Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Orszak nonSanta Clowna 2012

1,393 views

Published on

Akcja na krakowskim rynku promująca komercyjny wymiar Bożego Narodzenia i podnoszącą na duchu trapionych kryzysem konsumentów. Barwny Orszak nieŚwiętego Mikołaja, z Santa Clownem, reniferami, upadłymi gwiazdkami i handlarzem życzeń na czele, wzbudził prawdziwy entuzjazm wśród kupców i przechodniów. Przedsięwzięcie zrealizowało Koło Naukowe WSE z udziałem Antygencji, pierwszej w Polsce agencji anty-marketingowej,

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Orszak nonSanta Clowna 2012

 1. 1. Krakówgrudzieo 2012
 2. 2. Na tydzieo przed Wigilią 2012 krakowski Rynek nawiedził Orszak nieŚwiętego Mikołaja.
 3. 3. Orszak otwierały renifery zaprzęgnięte dohipermarketowego wózka.
 4. 4. – Niech te święta będą radosnemocą kupowanych prezentów! –krzyczał nonSanta Clown.
 5. 5. Na plakaciewidniała parafrazafraszki mistrzaKochanowskiego.
 6. 6. Zagwiazdkę robiłtłuściutki mikro- Mikołaj.
 7. 7. Wokół zwiewnie krążyłyUpadłe Gwiazdki w strojachkoloru pośniegowego błota.
 8. 8. Były też reklamowepastereczki, wodzące na manowce zakupowe owce.
 9. 9. Oraz jednoosobowy OBOK (Ośrodek Badania Opinii Konsumenckiej).
 10. 10. Całości dopełniałogrono fotoreporterówi zupełnie przypadkowiprzechodnie.
 11. 11. Mieszkaocy Krakowa i turyściobdarowywani byli darmowymibiletami do kina domowegona wigilijny pokaz filmu„Kevin sam w domu”.
 12. 12. Rozdawano zapakowaną w ręczniewykonane woreczki świątecznąatmosferę z krakowskim smogiem w tle.
 13. 13. Nie brakło zbiórki publicznejani konkursów dla konsumentów.
 14. 14. Tradycyjny Bieg Mikołajów wokół pomnika Mickiewiczaw workach (reklamowych; na głowach) sponsorowałznany producent wyrobów tytoniowych.
 15. 15. Jarano się przełamaniembariery prędkości 1 macha.
 16. 16. Konkurs wiedzy o św. Mikołaju o pół litra... Zwycięzca, Pan Jan, potrzebował zaledwie dwóch prób, by znaleźd właściwą odpowiedź na pytanie: Z jaką marką napojów kojarzy się Santa Claus? 1. Pepsi? 2. Coca-Cola! Wzruszony triumfem ledwo napoczętą butelkę przekazał na cele charytatywne.
 17. 17. W rywalizacjiPerfekcyjnych PaoMikołajowychłowiono w miscenieistniejącegokarpia.
 18. 18. Zwyciężczyni otrzymała jednorazową zastawę stołową od dostawcy nowoczesnejżywności z sektora „junk food”.
 19. 19. Przeprowadzona została kampania społeczna na rzecz dopisania pizzy do listy tradycyjnych 12 potraw wigilijnych. Upominki w postaci ulotek ufundowała zaprzyjaźniona sied pizzerii.
 20. 20. Respondenci OBOK-u wypełniali ankietę w formielistu do Mikołaja/Gwiazdki*,wskazując swój wymarzony prezent pod choinkę.* Niepotrzebne skreślid
 21. 21. Największąpopularnością cieszyłsię „rabat nazakupy”, zostawiającw tyle m.in. punktyw programielojalnościowym,reklamowe gadżetyi ulotki.
 22. 22. Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich do składania przedświątecznych wizyt w galeriachhandlowych, rozdając wśród zebranych żetony upoważniające do bezpłatnego korzystaniaz ubikacji w tych nowoczesnych świątyniach konsumpcji.
 23. 23. W ostatnim słowie zaproponowanokrakowianom, by już w lutym równie hucznieuczcili kolejne tradycyjnie polskie święto, czyliWalentynki.
 24. 24. lovekrakow.pl Za sprawą PR- u dobrze spisały się media! lewica.pl
 25. 25. Aneks: Raport z badania OBOK-uPodczas Świątecznego Orszaku nonSanta Clowna na krakowskim Rynku w ramach badania postawkonsumenckich w okresie okołoświątecznym przeprowadzono badanie ankietowe, w którym udziałwzięło 33 respondentów obojga płci, ze znaczną jednak przewagą kobiet (29 wobec 4 mężczyzn).Ankietowani pytani byli, co chcieliby dostad w tym roku w świątecznym prezencie odMikołaja/Gwiazdki*.Najwięcej osób (33%) wskazało rabat na zakupy, blisko 10% wybrało ulotkę, 6% uzyskał reklamowygadżet, a 3% – punkty w programie lojalnościowym. Przeszło 15% odpowiedziało „Nic z tych rzeczy”,a niemal 30% wpisało swoje wymarzone prezenty (kilkakrotnie powtórzyły się książki, a poza tymwymieniano: pieniądze, samochód, kask, kotka, święty spokój oraz faceta).Wśród ankietowanych dominowali młodzi (ok. 66%) mieszkaocy miast (ok. 60%). Po niespełna 10%określiło się mianem bogatych i biednych, reszta natomiast wybrała odpowiedź „Inne”. Większośd(blisko 60%) uznało się za mądre/mądrych, co piąty ankietowany uznał się „gupim/gupią”, a resztazaznaczyła „Inne”.Wnioski: z badania zdaje się wynikad, że mamy bardzo mocno sfeminizowane społeczeostwo, wumiarkowanym stopniu podatne na zakusy komercyjnych Mikołajów i Gwiazdek. Na całe jednakszczęście dla marketerów badanie nie było reprezentatywne, wciąż więc mogą liczyd na bardziejnaiwnego konsumenta masowego. Przy czym szukad powinni go raczej poza krakowskim RynkiemGłównym.
 26. 26. Akcję zrealizowało Koło Naukowe PR WSE w Krakowie wraz z Antygencją, pierwszą w kraju agencją antymarketingową.

×