Fryderyk Ozanam - testament duchowy

358 views

Published on

Fryderyk Ozanam - testament duchowy

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
358
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
52
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Fryderyk Ozanam - testament duchowy

 1. 1. TESTAMENT DUCHOWY
 2. 2. Dnia dzisiejszego, 23 kwietnia 1853, kiedy kończę 40 lat, całkowicie chory na ciele leczy zdrowy na umyśle, w kilku słowach wyrażam tutaj moją ostatnią wolę, zamierzając określić ją pełniej, kiedy będę silniejszy.
 3. 3. Jezusowi Chrystusowi mojemu Zbawicielowi, oddaję swoją duszę, przerażony moimi grzechami, lecz ufający w Jego nieskończone miłosierdzie.
 4. 4. Umieram w Świętym, Katolickim i Apostolskim Kościele Rzymskim. Poznałem trudności wiary obecnej epoki, lecz całe moje życie przekonało mnie, że ani nie ma spoczynku dla umysłu ani spokoju dla serca z wyjątkiem Kościoła i posłuszeństwa wobec jego władzy. Jeżeli nadam jakąkolwiek wartość moim badaniom, to tą, że daje ona mi prawo do błagania wszystkich, których kocham, aby pozostali wierni religii, w której odnalazłem światło i pokój.
 5. 5. Moją najważniejszą modlitwą za moją rodzinę, moją żonę, dziecko i wnuki jest, aby trwali w wierze, mimo wszelkich upokorzeń, obrazy czy opuszczenia, jakie mogą pochodzić z ich wiedzy.
 6. 6. Żegnam się z moją drogą Amelią, która była radościa i wdziękiem mojego życia i której czuła opieka przez ponad rok przynosiła ulgę w moim bólu. Dziękuje jej, błogosławię, oczekuję jej w Niebie. Tam i tylko tam mogę obdarzyć ją taką miłość na jaką zasługuje.
 7. 7. Mojej córce udzielam błogosławieństwa Patriarchów, w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego. SSmutno mi, że nie mogę nadal pracować przy wspaniałym dziele kształcenia jej, ale powierzam to dzieło jej dobrej i ukochanej matce.
 8. 8. Dziękuję wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób służyły mi i proszę o wybaczenie mi mojego złego przykładu i impulsywności.
 9. 9. Proszę was o modlitwę za członków Stowarzyszenia św. Wincentego a Paulo w Lyonie.
 10. 10. Nie dajcie się powstrzymać przez tych, którzy powiedzą wam: „On jest w Niebie”. Zawsze módlcie się za tego, który was szczerze miłował, za tego, który wielce zgrzeszył. Jeśli otrzymam zapewnienie o tej modlitwie to opuszczę te ziemię z mniejszym strachem.
 11. 11. Głęboko wierzę, że nie zostaniemy rozdzieleni i będę mógł pozostać z Wami aż do mnie przyjdziecie. Błogosławienstwo Ojca, i Syna, i Ducha Świętego niech zstąpi na Was. Amen

×