Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Jużwczasachstar
ożytnych podczas wojen
Witaj Młody Odkrywco!
AczyTypo
trafisz ZŁAMAĆzaszyfrowane słowo?
17–18 MAJA 2014
FO...
CZY WIESZ, ŻE:
drzewa i krzewy, które widzisz,
zostały tu zasadzone specjalnie
po to, by odpowiednio ukryć fort
i prowadzą...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

FORT NR 44 TONIE W KRAKOWIE (quiz)

813 views

Published on

Quiz dla dzieci przygotowany w ramach XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (2014).

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

FORT NR 44 TONIE W KRAKOWIE (quiz)

  1. 1. Jużwczasachstar ożytnych podczas wojen Witaj Młody Odkrywco! AczyTypo trafisz ZŁAMAĆzaszyfrowane słowo? 17–18 MAJA 2014 FORT NR 44 TONIE W KRAKOWIE F K LU M Ż A Za chwilę zwiedzisz tajemniczą budowlę, niemal niewidoczną, ukrytą w gąszczu krzewów i drzew. Wokół Krakowa znajduje się wiele podobnych miejsc. Służyły one do obrony miasta. Nazywamy je FORTAMI. W języku łacińskim fortis oznacza silny, mocny, potężny, dlatego o fortach mówimy inaczej, że to umocnienia. Ich budowę zaczęli Austriacy ponad 150 lat temu, po tym, jak Polska straciła niepodległość. Jednak fortyfikacje w Krakowie istniały już wcześniej. Przyjrzyj się tylko uważnie Wzgórzu Wawelskiemu, albo znanemu wszystkim Barbakanowi. Dziś to zabytki, dawniej służyły obronie miasta. Chcemy Cię namówić do odkrywania tych mniej znanych miejsc. ZANIM TO UCZYNISZ, SPRÓBUJ ROZWIĄZAĆ PONIŻSZE ZADANIA. Zdolność kamuflażu mają niektóre zwierzęta. Upodobniają się do otoczenia, w którym żyją, potrafią zmieniać kolory. Czy wiesz, jakie to zwierzęta? WYMIEŃkilka z nich. to specyficzne maskowanie upodobniające budynek do jego otoczenia, na przykład dzięki pomalowaniu jego ścian na odpowiedni kolor czy we wzór. szyfrowanoważneinform a cje, aby wróg nie potrafił ich przeczytać. 1 2
  2. 2. CZY WIESZ, ŻE: drzewa i krzewy, które widzisz, zostały tu zasadzone specjalnie po to, by odpowiednio ukryć fort i prowadzącą do niego drogę. Opracowanie: Agata Tyrała Redakcja merytoryczna: Joanna Nowostawska-Gyalókay Opracowanie graficzne: Karolina Myćka MIK, 2014 Forty malowano kilka razy w roku, po to, aby upodobnić ich ściany do otoczenia zmieniającego się wraz z porami roku. Odpowiednio poniższe rysunki. ZAMASKUJ 3 MIEJSCENAPIECZĄTK Ę A jak według Ciebie powinny wyglądać wiosną, latem, jesienią i zimą?

×