"Yes Grammar" - DEMO

12,311 views

Published on

YESDİL Eğitmenleri Muhammed Özgür YAŞAR(Muhammed Hoca) ve Ömer Faruk YAŞAR(Ömer Hoca) tarafında yazılan "Yes Grammar" kitabından örnek sunum. Kitabı satın almak için: http://www.yesdilonline.com ve http://www.yesdil.com

Published in: Education
1 Comment
6 Likes
Statistics
Notes
No Downloads
Views
Total views
12,311
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
442
Actions
Shares
0
Downloads
600
Comments
1
Likes
6
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

"Yes Grammar" - DEMO

 1. 1. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar TIME & TENSES IN ENGLISHİngilizcede on iki tense bulunmasına karşın past ve present olarak niteleyebileceğimiz sadece ikitime bulunmaktadır. Bütün bu on iki tense; past ve present dediğimiz zamanların türevleridir.Aşağıdaki tabloda bu tense’lerin isimleri ve kullanım biçimleri bulunmaktadır. The Present Continuous1. am/is/are + Ving He is running along the street. Tense Sinan is a doctor. He likes playing2. The Simple Present Tense V1; am/is/are, do/does basketball. Ali was my friend. He played3. The Simple Past Tense V2; was/were, did chess very well as a child. The Past Continuous My father was watching TV when4. was/were + Ving Tense I left for school. The Present Perfect Steve has been the top student up5. have/has + V3 Tense to now. The Present Perfect It has been rainning since6. have/has been + Ving Continuous Tense yesterday. She had already left when her7. The Past Perfect Tense had + V3 husband came. The Past Perfect They had been cycling for two8. had been + Ving Continuous Tense hours before I ran into them. Cenk will be a millionaire one day. will + V1 / be going to +9. The Simple Future Tenses He is going to be a father – his V1 wife is pregnant. The Future Continuous They will be working for us when10. will be + Ving Tense our plane arrives tonight. They will have finished the meal11. The Future Perfect Tense will have + V3 when we reach there. He will have been working at the The Future Perfect12. will have been + Ving same company for ten years when Continuous Tense he gets retired next year.Şimdi sırasıyla tablodaki tense’leri inceleyeceğiz.1. The Present Continuous Tense am/is/are + Ving Beş yerde kullanılır. Bu tense ile kullanılan bazı zaman zarfları: Now, right now, at the moment, at present, for the time being, currently, these days, etc.1 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 2. 2. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar1. At the Time of Speaking(now) NOWPAST FUTUREKonuştuğumuz anda yapıyor olduğumuz eylemleri ifade ederken bu tense’i kullanırız. Yapmıyorolduğumuz eylemleri de ifade edebiliriz. “What are you doing here in the room alone?” “I am just trying to concentrate on my project.” She is not talking now. They are listening to the radio. Is he reading his book?2. When Talking about Ongoing EventsPAST PRESENT FUTUREKonuştuğumuz anda yapmadığımız ama bu aralar, bu sıralar yaptığımız eylemlerden debahsederken yine bu tense’i kullanırız. Bu anlamda; nowadays, these days, this term, this year, thissemester, at the moment,etc. gibi zaman zarfları kullanılabilir.Not: Aşağıda bulunan örnekler bir restoranda çay yudumlarken kullanılabilir. “Have you seen Merve these days?” “Yes, she is looking after her little sister. You know her mother is in the hospital now.” “Where do you work now?” “I work at a company.” (Şirkette çalışmaya devam edeceğim kesin.) “I’m working at a company.” (Şu anda çalışıyorum ama devam edip etmeyeceğim kesin değil.) I’m reading the book Animal Farm.2 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 3. 3. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar3. When Talking about Changes Happening around NowPAST PRESENT FUTUREBelli bir süreç içerisinde değişen olayları ifade etmek için yine bu tense’i kullanırız. Burada gitgide,gittikçe anlamına gelen comparative (more and more, -er –er) yapıları çok sık kullanılır. It is getting darker and darker. (Gittikçe hava kararıyor.) Walking uphill is becoming more and more difficult. (Yokuş yukarı yürümek gittikçe daha da zorlaşıyor.) He’s getting fatter and fatter. (Gitgide şişmanlıyor.)4. When Complaining about Something(always)PAST PRESENT FUTUREBizi kızdıran ve sürekli tekrar eden bir durumdan rahatsızlığımızı ifade etmek için bu tense’ikullanırız. Bu kullanım Simple Present Tense’e benzese de şikayet anlamında olduğu için butense’ten ayrılır. Burada “always, constantly, repeatedly, etc.” gibi zarflar kullanılır. You are always breaking something. Try to be more careful! She is constantly talking. I wish she would shut up. You are repeatedly interrupting me when I talk. Please don’t do that again.5. With Future MeaningPAST PRESENT FUTURE Gelecek zamanda kesin olarak yapmayı düşündüğümüz eylemleri ifade etmek için kullanırız. I am sitting the history exam tomorrow. (Yarın kesin sınava girecek, sınav yarın.) I am going on holiday next Monday. (Yolculuk bileti Pazertesi’ye alınmış.) He is giving a lecture on human rights tomorrow. (Programa göre yarın ders verecek.)3 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 4. 4. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar Bu kullanımı diğer “future” anlam ifade eden iki tense’le karşılaştıralım. 1. She will leave tomorrow. 2. She is going to leave tomorrow. 3. She is leaving tomorrow. = She will be leaving tomorrow.Yukardaki üç cümleyi gerçekleşme olasılığı açısından ele alırsak, gerçekleşme ihtimali en yüksekolan sırasıyla üçüncü, ikinci ve birinci cümlelerdir. Yani kesinliği en yüksek olan “She isleaving/will be leaving tomorrow” cümlesidir.Birinci cümle konuşma esnasında düşünülüp verilen kararlarda ifade edilir. İkinci cümle iseplanlanmış gelecek olarak düşünülebilir; ancak yine de üçüncü cümleye oranla gerçekleşmeolasılığı daha azdır.2. The Simple Present Tense V1; am/is/are, do/does Altı yerde kullanılır. Bu tense ile kullanılan bazı zaman zarfları: Always, often, sometimes, seldom, never, etc., every day(daily), every week(weekly), every month, every summer, every year, etc.1. Repeated ActionsPAST PRESENT FUTURESürekli tekrarlanan eylemlerde, alışkanlıklarda, hobilerde ya da zaman çizelgelerinde kullanılır. Sema usually gets up at seven o’clock. Do you speak English? They sometimes dine out. I go to the cinema every week. She never eats meat. The train leaves every morning at 9:00. He is a teacher. She is afraid of dogs.Not:Gelecek tabloda Present Tense’le yaygın olarak kullanılan Sıklık Zarfları (Adverbs of Frequency)gösterilmiştir.4 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 5. 5. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarADVERBS OF FREQUENCY1. always(constantly) her zaman, sürekli ++++++++++++++++++++ neredeyse her2. nearly always(almost always) +++++++++++++++ zaman3. usually(generally, normally) genelde +++++++++++4. regularly (often, frequently) sıklıkla +++++++5. sometimes(periodically) bazen ++++ occasionally(now and then,6. ara sıra +++ once in a while)7. rarely(seldom, infrequently) nadiren ++ hardly ever(scarcely ever, neredeyse hiçbir8. + almost never) zaman9. Never asla2. Natural Events and General TruthsPAST PRESENT FUTUREDoğa kanunlarını ve her zaman geçerliliği olan kanunları ya da kuralları bu tense ile ifade ederiz.Aynı zamanda bir kişinin karakterinden ya da nasıl biri olduğundan bahsettiğimiz zaman yine butense’i kullanırız. Water boils at 100°C. The earth revolves around the sun. Mount Everest is the highest point in the world. Dogs hate cats. The atmosphere of the world is composed of several gases. Steve is a truly loyal student. Merve has brown eyes. The camera never lies.5 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 6. 6. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar3. Scheduled Events in the Near FuturePAST PRESENT FUTUREYakın gelecekte olacak herhangi bir etkinliğin başlangıç ve bitiş saatlerinden bahsettiğimizde butense’i kullanabiliriz. Genelde toplu taşımacılıkla ilgili zaman çizelgelerinde kullanılsa da diğerprogramlanmış etkinlikler için de kullanılabilir. The train leaves at 7 pm. The plane departs at 12. The bus doesn’t arrive at 6 pm, it arrives at 6 am. The party starts at 9. Aşağıdaki cümlelerin arasında bulunan farka dikkat ediniz. 1. Our lessons normally begin at 9 am and finish at 2 pm every day. (Repeated Action) - The lesson begins at 9 am tomorrow and finishes at 2 pm. (Near Future) 2. The first ferry to Kınalı Ada leaves at 5 am daily. (Repeated Action) - The first ferry to Kınalı Ada leaves at 5 am tomorrow. (Near Future)4. HeadlinesPAST PRESENT FUTUREGazete manşetlerinde Simple Past Tense ile aktarılması gereken gerçekleşmiş, bitmiş olaylar butense ile aktarılabilir. The police eventually capture the murderer. (captured) The prime minister assembles his cabinet. (assembled) Galatasaray gets the UEFA cup. (got)6 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 7. 7. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar5. When Reporting MatchesMaç anlatımları bu tense ile yapılır. Gerard passes the ball to Beckham. He kicks it and he scores a goal.6. When Using Non-Continuous Verbs with Present Continuous Meaning NOWPAST FUTURE Hareketsiz fiillerle.Daha önce; konuştuğumuz anda yaptığımız eylemleri ifade etmek için Present Continuous Tense’ikullandığımızı belirtmiştik. Ancak ingilizcede Non-Continuous Verbs olarak adlandırılan hareketsizfiiller “Ving” alamadığı için bu tarz fiillerle Present Continuous Tense kullanılamaz. Bu durumdaSimple Present Tense kullanılır.Bu konuyu daha iyi anlamak için İngilizcedeki fiil yapısına bir göz atalım.Types of Verbsİngilizcede fiiller; 1.Normal Verbs, 2.Non-Continuous Verbs ve 3.Mixed Verbs olmak üzere üçgurupta incelenebilir.1. Normal VerbsBu fiiller; walk, eat, run, fly, talk, etc. gibi dışarıdan gözlemlenebilen hareketli fiillerdir. “Ving” ilekullanılabilirler. I am walking now. The kids were swimming. She is walking every day. He was singing.2. Non-Continuous VerbsBu fiiller; duyu, his, durum bildiren hareketsiz fiillerdir. Hareketsiz oldukları için de “Ving” ilekullanılamazlar. Şimdiki zamanda Simple Present Tense(yapar, ister, vs.) ile kullanılsalar daTürkçeye Present Continuous Tense(yapıyor, istiyor, vs.) biçiminde çevrilirler. Like, love, hate, fear,be, want, wish, understand, need, seem, belong, own, etc. gibi fiiller harektsiz fiillere örnek olarakverilebilir.7 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 8. 8. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar I want / am wanting to stay at home. (Evde kalmak istiyorum.) I like / am liking classical music. (Klasik müzikten hoşlanıyorum.) She hates / is hating horror films. (Korku filmlerinden nefret eder/ediyor.)Yukarıda gördüğünüz gibi harektsiz filler Present Continuous Tense ile kullanılamaz. Hareketsizfiiller tabiki sadece yukarıdaki fiiller ile sınırlı değildir. Ancak bütün hareketsiz fiillerin bazı ortaközellikleri vardır. Bunlar:1- Eylem asla dışarıdan gözlemlenemez.2- Eylem asla hareketli olamaz.3- Eylem asla bir gayret, güç gerektirmez.Şimdi isterseniz bunu ispatlamak için mini bir test uygulayalım.- love (Non-Continuous Verb)• Biri size bakarak neyi sevip sevmediğinizi anlayamaz.• Sevmek hareketli bir fiil değildir.• Birini sevmek için herhangi bir gayret ya da güç harcamanıza gerek yoktur.- run (Continuous Verb)• Biri size bakarak koşup koşmadığınızı anlar.• Koşmak hareketli bir fiildir.• Koşmak için gayret ya da güç harcamanız gerekmektedir.Bu formülü uygulayarak herhangi bir fiilin hareketli olup olmadığını anlayabilirsiniz.3. Mixed VerbsBu fiillerin biri hareketli diğeri hareketsiz olan iki anlamı vardır. Hereketli olan anlamlarıyla “Ving”ile kullanılabilirler. Ancak hareketsiz olan anlamlarıyla “Ving” ile kullanılamazlar. Şimdi çift anlamıolan bu fiilleri inceliyelim. Smell: - “kokmak” → hareketsiz The flower smells wonderful. - “koklamak” → hareketli She is smelling the flower now.(Şimdi çiçeği kokluyor.) She smells the flowers every day.(Çiçekçiyse hergün koklayabilir.)8 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 9. 9. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar Taste: - “Bir nesnenin tadından bahsettiğimizde” → hareketsiz The coffee tastes good.(Kahvenin tadı güzeldir.) - “tatmak” → hareketli She is tasting the soup.(Çorbayı tadıyor.) Have: - “sahip olmak” → hareketsiz I have a car. - “have + a noun(a walk, a run, a talk, a shower, lunch, breakfast, etc.)” → hareketli She is having lunch with her friends at the moment.(Burada bir eylem söz konusudur. Bu yüzden sahip olmak anlamı yok.) Think: - “sanmak, farzetmek” → hareketsiz I think you are right. - “düşünmek, akıl yürütmek, tasarlamak” → hareketli He is thinking about leaving her present job. Weigh: - “X ağırlığında olmak” → hareketsiz The butcher weighs 90 kg.(Kasap 90 kilo ağırlığındadır./Kasap 90 kilodur.) - “tartmak” → hareketli The butcher is weighing the meat.(Kasap eti tartıyor.) See: - “görmek” ve “anlamak” → hareketsiz Now I see her walking across the street. (Şu anda caddeyi geçtiğini görüyürum.) Oh! I see what you mean. (Ne kastettiğinizi anlıyorum.)9 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 10. 10. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar - “görüşmek” → hareketli Mr. Tunaveli is seeing some clients now. The boss is seeing the maneger right now. The doctor is seeing some patients. Appear: - “görünmek” → hareketsiz Alex appears confused. - “ortaya çıkmak” → hareketli A mouse is appearing from under the sofa. Look: - “görünmek” → hareketsiz Donna looks tired. - “bakmak” → hareketli Donna is looking at the picture. Be: - “Sabit bir durum olduğunda” → hareketsiz She is a nurse. They are very rich. - “Konuşma anındaki bir değişimi ifade ederken” → hareketli He is being rude. (Normalde kaba değil “bu aralar kabalaşıyor” anlamını verir.) Miss: - “özlemek” → hareketsiz I miss my country a lot. - “kaçırmak” → hareketli Jack is missing his favourite program.10 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 11. 11. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar Feel: - “hissini vermek” → hareketsiz This chair feels comfortable (Sandelye çok rahat.) Silk feels smooth. (İpek pürüzsüzdür.) - “hissetmek” → hareketli ve hareketsiz olarak kullanılabilir. I am feeling better today. (Kendimi daha iyi hissediyorum.) I feel better today. (Kendimi daha iyi hissediyorum.) - “elle yoklamak” → hareketli The tailor is feeling the material. (Terzi kumaşı elle yokluyor.)Not:“Have” and “Have got”Sahiplik bildiren “have/has” ve “have got/has got” anlamca eşittir. Ancak aralarında yapısal birfarklılık vardır. Negatif cümlelerde ve sorularda her ikisinin farklı yardımcı fiillerle kullanıldıklarınadikkat ediniz. I have a lot of money. = I have got a lot of money. I don’t have any friends. = I haven’t got any friends. He has a big house. = He has got a big house. “Do you have any magazines?” = “Have you got any magazines?” “Yes, I do./No, I don’t.” “Yes, I have./No I haven’t.” “Does he have a good memory?” = “Has he got a good memory?” “Yes, he does./No, he doesn’t.” “Yes, he has./No, he hasn’t. “Did he have a problem?” = NO USAGE “Yes, he did./No, he didn’t.” = NO USAGENot: Sahiplik anlamında “had got” ve “hadn’t got” diye bir kullanım yoktur.11 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 12. 12. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarEXERCISE 1:1- 25. sorularda, cümlede bırakılan boşluğu 10. It is time to go! It ---- dark.uygun şekilde tamamlayan kelime ya daifadeyi bulunuz. A) gets B) is getting1. Whom ---- you ---- to see? 11. Tolga ---- a big mansion in the centre of the city. A) do / want B) are / wanting A) has B) is having2. I ---- to talk to Mr. Smith right now. 12. She ---- difficulty speaking to her native A) am wishing B) wish friends in England currently.3. The curtain ---- very soft. A) is having B) has A) feels B) is feeling 13. “Would you like to have some tea?” “No, thanks. I ---- tea.”4. Özkan ---- 63 kilos. A) am not liking B) don’t like A) weighs B) is weighing 14. Please wait! I ---- to talk to you.5. Look! Fatma ---- the wood she has brought from the forest. A) am needing B) need A) is weighing B) weighs 15. “Do you read books regularly?” “Yes. I ---- books almost every day.”6. What the hell are you talking about? Stop it! You ---- nasty! A) read B) am reading A) are B) are being 16. “What are you doing here alone?” “I ---- about how to cope with my7. Women, whether by nature or not, mischievous students.” always ---- good. A) think B) am thinking A) are smelling B) smell 17. Hi from Alanya! I ---- a fantastic time8. The coffee ---- good, and it is tasty as here. My holiday is just wonderful. well. A) have B) am having A) smells B) is smelling 18. To be honest, sometimes I ---- my family.9. My father ---- the news every night. A) miss B) am missing A) is watching B) watches 19. Bears mostly ---- in forests. A) live B) are living12 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 13. 13. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar20. Debbie ---- tired. 23. You ---- what I mean. A) is looking B) looks A) are knowing B) know21. Ray and Dick ---- glasses. 24. Gases ---- when heated. A) are wearing B) wear A) are expanding B) expand22. This jacket ---- to me. 25. I ---- you well. A) belongs B) is belonging A) understand B) am understanding3. The Simple Past Tense V2; was/were, did Üç yerde kullanılır. Bu tense ile kullanılan bazı zaman zarfları: Two years ago, five months ago, yesterday, last week, last year, in 1980, in 2001, etc.Simple Past Tense fiillerin ikinci hali ile kullanılır. Fiillerin ikinci halleri düzenli(regular) olabildiği gibidüzensiz de (irregular) olabilir. Düzenli fillere çeşitli şekillerde –ed takısı eklenerek receive –received, save – saved, talk – talked, stop – stopped, grab – grabbed, try – tried, cry – cried, play –played, betray – betrayed etc. Simple Past Tense yapılır. Ancak düzensiz filler için belli bir kural eat– ate, speak – spoke, drink – drank, keep – kept, take – took, hold – held, make – made, bring –brought, teach – taught, spend – spent, send – sent, etc. yoktur.1. Completed Action in the Past XPAST PRESENT FUTUREGeçmişte tamamlanmış olayları, eylemleri, durumları aktarırken bu tense’i kullanırız. I graduated from university two years ago. They washed their car yesterday. They left the country last year. Did you see your uncle last week? Did you go to the cinema last night? I didn’t see Jim yesterday.13 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 14. 14. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar2. Duration in the PastPAST PRESENT FUTUREGeçmişte başlayıp geçmişte biten süreçleri bu tense’le ifade edebiliriz. Bu uzun zaman dilimlerini;for two years, for three weeks, all year, all day, etc. gibi zarflarla belirtebiliriz. I lived in New York for three years. They played chess all day. He studied Japanese for six years. He watched TV all night.3. Habits in the Past(used to)PAST PRESENT FUTUREGeçmişte belli bir süre devam eden ve yine geçmişte biten alışkanlıklarımızı aktarırken bu tense’ikullanırız. Bunun bir önceki maddede bulunan kullanımdan farkı; genelde always, often, usually,when I was a young man, as a child, etc. gibi ifadelerle kullanılmasıdır. Böylelikle alışkanlık olduğudaha iyi anlaşılmaktadır. Burada “V2”; yapardım anlamına gelen ve alışkanlıklarda kullanılan“used to V1” ile aynı anlama sahiptir. When I was a kid, I played the violin. (Çocukken keman çalardım.) I wore braces as a child. (Çocukken diş teli takardım.)4. The Past Continuous Tense was/were + Ving İki yerde kullanılır. Bu tense ile kullanılan bazı zaman zarfları: This time last year, this time yesterday, this time last week, at this hour two days ago, etc.1. Specific Duration in the PastPAST PRESENT FUTUREBu tense geçmişte belli bir noktada gerçekleşen eylemleri ifade etmek için kullanılır. Bu eylemlergenellikle çok uzun davam eden eylemler değildir.14 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 15. 15. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar This time yesterday, I was driving the car to home. This time last week, I was lying on my back listening to my favourite song. When you phoned, I was watching TV. The phone rang while I was studying. Two years ago between April and May, my friends were traveling around the country. (“Between April and May” nispeten uzun bir zaman aralığı olduğu için burada “were taveling” yerine “traveled” da kullanılabilir.) Our teacher was studying History at İstanbul University from 1998 to 2000. (“From 1998 to 2000” ifadesi yine uzun bir zaman aralığı olduğu için burada da “was studying” yerine “studied” kullanılabilir.) Daha önce de değinildiği gibi geçmişte uzun süre ya da sürekli yaptığımız eylemleri ya da alışkanlıklarımızı ifade ederken Simple Past Tense’i kullanırız. Bu anlamda “used to V1” ya da “would do” da kullanılabilir. Aşağıda bulunan örneklerimizin birincisinde uzun bir zaman dilimi olduğu için Simple Past Tense, ikincisinde de kısa süreli bir zaman dilimi olduğu için Past Continuous Tense kullanıldığına dikkat ediniz.1. She danced/used to dance/ would dance professionally in her twenties. (Yirmili yaşlarındayken profesyonelce dans ederdi.) Uzun bir zaman dilimi söz konusu.2. She was dancing frantically when I saw her at the party yesterday. (İçeri girdiğimde dans ediyordu.) Geçmişte nispeten daha kısa süreli belli bir nokta söz konusu.“Used to” and “Would do”Şimdi yeri gelmişken “used to V1” ile “would do” arasındaki farkı görelim. Her iki yapıyı dageçmişte uzun bir zaman diliminde yaptığımız eylemleri ifade etmek için kullanabiliriz; ancakaralarında ufak bir fark vardır. “Used to V1” yapısı hem hareketli fiillerle, yani “Ving” alabilenfiillerle, hem de hareketsiz fillerle, yani “Ving” alamayan fillerle kullanılırken “would do” sadecehareketli fiilerle kullanılır. Şunu da belirtmek gerekir ki “would do”nun başka anlamları da vardır. I used to speak / would speak English fluently when I was in England. (speak hareketli fiil.) People used to think / would think that the world was flat. (think hareketsiz fiil.)Examples:1. I ---- stroll around here in my heydays. A) used to B) would2. She ---- believe that she was going to be a princess. A) used to B) would15 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 16. 16. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar3. Ali ---- swim very fast when he was at university. A) used to B) would4. They ---- have a miserable life in their hometown. A) used to B) would5. He ---- play basketball in high school. A) used to B) wouldExplanation:Hangi şıkkın doğru olduğuna karar vermek için fiillerin hareketli ve hareketsiz olma durumlarınadikkat edilmelidir. 2. ve 4. soruların doğru cevabı sadece A şıkkı olurken diğer sorularda her ikiseçenek de doğrudur.Not:When and WhilePast Contınuous Tense; when ve while zaman bağlaçlarıyla çok sık kullanılır. When; genelde“was/were + Ving” yapısını karşı cümlesine alırken while bu yapıyı hemen yanına alır. Bir eylemdevam ederken başka bir eylemin meydana geldiğini ifade etmek istiyorsak aşağıdaki cümleyapılarını kullanırız. When I spotted her, she was driving her car. (When + nokta) - While she was driving her car, I spotted her. (While + süreç) Her friends were singing when she got in. (When + nokta) - She got in while her friends were singing. (While + süreç)2. When Complaining about Something(always)PAST PRESENT FUTUREGeçmişte bizi kızdıran ve sürekli tekrar eden bir durumdan rahatsızlığımızı ifade etmek içinkullanırız. Şikayet anlamındaki bu kullanım daha önce Present Continuos Tense’te de geçmişti.Burada da “always, constantly, repeatedly, etc.” gibi zarfların kullanıldığına dikkat ediniz. I didn’t like her as she was always complaining. He was constantly asking personal questions. I got fed up with his questions.16 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 17. 17. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar5. The Present Perfect Tense have/has + V3 İki yerde kullanılır.Present Perfect Tense, Simple Present Tense ve Simple Past Tense arasındadır. Yani bir ayağıgeçmişte diğer ayağı da şimdiki zamandadır. Bu tense’in diğer dillerde tam karşılığı olmadığı içinve aktarılan mesajın muhatap tarafından net bir biçimde algılanmasını sağladığı için kusursuzanlamına gelen “perfect” kelimesiyle ifade edilmiştir. Bu tense’in bir dizi kullanım biçimini gelecekiki başlık altında toplayabiliriz. Şimdi sırasıyla bunları görelim.1. Unspecified Time Before Now?????????????PAST PRESENT FUTURE6 ayrı maddede inceleyeceğiz.Madde 1:Geçmişte yaptığımız olayları, yaşadığımız deneyimleri spesifik bir zaman ifadesi (yesterday, twoyears ago, last week, when I was a child, at that moment, that day, etc.) vermeden aktardığımızdaPresent Perfect Tense’i kullanırız. Ancak aynı eylemleri spesifik bir zaman ifadesi kullanarakaktarıyorsak bu sefer Simple Past Tense’i kullanırız. Hakan has moved to another house. → Hakan moved to another house last week. She has resigned from her job. → She resigned from her job last month. They have sold their car. → They sold their car two years ago. Geçmişteki eylemleri spesifik bir zaman ifadesi kullanmıyor fakat past bir zaman ifadesi ima ediyorsak yine Simple Past Tense’i kullanırız. Aşağıdaki iki örneği inceleyelim. I didn’t visit the museum during my holiday in İstanbul. (Tatilin past zamanda olduğu ima edilmiş.) - I haven’t visited any museum in my life. (Hem zaman ifadesi yok hem de past bir ima yok.) They gave us all the information we needed when we asked them. (Past ima var.) - They have given us all the information we needed. (Hem zaman ifadesi yok hem de past bir ima yok.)17 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 18. 18. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarPresent Perfect Tense ile ever, never, once, twice, three times, many times, several times, before,up to now, etc. gibi spesifik olmayan zaman ifadeleri kullanılabilir. She hasn’t seen this place in her life. I have never heard such rubbish. She has come here two times before. They have played well up to now. I have been to Spain three times. “Have you ever met her?” “No, I have not met her.”Madde 2:Yakın geçmişte meydana gelen fakat etkisi ya da sonuçları günümüzde devam eden olaylarıaktarırken Present Peprfect Tense kullanırız. Bu durumu tam olarak kavrayabilmek için bu tense’inİngilizcede günlük konuşmada en fazla kullanılan tense olduğunu göz önünde bulundurmakgerekir. Yani aslında Türkçede de günlük konuşmada en fazla kullandığımız tense bu tense’tir.Aşağıdaki örnekleri inceleyelim. I have broken my leg. (Bacağımı kırdım ve hala ağrısı geçmedi.) - I broke my leg. (Bacağımı kırdım fakat şu an iyileşmiş durumda.) I have lost my keys. (Anahtarlarımı kaybettim, dışarda kaldım ya da eve giremiyorum.) - I lost my keys. (Anahtarlarımı kaybettim fakat olayın şokunu üzerimden atmış durumdayım.)Madde 3:Present Perfect Tense ve Simple Past Tense arasında “this morning, this afternoon, today, thisweek, this year, etc.“ gibi present olan zaman ifadelerinin kullanımında önemli farklılıklar vardır.Şimdi bu farklılıklara dikkat edelim. I haven’t seen my teacher today.(Günün bitmediğini ve hocasını görme şansının hala devam ettiğini anlıyoruz. - I didn’t see my teacher today.(Gün henüz bitmese de artık hocasını görme şansı kalmamıştır.) She has passed all her exams this year.(Yıl içinde hala girecek olduğu sınavlar olduğunu anlıyoruz.) - She passed all her exams this year.(Henüz aynı yıl içerisinde olmasına rağmen artık sınav dönemi bitmiştir.) Galatasaray has won all of its matches this season.(Sezon içerisinde Galatasaray’ın daha oynayacak maçları olduğunu anlıyoruz.) - Galatasaray won all of its matches this season. (Galatasarayın maçları bitmesine rağmen sezon daha bitmemiştir.Galatasaray’ın maç fazlası olduğu anlaşılmaktadır.)18 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 19. 19. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarMadde 4:Daha önce gerçekleşen ya da yapılan bir olayın tekrarlanma ihtimali varsa Present Perfect Tensekullanılır; ancak tekrarlanma şansı yoksa Simple Past Tense tercih edilir. He has written five books. (Beş adet kitap yazdı bir altıncısını yazabilir.) - He wrote five books. (Beş kitap yazdı ama altıncısını yazma ihtimali yok.) The artist has painted three pictures. (Ressam üç adet resim çizmiş dördüncüsünü çizebilir.) - The artist painted three pictures. (Ressam üç adet resim çizmiş dördüncüsünü çizme ihtimali yok.) Henüz tamamlanmamış fakat yakında tamamlanmasını beklediğimiz bir olayı ifade etmek için Simple Past Tense değil Present Perfect Tense kullanırız. Cenk hasn’t finished his homework yet. Tolga has still not come. The snow hasn’t stopped yet. Top yekün insanlığın ya da birey olarak tek başına bir insanın elde etmiş oldukları başarılar spesifik bir zaman ifadesi kullanılmaması şartıyla Present Perfect Tense ile ifade edilir. Man has set foot on the Moon. Scientists have split the atom. Serkan has learned how to swim.Madde 5:- This is the first / second / third, etc. time (that) + Present Perfect Tense This is the first time I have seen a hyena. This is the second time she has ridden a horse, so she should be careful.- This is + Superlative (that) + Present Perfect Tense This is the best film I have ever seen. Michael Schumacher is the worlds fastest racing driver that has ever competed in Formula 1.19 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 20. 20. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarMadde 6:Present Perfect Tense’in “gone” ve “been” fiilleri ile kullanımı.• Eğer kişi, bir yere gitmiş ise “gone” fiilini kullanırız. Sözü edilen kişinin diyaloğun geçtiği yerde bulunmaması gerekmektedir. “Where is the teacher?” “He has gone to hospital to visit his mother.” (Annesini ziyaret için hastaneye gitti.) Öğretmen şu an diyaloğun geçtiği yerde değil. “Have you seen the president?” “Don’t you know he has gone to Ankara for a meeting.” (Toplantı için Ankara’ya gitti.) Başkan şu an diyaloğun geçtiği yerde değil.• Eğer daha önce herhangi bir yerde bulunduğumuzu belirtmek istiyorsak “been” fiilini kullanılırız. “Have you been to Ankara before?” (Daha önce Ankara’da bulundun mu?) “Yes, I have been there three times.” (Evet daha önce Ankara’da üç kez bulundum.)2. Duration From the Past Until Now (Non-Continuous Verbs)PAST PRESENT FUTUREGeçmişte başlayıp konuştuğumuz ana kadar devam eden eylemleri ifade etmek için PresentPerfect Tense’i kullanabiliriz. Ancak bu kullanım daha çok be, have, know, love, etc. gibi hareketsizfiillerle yaygındır. Hareketli fiillerde daha çok biraz sonra ayrıntılı bir şekilde göreceğimiz PresentPerfect Continuous Tense tercih edilir. I have had this car for two years. Ceren’s school work has been much better recently. I have known all about you since last week.Üstteki bütün örneklerde fiiller geçmişte başlayıp konuşulan ana dek devam etmektedir.20 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 21. 21. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar6. The Present Perfect Continuous Tense have/has been + VingPAST PRESENT FUTUREPresent Perfect Continuous Tense tıpkı Present Perfect Tense gibi geçmişte başlayıpkonuştuğumuz ana kadar devam eden eylemleri ifade etmek için kullanılır. Bu açıdan bakıldığındaikisi birbirine eş değer tense’ler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak aralarında benzerlikler olsada farklılıklar da vardır. Şimdi maddeler halinde bu iki tense arasında bulunan farklılık vebenzerliklere bir göz atalım.The Present Perfect Tense & The Present Perfect Continuous TenseBu iki tense arasında bulunan farklılık ve benzerlikleri beş maddede inceleyeceğiz.Madde 1:Bazı fiiller her iki tense ile de kullanılır. Geçmişte başlayıp konuştuğumuz ana kadar devam edenya da daha yeni bitmiş eylemleri ifade etmek için aşağıdaki fiilleri her iki tense ile de kullanabiliriz. expect lie rain snow study want hope live sleep stand teach work learn work sit stay wait She has lived/has been living in Ankara since last year. Cathy has worked/has been working for the General Electric Corporation lately.Yukarıda bulunan örneklerde her iki tense’i kullanmak mümkünse de geçmişten günümüze uzuncabir süredir devam edegelen eylemler kısa bir süre sonra bitecek ise Present Perfect Tense yerinePresent Perfect Continuous Tense’i kullanmamız daha doğru olur. Çünkü geçici durumları ifadeetmek için Continuous Tense’ler tercih edilir.Not:Hareketsiz olsalar da “want” ve “wish” fiilleri Present Perfect Continuous Tense ile kullanılır.Ancak diğer hareketsiz fiillerde Present Perfect Continuous Tense yerine Present Perfect Tensekullanılmalıdır. My parents have been wanting to live in a big house since we moved out of the village, but they can’t afford one. I have been wishing to teach at the university since I got my teaching diploma. Jack has had/has been having his house for three years.( “have” hareketsiz bir fiildir.)21 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 22. 22. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar Dick has been/has been being out of prison for five months.( “be” hareketsiz bir fiildir.) Ever since Nancy met Brian at a party, she has loved/has been loving him. ( “love” hareketsiz bir fiildir.)Madde 2:Bir olay bitmiş ancak olayın fiziksel sonuçları gözle görülür derecede açık ise ya da koku, sıcaklık,ses, vs. yoluyla hissediliyorsa bu durumda olay konuştuğumuz anda devam etmiyor olsa bilePresent Perfect Continuous Tense kullanmalıyız. Burada Present Perfect Tense’in kullanılmadığınadikkat ediniz. Kısacası bir olayın devam etmese de gerçekleştiğine dair bir kanıt varsa PresentPerfect Continuous Tense kullanılır. You are out of breath! What have you been doing? (Nefes nefesesin! Neler yapıyordun?) Burada “What have you done?” diyemeyiz. Çünkü olayın gerçekleştiğine dair kesin bi kanıt var. Ercan’s hair is wet! He has been swimming in the pool. (Saçları ıslak! Havuzda yüzüyordu.) Yüzdüğüne dair kesin bi kanıt var. They look tired! They have been working in the garden. (Yorgun görünüyorlar! Bahçede çalışıyorlardı.) Çalıştıklarına dair kesin bi kanıt var. Have you been smoking? (Sigara içiyor muydun?) Ortamda sigara kokusu vardır.Madde 3:Son zamanlarda anlamına gelen recently, lately ve şimdiye kadar anlamına gelen so far, up tonow, (up)until now ifadeleri geçmişten günümüze bir süreç belirttikleri için hem Present PerfectTense hem de Present Perfect Continuous Tense ile kullanılabilir. The company went through a bad time last year, but recently things have been improving. “What have you been doing lately?” “Ive been really busy lately, so I havent been out much.” Linda graduated from university last year, but she has worked for three different firms so far. Charles has been waiting for us in the café up to now. Until now, there has been no effective treatment for this disease. Recently ve lately zaflarının bir de kısa bir süre önce (a short time ago) anlamı vardır. Bu anlamlarıyla Simple Past Tense ile kullanılırlar. They paid their dept recently/lately. (Kısa bir süre önce borçlarını ödediler.)22 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 23. 23. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar The people have protested against the new tax regulations recently/lately. (Son zamanlarda insanlar yeni vergi düzenlemelerine karşı protestoda bulunuyorlar.) Until recently, (up)until yesterday, (up) until last week, etc. gibi zaman zarfları geçmişle ilgili zaman ifadeleri olduklarından Simple Past Tense ile kullanılırlar. Until recently, Martha worked as a teacher in Greece. Up until last year, we didnt even own a car.Madde 4:Since(-den beri) ve for(-dır, -dir) zaman zarflarıyla Present Perfect Tense’in yanı sıra PresentPerfect Continuous Tense de kullanılabilir. Çünkü hem since hem for geçmişte başlayıpgünümüze kadar devam eden eylemleri ifade etmek için kullanılabilir. Şimdi since ve for’u dahaayrıntılı görelim.• Since(-den beri) Since V2 + Present Perfect Tense Present Perfect Continuous TenseSince’in önüne “ever”(ever since) gelebilir. Bu, since’in kullanımında herhangi bir değişiklikyapmaz.Since; anlamca birbirine bağlı olan herhangi iki cümlenin başında, ortasında ya da sonundakullanılabilir. Her üç durumda da since; yanına “V2”, temel cümleye ise “have/has been (Ving)”alır.1. (Ever) since they came here, they have been arguing with each other.2. They have been arguing with each other (ever) since they came here.3. They came here, they have been arguing with each other since.(Since en sonda kullanıdığından yan cümlesi ilk cümledir.)Not:“And ever since…” formatında kullanıldığında since; kendisinden sonra “V2” yerine “have/hasbeen (Ving)” alır. They came here. And ever since, they have been arguing with each other. Since + V2 yerine since + a past noun (last week, yesterday, 1987, that day, then, etc.) biçiminde kullanımlar da vardır. I haven’t eaten any delicious meal since yesterday / last month / then. Since the disaster, the causes of the accident have been examined in great detail. Treatment for childhood cancers has improved since 1986.23 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 24. 24. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarNot:Since’in from the moment, from the instant, from the minute, from the day, etc. gibi eş anlamlılarıvardır. Bunlar since’in yerine kullanılabilir. Ayşe has been longing for her family from the moment (since) she came to İstanbul. It is / has been + süreç(two weeks, three hours, etc.) + since + V2 / have / has + V3 kalıbıyla since’in kullanımı çok yaygındır. It is / has been two years since I read a book. - It is / has been two years since I have read a book. (Kitap okumayalı iki yıl oldu.) It is / has been three months since I went to the cinema. - It is / has been three months since I have gone to the cinema. (Sinemaya gitmeyeli üç ay oldu.)Not:Since’den sonra “last” ifadesi varsa genelde “V2” kullanıldığına dikkat ediniz. It is / has been ten hours since I last ate something. (Bir şey yemeyeli on saat oldu.)• For(-dır, -dir) “For + süreç (two weeks, three hours, etc.)”; Present Perfect Tense ve Present Perfect Continuous Tense’in yanı sıra daha sonra göreceğimiz diğer dört Perfect Tense’le kullanıldığında –dır, –dir anlamındayken perfect olmayan tense’lerle kullanıldığında –lığına, için anlamındadır. Demek ki, “for” sadece Perfect Tense’lerle değil Simple Tense’lerle de kullanılabilir.Simple Tense’ler: for + süreç = –lığına, için When I was in İzmir, I worked as a teacher for six months.(Altı aylığına öğretmen olarak çalıştım.) I will stay with my friend for a week.(Bir haftalığına arkadaşımda kalacağım.) I’m going to France for two days.(İki günlüğüne Fransa’ya gidiyorum.)Perfect Tense’ler: for + süreç = –dır, –dir They have lived in the same house for ten years.(On yıldır aynı evde yaşıyorlar.) He has been playing football for a long time.(Uzunca bir süredir futbol oynuyor.)24 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 25. 25. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarGörüldüğü gibi “for + süreç” hem Perfect Tense’lerle hem de Simple Tense’lerlekullanılabilmektedir. Çünkü bu haliyle “for + süreç” kalıbı; geçmişte belli bir süreci, geçmiştebaşlayıp günümüze kadar devam eden bir süreci ya da gelecekte belli bir süreci ifadeedebilmektedir. Ancak aşağıda belirtilen kalıpta (FIDO); son iki saattir, son üç haftadır, son dörtaydır, vs. gibi yalnızca geçmişte başlayıp günümüze kadar devam eden süreçler anlatıldığı içinsadece Present Perfect Tense ya da Present Perfect Continuous Tense kullanılır.FIDOForIn Present Perfect T. the + past / last + süreç (two years, four hours, etc.) +During Present Perfect Cont. T.Over Ive known Daniel for the last two years.(Son iki yıldır.) Kim has been complaining of a stomach ache in the past three days.(Son üç gündür.) We have been waiting for the bus during the past half an hour.(Son yarım saattir.) The economy in Turkey has steadily improved over the last five years.(Son beş yıldır.)Aynı şekilde “for + süreç(three weeks, six years, etc.) + now” kalıbıyla sadece Present PerfectTense ya da Present Perfect Continuous Tense kullanılır. Çünkü buradaki süreç de geçmiştebaşlayıp içinde bulunduğumuz anı kapsayan bir süreçtir. Cenk has been studying English for two years now.(İki yıl öncesinden bu yana.) They have been discussing the agenda for three hours now. Çiğdem and her family have been on holiday for four weeks now.Madde 5:Bu maddede, Present Perfect Tense’le kullanılabilen ama Present Perfect Continuous Tense’lekullanılamayan üç ayrı yapıyı inceleyeceğiz.1. Present Perfect Tense’in already, just ve yet ile kullanımıAlready, just ve yet zarflarının üçü de bir olayın bittiğini ifade ettikleri için Present PerfectContinuous Tense ile kullanılamaz.Already; zaten, çoktan anlamındadır. Olumlu cümlelerde kullanılır. Bir eylemin ya da olayınbeklenilenden daha önce gerçekleştiğini vurgulamak için kullanılır. Already başka tense’lerle dekullanılabilir.25 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 26. 26. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar “I’m going to the cinema to see the new film tomorrow. Would you like to come with me?” “Thank you, but I have already seen it.” (Ben zaten o filmi izledim.) She has already done her homework. (O zaten ödevini yaptı.) They have already left the country. (Onlar çoktan ülkeyi terkettiler.)Just; olumlu cümlelerde kullanılır ve “only recently” yani daha yeni, henüz anlamındadır. Just,başka tense’lerle de kullanılabilir. The boss has just come and he is now in his office. (Patron daha yeni geldi.) The workers have just finished their work. (İşçiler işlerini daha yeni bitirdi.)Yet; genelde sorularda ve olumsuz cümlelerde kullanılır. Çoğunlukla cümlenin sonunda yer alır.Henüz anlamına gelir. Başka tense’lerle kullanılması mümkündür. He hasn’t paid his debt yet. (O henüz borcunu ödemedi.) Haven’t you seen your doctor yet? (Doktorunla henüz görüşmedin mi?) Have you finished your homework yet? (Ödevini bitirdin mi acaba?)2. Present Perfect Tense’in sıklık bildiren zarflar ile kullanımıPresent Perfect Continuous Tense zaten, geçmişte başlayıp günümüze kadar devam edensüreçleri belirttiği için aynı şekilde yine süreç belirten always, usually, often, sometimes, never, etc.gibi sıklık zarflarıyla kullanılmaz. Çünkü İngilizcede genelde aynı anlama gelen iki yapı tek bircümlede kullanılmaz.Sıklık bildiren zarflar daha önce gördüğümüz gibi daha çok Simple Present Tense ile kullanılır;ancak biz bu zarfları ufak bir anlam değişikliğiyle Present Perfect Tense ile de kullanabiliriz. He usually goes to work early. (Genelde işe erken gider.) - He has usually gone to work early. (Bu güne kadar işe genelde erken gitmiştir.) Sıklık bildiren zarfları yine ufak bir anlam değişikliğiyle Simple Past Tense ile de kullanmak mümkündür. Aşağıdaki örnekleri inceleyelim. I always visited my grandma before she died.(Her zaman ziyaret ederdim.) - I always visit my grandma.(Her zaman ziyaret ederim.) - I’ve always visited my grandma.(Her zaman ziyaret etmişimdir.)26 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 27. 27. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar Tıpkı sıklık bildiren zarflar gibi bir olayı kaç kez yaptığımızı ifade eden once, two times, three times, several times, etc. gibi yapılar da süreç belirttiği için Present Perfect Continuous Tense ile kullanılmaz. Bu durumda Present Perfect Tense’ i kullanırız. It’s rained three times this week. (Bu hafta üç kez yağmur yağdı.) Hala haftanın içindeyiz. - It rained three times last week. (Geçen hafta üç kez yağmur yağdı.) I’ve only met her twice. I’ve seen this film several times.3. Present Perfect Tense’in sayısal ifadelerle(two, three, four, etc.) kullanımıSayısal ifadelerle(two, three, four, etc.) Present Perfect Tense kullanılabilir. Ancak PresentPerfect Continuous Tense kullanılamaz. She has been reading / has read five books until now. (Beş kitap okudu.) The cleaner has been cleaning / has cleaned three rooms since the morning. Andy has been eating / has eaten seven sandwiches today.7. The Past Perfect Tense had + V3 İki yerde kullanılır. Bu tense’te çoğunlukla iki ayrı olay söz konusu olduğu için öncelik ve sonralığı belirtmek amacıyla genelde after, before, when, by the time, etc. gibi zaman zarfları kullanılır.1. Completed Action Before Something in the Past XPAST PERFECT PAST PRESENT FUTUREGeçmişte tamamlanmış iki olay, eylem, ya da durumdan ilkini aktarırken bu tense’i kullanırız.Aşağıdaki bütün örneklerde koyu harflerle yazılan fiiller altı çizili olan fiillerden daha öncegerçekleşmiştir. The phone was ringing, but by the time I got indoors, it had stopped. Jane went to bed after she had eaten her supper. The family had left the country before the war broke up. I understood the movie because I had read the book before.27 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 28. 28. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar2. Duration Before Something in the Past(Non-Continuous Verbs)PAST PERFECT PRESENT FUTUREGeçmişte başlayıp yine geçmişte belli bir noktaya kadar devam eden eylemleri ifade etmek içinPast Perfect Tense’i kullanabiliriz. Ancak bu kullanım be, have, know, love, etc. gibi hareketsizfiillerle sınırlıdır. Hareketli fiillerle biraz sonra daha ayrıntılı göreceğimiz Past Perfect ContinuousTense kullanılır. I had had that car for two years before I sold it. Steve had been much more successful until he lost interest in his school work. I hadn’t known anything about the secret plan until I accidentally saw the hidden files.Yukarıdaki bütün örneklerde koyu harflerle yazılan fiiller geçmişte olan bir süreci ifadeetmektedir.8. The Past Perfect Continuous Tense had been + Ving PAST PERFECT PRESENT FUTURE CONTINUOUSPast Perfect Continuous Tense tıpkı Past Perfect Tense gibi geçmişte başlayıp yine geçmişte bellibir noktaya kadar devam eden eylemleri ifade etmek için kullanılabilir. Bu açıdan bakıldığında heriki tense birbirine eşit kabul edilse de aslında aralarında bazı farklılıklar vardır. Past Perfect Tenseile Past Perfect Continuous Tense arasında bulunan farklar tıpkı daha önce gördüğümüz PresentPerfect Tense ile Present Perfect Continuous Tense arasında bulunan farklar gibidir. Bu durumdakarşımıza Tense Paralelliği çıkmaktadır.Tense ParalelliğiAdından da anlaşılacağı gibi Tense Paralelliği; bir yapı içinde beraber kullanılan farklı iki fiilin aynızaman kuşağında bulunması esasına dayanır. Başka bir deyişle Past Tense’lerle Past Tense’lerinPresent Tense’lerle de Present Tense’lerin ya da Future Tense’lerin kullanılması anlamına gelir. Bubağlamda gelecek noktalara dikkat edelim.• Past Perfect Tense, Present Perfect Tense ’in bir derece past’ı olsa da aslında her iki tense aynı yapısal özelliklere ve kullanım alanlarına sahiptir. Aralarındaki tek fark sadece birinin present diğerinin past zaman kuşağında bulunmasıdır. Örnekleri inceleyelim.28 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 29. 29. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar This is the first time I’ve ridden a horse, so I am very excited. - That was the first time I had ridden a horse, so I was very excited. Michael Schumacher is the worlds fastest racing driver that has ever competed in Formula 1. - Michael Schumacher was the worlds fastest racing driver that had ever competed in Formula 1. “We’re going to the cinema to see the new film tomorrow. Would you like to come with us?” “Thank you, but I have already seen it.” (Ben zaten o filmi izledim.) - “We went to the cinema to see the new film yesterday. Why didn’t you come with us?” “Thank you, but I had already seen it.” (Ben zaten o filmi izlemiştim.) The boss has just come and he is now in his office. (Patron daha yeni geldi.) - The boss had just come and he was in his office. (Patron daha yeni gelmişti.) He hasn’t paid his debt yet, so he is going to be warned. (O henüz borcunu ödemedi.) - He hadn’t paid his debt yet, so he was going to be warned. (O henüz borcunu ödememişti.) It has snowed four times this week, so all the roads are icy. - It had snowed four times that week, so all the roads were icy. It is said that Frank has been ill since midnight. - It was said that Frank had been ill since midnight. I know that they have been on holiday for four weeks. - I knew that they had been on holiday for four weeks. It is clear that they have known each other for the last two years. - It was clear that they had known each other for the last two years.• Past Perfect Continuous Tense de Present Perfect Continuous Tense’in bir derece past’ıdır. Buradaki fark yine daha önceki maddede gördüğümüz gibi birinin present diğerinin past zaman kuşağında bulunmasıdır. I have been wishing to teach at the university since I got my teaching diploma. - She said that she had been wishing to teach at the university since she got her teaching diploma. They are sweating a lot, because they have been working hard since the morning. - They were sweating a lot, because they had been working hard since the morning. It is two weeks since I have had a shower. - It was two weeks since I had had a shower.29 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 30. 30. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar Selin has been playing for Eczacıbaşı for so many years. - Selin had been playing for Eczacıbaşı for so many years before she was transferred to another team.EXERCISE 2:1- 40. sorularda, cümlede bırakılan boşluğu 7. My parents ---- married for nearly a halfuygun şekilde tamamlayan kelime ya da century, and they are still very happy.ifadeyi bulunuz. A) have been1. The police ---- the famous criminal B) were today, so the journalists rushed to the police station to take his photo. 8. I ---- 20 cards so far. A) have been catching A) have been receiving B) caught B) have received2. “I ---- Jane today. I’m worried about her.” 9. I ---- onions for ten minutes now. “Don’t worry, it’s not too late, she must be at home studying for her final exam.” A) have been cutting B) am cutting A) didn’t see B) haven’t seen 10. Sevgi is very tired. She ---- all day.3. The conference ---- at 10 am yesterday. A) has been typing B) has typed A) started B) has started 11. I ---- to him only two times before.4. The new owners ---- over the company A) have been talking last week. B) have talked A) took 12. We’re late. The meeting ---- already ----. B) have taken A) has … been starting5. Thousands of illegal immigrants in B) has … started America ---- to police. 13. Your plane ---- just ---- off. A) surrendered B) have surrendered A) has … taken B) has … been taking6. When I was in Adana, I ---- as a teacher for two years. 14. ---- he ---- to the bank yet? A) worked A) Has … gone B) have worked B) Has … been going30 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 31. 31. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar15. ---- he ---- to the bank at lunch time? 23. Before we took Tuncay to the theatre, he ---- never ---- a stage play. A) Has … been going B) Did … go A) has … seen B) had … seen16. I ---- this room. It will look good when it is finished. 24. Pelin’s eyes are red. It’s clear she ----. A) have decorated A) has cried B) have been decorating B) has been crying17. I ---- this room. Doesn’t it look good? 25. “I knew you ----.” “How did you know?” “Your hair was covered with paint.” A) have decorated B) have been decorating A) had been painting B) had painted18. Since the last survey ----, conditions ---- considerably. 26. He is 45 and he ---- never ---- a book in his life. A) was made / have changed B) have been made / changed A) has … read B) had … read19. He last ---- to me about his plans four weeks ago. I ---- in touch with him since. 27. They hardly recognized each other, because they ---- since they were A) spoke / haven’t been children. B) has spoken / wasn’t A) haven’t met20. It is ten years since I ---- him. B) hadn’t met A) had met 28. They immediately recognized each B) have met other, although they ---- for years.21. It’s been two years since I last ---- to the A) hadn’t met dentist. B) haven’t met A) have gone 29. We all know Paul ---- heavily since he B) went lost his wife.22. I ---- three holidays abroad for the past A) has been drinking five years. B) had been drinking A) have spent 30. We all knew he ---- heavily since he lost B) spent his wife. A) has been drinking B) had been drinking31 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 32. 32. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar31. “What ---- you ---- here during the last 36. I ---- here since 6 o’clock. hour?” I’ve been working at a problem.” A) stood A) have … been doing B) have been standing B) had … been doing 37. She ---- alcohol until she was 25.32. The man suddenly saw the answer to the problem that ---- his mind during the last A) hasn’t taken two months. B) didn’t take A) has occupied 38. You were out of breath when you came B) had occupied in this morning. ---- you ----?33. Before I joined the army at the age of 27, A) Have … been running I ---- as a civil servant for five years. B) Had … been running A) worked 39. How many questions ---- you ---- up to B) have worked now?34. When she finally bought a new car, she - A) have … answered --- her old one for fifteen years. B) had … answered A) has driven 40. This is the third time you ---- me this B) had driven evening.35. Up to now I ---- twenty countries. A) have interrupted B) had interrupted A) have visited B) have been visiting32 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 33. 33. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar9. The Simple Future Tenses İki başlıkta incelenebilir. 1. will + V1 2. be going to + V1PAST PRESENT FUTURESimple Future Tense, “will + V1” ve “be going to + V1” olmak üzere iki biçimde ifade edilebilir.Aralarında ufak da olsa bazı kullanım farklılıkları olsa da aslında bu iki yapı çoğu zamanbirbirlerinin yerine kullanılmaktadır. Şimdi sırasıyla bu iki kullanım biçimini daha ayrıntılı görelim.1. The Simple Future Tense: [will + V1]Not:Will / Won’t yerine British English’de shall / shan’t kullanılabilir. I / We will see you tomorrow. = I / We shall see you tomorrow. - I / We will not(won’t see) you tomorrow. = I / We shall not(shan’t see) you tomorrow.“will + V1” aşağıdaki durumlarda kullanılır.─ Announcing Decisions at the Time of Speaking: Konuşma anında bir şey yapmaya karar verdiğimizde ya da bir şeyi yapmaya gönüllü olduğumuzda kullanırız. “I’m hungry.” “I’ll cook something for you.” “I’ve lost my wallet.” “Don’t worry. I’ll lend you some.” “I can’t do my homework.” “Don’t worry. I’ll help you.” I’ll move this heavy box.(Gönüllü olduğumuzu ifade ediyoruz.) I won’t do all the washing up myself! (Gönüllü olmadığımızı ifade ediyoruz.)─ Promises: Bir şeyi yapacağımıza dair söz verdiğimizde kullanırız. I won’t tell anyone about your secret. I promise I’ll take my medicines regularly.─ Threats: Birini tehdit ederken kullanırız. They’ll pay for this! You’ll regret this! If John comes here again, Ill smash his head!─ Requests: Bir şey rica ederken kullanırız. Will you open the window, please? Will you carry this for me? Will you help me do my homework?33 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 34. 34. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar─ Giving Information about the Future: Gelecekte olacak olaylarla ilgili bilgi verince kullanırız. The wedding will take place next Monday. The guests will be here in a couple of minutes. She’ll graduate in two years. She won’t attend the conference tomorrow. He’ll take an exam next week. The two sides will sign a treaty tomorrow. There’ll be a general strike in two days. Will you be here next week? (Gelecekte olabilecek bir olaya dair bilgi isteniyor.) Will the teacher cancel the class tomorrow?2. The Simple Future Tense: [be going to + V1]“be going to + V1” aşağıdaki durumlarda kullanılır.─ Intentions: Önceden yapmayı tasarladığımız bir olayı ya da yapmaya niyetlendiğimiz bir şeyi ifade ederken kullanırız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; alınan kararın konuşma anında olmayıp daha önce tasarlanmış olmasıdır. Daha önce de belirtildiği gibi konuşma anında bir şey yapmaya karar verdiğimizde will + V1 kullanırız. I’m going to resign from my work next month.(Anlık verilen bir karar değil.) - “I need to go to the washroom.” “Don’t worry. I’ll stop at a petrol station.” (Anlık karar) Sorry I can’t come. I’m going to attend the committee meeting this evening. - “Those boxes are too heavy.” “Just wait. Ill come and help you move the rest of the boxes.”─ Planned Actions: Planlanmış olaylardan söz ettiğimizde kullanırız. Bir önceki maddede bulunan kullanımdan neredeyse farksızdır. Çünkü niyetler ve planlar aslında aynı şeylerdir.Not:Gelecek zamanda kesin olarak yapmayı düşündüğümüz eylemleri ifade etmek için “be going to +V1” yapısının yanı sıra “am/is/are + Ving” ve “will be + Ving” yapılarını da kullanabiliriz. I’m going to see / am seeing / will be seeing the doctor tomorrow. Our company is going to open a new branch in Dallas next year. Erkan is going to begin medical school next year.─ Strong Predictions: Bir olayın gerçekleşeceğine dair güçlü belirtiler varsa ya da olmak üzere olan bir şey varsa “be going to + V1” yapısını kullanırız. Look out! The books are going to fall from your hands. Slow down! You’re going to smash the lamp-post. She is pregnant. She’s going to give birth to twins.34 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 35. 35. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarNot:Olacağına dair elimizde kesin kanıt olmayan tahminler için hem “will + V1” hem de “be going to +V1” yapılarını kullanabiliriz. Man will set / is going to set foot on Mars one day. Turkey will have / is going to have one of the strongest economies in the years to come. The suffering of the poor will end / is going to end soon. This film will win / is going to win the Academy Award.3. The Future in the Past1. was/were going to + V1 yapacaktım Geçmişte yapmayı planladığımız ama çeşitli nedenlerden dolayı yapamadığımız eylemleri ifade etmek için kullanırız. “was/were going to + V1”; “am/is/are going to + V1” yapısının bir derece past’ıdır. I was going to visit you, but I had to change my mind. (Seni ziyaret edecektim ama fikrimi değiştirmek zurunda kaldım.) It is clear that they are going to win the elections. - It was clear that they were going to win the elections.2. would V1 yapacaktım/yapardım “would + V1”; “will + V1” yapısının bir derece past’ıdır. I know that he will call the police. - I knew that he would call the police.EXERCISE 3:1- 20. sorularda, cümlede bırakılan boşluğu 3. “Do you have any plans for theuygun şekilde tamamlayan kelime ya da weekend?” “Yes, I ---- bowling with myifadeyi bulunuz. friends.”1. Look out. We ----! A) will go B) am going to go A) are going to crash B) will crash 4. “I don’t know the way to your new company.” “Don’t worry. I ---- you.”2. “Coffee or tea?” “I ---- tea, please.” A) will direct A) am going to have B) am going to direct B) will have 5. Look at the bees. They ---- the poor girl. A) will sting B) are going to sting35 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 36. 36. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar6. Jill’s been sunbathing all morning in the 14. I ---- late at the office this evening, so I --- back garden. She ---- a suntan. - home till about eleven. A) is going to get A) shall work / won’t be getting B) will get B) would work / shall not get7. I ---- carefully. I promise. 15. I told Anna that I ---- her a ring soon. A) will drive B) am going to drive A) would give B) will give8. I ---- you to the police if you do that again. 16. I ---- the kettle on for a cup of tea, but I realized that the tap water wasn’t A) am going to report running. B) will report A) am going to put9. Some students ---- the local theatre B) was going to put group because they want to borrow some decorations for the school play. 17. “What do you think you ---- at this time tomorrow?” “Well, I ---- lessons at the A) are going to visit B) were going to visit university.”10. There’re dark clouds in the sky. It ---- A) will be doing / shall be giving soon. B) are going to do / would give A) will rain 18. I thought Michael ---- to the concert with B) is going to rain us, but I learned that he couldn’t afford it.11. We ---- tennis tomorrow. A) would come A) are playing B) will come B) were playing 19. I ---- a newspaper in order to look at the12. Next time I go skiing, I ---- warmer job advertisements, but all the papers clothes. had been sold out. A) will wear A) am going to buy B) would wear B) was going to buy13. James told me he ---- the window for 20. The chairman has announced that they - some fresh air. --- two new branches soon. A) is going to open A) were opening B) was going to open B) are opening36 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 37. 37. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar10. The Future Continuous Tense will be + Ving Bu tense ile kullanılan bazı zaman zarfları: This time tomorrow, this time next week, this time next year, by this time tomorrow, by this time next month, in(within) two days, etc.PAST PRESENT FUTUREGelecekte belli bir noktada yapılacak olan ya da yapılması planlanan eylemleri ifade etmek içinkullanılır. This time tomorrow, I will be drawing some money from the bank.(Yarın bu vakitte bankadan biraz para çekiyor olacağım.) This time next week, they will be driving to London. By this time next year, I will be publishing my first book. In two days, I will be working on my master thesis.Not:Planlanmış gelecek zaman için “will be + Ving” yapısı kullanılabilir. Aşağıda bulunan diğer ikitense’in de planlanmış eylemlerde kullanılabildiğini hatırlayalım. The president will be meeting the Prime Minister tomorrow. - The president is meeting the Prime Minister tomorrow. - The president is going to meet the Prime Minister tomorrow.11.The Future Perfect Tense will have + V3 Bu tense ile kullanılan bazı zaman zarfları: By this time tomorrow, by this time next week, by half past ten, by 2035, by Monday, etc. In two days, in three weeks, in ten years’ time, etc. By the time she leaves home, by the time it gets dark, etc. Before she finishes her project, before the year 2035, etc. When the weather becomes warmer, when they reach the stadium, etc. XPAST PRESENT FUTURE PERFECT FUTUREGelecekte belirtilen bir zamana kadar bitirilmiş olacak olan eylemleri ifade etmek için kullanılır. By lunch time, I will have typed the report. (Öğle zamanına kadar raporu yazmış olacağım.)37 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 38. 38. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar By this time next year, the company will have paid all the debts. The government will have announced plans to create 10,000 new jobs by the end of the year. In two years, Roger will have earned more than two million dollars a year. By the time he completes this course, Fatih will have perfected his English. The drug company will have launched a new drug before the patients begin to lose hope. When we get home, Linda will have cooked the meal.12. The Future Perfect Continuous Tense will have been + Ving Bu tense ile kullanılan zaman zarfları Future Perfect Tense ile kullanılan zaman zarflarıyla aynıdır. Ancak bu tense genelde for three years, for sixs months, for ten days, for six hours, etc. gibi süreç belirten yapılarla kullanılır. PAST FUTURE PERFECT CONTINUOUS FUTUREGeçmişte ya da içinde bulunduğumuz anda başlayıp gelecekte belirtilen bir zamana kadardevam edecek olan eylemleri ifade etmek için kullanılır. Bu yüzden bu tense’imiz sit, wait, work,lie, learn, live, rain, etc. gibi devamlılık ifade eden fiillerle çok sık kullanılır. By this time tomorrow, she will have been working on the project for ten days.(Yarın bu vakte kadar on gündür proje üzerinde çalışıyor olacak.) By the time he completes his speech, the president will have been talking for three hours. Before we arrive in İstanbul, we will have been flying non-stop for twelve hours. Liza will have been studying medicine for eight years when she finally graduates.Not:Gelecekte belirtilen bir zamana kadar devam edecek olan eylemler eğer be, have, know, love,etc. gibi hareketsiz fiiller ise bu durumda Future Perfect ContinuousTense yerine Future PerfectTense kullanılır. By next week, Sam will have had my computer for a whole month. James will have been in Turkey for three months by the time he returns home.38 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 39. 39. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarEXERCISE 4:1- 10. sorularda, cümlede bırakılan boşluğu 6. The council ---- the issue at tonight’suygun şekilde tamamlayan kelime ya da meeting before taking the final decision.ifadeyi bulunuz. A) will be discussing1. By the end of this week, I ---- for three B) will have been discussing weeks for my application to be st processed. 7. By the middle of 21 century, Turkey ---- nuclear energy. A) will have waited B) will have been waiting A) will have produced B) will produce2. What do you think you ---- this time next week? 8. I haven’t got time to discuss the matter with you. My train ---- in half an hour. A) have been doing B) will be doing A) will have been leaving B) shall be leaving3. I hope Sue ---- this report by the end of the day. 9. I ---- for work before you get home from A) will have finished shopping. B) will finish A) will have left4. This time tomorrow, the ship ---- its B) am leaving maiden voyage. 10. I don’t think I can see Jack tonight A) will be making because I ---- for my exam. B) will have been making A) will have studied5. In two days, I ---- in Boston for three B) will be studying months. A) will be living B) will have been livingGolden RulesTense sorularını çözebilmek için bilmemiz gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar sayesindeörneklerde görebileceğiniz gibi cümleleri analiz edecek, hatta bazen soruyu okumadan sadece şıkeleme yöntemiyle soruları çözebileceksiniz. Gelecek altı altın kurala (Golden Rules) dikkat ediniz.Rule 1:Tense UyumuTense Uyumu sadece Zaman Bağlaçları’nda (Time Expressions) aranır. Zaman Bağlacıbulunmayan cümlelerde ise daha önce değindiğimiz Tense Paralelliği aranır.39 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 40. 40. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarZaman Bağlaçları: Toplam yedi adet zaman bağlacı vardır. Bunlar: After, as soon as, before,when, while, by the time ve until bağlaçlarıdır.Tense Uyumu temel olarak; Past Tense’lerle sadece Past Tense’ler, Present Tense’lerle desadece Present Tense’ler kullanılabilir prensibine dayanır. Burada Future Tense’ler Present olarakdeğerlendirilmelidir.EXERCISE 5:1- 10. sorularda, cümlede bırakılan boşluğu 6. They had already finished the meal by theuygun şekilde tamamlayan kelime ya da time I ---- there.ifadeyi bulunuz. A) go B) went1. When she has finished her task, she ---- for home. 7. They were waiting for us at home while we ---- for them. A) will leave B) would leave A) are looking B) were looking2. Their little daughter ---- out of sadness after they went. 8. I ---- you again when I get home. A) cries B) cried A) will phone B) had phoned3. Before we reached the area, the wounded 9. It will be two weeks before we ---- the full man ---- results. A) has died B) had died A) knew B) know4. Until it ---- dark, we will swim in the pool. 10. We ---- while they are asleep. A) gets B) got A) will arrive B) arrived5. As soon as I noticed the burglar, I ---- the police. A) called B) will callRule 2:Zaman Bağlaçları yanlarına Present Perfect Tense aldıklarında, temel cümleye genelde PresentModal gelir. Ama bazen nadirde olsa Simple Present Tense de gelebilir. After they have tidied their room, they will watch the film. He may set up his own business as soon as he has got a bank loan. When she has finished typing the letters, she can go out for lunch.40 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 41. 41. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammarRule 3:Zaman bağlaçlarının hiç biri yan cümlesine – yani hemen yanına – “will”, “would”, “be going to”almaz.Rule 4:While ve when hariç diğer Zaman Bağlaçları yanlarına Continuous Tense’lerden hiç birinialmazlar.Rule 5:While zaman bağlacı olarak kullanıldığında yan ve temel cümlelerine hiç bir Perfect Tense almaz.Rule 6:Zaman Bağlaçlar’nın hiç birinde aynı anda iki Perfect Tense kullanılamaz.EXERCISE 6:Aşağıdaki cümlelerde hatalı olan kısmı 5. She had been in a bad situation while shebulunuz. was thinking of resigning.1. After she swam in the lake, she will 6. After Emperor Nero had died, people all understand how deep it is. over the Roman empire had claimed to have spotted him.2. As soon as you will finish eating, you should brush your teeth. 7. The little child had been crying for a long time before his mother was finding him.3. By the time she died, she has been in the charge of the company for more than fifteen 8. When the workers have finished the years. construction, they would go home.4. Until he is coming here, we shouldn’t leave 9. Caesar wept while he had seen a statue of our places. Alexander. 10. They have been given additional information when they will need more.Zaman bağlaçlarını genel olarak inceledikten sonra şimdi de bu bağlaçları tek tek ele alalım.1. After -den sonra demektir. After’a bağlı olan cümledeki eylem her zaman ilk eylemdir.After + 1. Simple Past + Simple Past - After they dug down about two metres, the police found the body of a young man. 2. Past Perfect + Simple Past - After they had dug down about two metres, the police found the body of a young man.41 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 42. 42. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar 3. Simple Present + Simple Present - Mehmet always signs his name in the corner of his paintings after he completes them. 4. Simple Present + will / be going to - The firefighters will rescue the survivors of the earthquake after they detect them. 5. Present Perfect + will / be going to(Üstteki kullanıma denktir.) - After I have finished painting the house, I will start on the garage.Not:After; bir preposition olarak da kullanılabilir. Bu durumda kendisinden sonra after the match, afterthe party, after eating the meal, after swimming, etc. gibi noun alır. After(Subsequent to) the lesson, I talked to the teacher in private.2. As soon as yapar yapmaz demektir. As soon as; after’la aynı yapısal özelliklere ve kullanımlara sahiptir. Aralarındaki tek fark as soon as’in tezlik bildirmesidir. Once, the moment, the instant, immediately, etc. gibi tezlik bildiren yapılar as soon as’in yerine kullanılabilir. After she got into the car, she drove away.(Arabaya bindikten sonra uzaklaştı.) - As soon as she got into the car, she drove away.(Arabaya biner binmez uzaklaştı.)3. Before -den önce demektir. Before; after ve as soon as’in tam tersidir. Yani, before’a bağlı olan cümledeki eylem her zaman ikinci eylemdir.Before + 1. Simple Past + Simple Past - Before she signed it, Linda read the contract carefully. 2. Simple Past + Past Perfect - Before she signed it, Linda had read the contract carefully. 3. Simple Present + Simple Present - Tolga always checks the tyres before he gets into the car. 4. Simple Present + will / be going to - I am going to phone my aunt to make sure she’s at home before I visit her. 5. Simple Present + will have done - Before we return home, the kids will have slept. 6. Simple Present + will have been doing - Selin will have been studying for three hours before she goes to bed.Not:Before da tıpkı after gibi preposition olarak kullanılabilir. Before(Prior to) submitting the files, you should take a few minutes to review them.42 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.
 43. 43. YESDİL – Türkiye’nin ÜDS & KPDS Markası yes grammar4. When -dığı zaman anlamındadır. Çok yönlü kullanım alanı vardır. Yerine göre after, before ve by the time gibi işlev görür. When V2 + V2; after gibi işlev görür. When V2 + had V3; before ya da by the time gibi işlev görür.When + 1. Simple Past + Simple Past - When they noticed the police, the thieves fled. 2. Past Perfect + Simple Past (Kullanımı çok enderdir. Üstteki yapıya denktir.) - When they had noticed the police, the thieves fled. 3. Simple Past + Past Continuous - The kids were playing hide-and-seek when their mother called them. 4. Simple Past + Past Perfect - When Sevgi noticed that the kitchen window was open, the cat had already run away with the meat. 5. Simple Past + Past Perfect Continuous - When it finally came, Peter had been waiting for the bus at least for half an hour in the rain. 6. Past Continuous + Simple Past(Kullanımı çok enderdir. Vurgu belirtmek için kullanılır.) - The inspector got into the classroom when the teacher was teaching. 7. Simple Present + Simple Present - When he gets tired, Peter usually yawns. 8. Simple Present + will / be going to - When we move into our new house, we are going to buy new carpets. 9. Present Perfect + will / be going to(Üstteki kullanıma denktir.) - When the pilot has landed the plane safely, he will make an announcement about the hijack. 10. Simple Present + will be doing - An escort will be waiting for the Prime Minister when he arrives at the airport. 11. Simple Present + will have done - When the library books are due back, I will have finished reading them. 12. Simple Present + will have been doing - We will have been flying non-stop for sixteen hours when we get to Australia.43 YESDİL Eskişehir – Başka ilde şubemiz bulunmamaktadır.

×