Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Nasx

375 views

Published on

Presentation for students who learn features of naskh script during studies on Persian Philology

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Nasx

 1. 1. ‫النسخ‬ ‫الخط‬ Почерк насх
 2. 2. Основним параметром для розрахунку пропорцій почерку насх, (так само й інших почерків) є каліграфічна крапка, ‫نقطه‬ noqte. За формою це чотирикутний рівносторонній розчерк, який залишає перо (калям ‫)قلم‬ на папері.
 3. 3. Назва почерку насх означає “переписування, копіювання”, оскільки він був простіший у виконанні, ніж сульс, меншого розміру та застосовувався для переписування Корану▼ Висота алефа для почерку насх становить 5 нукте, на відміну від 9 (чи 12) для сульсу. Насх – горизонтальний округлий почерк з чіткими формами літер. На його основі був розроблений друкарський шрифт, який використовується у більшості арабських книг. Для скоропису використовується інший почерк – рук’а (“лист”) ‫الرقعه‬ ‫الخط‬ Висота алефа для цього почерку переважно не перевищує 3 нукте, а крапки над літерами зливаються в лінії ▼
 4. 4. Почерк ‫نسخ‬ насх є одним із почерків “Великої шістки”, його основи встановив Ібн Мукла, а розвинув Ібн Бавваб. Третій каліграф, праці якого мали надзвичайний вплив – Якут Муста’сімі ‫مستعصمی‬ ‫یاقوت‬ (7 ст. міс. Гіджри). Його називали “Кибла каліграфів”, тобто той, що вказує напрямок поклоніння. Він служив аббасидському халіфові Мустасиму. Якут запровадив обов’язкове обрізання каляма під кутом, щоб він був гострий і при натиску на папір видавав звук, схожий на свист клинків майстра-зброяра Машрікі. Кінчик каляма має дві сторони – “дику” ‫وشحشی‬َ ліву і “людську” ‫انسی‬ праву. Проміжок між ними обрізається під кутом, Визначеним для конкретного почерку, і розщеплюється Для кращого поглинання чорнила.
 5. 5. Якут Муста’сімі також зафіксував правила оволодіння каліграфією, згідно з якими учень довгий час навчався виконувати спеціальні прописи, які називалися мофрадат, від слова ‫فرد‬ (особа), ‫مفرد‬ (однина). Мофрадат – це не слова, а окремі літери арабського алфавіту і різні їх комбінації, наприклад, одна і та сама літера в початковому, серединному і кінцевому положеннях. Тренувалися щодня по кілька годин, відомо, що Якут сам ніколи не пропускав свого щоденного переписування частини Корану. Як правило, каліграфи писали, сидячи на підлозі, схрестивш ноги і поклавши собі на коліна картон, на якому розміщували листок майбутнього рукопису.
 6. 6. Почерк насх, більш округлий і скорописніший, ніж куфі, та не такий складний, як сульс, хронологічно поділяють на такі періоди: 1 – до початку 8 ст. міс. Гіджри, більш близький до куфі, великий; 2 – з середини 8 ст., округліший та дрібніший.
 7. 7. ◄Насх у виконанні Якута Мустасімі ◄Насх як основа для комп’ютерної типографії 21 ст.
 8. 8. Почерком сульс пишуть назви сур Корану, тоді як текст аятів – почерком насх
 9. 9. Три написи виконані почерком сульс, а два – насхом.

×