Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Emeklilik Şirketleri

2,862 views

Published on

Published in: Business, Spiritual
 • Be the first to comment

Emeklilik Şirketleri

 1. 2. Bireysel emeklilik sisteminde toplam katılımcı sayısı 1 milyon 374 bin 164'e, sözleşme sayısı 1 milyon 479 bin 344’e yükseldi. Katılımcılardan toplanan fon tutarı 4 milyar 231.6 milyon YTL' ye, yatırıma yönlendirilen tutar 3 milyar 483.7 milyon YTL’ ye ulaştı . B ireysel E meklilik S istemi, mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak ve bireylerin gelir elde ettikleri dönemlerde düzenli tasarrufta bulunmalarını sağlayarak, sahip olunan refah seviyesinin emeklilik döneminde de devamının sağlanması, ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratarak istihdam arttırılması temeli üzerine kurulmuş bir sistemdir.
 2. 3. Fortis Emeklilik Yapı Kredi Emeklilik Garanti Emeklilik Anadolu Hayat ve Emeklilik AvivaSA Emeklilik ve Hayat
 3. 4. <ul><li>İngiliz sigorta devi Aviva plc.Türkiye’deki </li></ul><ul><li>şirketi Aviva Hayat ve Emeklilik ile </li></ul><ul><li>bir Sabancı Holding bünyesindeki </li></ul><ul><li>Aksigorta’ nın iştiraki olan AK Emeklilik </li></ul><ul><li>birleşerek 1 Kasım 2007 tarihinde AvivaSA </li></ul><ul><li>Emeklilik ve Hayat A.Ş.’ yi oluşturdu. </li></ul><ul><li>AvivaSA, 2007 yılının ikinci çeyreği </li></ul><ul><li>verilerine bakıldığında yüzde 25’lik </li></ul><ul><li>pazar payı ile bireysel emeklilik sektörünün </li></ul><ul><li>lider şirketi konumuna yerleşirken, </li></ul><ul><li>yüzde 11’lik pazar payı ile de hayat sigortası </li></ul><ul><li>sektöründe üçüncü sırada yer alıyor. </li></ul>
 4. 5. Asgari katkı payı aylık 130 (yüz otuz) YTL'dir. Ödemeler aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık yapılabilir Plan Nar Plan Nar, gelir amaçlı risk grupları İçin ayrı ayrı önerilmiş fon dağılımları olan bir plandır. Katılımcı, sadece YTL fonlarından veya döviz ve YTL fonlarının Karışımından oluşan plan dağılımını seçebilir. Giriş Aidatı Plan Nar‘ da giriş aidatının bir kısmı peşin olarak tahsil edilmekte,kalan kısmı ise ertelenmektedir. Giriş aidatının peşin olarak alınan kısmı 120 YTL'dir. Bireysel Emeklilik Sistemi'nden emekli olma hakkı elde edilinceye kadar geçen sürede gerçekleştirilen çıkış ve aktarımlarda; işlemin yapıldığı tarihte geçerli olan brüt asgari ücretin aylık tutarından girişte peşin olarak tahsil edilen tutarın (120 YTL) düşülmesi sonucu ortaya çıkan tutar, ertelenmiş giriş aidatı olarak tahsil edilir. Bir başka emeklilik şirketinden aktarımda giriş aidatı alınmayacaktır
 5. 6. <ul><li>Fon İşletim Gider Kesintisi </li></ul><ul><li>Para Piyasası Likit Kamu </li></ul><ul><li>Emeklilik Yatırım Fonu </li></ul><ul><li>Yüz binde 6 </li></ul><ul><li>Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma </li></ul><ul><li>Araçları Emeklilik Yatırım Fonu </li></ul><ul><li>Yüz binde 7 </li></ul><ul><li>Büyüme Amaçlı Esnek </li></ul><ul><li>Emeklilik Yatırım Fonu </li></ul><ul><li>Yüz binde 8,75 </li></ul><ul><li>Hisse Senedi Emeklilik </li></ul><ul><li>Yatırım Fonu </li></ul><ul><li>Yüz binde 8.75 </li></ul><ul><li>Gelir Amaçlı Kamu Dış Borçlanma </li></ul><ul><li>Araçları Emeklilik Yatırım Fonu </li></ul><ul><li>Yüz binde 5,2 </li></ul>Yönetim gideri kesintisi Yönetim gideri kesintisi, tahsil edilen katkı payının aylık tutarı (x) üzerinden aşağıdaki aralıklarda kademeli olarak gerçekleştirilecektir. 0 YTL< x <250 YTL % 6 250 YTL< x <500 YTL % 3 500 YTL üzer i% 1 Bir başka emeklilik şirketinden aktarım yapılması halinde, aktarım tutarlarından yönetim gideri kesintisi alınmayacaktır. Toplu ödemelerde yönetim gideri kesintisi, tahsil edilen toplu ödeme tutarı (x) üzerinden aşağıdaki aralıklarda kademeli olarak gerçekleştirilecektir. 0 YTL< x <250 YT L% 6 250 YTL< x <500 YTL % 3 500 YTL üzeri % 1 Yönetim gideri kesintisi katkı payının tahsil edilmesi ile birlikte yapılacaktır
 6. 7. Anadolu Hayat Emeklilik Geleceğin Emeklilik Planı, Şirketin kurmuş olduğu  9 emeklilik yatırım fonunun değişik oranlarda dağıtılarak oluşturulduğu 22 fon dağılım seçeneğine sahiptir. Yapılacak finans analiz ve risk alma eğilimi analizi yardımıyla yaşınız, gelir düzeyiniz, yatırımlarınızda genel vade öngörüleriniz, yatırım deneyimleriniz, emeklilik ile ilgili beklentileriniz doğrultusunda belirlenen risk alma eğilimine göre müşteriye uygun fon dağılım seçenekleri tavsiye ediliyor . Bireysel emeklilik ve hayat sigortası alanlarında hizmet sunan Anadolu Hayat Emeklilik, 1990 yılında “Türkiye’nin ilk hayat sigortası şirketi” olarak kuruldu. Türkiye’nin halka açık İlk emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik, hayat sigortaları ve Bireysel Emeklilik Sisteminde en büyük fon yaratan şirket olma Özelliğini taşıyor. Hayat sigortalarında liderliğini sürdürürken Bireysel Emeklilik Sisteminde de ulaştığı fon büyüklüğü ile 2006 yılında zirveye yerleşti.
 7. 8. asgari katkı tutarı 106 YTL‘ dir . GELECEĞİN EMELİLİK PLANI Planda, sözleşme başlangıç tarihinde giriş aidatı tahsil edilmez. Ertelenen giriş aidatı, 5 yılını dolduran katılımcılardan hiçbir Zaman tahsil edilmez. (Giriş aidatı: indirimin Yapıldığı tarihte geçerli brüt asgari ücretin aylık tutarıdır.) <ul><li>Fon İşletim Gider Kesintisi </li></ul><ul><li>AHE Bono Yüz binde 7 </li></ul><ul><li>AHE Likit Fon Yüz binde 55 </li></ul><ul><li>AHE Euro Bond Dolar Fonu Yüz binde 55 </li></ul><ul><li>AHE Euro Bond Euro Fonu Yüz binde 55 </li></ul><ul><li>AHE Hisse Fon Yüz binde 7 </li></ul><ul><li>AHE Uluslar arası Karma Fon Yüz binde 55 </li></ul><ul><li>AHE İstikrarlı Fon Yüz binde 7 </li></ul><ul><li>AHE Dengeli Fon Yüz binde 7 </li></ul><ul><li>AHE Atak Fon Yüz binde 7 </li></ul>Yönetim Gideri Kesintisi Kredi Kartı Otomatik Ödemeden 212 YTL altı, %6, %5, %4, %3, %2, %1 ve 15.900 YTL üzeri %0’dır. Bu oranlar Kredi kartından değilse %7’den başlamaktadır.
 8. 9. Ev Hanımları Emeklilik Planı 5 Emeklilik Yatırım Fonu kullanılıyor. 18-34 / 60 YTL 35-41 / 83 YTL 42+ / 107 YTL asgari katkı payı Yarınlarım Emeklilik Planı 8 Emeklilik Yatırım Fonu kullanılıyor. Asgari ödemesi YTL veya döviz üzerinden olabilir. 106 YTL’ dir. Yeni Hayat Emeklilik Planı 9 Emeklilik Yatırım Fonu kullanılıyor. Asgari ödemesi YTL veya döviz üzerinden olabilir. 106 YTL’ dir
 9. 10. 1992 yılında kurulan Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., 2002 yılında emeklilik şirketine dönüşme iznini alarak, hayat sigortacılığı faaliyetlerine bireysel emeklilik faaliyetlerini de ekledi.
 10. 11. Pratik Emeklilik Planı Giriş Aidatı Giriş aidatının sözleşmenin başlangıcında, katılımcının katkı payı endeks para birimine göre belirlenen 96 YTL tutarındaki bölümü, sözleşme başlangıcından itibaren bir yıl içinde, tercihe bağlı olarak peşin veya bir yıl içinde aylık, üç aylık, altı aylık dönemlerde ödenebiliyor. Sözleşmeden çıkış anında ertelenmiş olarak alınan kısmı, katılımcının Bireysel Emeklilik Sistemi‘ nden ayrıldığı veya başka bir şirkete aktarım talebinde bulunduğu tarihte, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde geçen sözleşme yılına göre belirlenen tutarlarda ertelenmiş olarak birikiminden alınır. Asgari katkı payı 75 USD/AVRO karşılığı YTL ya da 75 YTL'dir. Yönetim Gider Kesintisi 150 ytl’ye kadar %6, kademeli olarak 900 ve üzerine %0’a kadar inmektedir. Ara katkı payı üzerinde yapılan yönetim gider kesintisi ise; 0-7500 ytl arası %2, 18000+ %0’dır . Fon İşletim Gider Kesintisi Likit Kamu EYF, Gelir Amaçlı Uluslararası Borçlanma Araçları EYF, Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları (Döviz) EYF ve Gelir Amaçlı Kamu Dış Borçlanma Araçları (Eurobond) EYF için günlük %0,0041 (yıllık %1.51); Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları EYF ve Esnek EYF için günlük %0,0055 (yıllık %2,03); Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF için günlük %0,0068 (yıllık %2,51)‘ dir.
 11. 12. Karma Emeklilik 7 Emeklilik Yatırım Fonu Kullanılıyor Asgari katkı payı 100 YTL’ dir Premium Emeklilik 500 USD/AVRO/YTL ödemeniz veya başlangıçta asgari 5.000 USD/AVRO/YTL başlangıç kapitali yatırmanız yeterli.
 12. 13. Yapı Kredi Emeklilik, Halk Yaşam adıyla 29 Ocak 1991 tarihinde sağlık, yaşam ve ferdi kaza alanlarında hizmet vermek amacıyla kuruldu. Bağlı bulunduğu finans grubundaki şirketlerle olan sinerjiyi artırmak amacıyla 1 Ekim 2000 tarihinde Yapı Kredi Yaşam ismini alarak hizmetlerine devam etti. Yapı Kredi Yaşam, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde faaliyet göstermek amacıyla çalışmalarına 2000 yılında başladı. Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Yasası gereği emeklilik branşı ruhsatı alınan tarihten itibaren iki yıl içinde (Yapı Kredi Emeklilik için Temmuz 2005'e kadar) devredilmesi gereken sağlık sigortası portföyünün yenileme işlemleri 2001 yılı başında Yapı Kredi Sigorta'ya devredildi. Emeklilik şirketine dönüşüm sürecinde her aşamada yasal gereklilikleri tamamlayan ilk şirketlerden birisi oldu. 3 Aralık 2002 tarihinde Hazine Müsteşarlığı'ndan alınan emeklilik şirketine dönüşüm izninin ardından 30 Aralık 2002 tarihinde şirket ismi Yapı Kredi Emeklilik olarak değişti.
 13. 17. Doğan Hayat, 13 Kasım 1997 yılında hayat, sağlık ve ferdi kaza branşlarında faaliyet göstermek üzere kuruldu. 17 Ocak 2003 tarihinde T.C. Hazine Müsteşarlığı'ndan dönüşüm izni alarak, ismini Doğan Emeklilik A.Ş. olarak değiştirdi. Doğan Emeklilik A.Ş.‘ nin 7 adet emeklilik yatırım fonu 18 Kasım 2003 Tarihinde Sermaye Piyasası Kurul (SPK) kaydına alındı. Doğan Emeklilik A.Ş. 1 Aralık 2003 tarihi itibariyle, bireysel emeklilik konusunda faaliyet göstermek üzere, Hazine Müsteşarlığı'ndan emeklilik planlarının onayını aldı. 4 Temmuz 2005 itibariyle, Dışbank Finansal Hizmetler Grubu'nun Avrupa'nın önde gelen finans gruplarından Fortis‘ e satışıyla ilgili işlemleri tamamlandı.
 14. 18. Kur Planı KUR PLANI‘ nda yatırımların tamamı döviz içerikli sabit getirili araçlara yönlendirilir. Gelir Amaçlı Döviz Cinsinden Yatırım Araçları Emeklilik Yatırım Fonu Gelir Amaçlı Döviz (FİG: Yüz binde 5,5) Cinsinden Kamu Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (FİG: Yüz binde 5,5) Kalkınma Planı KALKINMA PLANI‘ nda YTL ve döviz ağırlıklı yatırım yapmakla birlikte, yatırımın bir kısmını piyasadaki fırsatlardan yararlanmak için Hisse Senedi ve YTL Kamu Borçlanma araçlarına yönlendirirsiniz. Gelir Amaçlı Döviz Cinsinden Yatırım Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (FİG: yüz binde 5,5) Gelir Amaçlı Döviz Cinsinden Kamu Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (FİG: yüz binde 5,5) Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma AraçlarıEmeklilik Yatırım Fonu (FİG: yüz binde 7,5) İhtisaslaşmış İMKB-30 Ulusal Endeks EmeklilikYatırım Fonu (FİG: yüz binde 10)
 15. 19. Koruma Planı Katkı paylarınızın tamamını YTL Kamu Borçlanma araçlarına yatırılır, para Piyasası Likit Kamu Emeklilik Yatırım Fonu (FİG: yüz binde 4 )Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (FİG: yüz binde 7,5) Girişimci Planı GİRİŞİMCİ PLANI‘ nda, katkı paylarınız kâr amaçlı yatırım araçlarına yönlendirilerek uzun dönemde hisse senetlerinin olası yüksek reel getirisinden pay almanız sağlanır. İhtisaslaşmış İMKB-30 Ulusal Endeks Emeklilik Yatırım Fonu (FİG: yüz binde 10) Para Piyasası Likit Kamu Emeklilik Yatırım Fonu (FİG:yüz binde 4) Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (FİG:yüz binde 7,5)   Uzman Planı UZMAN PLANI‘ nda yatırımınızın inisiyatifi, profesyonel fon yöneticisindedir Esnek Emeklilik Yatırım Fonu (FİG:yüz binde 10) Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (FİG:yüz binde 7,5)
 16. 20. <ul><li>TEŞEKKÜRLER </li></ul><ul><li>ANKARA 2. BÖLGE </li></ul><ul><li>ANK ANADOLU F.D. </li></ul><ul><li>BURCU SARAÇOĞLU </li></ul>

×