Gelecegin Gelistiricileri Icin PHP Programlama Dili ve Oneriler

3,687 views

Published on

Dogus Universitesi Bilisim Klubunun Duzenledigi 3. Bilisim Kongresi' nde gelecegin gelistiricileri icin PHP hakkinda bilgiler.

Published in: Education
0 Comments
7 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
3,687
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,348
Actions
Shares
0
Downloads
22
Comments
0
Likes
7
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Gelecegin Gelistiricileri Icin PHP Programlama Dili ve Oneriler

 1. 1. GELECEĞİN GELİŞTİRİCİLERİ İÇİN PHP PROGRAMLAMA DİLİ VE ÖNERİLER MUSTAFA İLERİ VE OSMAN ÜNGÜR Nİsan 2014 DISECLUB 3. BİLİŞİM KONGRESİ
 2. 2. Mustafa İlerİ @mustafaileri http://tr.linkedin.com/in/mustafaileri mi@mustafaileri.com www.mustafaileri.com https://github.com/mustafaileri http://www.slideshare.net/mustafaileri
 3. 3. OSMAN ÜNGÜR @osmanung tr.linkedin.com/in/osmanungur osmanungur@gmail.com github.com/o
 4. 4. php nedİr? PHP sunucu taraflı, web uygulamaları için dizayn edilmiş ve genel amaçlarla için de kullanılan bir programlama dilidir. PHP kodu bir web sunucusu tarafından PHP yorumlayıcı modül vasıtasıyla bir web sayfası oluşturur. Komut satırı arayüzü üzerinden çalıştırılabilir.
 5. 5. php nedİr? PHP kodları direkt şekilde HTML kodları içerisine gömülebilir. "PHP Lisansı" ile lisanslandırılmış özgür bir yazılımdır. PHP neredeyse tüm platformlar ve işletim sistemlerinde çalıştırılabilir, ücretsizdir.
 6. 6. Php' NİN TARİHÇESİ İlk 1995 yılında PHP/FI adıyla Rasmus Lerdorf tarafından yayınlanmıştır. Bu ilk sürüm bugün ki PHP sürümlerinin temelini oluşturur. 1997'de PHP/FI 2 sürümü yayınlanmıştır.
 7. 7. Php' NİN TARİHÇESİ Aynı yıl Zeev Suraski ve Andi Gutmans PHP'nin yorumlayıcısını yeniden yazarak PHP 3'ün temelini atmışlardır. 1999 yılında Suraski ve Gutmans PHP'nin çekirdeğini yeniden yazmışlar ve Zend Engine'i ortaya çıkarmışlardır. 2000 yılında Zend Engine'i temel alan PHP 4 sürümü yayınlanmıştır. 2008 yılına dek bu sürüm güncellenmeye devam etmiştir.
 8. 8. Php' NİN TARİHÇESİ 2004 yılında Zend Engine 2'yi temel alan PHP 5 yayınlanmıştır. Bu sürüm Nesnel yönelimli programlama ve PDO gibi özelliklerle gelmiştir. 2009 yılında geliştirilmeye başlanan PHP 6 2010 yılında sonlandırılmıştır. Şu an da PHP 5.4 ve PHP 5.5 sürümü aktif olarak geliştirilmeye devam etmektedir.
 9. 9. Php kullanan şİrketler
 10. 10. PHP KullaNIM İSTATİSTİKLERİ PHP: 81.9 ASP.NET: 17.8 JAVA: 2.7 ColdFusion: 0.8 Perl: 0.6 Ruby: 0.5 Python: 0.2 Javascript: 0.1 Kaynak: http://w3techs.com/technologies/overview/programming_language/all
 11. 11. POPÜLER PHP SÜRÜMLERİ
 12. 12. POPÜLER PHP UYGULAMALARI
 13. 13. WORDPRESS WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. Wordpress bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)'dir. Bu niteliği ile sadece makale yazma ve düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platform olduğu anlamına gelmektedir Google tarafından çok hızlı indexlenir ve sayfa açılışları hızlıdır. WordPress'in kökleri ve gelişimi 2001'e kadar uzanır.
 14. 14. JOOMLA Joomla!, PHP ve MySQL ile MVC olarak geliştrilimiş açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Kaliteli arayüzü ve gelişmiş içerik yönetim mantığı ile dünyada çokça tercih edilir. Türkçe desteği sağlıklı olmakla beraber tamamıyla yapılandırılabilir ve çok esnek bir sistem olduğundan birçok ağ sayfası tasarımcısı bu sistemi kullanmaktadır. İlk sürümü (Joomla! 1.0.0) 17 Ekim 2005 tarihinde yayımlanmıştır. Bu sürüm Mambo 4.5.2.3 sürümünün çeşitli iyileştirmelerle tekrar yayımlanmış olan sürümüdür.
 15. 15. DRUPAL Drupal ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Modüler yapısı sayesinde, web uygulama çatısı, topluluk portalı, forum ya da blog motoru olarak da kullanılabilmektedir. 2000'li yılların ortalarında Drupal esneklik, genişleyebilirlik, yönetim kolaylığı ve etkin bir topluluğun desteği ile popülerlik kazanmıştır. Drupal PHP programlama dili ile yazılmıştır. Bununla birlikte Drupal tabanlı bir web sitesinin kurulumu, geliştirilmesi ve bakım genellikle PHP programlama becerisi gerektirmemektedir.
 16. 16. MAGENTO 2008 yılında ilk sürümü yayınlanmıştır. W3Techs'e göre dünya üzerindeki websitelerinin %1'i tarafından kullanılmaktadır. 200.000 E-Ticaret websitesi bu platform ile çalışmaktadır. Diğer Örnekler Opencart OS Commerce Prestashop
 17. 17. POPÜLER PHP UYGULAMA Çatıları Geliştime Çatısı (Framework): Tutarlı ve disiplinli yazılım gelişrimek için kullanılan kütüphaneler ve kurallar bütünüdür. En çok bilinen ve kullanılan PHP Uygulama Çatıları:
 18. 18. POPÜLER PHP UYGULAMA Çatıları
 19. 19. DÜnya Genelİnde PHP Topluluklari ve Semİnerlerİ Sadece Zend' e kayıtlı 87 yerel php topluluğu bulunmaktadır. Bu topluluklar etkinlikler atölye çalışmaları ve tanışma toplantıları düzenlerler. Türkiye' deki atkif toplulukları PHP-İST, PHP-TR ve PHPKonf. Dünya Genelinde Etkinlikler: SymfonyLive ZendCon PHP UK
 20. 20. PHP İle Teknolojİ Üreten Şİrketler
 21. 21. Özgür Yazılımın Gücü Özgür bir lisansa sahip olan PHP'yi kullanmak için tek kuruş lisans ücreti ödemenize gerek yoktur. PHP ile yazdığınız web sitenizi çalıştırmak için yine ücretsiz olarak dağıtılan bir Linux dağıtımı kullanabilirsiniz. PHP ile beraber kullanabileceğiniz bir çok ücretsiz açık kaynak veritabanı sistemi mevcuttur.
 22. 22. Özgür Yazılımın Gücü Dünyada yüzbinlerce kurum ve insan özgür lisanslarla yayınlanan PHP uygulamalarını kullanıyor. Açık kaynak kod, uygulama kodunun tümüne erişebilmeniz anlamına geliyor. Dilerseniz açık kaynak uygulamaların kaynak kodunu kendinize göre özelleştirebilir, değiştirebilir ve bu şekilde kullanabilirsiniz.
 23. 23. Sosyal kodlama ağları Dünya üzerindeki geliştiricilerin açık kaynak olarak geliştirdiği projeleri herkese açık hale getirmesi ve projelerin gelişmesine destek oldukları platformlardır. Geliştiricilerin facebook'u şeklinde tanımlayabiliriz.
 24. 24. GITHUB' DAKİ PHP KULLANIMI
 25. 25. PHP' NİN Güçlü Yönlerİ Kolay kurulum Düşük öğrenme eğrisi Geniş dökümantasyon Yazılmış binlerce kitap İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz makaleler Kolayca yayınlama Güçlü dil özellikleri Geniş framework ve kütüphane yelpazesi
 26. 26. PHP' NİN Zayıf Yönlerİ Multithreading olmaması Duck typing Type juggling Fonksiyonlardaki tutarsızlıklar Kompleks hata mekanizması Derlenmiyor oluşundan gelen performans problemleri
 27. 27. PHP' de Rönesans Hareketlerİ Sosyal kodlama platformlarının yükselişine paralel olarak özellikle web ve mobil ortamlarda daha modern daha kullanışlı ve daha fazla rağbet gören teknolojiler ortaya çıkmaya başladı. Php dünyası ilk zamanlarda bu modernleşmeye pek ayak uyduramasa da son zamanlarda yenilenme ve gelişme konusunda büyük yol katetti.
 28. 28. PHP' de Rönesans Hareketlerİ Kodlama standartları: PSR-0, PSR-1, PSR-2, PSR-3 Performans: HipHop Virtual Machine Standartlaşan Kütüphaneler: Guzzle, Symfony Routing Paket Yöneticisi: Composer Güçlü Frameworkler: Symfony2, Zend2, Laravel Dil üzerinde yapılan geliştirmeler: Dahili web sunucu, closure class, anonymous functions... Daha fazla bilgi için : http://www.phptherightway.com/
 29. 29. Dünyada Karİyer Fırsatları 5.200+ İŞ İlanı 21.000+ İŞ İlanı
 30. 30. Türkİye' de Durum 200+ İŞ İlanı 180+ İŞ İlanı
 31. 31. GELECEĞİN GELİŞTİRİCİLERİNE ÖNERİLER
 32. 32. VERSİYONLAMA SİSTEMLERİ Versiyon kontrolu bir yazılımın revizyonlar halinde guncellenerek gelistirilmesini saglar. Boylece gelistirilen yazılımın gectigi surecler rahatca takip edilebilir.
 33. 33. İŞ TAKİP SİSTEMLERİ Yazılım projesi geliştirme süreçlerinin vazgeçilmezidir. Özellikle takım çalışmalarında işlerin paylaşımlarını ve takibini kolaylaştıran yazılımlardır.
 34. 34. PAKET YÖNETİCİLERİ Paket yöneticileri uygulamanızın ihtiyacı olan kütüphanelerin sürüm kontrollü olarak uygulamanıza eklenmesini sağlar. PEAR paketleri sistem genelinde tüm projelerde kullanılabilirken Composer paketleri her projeye özel şekilde kurulur ve kullanılır.
 35. 35. HTML,CSS ve JS uygulamaları gelişen trendlerle önyüz geliştiricilerinin sorumluluğunda olsa dahi bütün web geliştiriciler kendini ifade edebilecek kadar html, css ve js bilmek zorundadır. HTML(Hyper Text Markup Language) : Günümüzde İnternet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir. Dilin son sürümü HTML5' tir. CSS(Cascading Style Sheets): HTML'e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir Web teknolojisidir. Güncel sürüm CSS3' tür. Html / CSS
 36. 36. JavaScript Netscape Navigator 2.0 ile birlikte Brendan Eich tarafından geliştirilen ve önceleri Mocha daha sonra LiveScript olarak adlandırılan ve en sonunda şu anki adını alan JavaScript dili başlangıçta sadece istemci taraflı (client-side) yorumlanan bir betik dilidir. Son kararlı sürüm 1.8.5'tir. Günümüzde NodeJS teknolojisi ile server taraflı da (server-side) yorumlanan betik dili haline geldi. Javascrıpt
 37. 37. VERİTABANLARI Veritabanları, uygulamanıza ait verilerin mantıksal bir hiyerarşi içerisinde fiziksel olarak saklanmasını sağlar.
 38. 38. NESNE YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA Nesne yönelimli programlama (NYP), (İngilizce:Object Oriented Programming) özetle bir bilgisayar programlama yaklaşımıdır. Günümüzde pek çok çağdaş programlama dili tarafından desteklenmektedir. Bilgi gizleme (encapsulation), veri soyutlama (data abstraction), çok biçimlilik (polymorphism) ve kalıtım (inheritance) gibi yazılımın bakımını ve aynı yazılım üzerinde birden fazla kişinin çalışmasını kolaylaştıran kavramları da yazılım literatürüne kazandırmıştır.
 39. 39. NESNE YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA Lütfen şu terimleri araştırın ve bilgi sahibi olun: * Encapsulation * Data Abstraction * Polymorphism * Inheritance
 40. 40. NESNE YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA Single Responsibility Princible Open/Closed Princible Liskov Substitution Principle Interface Segregation Principle Dependency Inversion Principle Don't Repeat Yourself Keep It Simple Stupid
 41. 41. ÖNBELLEKLEME SİSTEMLERİ Önbellekleme sistemleri, pahalı veya tekrarlayan veritabanı sorguları, ağ ve dosya erişimlerini saklayarak hızlıca erişmenizi sağlar.
 42. 42. MODERN MİMARİLER PHP, Servis yönelimli mimariler (SOA) yönünden REST ve SOAP yapıları ile uyumlu şekilde çalışmaktadır. Bu yapılar uygulamanızın bir servis şeklinde çalışmasını, XML ve JSON veri biçimleri vasıtasıyla diğer yapılarla (önyüzler ve entagrasyon sistemleri) ile haberleşmesini sağlar.
 43. 43. TEST YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA Kısa geliştirme süreçlerinin tekrarlarına dayalı bir yazılım geliştirme sürecidir. TEST ODAKLI Geliştirme sürecinin temelinde testler vardır. Kent Beck tarafından ortaya atılmıştır. Microsoft ve IBM' in yaptığı araştırmaya göre test yazmak, geliştirme sürecini %15 - %35 uzatırken, projedeki hata sayısını (bug) %40 - %90 azaltıyor.
 44. 44. TEST YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA Neden Birim Test Yazmalıyız? Kod kaynaklı sorunları daha rahat bulabilmek. Kod üzerinde daha rahat değişiklik yapabilmeyi sağlamak. Entegrasyon ve kullanıcı testi süreçlerini daha rahat geçirebilmek. Yazdığımız kodların kullanım örneklerini sağlamak. Daha iyi kod yazabilmek.
 45. 45. PHP-İST TOPLULUĞU

×