Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Internet etiği

3,378 views

Published on

Internet etiği

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Internet etiği

 1. 1. eTwinning İnternet Etiği Merkezi Destek Servisi
 2. 2. Ortak Bulma Forumları  Doğru forum alanını seç (eTwinning/Comenius ortaklığı)  Doğru yaş grubunu seç.  Tek mesaj yeterli, daha fazlası SPAM olarak algılanır.  Yeni bir mesaj göndermeden önce, sana gelen ilgilendiğin bir mesaj olup olmadığını bak, varsa önce bu mesajı cevapla.  Aynı mesajı birden fazla forumda gönderme.
 3. 3. Öğretmen Odaları  Odalar genel konuları tartışmak içindir.  Ortak bulmak için kullanma.  Yeni bir oda oluşturmadan önce, benzer bir oda var olup olmadığına bak, eğer varsa o odaya katıl.  Bir mesaj göndermeden önce, mesajın devam eden tartışmayla ilgili olduğundan emin ol.
 4. 4. Profiller  Başka birinin profiline mesaj gönderirken, mesajın o kişi ile ilgili olduğundan emin ol.  Ortak ararken, kişinin eTwinning yada Comenius ortaklığı için uygun olup olmadığını kontrol et. Eğer «uygun değilim»i işaretlemişse ortaklık kurmaya çalışma.  Birden fazla kullanıcıya aynı mesajı gönderme. Mesajların kişiye özgü ve gönderdiğin kişinin profiline uygun olmalı.
 5. 5. Mesaj Kutusu  Bir mesajı kullanıcıya göndermeden önce; --- kişinin eTwinning ya da Comenius proje ortaklığı için uygunluğunu kontrol et; --- profilini kontrol et ve profiline uyan mesajlar gönderin.  Birden fazla kullanıcıya tamamen aynı mesajlar gönderme.
 6. 6. Kişisel Bilgiler  Forumlarda (Ortak bulma ve Öğretmen Odaları) ve Günlüklerdeki yorumlarda , kişisel bilgilerinizi vermeyin (örneğin e-posta, adres, telefon numarası vb…).  Eğer kişisel bilgilerinizi vermek istiyorsanız, eğer alıcının kimliğinden eminseniz mesaj kutunuz yoluyla verin.
 7. 7. Resimler  Bir resmi yüklemeden önce, yükleme hakkınızın olup olmadığını kontrol edin (telif hakkına bakın).  Profilinizde yada Twinspace’de öğrencilerinizin fotoğraflarınızı yayınlamakta dikkatli olun.  Yayınlayacaksanız, çocukların kimliklerinin seçilememesine dikkat edin.
 8. 8. Reklamlar  İçerikle ilgili olmadıkça, etkinlikler, yarışmalar, sergiler vb. hiçbir reklam mesajı (profillerde, forumlarda, mesaj kutularında) gönderemezsiniz.
 9. 9. Proje Günlüğü  Bu kısım projenizin bloğudur.  Tüm dünyaya (yada sadece UDS’nize) projede neler yaptığınızı anlatmanıza olanak tanır.  Bu kısma çocukların resimlerini yüklemeyiniz! Çocukların resimlerini yüklemek için Twinspace’i kullanın çünkü bu alanın erişimi sınırlandırılmıştır.

×