Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Stres ve stres yönetimi

4,572 views

Published on

Published in: Education
 • Dating for everyone is here: ❶❶❶ http://bit.ly/2F90ZZC ❶❶❶
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Follow the link, new dating source: ❶❶❶ http://bit.ly/2F90ZZC ❶❶❶
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here

Stres ve stres yönetimi

 1. 1. YÖNETİMİ STRES VE STRESmuratuzunweb.com MB Grafik
 2. 2. STRESİnsanların esenliği ve huzuru için bir tehlike işareti veya muratuzunweb.com MB Grafik bir uyarı olarak algılanan ve dolayısıyla yetersiz bir şekilde ele alınan olaylara gösterilen ve belirgin olmayan muratuzunweb.com MB Grafik fizyolojik ve psikolojik tepkiye stres denir.Basit bir anlatımla stres işyerinde veya çevrede yer alan ve sağlığa zararlı olarak görülen olaylar ve durumlar yüzünden ortaya çıkan belirtileri kapsar. Başka bir ifade ile stres, çevrenin potansiyel tehditlerine fiziksel ve duygusal tepki şeklinde ortaya konulabilir.Bu tanım birey çevre arasındaki uyumun yetersizliğini gösterir. Stres altındaki birey sürekli yorgunluk tansiyon yada yüksek kan basıncı gibi sorunlarla karşılaşmaktadır.
 3. 3. STRESİN BELİRTİLERİZararlı etkenlerin neden olduğu strese karşı muratuzunweb.com MB Grafik organizmanın tepsine genel uyum sendromu adı verilir. Genel uyum sendromu; tehlike, direnme, ve bitkinlikten oluşan üç aşamayı içermektedir. Tehlike muratuzunweb.com MB Grafik evresinde en çok görülen belirtiler aşağıdaki şekilde ortaya çıkar;• Kalp atışı ve solunumun hızlanması• Kan şekerinin yükselmesi• Kaslarda gerginliğin artması kasılma ve eklem ağrıları• Ağızda ve boğazda kuruluk• Bitkinlik• İştahsızlık, zayıflama• Çok fazla yemek yeme isteği oburluk
 4. 4. • Baş ağrısı baş dönmesi• Dururken otururken ve yürürken dengesizlik muratuzunweb.com MB Grafik gösterme• Ellerde ve ayaklarda terleme muratuzunweb.com MB Grafik• Uykusuzluk, aşırı uyku, dengesiz uyku• Uykuda diş gıcırdatma, konuşma.• Korkulu rüyalar görme, korkarak uyanma, uykuda yürüme,• Mide bağırsak sindirim bozukluğu• Bulantı, kusma, ishal,• Konuşma güçlüğü, az yada çok konuşma• Gürültüye ve sese duyarlılık.
 5. 5. Direnme aşamasında, organizma oluşan herhangi bir yıkımı onarmaya çalışır. Eğer başarabilirse stresin fiziksel muratuzunweb.com MB Grafik etkileri ortadan kalkar. Aksi halde, bireyde kaygı düzeyinin yükselmesi, endişe sinirlilik, karamsarlık, korku, isteksizlik, ve ilgisizlik gibi belirtiler devam eder. muratuzunweb.com MB GrafikDirenç evresinde başarılı olamayan birey bitkinlik aşamasında ise dönüşü olmayan birtakım organik bozukluklar ile karşılaşılabilir. baş ağrıları, ülser, ve yüksek kan basıncı bireyin bu aşamada karşılaştığı rahatsızlıklardır.Stresli bir ortamda bulunan bireylerin en çok karşılaştıkları belirti uykusuzluk veya uyku düzensizliğidir. Hayatının üçte birini uykuda geçiren insan, bu sayede bedensel ve ruhsal dinlenmesini sağlamış ve direnmiş olur. Bireyin stresinden kaynaklanan uyku bozuklukları onun kaygı düzeyinin yükselmesine bundan dolayı da sinir sisteminin bozulmasına neden olur.
 6. 6. STRES VE PSİKOSOMATİK HASTALIKLARKişilik katmanları, özellikle benlik gelişmesindeki saplantı ve muratuzunweb.com MB Grafik takıntılar, değişik organ ve sistemler üzerinde psikosomatik olumsuzlukların oluşmasına yol açar.En çok görülen psikosomatik hastalıklar şu şekilde sıralanabilir. muratuzunweb.com MB GrafikÖzellikle egzama ve ürtiker şeklinde ortaya çıkan deri hastalıklarıBenlik gelişmesi sürecindeki çatışmaların yarattığı kaygı, korku, öfke gibi durumların bastırılmaya çalışılması, sonucu oluşan dolaşım sistemi sorunları.Özellikle astım şeklinde ortaya çıkan solunum hastalıkları çocukluk çağından bastırılmış kaygı ve korku duyguları bu hastalığın oluşmasına yol açar. Mide ve bağırsaklarda ortaya çıkan sindirim sistemi hastalıkları sürekli bir yere bağımlı olma ihtiyacı hisseden ve benlik çatışması içinde olan insanlarda görülen bu hastalık iştahın kesilmesi aşırı yeme, mide yanmaları, gibi değişik şekillerde oluşur.Sinir sistemi bozuklukları ve yarım baş ağrısı şeklinde ortaya çıkan migren.
 7. 7. STRES YÖNETİMİDüşük bir stres ile yaşamanın bazı temel kuralları vardır. Bu muratuzunweb.com MB Grafikkurallar aşağıdaki gibi sıralanabilir.Zamanınızı efendiniz değil ortağınız yapın.Çoğunlukla işinizi onaylayan insanlarla birlikte olun. muratuzunweb.com MB GrafikSağlığınızı mükemmelleştirmek için spor yapın.Yaşamın bütün yönlerinden yararlanın.Anlamlı ve doyurucu bir işe girin.Kilonuzu arzuladığınız düzeyde tutun.İçki ve sigarayı azaltın, mümkünse bırakın.Kişisel özgürlüklerinizi kıskanç bir şekilde koruyun.Yenilikleri denemeye açık olun.Görüş açınızı geliştirecek yazılar okuyun.İnsanlar stres ile başa çıkabilmek ve stresi kontrol altına alabilmek için bir çok teknik denemişlerdir.
 8. 8. Bu tekniklerden bazıları şöyledir;BEDENSEL GEVŞEME: bu konularda geliştirilmiş muratuzunweb.com MB Grafik olan özel özel eğitim tekniklerinden yararlanılarak sinirsel ve fiziksel olarak derin rahatlama sağlamaya çalışılır. muratuzunweb.com MB GrafikKENDİ KENDİNİ YÖNETME: Kişinin, kendi iç uyarılma düzeyini kontrol etme ve kışkırtıcı durumlarda nispeten serinkanlılıkla ve sakin bir şekilde karşılık verme konularında eğitilerek beceri geliştirmesine yardımcı olunmaya çalışılır.YAŞAM TARZININ YÖNETİMİ: bireyin, yaşamının her alanındaki gerilimleri ve ödülleri sürekli olarak belirli bir dengede tutabilmesi, zamanını ve faaliyetlerini bu dengeyi optimize edebilmek için nasıl düzenleyeceği konusunda karar alma becerilerini geliştirmesini ifade eder.

×