Mobil Teknolojiler

4,124 views

Published on

31 Mart 2010 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi'nde sunmuş olduğum Mobil Teknolojiler semineri sunumu.

1 Comment
5 Likes
Statistics
Notes
No Downloads
Views
Total views
4,124
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
119
Actions
Shares
0
Downloads
146
Comments
1
Likes
5
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Mobil Teknolojiler

 1. 1. MOBİL TEKNOLOJİLER Muharrem Taç Bilginç IT Academy
 2. 2. MOBİL TEKNOLOJİLER Nedir ?
 3. 3. Mobil Teknolojiler Nedir ? Bireylerin hareket halindeyken bile bilgiye erişebilmesini ve bu bilgilerle ilgili işlem yapabilmesini mümkün kılacak mobil çözümler oluşturmak amacıyla oluşturulmuş teknolojiler bütünüdür.
 4. 4. Mobil Teknolojiler Nedir ? Taşınabilir bilişim çözümleri, bu çözümler için kullanılan istemci-sunucu mimarileri, yazılım ve donanım altyapıları, işletim sistemleri, ağ katmanları “Mobil Teknolojiler” olarak adlandırılabilir.
 5. 5. Kısa Tarihçe
 6. 6. Kısa Tarihçe 1908 yılında kablosuz telefon için patent alındı, 1973 yılında New York’da ilk kablosuz görüşme gerçekleşti, 1979 yılında Tokyo’da ilk ticari mobil telefon üretildi, 1982 yılında Nokia tarafından ilk taşınabilir telefon üretildi, 1991 yılında Finlandiya’da ilk GSM ağı kuruldu, 1998 yılında ilk mobil içerik üretildi, 1999 yılında Blackberry tarafından ilk mobil e-mail gönderildi, 2001 yılında Japonya’da 3G hayata geçti. 2009 yılında Verizon tarafından 4G testi yapıldı.
 7. 7. Mobil Teknolojiler denilince ne anlıyoruz?
 8. 8. GSM 4G 3G EDGE WAP GPRS JAVA ME ANDROID iPhone Wireless App Store Android Market Blackberry Windows Mobile
 9. 9. Nesiller (Generations) 1G (1.Nesil) : Analog iletişim 2G (1.Nesil) : GSM networkü dijital iletişim, SMS 2.5 G (2.5 Nesil) : GPRS Wap EDGE 3G (3.Nesil) : Hızlı internet erişimi ortalama 7.2 Mbps 4G (4.Nesil) : Yüksek hızlı internet erişimi 100 Mbps
 10. 11. Mobil İşletim Sistemleri
 11. 12. Palm OS
 12. 13. Palm OS PalmOS, PalmSource firması tarafından cep bilgisayarları (PDA'lar) için tasarlanan bir işletim sistemidir. PalmSource firması Palm isim hakkını Mayıs 2005'te PalmOne (Şimdiki Palm) firmasına satmıştır. Kapalı kodludur. Çok sayıda yazılım ve Java ME desteği bulunmaktadır.
 13. 14. Symbian OS
 14. 15. Symbian
 15. 16. Symbian Symbian OS, Symbian şirketi tarafından mobil cihazlar (PDA'lar ve akıllı telefonlar) için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Symbian OS, Psion şirketinin geliştirdiği EPOC işletim sistemine dayanmaktadır. 2008 yılında Nokia Symbian’ı satın almış ve 2010 yılında Açık Kaynak Kodlu hale getirmiştir.
 16. 17. Symbian Symbian işletim sisteminin 70 milyonun üzerinde kullanıcısı olduğu tahmin edilmektedir ve halen mobil dünyanın en çok kullanılan işletim sistemidir. C++, Java ME, Python, Flash Lite Actionscript, Ruby, .NET ve Web Runtime teknolojilerini desteklemektedir.
 17. 18. Windows Mobile
 18. 19. Windows Mobile Microsoft tarafından Windows CE kerneli ile başlayan süreçte Windows Pocket PC 2000, Windows Pocket PC 2002 ve Windows Mobile 2003 olarak devam etmiş, yeni versiyonu Windows 7 olarak çıkacak olan işletim sistemidir. Microsoft .NET platformunun kısıtlı aygıtlar için olan versiyonu (.NET Compact Framework) ile yazılım geliştirilmektedir. Microsoft yazılımlarının bu işletim sisteminde çalışması en büyük artısıdır.
 19. 20. iPhone OS
 20. 21. iPhone OS Mobil teknolojiler dünyasında bir devrim olmuştur. Apple Inc. Tarafından 2007 yılında duyurulmuştur. Multi touch yeteneği, Son derece başarılı kullanılabilirlik düzeyi, Şık tasarımı, Harekete duyarlılık, Uygulama pazarı, AppStore gibi artılarıyla çok kısa sürede güçlü rakiplerine rağmen başarılı olmuştur. Objective C adlı programlama dili ve sadece Mac OS işletim sistemlerinde çalışan SDK’sı ile yazılım geliştirilebilmektedir.
 21. 22. Teşekkürler Objective C Apple Inc.
 22. 23. Blackberry OS
 23. 24. Blackberry OS Kanada kökenli Research in Motion şirketi tarafından 1999 yılından itibaren çoğunlukla kurumsal epostalara yönelik kullanılan işletim sistemidir. Push email adı verilen teknolojisi ve BES (Blackberry Enterprise Server) adlı altyapısı nedeniyle büyük kurumların vazgeçilmez mobil çözümüdür. Java ME desteklemektedir, Kendine ait Eclipse tabanlı IDE bulunmaktadır.
 24. 25. Android
 25. 26. Android Google’ın 2005 yılında bünyesine kattığı Android Inc adlı küçük şirket ve Open Handset Allience tarafından 5 Kasım 2007 tarihinde duyurulmuş Açık Kaynak Kodlu ve Linux tabanlı mobil işletim sistemidir. iPhone’un getirdiği pekçok özelliği desteklemektedir, Multitouch, harekete duyarlılık, uygulama pazarı gibi. Kendine ait SDK’sı ve Eclipse plugini olarak IDE desteği vardır. Java 1.5 uyumlu Dalvik VM adlı Java versiyonu kullanılıyor.
 26. 27. Open Handset Alliance Google’ın önclülüğünde 5 Kasım 2007 tarihinde kurrulan, pekçok şirketin güçbirliği yapmasıyla kurulmuş bir birliktir. Açık Kaynak Kodlu Linux tabanlı bir işletim sistemi ortaya çıkarmak amacını gütmüştür ve Android’i yaratmıştır.
 27. 28. Open Handset Alliance
 28. 29. Mobil Yazılım Geliştirme Gömülü yazılımlar Web uygulamaları Objective C Java ME Android SDK Symbian SDK .NET Platform Blackberry SDK WML XHTML JavaScript Flash Lite
 29. 30. Objective C Apple Inc. 1980’li yıllara dayanan geçmişi vardır. 1988 yılında Steve Jobs tarafından NeXT şirketine lisanslanmıştır. iPhone ve MacOS için yazılım geliştirme dilidir. SDK’sı sadece MacOS için bulunmaktadır. Bu dil ile yazılmış onbinlerce uygulama AppStore’da bulunuyor.
 30. 31. Teşekkürler Objective C Apple Inc.
 31. 32. Java ME Java Micro Edition : Java diliyle taşınabilir aygıtlar için yazılım geliştirilmesine olanak tanır. Mobil dünyada en çok uygulama bu teknoloji ile yazılmıştır. Netbeans ve Eclipse, Java ME ile yazılım geliştirilmesine olanak tanıyan pluginler sunar.
 32. 33. Java ME
 33. 34. Android SDK Google tarafından yazılmış SDK ve Pluginler ihtiva eder. Mobil aygıt üzerinde doğrudan kod çalıştırabilme gibi avantajları bulunuyor. Programlama dili Java 1.5 versiyonu ile uyumludur. Android API’leri ile telefonun özelliklerine erişilebilmektedir. Google Market içerisinde on binlerce uygulama bu SDK ile yazılmıştır.
 34. 35. Android SDK
 35. 36. Symbian SDK Eclipse tabanlı C++ diline dayalı uygulamalar yazılabilen geliştirme ortamıdır. Fakat Symbian OS çok sayıda dil ve teknolojiye destek verdiği için bu SDK dışında pek çok dil ve teknoloji ile yazılımlar geliştirilmektedir.
 36. 37. Symbian SDK
 37. 38. .NET Microsoft .NET platformu üzerinde Visual Studio ile yazılmlar geliştirilebilmektedir. C++, C# ve VB.NET dilleri kullanılabilir. Visual Studion 2008’de Smart Device Project yaratılarak çalışılır.
 38. 39. .NET
 39. 40. Blackberry SDK Research in Motion şirketi tarafından Eclipse tabanlı olarak sunulmuş olan geliştirme ortamıdır. Ağırlıklı olarak Java ME uygulamalarına yöneliktir. Blackberry JDE adı verilen sistem dahili emülatör ihtiva etmektedir. Bunun yanında Java ME destekli tüm IDE’ler ile yazılım geliştirilebilmektedir.
 40. 41. Blackberry SDK
 41. 42. Web Tabanlı Uygulamalar WML (Wireless Markup Language) : Mobil telefonlarda kısıtlı internet hızı, kısıtlı ekran ve renk imkanları düşünülerek tasarlanmış işaretleme dilidir. WAP sayfaları bu dil ile hazırlanıyordu. HTML’in basit hali gibi düşünülebilir. Form desteği vardır. WBMP adı verilen siyah ve beyazdan oluşan resim dosyası formatı ile aynı dönemlerde kullanılımıştır. Yavaş yavaş terkediliyor.
 42. 43. Web Tabanlı Uygulamalar XHTML : Sadece mobil sayfalarda değil tüp platformlarda bir W3C standardıdır. Apple öncülüğünde başlatılmış olan ve neredese tüm yeni nesil mobil cihazlarda kullanılan Webkit mobil browser tarafından desteklenmektedir.
 43. 44. Web Tabanlı Uygulamalar Flash Lite : Adobe Flash’ın mobil cihazlar için olan versiyonudur. Symbian tarafından desteklenmektedir. HTC ile Adobe arasındaki bir ortak çalışma sonucunda Android platformunda da Flash çalışmaya başlayacaktır.
 44. 45. Web Tabanlı Uygulamalar Device Specific Rendering : Aygıta özel içerik sunulması işlemidir. Bu mobil dünyadaki çeşitlilikten ortaya çıkmış bir ihtiyaçtır. Mobil aygıtlarda çok sayıda işletim sistemi, browser, gömülü teknoloji olduğundan her aygıt için özel bilgilerin hesaplanarak gönderilmesi gerekmektedir. Bu işlem için iki büyük çözüm bulunmaktadır: Volantis Drutt
 45. 46. Kaynakça: www.wikipedia.org www.symbian.org www.android.com www.blackberry.com www.apple.com/iphone http:// www.microsoft.com/Windowsmobile/en-us/default.mspx www.volantis.com www.drutt.com
 46. 47. Teşekkürler

×