10 riešení
nezamestnanosti mladých
Miroslav Beblavý
TVORÍME SLOVENSKO
Nezamestnaní mladí na
Slovensku
➔ priemer evidovaných nezamestnaných do
29 rokov dlhodobo rastie
➔ koncom roku 2012 ich po...
Čo s tým musíme spraviť?
1. Len oživenie ekonomiky
nestačí
Neexistuje vyspelá krajina, ktorá má obdivuhodne
vysokú zamestnanosť a stagnuje, no záro...
2. Odstránenie poškodzujúcej
regulácie
Politika dotovania pracovných miest má
žalostne malý efekt. Na zlepšenie situácie
m...
3. Rozsiahla prax ako bežná
súčasť vzdelávania
Pre uplatnenie absolventov je najlepšie
prepojenie praxe a vzdelávania všad...
4. Preorientovať výučbu ku
kľúčovým kompetenciám
Dnes nemusí stačiť vyučiť sa jednému remeslu a
zostať pri ňom celý život....
5. Zásadne zvýšiť dostupnosť
informácií pre rodičov a žiakov
Rozhodovanie o kvalite školy a jej financovaní
nesmie byť Pan...
6. Zabezpečiť druhé šance a
celoživotnosť vzdelávania
Školy musia umožňovať občanom získavať druhé
šance a možnosti dopĺňa...
7. Zosúladiť štruktúru škôl s
potrebami budúcnosti
Už ale dnes sa dá odhadnúť, že minimálne polovica
populačného ročníka b...
8. Zreorganizovať financovanie
odborného školstva
Najväčším problémom v otázke nezamestnanosti mladých
je odborné školstvo...
9. Odstrániť stigmu z
odborného vzdelávania
Odborné školy majú byť kvalitatívne rovnocenné
s ostatnými školami, len inak o...
10. Zaviesť duálny systém aj do
vysokého školstva
Nezamestnanosť vysokoškolákov je nižšia ako u
stredoškolákov. Je to ale ...
VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V
PUBLIKÁCII

Riešenie nezamestnanosti
MLADÝCH
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

10 riešení nezamestnanosti mladých

804 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
804
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

10 riešení nezamestnanosti mladých

 1. 1. 10 riešení nezamestnanosti mladých Miroslav Beblavý TVORÍME SLOVENSKO
 2. 2. Nezamestnaní mladí na Slovensku ➔ priemer evidovaných nezamestnaných do 29 rokov dlhodobo rastie ➔ koncom roku 2012 ich podľa oficiálnych štatistík bolo viac ako 140 tisíc ➔ mladí od 20 do 29 rokov sú najpočetnejšou skupinou medzi nezamestnanými ➔ máme jeden z najvyšších podielov neaktívnych mladých v Európe - až 18,7%
 3. 3. Čo s tým musíme spraviť?
 4. 4. 1. Len oživenie ekonomiky nestačí Neexistuje vyspelá krajina, ktorá má obdivuhodne vysokú zamestnanosť a stagnuje, no zároveň má dobré prostredie pre mladých. Hospodársky rast je nevyhnutnou, nie však postačujúcou podmienkou. Ak nechceme kĺzať po povrchu, pôjde aj o tieto oblasti: ➔ Školstvo ➔ Politika zamestnanosti ➔ Odvodová reforma ➔ Rodinná politika ➔ Motivačná politika v sociálnych dávkach kombinovaná s aktívnou podporou rovnosti šancí
 5. 5. 2. Odstránenie poškodzujúcej regulácie Politika dotovania pracovných miest má žalostne malý efekt. Na zlepšenie situácie mladých potrebujeme spružnenie zákonníka práce. Potrebujeme odstrániť tieto opatrenia brániace prijímaniu nových pracovníkov: ➔ Odvody, ktoré sťažujú prácu na dohodu ➔ Rozširovanie kolektívnych zmlúv ➔ Odstupné podľa dĺžky pracovného pomeru
 6. 6. 3. Rozsiahla prax ako bežná súčasť vzdelávania Pre uplatnenie absolventov je najlepšie prepojenie praxe a vzdelávania všade, kde je to možné. Mladí ľudia musia ísť na časť výučby do praxe, kde sa stretnú s reálnymi problémami, budú riešiť pracovné situácie a naučia sa potrebné zručnosti. ➔ Potrebujeme podmienku praxe v trvaní 1530% štúdia v rámci stredného odborného vzdelávania aj bakalárskeho profesijného vzdelávania všade tam, kde je to odôvodnené.
 7. 7. 4. Preorientovať výučbu ku kľúčovým kompetenciám Dnes nemusí stačiť vyučiť sa jednému remeslu a zostať pri ňom celý život. Potrebujeme rozvíjať kľúčové kompetencie - zastať rôzne pracovné pozície, vedieť riešiť nepredvídateľné problémy a vyrovnať sa s rýchlymi zmenami. ➔ Musíme zmeniť rozšírenú prax memorovania a reprodukovania naučeného. ➔ Na stredných aj vysokých školách musí byť dôraz na praktické skúsenosti a stáže nielen pre žiakov a študentov, ale aj pre učiteľov.
 8. 8. 5. Zásadne zvýšiť dostupnosť informácií pre rodičov a žiakov Rozhodovanie o kvalite školy a jej financovaní nesmie byť Pandorinou skrinkou. ➔ Potrebujeme legislatívne zakotviť a vynucovať zverejňovanie informácií o školách, ich absolventoch, kariérach a predstavách zamestnávateľov. ➔ Zamestnávatelia potrebujú vedieť, aké náročné bolo štúdium a lepšie odhadnúť schopnosti absolventa, ktorý sa hlási o miesto.
 9. 9. 6. Zabezpečiť druhé šance a celoživotnosť vzdelávania Školy musia umožňovať občanom získavať druhé šance a možnosti dopĺňať si flexibilne vzdelanie po celý život. ➔ Potrebujeme jednoduchšiu možnosť zloženia maturity a získania výučného listu pre tých, ktorí ich nemajú. ➔ Potrebujeme zabrániť segregácii sociálne znevýhodnených a detí, ktoré sú neprávom umiestňované do špeciálnych škôl. ➔ Potrebujeme zúženie učebných osnov stredných škôl – nové a aktuálne témy musia dostať priestor.
 10. 10. 7. Zosúladiť štruktúru škôl s potrebami budúcnosti Už ale dnes sa dá odhadnúť, že minimálne polovica populačného ročníka bude dlhodobo pokračovať v štúdiu na vysokej škole v súlade s trendom vo vyspelých krajinách. ➔ Potrebujeme rovnocenne zosúladiť pomer všeobecného a odborného stredoškolského vzdelávania. ➔ Všeobecné vzdelávanie musíme prispôsobiť štandardom a nárokom vysokých škôl: najkvalitnejšie vysoké školy majú mať výraznejšiu úlohu pri tvorbe kurikúl, štandardov, maturít a metód overovania na všeobecných stredných školách.
 11. 11. 8. Zreorganizovať financovanie odborného školstva Najväčším problémom v otázke nezamestnanosti mladých je odborné školstvo. Kapacity odborného školstva dvojnásobne prekračujú existujúci dopyt. Existujú dva spôsoby, ako postupovať: ➔ Motivačne: kraje si ponechajú rovnakú sumu na žiaka bez ohľadu na štruktúru a počet škôl. To by znamenalo, že reštrukturalizácia siete smerom k plnším a efektívnejším školám by sa im oplatila. ➔ Regulačne: je možné zo zákona ustanoviť, že VÚC musia sieť svojich stredných škôl upraviť tak, aby nepredstavovala viac ako napríklad 125% potrebnej kapacity.
 12. 12. 9. Odstrániť stigmu z odborného vzdelávania Odborné školy majú byť kvalitatívne rovnocenné s ostatnými školami, len inak orientované. ➔ Potrebujeme zrušiť priemer známok ako podmienku prijatia na strednú školu. Toto nastavenie nemotivuje, ale potvrdzuje negatívne vnímanie, že „šikovnejšie dieťa sa učňovke radšej vyhne“. ➔ Potrebujeme zmeniť kategorizáciu vysokých škôl. Aj na odborné vysoké školy teda musíme klásť len tie najvyššie nároky a nevyrábať im „slabšie kategórie“.
 13. 13. 10. Zaviesť duálny systém aj do vysokého školstva Nezamestnanosť vysokoškolákov je nižšia ako u stredoškolákov. Je to ale aj preto, že vysokoškoláci často vykonávajú prácu, ktorá by za normálnych okolností bola určená pre “stredoškolákov”. V takejto práci potom necítia naplnenie. ➔ Potrebujeme podporiť systém duálneho praktického vzdelávania na bakalárskom stupni a vstup podnikov a do odborných vysokých škôl. ➔ Podporu účasti podnikateľskej sféry na riadení odborných vysokých škôl a motivácie pre školy aby získavali financovanie aj zo sféry biznisu. ➔ Potrebujeme systematické kariérne poradenstvo na školách a finančné motivácie pre vysoké školy podľa uplatniteľnosti ich absolventov.
 14. 14. VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V PUBLIKÁCII Riešenie nezamestnanosti MLADÝCH

×