мотанку робили і для того, щоб викликати або припинити дощ, змінити погоду, залагодити сварку в родині, забезпечити добру подружню пару дівчині чи хлопцеві. Серед українських традиційних ляльок унікальним особливим явищем є ляльки Київщини, Полтавщини і Черкащини. У серпні цього року пройшов фестиваль “Лялькова Україна” у Львові, який зібрав більше 60 відомих майстрів ляльки- мотанки.
 12. 12. АВТОРСЬКІ МОТАНКИ В СУЧАСНОМУ СТИЛІ
 13. 13. ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ НА: http://e-korali.com/articles/oberegy  http://ucfamilymagazine.com  http://sumno.com/article/narodna-lyalkamotanka-oberig-nashyh-dush/  http://www.google.com.ua  Успіхів Вам!

×