Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Lesson 8 1 ratios & rates

498 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Lesson 8 1 ratios & rates

  1. 1. Name ____________________________________Date __________________<br />Mrs. Labuski / Mrs. Rooney Period __________Lesson 8-1 Ratios & Rates<br />VOCABULARYDEFINITIONEXAMPLERATIOA comparison of two quantities by division. Can be written three ways.See below<br />Let’s compare the number of boys in the class to the number of girls in the class and write it as a ratio. First find each quantity.<br />Number of girls9Number of boys11<br />Then write the comparison as a ratio, using the quantities in the same order as they appear in the word expression. There are three ways to write a ratio.<br />Written as a fractionWritten with a colonWritten with words11911:911 to 9<br />Now you try:<br />RatioWritten as a fractionWritten with a colonWritten with words1. lions to elephants 9 3 12 49:123:49 to 123 to 42. giraffes to otters 8 1 16 28:161:28 to 161 to 23. lions to seals 9 109:109 to 104. seals to elephants 10 5 12 610:125:610 to 125 to 65. elephants to lions12 4 9 312:94:312 to 94 to 3<br />VOCABULARYDEFINITIONEXAMPLERATEA comparison of two quantities that have different unitsof measure.UNIT RATEWhen the comparison is to one unit.<br /> 5 dollars10 dollars20 ounces90 ounces .25 .11 20)5.0090)10.00.25 dollars0.11 dollars1 ounce 1 ounceIt is a better ‘deal’ to purchase the $10 bottle.Which bottle of detergent would be cheaper? It’s easier to compare when you know the unit rate.<br />20oz.$5$1090oz.<br />When the second term of a rate is 1 unit, the rate is a unit rate.<br />To write as a unit rate, divide each term by 3.<br />150 miles ÷ 3 hours = 50 miles<br /> 3 hours ÷ 3 hours = 1 hour<br />The unit rate is .<br />Now you try:<br />6<br />. <br />7. <br />8. <br />9. <br />10. <br />Name ____________________________________Date __________________<br />Mrs. Labuski / Mrs. Rooney Period __________Lesson 8-1 Ratios & Rates<br />VOCABULARYDEFINITIONEXAMPLERATIOSee below<br />Let’s compare the number of boys in the class to the number of girls in the class and write it as a ratio. First find each quantity.<br />Number of girlsNumber of boys<br />Then write the comparison as a ratio, using the quantities in the same order as they appear in the word expression. There are three ways to write a ratio.<br />Written as a fractionWritten with a colonWritten with words<br />Now you try:<br />RatioWritten as a fractionWritten with a colonWritten with words1. lions to elephants 2. giraffes to otters 3. lions to seals4. seals to elephants5. elephants to lions<br />VOCABULARYDEFINITIONEXAMPLERATEUNIT RATE<br />Which bottle of detergent would be cheaper? It’s easier to compare when you know the unit rate.<br />20oz.$5$1090oz.<br />When the second term of a rate is 1 unit, the rate is a unit rate.<br />To write as a unit rate, divide each term by 3.<br />150 miles ÷ 3 hours = 50 miles<br /> 3 hours ÷ 3 hours = 1 hour<br />The unit rate is .<br />Now you try:<br />6. <br />7. <br />8. <br />9. <br />10. <br />p. 394 #6-10; p. 395#25-31<br />

×