Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Microsoft Azure Temelleri - Modul 4

181 views

Published on

Az-900

Published in: Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Microsoft Azure Temelleri - Modul 4

 1. 1. Microsoft Azure Temelleri Modül 4: Azure fiyatlandırması ve destek Önder Değer Microsoft Azure MVP
 2. 2. Ajanda Modül 3: Güvenlik, gizlilik, uygunluk ve güven • Microsoft Azure aboneliklerini ve yönetim grupları • Azure kimlik Hizmetleri • Azure maliyetlerini planlama ve yönetme • Azure destek seçeneklerini anlama • Azure Hizmet Seviyesi Sözleşmeleri (SLA) • Azure'da hizmet yaşam döngüsü
 3. 3. Azure Abonelikleri (Subscription) Azure aboneliği, Azure ürünlerine ve hizmetlerine kimliği doğrulanmış ve yetkili olarak erişmenizi sağlar. Azure'da kaynak sağlama olanağı sağlar. Azure hesabına bağlanan mantıksal bir Azure hizmetleri birimidir. Azure, farklı ihtiyaç ve gereksinimlere uyacak ücretsiz ve ücretli abonelik seçenekleri sunar. Bir hesap, farklı faturalama modellerine sahip ve farklı erişim yönetimi ilkeleri uyguladığınız bir aboneliğe veya birden fazla aboneliğe sahip olabilir.
 4. 4. Abonelik kullanımları ve seçenekleri Azure abonelikleri, Azure ürünleri, hizmetleri ve kaynakları etrafındaki sınırları tanımlamak için kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz iki tür abonelik sınırı vardır:  Fatura sınırı. Bu abonelik türü, bir Azure hesabına Azure kullanımı için nasıl faturalandırılacağını belirler. Farklı faturalandırma gereksinimleri için birden fazla abonelik oluşturabilirsiniz.  Erişim kontrolü sınırı. Azure, abonelik düzeyinde erişim yönetimi politikaları uygular ve farklı organizasyon yapılarını yansıtmak için ayrı abonelikler oluşturabilirsiniz.  Seçilebilecek diğer birçok abonelik türü arasında Ücretsiz hesap ve Kullandıkça Öde sayılabilir.
 5. 5. Yönetim Grupları (Management Groups) Azure Management grupları, birden fazla Azure aboneliğinde erişimi, politikaları ve uyumu yönetmek için kullanılan kapsayıcılardır. Yönetim grupları, Azure kaynaklarınızı hiyerarşik olarak aboneliklerin ötesinde bir sınıflandırma düzeyi sağlar.
 6. 6. Azure ürün ve hizmetlerini satın almak Azure ürünleri ve hizmetleri için mevcut satın alma seçeneklerinin şart olduğu üç ana müşteri türü şunlardır: • Enterprise: Enterprise müşterileri, Azure hizmetlerinde normal olarak yıllık olarak ödedikleri anlaşmalı bir miktar harcamayı taahhüt eden bir Kurumsal Anlaşma imzalar. • Doğrudan Web: Doğrudan Web müşterileri Azure web sitesi aracılığıyla Azure'a kaydolur. • Bulut çözümü sağlayıcıları (CSP'ler): Genellikle, bir müşterinin Azure üzerine çözümler oluşturmak için kiraladığı Microsoft iş ortağı şirketleridir. Azure kullanımı için ödeme ve faturalandırma, müşterinin CSP'si üzerinden gerçekleşir. Azure'daki ürünler ve hizmetler, sağlayabileceğiniz çeşitli kaynaklara sahip olan hesaplama ve ağ oluşturma gibi kategorilere göre düzenlenir.
 7. 7. Azure ücretsiz hesap • Azure ücretsiz hesabı abonelere 30 günlük deneme süresi boyunca ücretli Azure ürünleri için kullanabilecekleri 200 ABD doları tutarında Azure kredisi sağlar. • Bu 200 ABD doları tutarındaki kredinizi kullandığınızda veya denemenizin sonuna ulaştığınızda, Azure ücretli bir hesaba kaydolmadığınız sürece hesabınızı askıya alır.
 8. 8. Maliyetleri etkileyen faktörler Maliyetleri etkileyen üç ana faktör vardır: • Kaynak Türü: Maliyetler en temelde kaynağa özgüdür. • Hizmetler: Azure kullanım oranları ve fatura dönemleri, Enterprise, Web Direct ve CSP müşterileri arasında farklılık gösterebilir. • Konum: Azure altyapısı genel olarak dağılmıştır ve kullanım maliyetleri, belirli Azure ürünleri, hizmetleri ve kaynakları sunan konumlar arasında değişebilir.
 9. 9. Fatura Amaçlı Bölgeler Bant genişliği, Azure veri merkezlerine giren ve çıkan veriler anlamına gelir. Azure veri merkezlerine giren veriler gibi bazı gelen veri aktarımları ücretsizdir. Giden veri aktarımlarında - örneğin Azure veri merkezlerinden çıkan veriler gibi - fiyatlandırma Bölgelere dayanır. Bir bölge, faturalandırma amacıyla Azure Bölgelerinin coğrafi bir gruplamasıdır. Bölgeler: Bölge 1. Batı ABD, Doğu ABD, Batı Avrupa ve diğerlerini içerir. Bölge 2 Avustralya Orta, Japonya Batı, Orta Hindistan ve diğerlerini içerir. Bölge 3. Yalnızca Brezilya Güneyini içerir. DE Bölgesi 1. Almanya Merkezini ve Almanya Kuzeydoğu'yu içerir.
 10. 10. Toplam sahip olma maliyeti (TCO) hesaplayıcısı  Maliyet tasarrufunu tahmin etmek için kullandığınız ve Azure'a geçerek gerçekleştirebileceğiniz bir araç  Şirkey içi altyapıların maliyetlerini Azure ürünlerini ve hizmetlerini bulutta altyapıyı barındırmak için kullanma maliyetleriyle karşılaştırır
 11. 11. Maliyetleri minimize etmek Aşağıdaki yönergeler Azure maliyetlerinizi en aza indirmeye yardımcı olabilir: • Maliyet analizlerini gerçekleştirin: Azure Pricing ve TCO hesap makinelerini kullanın • Azure Advisor ile kullanımı izleyin: önerilerde bulunun • Harcama limitlerini kullanın: Ücretsiz deneme ve bazı kredi tabanlı Azure abonelikleriyle kullanın • Azure Rezervasyonlarını Kullanın: İndirim almak için önceden ödeme yaparak ürün ve kaynakları ayırın. 1 veya 3 yıl boyunca ön ödeme yapın ve kullandıkça öde maliyetlerine kıyasla% 72'ye varan tasarruf elde edin • Düşük maliyetli konumlar ve bölgeler seçin: Mümkünse, düşük maliyetli konumlar kullanın • Maliyet sahiplerini tanımlamak için etiketler uygulayın: Kullanım sahiplerini etiketlerle tanımlayın
 12. 12. Azure Maliyet Yönetimi Azure Maliyet Yönetimi, Azure maliyetlerini izlemek, tahsis etmek ve optimize etmek için bir dizi araç sağlayan bir Azure ürünüdür: Raporlama: Rapor oluşturur Veri zenginleştirme: Kaynakları etiketlerle sınıflandırarak hesap verebilirliği artırır Bütçeler: Kaynak talep eğilimlerini, tüketim oranlarını ve maliyet modellerini izler Uyarı: Maliyet ve kullanım bütçelerinize göre uyarılar sağlar Öneriler: Boş kaynakları ortadan kaldırmak ve sağlanan Azure kaynaklarını optimize etmek için öneriler sunar
 13. 13. Bir destek bileti açmak Bir destek bileti açmak için: • Azure portalına giriş yapın. • Yardım + desteği seçin. • Yardım + Destek penceresinden Yeni destek isteği'ni seçin, gerekli bilgileri girin ve ardından destek isteğini göndermek için Oluştur'u tıklayın. Ayrıca Help + support blade'de bir destek isteğini de izleyebilirsiniz.
 14. 14. Knowledge Center Azure Bilgi Merkezi, Azure uzmanları, geliştiricileri, müşterileri ve kullanıcıları topluluğunun destek sorularını ve cevaplarını içeren, aranabilir bir veritabanıdır Metin giriş alanına anahtar kelime arama terimleri girerek Azure Bilgi Merkezi'ndeki tüm cevaplara göz atın ve açılır listelerden ürünler veya etiketler seçerek arama sonuçlarınızı daha da hassaslaştırın Azure Knowledge Center
 15. 15. Hizmet Seviyesi Sözleşmeleri (SLA) SLA'lar, Azure performans standartlarını tanımlayan belirli terimleri belgeler  SLA’lar, Microsoft’un bir Azure hizmetine veya ürününe olan bağlılığını tanımlar.  Her Azure ürünü ve hizmeti için ayrı SLA'lar mevcuttur  SLA’lar ayrıca, bir hizmet veya ürün belirtilen uygunluk taahhütlerini yerine getirmediğinde ne olacağını tanımlar.
 16. 16. TEŞEKKÜRLER

×