Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

SOS у морі Інтернету

1,844 views

Published on

SOS у морі Інтернету : (безпечна навігація Всесвітньою мережею для учнів 5-6 класів)

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

SOS у морі Інтернету

 1. 1. (безпечна навігація Всесвітньою мережею для учнів 5-6 класів)
 2. 2. Багато комп’ютерів на нашій планеті об’єднані між собою в комп’ютерні мережі. Найбільша з них з’єднує мільйони комп’ютерів, розміщених у різних куточках світу. Називається ця мережа – Інтернет*. *Інтернет (англ. «inter» – між, «net», «network» – мережа) – в перекладі означає мережа мереж.
 3. 3. Умовні позначки: – читай, грай, дивись в мережі Інтернет
 4. 4. Можливості Інтернету безмежні. Там можна знайти будь-яку інформацію; дізнатися найсвіжіші новини; поспілкуватися з друзями, які знаходяться за тисячі кілометрів від тебе; придбати товари не виходячи з дому; за допомогою Інтернету можна виконувати більшість операцій, необхідних у повсякденному житті. І все це швидко та просто – достатньо клацнути мишкою. Але, на жаль, так само просто потрапити в Інтернеті на небезпеку. Щоб цього не сталося, потрібно бути дуже уважним і запам’ятати основні правила спілкування в мережі. Глобальна мережа Інтернет
 5. 5. У 1962 році американець Джозеф Ліклайдер висловив ідею Всесвітньої комп'ютерної мережі. У 1990 році мережа ARPANET припинила своє існування, програвши конкуренцію NSFNet. Тоді ж було зафіксовано перше підключення до Інтернету телефонною лінією. У 1969 році Міністерство оборони США започаткувало розробку проекту для створення надійної системи передачі інформації. Мережа, яку вважають початком Інтернету, була названа ARPANET. У 1989 році в Європейському центрі ядерних досліджень народилась концепція тенет. Її запропонував британський вчений Тім Бернерс-Лі, який надав мережі того вигляду, до якого ми всі звикли. Тім винайшов URL, URI, HTTP, HTML. У наш час Інтернет став доступним не лише через комп'ютерні мережі, але й через супутники зв'язку, кабельне телебачення, телефонні лінії, радіосигнали, електропроводи тощо. На 2017 рік у світі нараховувалося 3,8 млрд користувачів Всесвітньої мережі або 50 % населення Землі. Глобальна мережа Інтернет
 6. 6. У тебе є можливість реалізувати себе в будь-якій галузі, заявити світові про свої захоплення, таланти та плани на майбутнє. Володіння новими технологіями відкриває цілий світ в усьому його розмаїтті, межі якого стирає Інтернет. З Інтернетом ти маєш доступ до різноманітної інформації, мережа відкриває нові можливості для спілкування. Ти можеш читати книги, вивчати мови, бути в курсі передових наукових публікацій, брати участь в онлайн-конкурсах тощо. Тобі доступні освітні програми різного рівня – від школи та коледжу до університету. І, звичайно, розваги: ігри, телеконтент, колекції фільмів художнього та документального жанрів, мультфільми… Твоє життя он-лайн: можливості Інтернету Сьогодні все частіше за допомогою Інтернету виконують більшість операцій, необхідних у повсякденному житті.
 7. 7. Пам’ятай, що ти спілкуєшся з людиною. Не ображай інших. Будь терплячим і ввічливим. Дотримуйся тих самих правил поведінки, що й у реальному житті. Зберігай свій імідж. Не забувай, що враження про тебе складатимуть з висловлювань. Пиши грамотно, перевіряй інформацію на достовірність. Допомагай іншим, коли знаєш, як це зробити. Вчися пробачати помилки іншим. Якщо помітив помилку, повідом про неї краще приватно. Поважай право на приватне листування. Не забувай, що навмисне читання електронних листів можна відстежити, а винного – покарати. Не забувай про безпеку. У разі виникнення ситуацій, які порушують безпеку комп’ютера або твою безпеку особисто (листи з погрозами тощо), розкажи про це дорослим. Нетикет Спілкуючись у віртуальному середовищі, слід пам’ятати, що тут існують свої правила поведінки, своєрідна культура віртуального спілкування, яку ще називають НЕТИКЕТ. Мережевий етикет або Нетикет (англ. «net» – мережа та франц. «étiquette» – етикет) – це правила поведінки, спілкування, традицій у мережі Інтернет. Не створюй конфлікти та не допускай їх. Уникай образ і не бери участі у конфліктних обговореннях.
 8. 8. Не реагуй на грубих людей – просто припини спілкування. Якщо ти не хочеш спілкуватися з кимось, але він продовжує тобі писати – заблокуй користувача (додай в «чорний список») або напиши скаргу модераторам ресурсу. Як безпечно спілкуватися в Інтернеті Якщо хтось пише тобі повідомлення в Інтернеті, що містять образи, погрози та агресію, провокуючи на конфлікт, не звертай на них увагу. Таку поведінку називають «тролінг» або «кібербулінг» («кібермоббінг»). З агресорами краще не спілкуватися. Ігноруй тролів. Крім злочинців в Інтернеті є просто злі і невиховані люди. Заради власної розваги вони можуть образити тебе або влаштувати цькування. З такими людьми можна зіткнутися на самих різних сайтах, форумах і чатах. Пам’ятай! Ти не винен, якщо отримав образливе повідомлення. Якщо тобі погрожують по Інтернету, негайно розкажи своїм батькам про проблеми. Завжди радься з дорослими в усіх зазначених випадках та користуйся їхньою підтримкою. Ніколи не бери участь у цькуванні інших людей і не спілкуйся з тими, хто ображає інших. Зображення, створене художником Whynne, часто використовується для позначення тролінгу в інтернет-культурі.
 9. 9. Ніколи нікому не розкривай особисті дані (прізвище, ім'я, по батькові, номер телефону, домашню адресу, назву/номер школи, відомості про родину тощо) – це конфіденційна інформація. Зловмисник може легко знайти тебе в реальному житті або використати ці відомості проти тебе та твоїх близьких. Якщо твій інтернет-знайомий набагато старший за тебе, розкажи батькам, що ти з ним спілкуєшся. Обов’язково порадься з ними, якщо для участі у конкурсі або завантаженні нової гри, фільму тощо потрібно вказати свої особисті дані. Якщо ти хочеш зустрітися зі своїм віртуальним знайомим в реальному житті, роби це тільки під наглядом батьків. Якщо спілкування з інтернет-знайомим стало негативним – негайно припини його. Переконайся, що твій пароль нелегко розгадати: додай в нього цифри, заголовні та рядкові букви. Утримайся від обміну фотографіями з незнайомцями. Вони можуть використати їх так, що це зашкодить тобі або твоїм близьким. Підозрілі мешканці Інтернету У разі небезпеки дій рішуче – клич на допомогу дорослих.
 10. 10. Віруси – це небезпечні програми, які можуть видалити або пошкодити файли, що містяться на комп’ютері, вкрасти інформацію (наприклад, паролі до е-пошти чи банківських послуг), змінити налаштування вже встановлених програм або взагалі зруйнувати операційну систему. Вірус може замаскуватися під корисну програму. Наприклад, «Троянський кінь» – це небезпечна програма, яка здається нешкідливою, але після активації може пошкодити файли, при цьому користувач не буде про це знати. Зловмисні програми можуть ховатися в іграх, текстових файлах, картинках, деякі удають із себе антивіруси. Віруси поширюються через електронну пошту, веб-сторінки або різноманітні носії інформації (наприклад, диски чи флешки). Стережися вірусів!
 11. 11. Слідкуй, щоб антивірусна програма постійно оновлювалася, адже в Мережі з’являються дедалі вигадливіші різновиди комп’ютерних вірусів. Не забувай час від часу сканувати жорсткі диски комп’ютера. Перевіряй флешки, якщо користуєшся ними не тільки на своєму комп’ютері. Будь уважним! Існують сумнівні сайти-двійники, адреса і вигляд яких нагадують інший відомий сайт. Не відкривай підозрілих вкладень у електронних листах. Заздалегідь подбай про безпеку свого комп’ютера – встанови антивірус. Перевіряй кожен файл, завантажений з Мережі чи скопійований із носіїв. Пам’ятай, що вірус можна підхопити не лише через Інтернет, а й з комп’ютера твого друга. Стережися вірусів!
 12. 12. Не завантажуй і не поширюй захищені авторським правом фото-, відеоматеріали, музику без встановленої оплати, адже це прирівнюється до крадіжки. Не оголошуй інформацію, завантажену з Інтернету, своєю власною. Обов’язково посилайся на джерела інформації, використані з Інтернету – представляти скопійовану з мережі інформацію як авторську розробку незаконно. Пам'ятай про авторське право Відтворення та розповсюдження твору без дозволу автора називається піратством і переслідується законом. Авторське право – це право автора розпоряджатися своїм твором: публікувати, продавати тощо. Авторське право позначають знаком копірайту – ©. Якщо ти виявив в Інтернеті матеріали, які порушують твої авторські права, повідом про це. Якщо сумніваєшся, чи можна поширювати або використовувати якийсь матеріал, обов’язково спитай згоди автора. І не забувай дякувати іншим за надану інформацію.
 13. 13. ПОРАХУЙ КОМП’ЮТЕРИ Правильна відповідь: 8 комп’ютерів Скільки?
 14. 14. Електронна пошта Наприклад, поштова скринька Національної бібліотеки України для дітей: library@chl.kiev.ua, де library – це назва, яку надав своїй електронній скриньці користувач, chl.kiev.ua – ім’я поштового сервера, на якому створено скриньку. Сьогодні всі e-листи спочатку рушають на поштовий сервер, а вже звідти до адресатів. На поштових серверах розміщуються електронні скриньки. Перші листи можна було пересилати лише в межах одного комп'ютера: у 1960-ті роки за ним працювало кілька осіб – такий він був величезний. Це були навіть не листи, а короткі повідомлення. Кожна e-скринька має свою адресу, яка складається з двох частин: умовного імені користувача та назви поштового сервера. Відділяються вони спеціальним знаком – @. Для створення e-скриньки треба вигадати цікаву назву скриньки – логін та встановити власний пароль. Електронну адресу записують без пропусків латиницею, цифрами і знаками: «.», «-», «_». На одному поштовому сервері не може бути двох скриньок із однаковими назвами. Електронна пошта виникла задовго до появи Інтернету. @ – частина адреси, в Україні її називають «равликом», «собачкою», «жабкою», «вухом», «мавпочкою»…
 15. 15. Електронна пошта Не пиши в листах того, чого б не хотів сам прочитати. Отримавши листа, намагайся якнайшвидше дати відповідь. Людина оцінить те, як ти швидко відреагував, і розумітиме, що ти її поважаєш. Намагайся не допускати граматичних помилок, використовуй засоби перевірки орфографії. Не забувай вказувати тему листа. Якщо тобі надто дошкуляє якийсь адресат і ти не хочеш із ним спілкуватися, внеси його адресу до фільтра. Розкажи про це дорослим. Використовуй слова ввічливості. Починай текст листа з привітання, завершуй підписом. Не відкривай листи, що надійшли від незнайомих адресантів, або повідомлення із сумнівною темою – вони можуть містити віруси. Не надсилай великих файлів без попередньої домовленості. Деякі поштові скриньки мають обмежений об’єм. Повідомляй адресата про файли, які додаєш до листа. Не пиши текст листа великими літерами – його важко читати. Не відсилай невідомим адресатам особисті дані. Не забувай, що їх можуть використати не на твою користь. Важливу інформацію відправляй в архівах з паролем, який відомо лише тобі та одержувачу е-листа. Не повідомляй пароль від поштової скриньки стороннім особам. Перед тим, як відправити листа, уважно перевір адресу, інакше інформація може потрапити не до того адресата.
 16. 16. Проблемою господарів електронних поштових скриньок є спам, що з’явився в 1978 році. Спочатку спамом називали недорогі та не дуже якісні м’ясні консерви від компанії «Hornel Foods», що вийшли на ринок у 1937 році. Фірма була так наполеглива в своїй рекламі, що спамом стали називати все те, що нав’язують, рекламують, і все те, що не має гідної якості. Таким чином, назва тушонки перекочувала спочатку в сленг фахівців з реклами, а потім в інтернет-середовище. Про справжній масштаб «стихійного лиха», на який перетворився спам, світ дізнався лише в 1990-ті роки, в епоху масового розповсюдження Інтернету. Таку назву «електронному сміттю» – спаму – дав у 1993 році системний адміністратор Джоел Фер. Перше спам-повідомлення 400 одержувачам розіслала 3 травня 1978 року компанія DEC – вже не існуюча фірма з виготовлення електронної техніки, яка таким чином вирішила просунути на ринок свої нові мінікомп’ютери. Оголошення було розіслано мережею Арпанет (Arpanet), яка була попередницею сучасного Інтернету. Зараз спам, за виразом експертів, виріс у цілу потужну тіньову індустрію, яка щоденно розсилає більше ста мільярдів електронних послань, багато з яких містять комп’ютерні віруси. За даними статистики, до 85% електронних повідомлень, що розсилаються в Інтернеті, – це спам, непотрібна інформація. Значна кількість таких листів направляється через захоплені вірусами комп’ютери. Спам широко використовується для здійснення найрізноманітніших злочинних шахрайських операцій, у тому числі для викрадення інформації про банківські рахунки. День народження спаму
 17. 17. Комп’ютерна залежність одна з найактуальніших проблем сучасної медицини. Її умовно можна розділити на два види – інтернет-залежність та ігрову. Вмикаєш комп’ютер відразу, як прокидаєшся або як тільки приходиш зі школи. Втрачаєш інтерес до інших занять і захоплень, весь свій вільний час прагнеш провести перед комп'ютером. На будь-які обмеження, пов'язані з комп'ютером, реагуєш нервово, боляче переживаєш, грубиш, плачеш. Забуваєш поїсти, зробити уроки, виконати обов’язки по дому, пропускаєш спортивні тренування тощо. Комп’ютерна залежність Термін «комп’ютерна залежність» з’явився в 1990-ті роки з початком стрімкого розвитку інформаційних технологій. Він означає надмірне захоплення комп’ютером та Інтернетом, проведення за комп’ютером більшої частини свого вільного часу. Починаєш обманювати дорослих, намагаючись будь-якими способами збільшити час перебування у віртуальній реальності.
 18. 18. Замикаєшся в собі, перестаєш спілкуватися з однолітками. Спілкування з іншими починає зводитися тільки до обговорення віртуального світу. Поступово втрачаєш контакт із батьками. Усе менше прагнеш спілкування, ухиляєшся від довірливих розмов. Приховуєш, скільки насправді часу провів перед комп'ютером. Втрачаєш контроль над часом, проведеним перед екраном. Симптоми та наслідки комп'ютерної залежності Комп’ютерна залежність Зверни увагу! Надмірне перебування за комп’ютером негативно впливає на стан здоров’я – погіршується зір, порушуються постава, обмін речовин. Неповноцінне харчування та неактивний спосіб життя призводить до авітамінозу та ожиріння, а систематичне недосипання – до стомлюваності та роздратованості.
 19. 19. Комп’ютерні ігри Розвивають логіку, мислення, увагу, швидкість реакції, уяву, дрібну моторику рук; сприяють накопиченню знань. Тренують пам’ять, посидючість, терпіння. Учені вже давно довели, що комп’ютерні ігри приносять не лише шкоду. Існують ігри, які створені для розвитку пам’яті, уваги, логіки, стратегічного мислення. Здебільшого вони висвітлюють невелику тему, але подають її в цікавій інтерактивній формі. До них відносяться недовготривалі стратегії, навчальні, рольові та логічні ігри. Навчають знаходити вірні рішення в складних ситуаціях, досягати поставлених завдань. Допомагають удосконалювати навички роботи на комп’ютері. Гра із захоплення може перетворитися на залежність. Насильницькі відео- і комп’ютерні ігри можуть розвинути агресивність. Онлайн-ігри можуть містити приховані ризики та загрози. Через них у вразливих осіб може стертися межа між реальністю та світом фантазій. Ігри поглинають час, потрібний для інших важливих справ – навчання, спілкування та творчих забав.
 20. 20. Акаунт (англ. «account») – обліковий запис, що містить інформацію про користувача. Браузер (англ. «browser» – переглядач, веб-переглядач ) – програма для навігації в мережі Інтернет. Найпопулярніші з них: Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Opera. Веб-сайт, сайт, інтернет-сайт (англ. «web» – павутина, мережа, «site» – місце розташування) – об'єднані єдиним доменним ім'ям веб- сторінки, доступні в мережі Інтернет. Всі веб-сайти в сукупності складають Всесвітню павутину. Домен, доменне ім’я (лат. «dominium» – володіння) – адреса сайту в Інтернеті, тобто його ім'я. Електронна пошта (англ. «e-mail», «electronic mail») – канал передачі текстових повідомлень і вкладених файлів між двома підключеними до Інтернету комп’ютерами. Антивірус – спеціальна програма, яка знаходить комп'ютерні віруси, відновлює заражені файли або запобігає їх зараженню. Існують безкоштовні антивірусні програми. Зверни увагу! Скачувати їх варто з офіційних сайтів. Логін (англ. «login», «log in» – вносити записи) – ім’я користувача в Мережі. Використовується спільно з паролем, від якого відрізняється тим, що логін не є секретним. Нік, Нікнейм (англ. «nick» – прізвисько) – особисте, переважно, вигадане, ім'я, яким називають себе користувачі Інтернету в різноманітних чатах, форумах тощо. Веб-словник
 21. 21. Онлайн (англ. «online» - на лінії) – процес або операції, що відбуваються в режимі реального часу. Провайдер (англ. «provider» – постачальник) – компанія, постачальник будь-яких послуг. Інтернет-провайдер – організація, яка надає послуги доступу та передачі (інформації) певними інформаційними каналами. Тролінг (англ. «trolling») – розміщення в Інтернеті (на форумах, у групах новин та ін.) провокаційних повідомлень з метою викликати конфлікти між учасниками, образи тощо. Тролінг є грубим порушенням мережевого етикету (нетикету). Пароль (фр. «parole») – секретне слово або послідовність символів, призначена для підтвердження особи або її прав. Паролі використовують для захисту інформації. Чат (англ. «chat» – розмова) – мережевий засіб для швидкого обміну текстовими повідомленнями між користувачами Інтернету в режимі реального часу. Спам – масова розсилка кореспонденції рекламного чи іншого характеру, яка розсилається абонентам без їх дозволу. Фішинг («fishing» – рибальство) – вид інтернет-шахрайства. Тільки злодії ловлять не рибу, а довірливих та неуважних людей, які готові з будь-ким поділитися власними секретними даними – номерами банківських карт, логінами та паролями. Хакер або гакер – особа, що намагається отримати несанкціонований доступ до комп'ютерних систем; як правило, це відбувається з метою отримання секретної інформації. Також на слензі вживається у значенні - досвідчений комп'ютерний програміст або користувач. Веб-словник
 22. 22. Що називають всесвітнім павутинням? Як захистити себе від інтернет-небезпек? Чи завжди робота в Інтернеті є безпечною? Які ознаки комп'ютерної залежності ти знаєш? Поміркуй Що таке авторське право? Як працює Інтернет?
 23. 23. Швидко покліпай очима, заплющ очі та порахуй до 5-ти. Повтори 4-5 разів. Міцно заплющ очі, порахуй до 3-х. Розплющ очі, подивись у далечінь і порахуй до 5-ти. Повтори 4-5 разів. Витягни руку вперед. Повільно рухай вказівним пальцем вліво-вправо, вгору-вниз і стеж за ним поглядом. Повтори 4-5 разів. Витягни руку вперед, злегка зігнувши в лікті. Подивися на вказівний палець і порахуй до 3-х. Подивися у далечінь і порахуй до 5-ти. Повтори 4-5 разів. Зроби 3-4 колові рухи очима праворуч, ліворуч. Подивися у далечінь і порахуй до 5-ти. Повтори 4-5 разів. 2 1 4 3 5
 24. 24. Джерело: http://www.prointernet.in.ua/library Уважно роздивися малюнки та знайди 5 відмінностей
 25. 25. Джерело: http://www.prointernet.in.ua/library Віруси – це небезпечні програми, які призводять до різних порушень у роботі комп’ютера. Що таке комп’ютерний вірус? Знайди 10 вірусів, що заховалися на малюнку.
 26. 26. Кожен народ бачить в @ щось своє. Слідуй маршрутом стежки та дізнайся, як цей символ називають у різних країнах. Який символ використовується для створення адреси електронної пошти? Данія – «хобот слона», «слонячий хобот» Норвегія – «хвіст порося», «свинячий хвостик» Корея – «равлик» Нідерланди – «хвіст мавпи», «мавпячий хвостик» Греція – «маленька качечка» Джерело: http://www.prointernet.in.ua/library
 27. 27. Перевір свої знання з правил використання Інтернету. Вперед! Грай та вчись: будь он-лайн!
 28. 28. Грай та вчись: будь он-лайн!
 29. 29. Інтернет-всезнайкам: віртуальна скарбниця
 30. 30. Медіа-підказки: інтерактивна карта Перетвори Інтернет на мудрого наставника і друга. Для захопливого та корисного проведення часу тобі завжди допоможуть безпечні ресурси бібліотек для дітей.
 31. 31. Інтернет-мандрівникам: корисні літературні поради Анохіна І. Ю. Діти і персональний комп'ютер : плекаємо таланти / І. Ю. Анохіна ; пер. І. Г. Данилюка. — Донецьк : БАО, 2011. — 303 с. : іл. Баришполець О. Український словник медіакультури [Електронний ресурс] / О. Баришполець ; Національна академія педагогічних наук України, Інститут соціальної та політичної психології. — Київ : Міленіум, 2014. — 196 c. — Режим доступу: http://ispp.org.ua/files/1478526314.zip. Бріґґс Д. Р. Python для дітей : веселий вступ до програмування : для дітей віком від 10 р. (та їх батьків) / Д. Р. Бріґґс ; пер. О. Гординчук ; іл. М. Ліповака. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. — 363 с. : іл. Щербаченко Т. Як не заблукати в павутині [Електронний ресурс] / Т. Щербаченко ; намалював Д. Кузьменко. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2013. — 103 с. : іл. — Режим доступу: http://1576.ua/books/7288.
 32. 32. Горобець Ю. МЕМ-ареал : life: on-line / Ю. Горобець // JustTEEN. — 2013. — № 1. — С. 40-42. Інтернет-всезнайка : інтернет-абетка // Велика дитяча газета. — 2017. — № 5. — С. 2-3. Комп'ютерні ігри, що вчать програмувати : ігровий портал // Велика дитяча газета. — 2017. — № 1. — С. 2-3. Кутас А. Не годуйте троля! : [явище тролінгу в Інтернеті] / А. Кутас // JustTEEN. — 2012. — № 3. — С. 30- 33. Острожинський А. Твоє життя online : слухати і чути / А. Острожинський // Однокласник. — 2013. — № 11-12. — С. 48-49. Словник юного хакера : молодіжний сленг // Шкільна бібліотека. — 2016. — № 6. — С. 39-44. Інтернет-мандрівникам: корисні літературні поради
 33. 33. ОБИРАЙ САМ ЧИ
 34. 34. Ілюстрації з сайтів: http://kids.wanpug.com/ https://www.youtube.com/ https://www.pinterest.com/ https://www.canstockphoto.com/ Київ, 2017 Укладач: С. В. Кисельова Редактор: О. А. Кадькаленко

×