Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
OLKUSZ2
gra terenowa
2
3
Zasady Gry
1. Gra jest rozgrywana na terenie olkuskiej starówki.
2. Uczestnicy mogą grać indywidualnie lub zespołowo, pr...
4
Bazylika kolegiacka pw. św. Andrzeja
[ul. Szpitalna 1]
ZADANIE 1
Zanim wejdziesz do kościoła
drzwiami w południowym murz...
5
ZADANIE 3
Poliptykowi poświęć chwilę,
cenny zabytek wart jest tego.
Policz i zapisz potem, ile
obrazów składa się na nie...
6
ZADANIE 2
Piaskowiec ten, z którego są mury dzwonnicy,
napotkać można również w bliskiej okolicy.
Stawiano zeń filary, m...
7
Baszta i mury obronne
[ul. Basztowa]
ZADANIE
Baszta z parczewskich kamieni,
niczym panna młoda,
ciągle się rumieni.
To n...
8
Muzeum Afrykanistyczne im. dr. Bogdana Szczygła
[ul. Szpitalna 32]
ZADANIE 1
„Błękitni jeźdźcy” – plemię nomadów z Sahar...
9
ZADANIE 3
Nie jest z Rio, brawo
że wiedziałeś.
Nie wenecka
ani teatralna.
Zwykła maska z Mali
z niezwykłą twarzą.
O taki...
10
Rzeźba rycerza
[ul. Krakowska]
ZADANIE
W miejscu, gdzie ponoć dawniej była miejska brama,
stoi rycerz, o jakim marzy ka...
11
Nieistniejący klasztor Augustianów
[ul. Augustiańska]
ZADANIE
Proszę Pań i Panów,
pod jakim był wezwaniem
kościół Augus...
12
„Kamienica z aniołkiem”
[Rynek 29]
ZADANIE
Złożył się na to powodów szereg,
że to, co było w rynku parterem,
jest już p...
13
Muzeum Regionalne PTTK
[Rynek 20]
ZADANIE 1
To, co Wam opowiem – prawda, nie legenda,
żył ongi w Olkuszu Stanisław Amen...
14
ZADANIE 3
W narożniku rynku stoi kamienica,
której przywrócono piękny polski dach.
Ponoć, goszcząc tutaj, król się nią ...
15
Kamienica „Pod wisielcem”
[Rynek 16]
ZADANIE 1
To kolejne zadanie – ciekawe jest wielce.
Dotyczy kamienicy zwanej Pod w...
16
Dawny budynek starostwa / miejsce Mennicy Królewskiej
[róg Rynku i ul. Basztowej]
ZADANIE
No i proszę,
kiedyś w Olkuszu...
17
Urząd Stanu Cywilnego
[Rynek 2]
ZADANIE
A to ci fortel uczynił niezwykły,
mieszczanin olkuski
do wesołości przywykły
by...
18
Magistrat
[Rynek 1]
ZADANIE
Czym się różnią dwa herby, niech zagadką będzie.
Pierwszy znajdziesz w muzeum, drugi na Urz...
19
20
Projekt Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego realizowany przez Małopolski Instytut Kultury jest
współfin...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

POLIPTYK OLKUSKI – BAZYLIKA KOLEGIACKA PW. ŚW. ANDRZEJA W OLKUSZU: "Olkusz2" (gra terenowa)

1,115 views

Published on

Gra terenowa przygotowana w ramach XIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (2011).

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

POLIPTYK OLKUSKI – BAZYLIKA KOLEGIACKA PW. ŚW. ANDRZEJA W OLKUSZU: "Olkusz2" (gra terenowa)

 1. 1. OLKUSZ2 gra terenowa
 2. 2. 2
 3. 3. 3 Zasady Gry 1. Gra jest rozgrywana na terenie olkuskiej starówki. 2. Uczestnicy mogą grać indywidualnie lub zespołowo, przy czym zespół może liczyć nie więcej niż 5 osób. 3. Każdy uczestnik Gry lub zespół otrzymuje „Instrukcję” do Gry. „Instrukcja” zawiera zadania, które należy wykonać, oraz schematyczną mapę, którą należy uzupełnić informacjami. 4. Uczestnicy rozwiązują zadania – zdobywają informacje, zamieszczone na tablicach lub odczytywane z terenu. 5. Uczestnicy Gry muszą odwiedzać punkty Gry w określonej kolejności – następujące po sobie zadania wynikają z poprzednich. 6. Uczestnicy są zobowiązani oddać uzupełnioną „Instrukcję” do Gry oraz zdobyte fanty na mecie. 7. Zwycięzcą zostaje każdy uczestnik Gry lub zespół, który poprawnie wykona wszystkie zadania, uzupełniając „Instrukcję”. 8. Czas potrzebny na rozegranie gry to ok. 1,5–2 godziny.
 4. 4. 4 Bazylika kolegiacka pw. św. Andrzeja [ul. Szpitalna 1] ZADANIE 1 Zanim wejdziesz do kościoła drzwiami w południowym murze, porozglądaj się dokoła, potem skieruj wzrok ku górze. Gmerku, co tam wbudowany, nie dostrzegą tylko gapy. Ty przerysuj go ze ściany na kółeczko swojej mapy. ZADANIE 2 Z krwi i kości był Polakiem, gwarkiem olkuskim pierwszej wody. Maciej Słowak nie był Słowakiem, to rzecz pewna, oczywista. Na to są dowody w bazylice św. Andrzeja, gdzie epitafium z gmerkiem jest tegoż dobrodzieja. Ty, w zapale swego talentu przerysuj gmerk na mapę, żeby mocy nabrał ważnego dokumentu. GMERK – znak osobisty i rodzinny polskich mieszczan, stempel wytwórczy na wyrobach rękodzieła, rzemiosła, budowlach, będący znakiem rozpoznawczym EPITAFIUM – napis nagrobkowy; płyta, tablica z napisem ku czci zmarłego
 5. 5. 5 ZADANIE 3 Poliptykowi poświęć chwilę, cenny zabytek wart jest tego. Policz i zapisz potem, ile obrazów składa się na niego. Dzwonnica [obok bazyliki] ZADANIE 1 Dawniej większość budowli wznoszono z kamienia, ale rodzaj kamienia nie jest bez znaczenia. Z piaskowca olkuskiego dzwonnica wzniesiona, ma on też inną nazwę – zapisz, jak brzmi ona. (Jeśli pragniesz, to krótką podpowiedź dostarczę: nazwa jego pochodzi od dawnej wsi – Parcze).
 6. 6. 6 ZADANIE 2 Piaskowiec ten, z którego są mury dzwonnicy, napotkać można również w bliskiej okolicy. Stawiano zeń filary, mury i portale, szukaj, gdzie występuje – nietrudne to wcale. NOTATKI: 1. 2. 3. Kaplica św. Jana Kantego [obok bazyliki] ZADANIE Oto kaplicy ściana frontowa. Wejście uczelni herb wieńczy ładnie. Tam i Jan Kanty profesorował. Zapisz jej nazwę, jeśli odgadniesz.
 7. 7. 7 Baszta i mury obronne [ul. Basztowa] ZADANIE Baszta z parczewskich kamieni, niczym panna młoda, ciągle się rumieni. To nic, że po liftingu – uroda sprzed wieków robi wrażenie na każdym człowieku. Musisz teraz śmiało zerknąć w spód tej panny, po łapach dostanie kto będzie zachłanny. Baszta, kiedyś wieża bramna, miała pewną tajemnicę, jak to panna. Wreszcie ktoś pojętny odkrył sekret – jej nieskromne fundamenty. Teraz nam prorokuj, w którym to się stało roku.
 8. 8. 8 Muzeum Afrykanistyczne im. dr. Bogdana Szczygła [ul. Szpitalna 32] ZADANIE 1 „Błękitni jeźdźcy” – plemię nomadów z Sahary – przemierzają pustyni niezmierne obszary. Naród jest to rycerski, dumny, tajemniczy, historia jego wiele tysięcy lat liczy. W muzeum poznać możesz życie tego ludu, więc zapisz jego nazwę. Zgadniesz ją bez trudu. ZADANIE 2 Nie wiem, czy słyszeli o Olkuszu, jedno jest pewne, w jednym, czarnym palcu mają wiedzę o Syriuszu. Inne gwiazdy to też pikuś mały, nie mówiąc już o tym, że dorobek trwały mają artystyczny. Stroje, rzeźby i maski tajemne, na to wszystko spojrzeć jest przyjemnie w olkuskim muzeum. Dla tych, co wytrwali, jedno więc pytanie: jakie czarne plemię zamieszkuje Mali?
 9. 9. 9 ZADANIE 3 Nie jest z Rio, brawo że wiedziałeś. Nie wenecka ani teatralna. Zwykła maska z Mali z niezwykłą twarzą. O takiej twarzy niektórzy marzą. Spełnij marzenie bez żadnych warunków i maskę kanaga dokończ na mapie, na rysunku. Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego – Dworek Machnickich [ul. Szpitalna 32] ZADANIE Wiklina, sznurek, drewno – zwykłe materiały, a artysta potrafi stworzyć z nich świat cały. Szumią husarskie skrzydła, fale łódź kołyszą, a oprócz rzeźb z wikliny nieopodal wiszą ze sznura konopnego na drewnianej ramie kompozycje przedziwne – uwierzcie, nie kłamię. Tak piękne, że człek oka oderwać nie może: tu bije dzwon Zygmunta, tam znów szumi zboże. Napisz, jak twórca nazwał te niezwykłe dzieła. Przepięknie stroją ściany – stąd się nazwa wzięła.
 10. 10. 10 Rzeźba rycerza [ul. Krakowska] ZADANIE W miejscu, gdzie ponoć dawniej była miejska brama, stoi rycerz, o jakim marzy każda dama. Na tarczy jest oparty, halabarda w dłoni – tak przed atakiem wroga miasto swoje chroni. Uważnie patrz wokoło – oto trudność cała – I zapisz nazwę bramy, co tu ongiś stała. Panorama miasta z przełomu XVI w. [róg ul. Augustiańskiej i Kościuszki] ZADANIE Stara panorama Srebrnego Olkusza dziwnie fascynuje, trochę nawet wzrusza. Widać na niej farę, kościół Augustianów, kamienice, rynek. Teraz się zastanów, którego z istotnych dla miasta budynków od lat prawie dwustu nie ma już na rynku. Nim uronisz łezkę za zabytkiem rzadkim, to wpisz jego nazwę w odpowiednie kratki.
 11. 11. 11 Nieistniejący klasztor Augustianów [ul. Augustiańska] ZADANIE Proszę Pań i Panów, pod jakim był wezwaniem kościół Augustianów? Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej [ul. Floriańska 5] ZADANIE Zawsze z pomocą śpieszyć gotowa. Kto? Straż pożarna, czyli ogniowa. A chlubi się tym dziś strażak chwat, że ta olkuska ma 500 lat. Wiesz, jakie kiedyś nosiła miano? Zapisz – w muzeum nazwę podano.
 12. 12. 12 „Kamienica z aniołkiem” [Rynek 29] ZADANIE Złożył się na to powodów szereg, że to, co było w rynku parterem, jest już piwnicą, częścią podziemi. I ze zdumienia stajemy niemi, słysząc, że chodził po rynku gwarek niżej niż my dziś o metrów parę. Czy wiesz, o ile? Zapisz koniecznie. I wiedz – w podziemiach nie jest bezpiecznie! „Błękitna kamienica” [Rynek 25] ZADANIE W zasadzie gmerk znajdziesz na fasadzie olkuskiego budynku. Wyciągnij pióro, notes oprzyj na tynku i będąc tak historii blisko, spisz właściciela imię i nazwisko. I to wszystko.
 13. 13. 13 Muzeum Regionalne PTTK [Rynek 20] ZADANIE 1 To, co Wam opowiem – prawda, nie legenda, żył ongi w Olkuszu Stanisław Amenda; Był to żupnik* sławny w całej okolicy, mieszczanin bogaty, fundator kaplicy. Gmerk jego w muzeum odnaleźć – nie sztuka. Gdzie go już widziałeś? Na mapie poszukaj. ZADANIE 2 Wiedzą o tym w Olkuszu nawet małe dzieci, że w czasie, gdy panował nam król Zygmunt III, działała w naszym mieście królewska mennica. Sprawdź, w jakich latach – o tym powie Ci tablica, co o historii miasta pięknie opowiada. Daty zapisz na mapie – oto moja rada.
 14. 14. 14 ZADANIE 3 W narożniku rynku stoi kamienica, której przywrócono piękny polski dach. Ponoć, goszcząc tutaj, król się nią zachwycał i zawołał głośno na jej widok „ach!”. Podziwiamy piękno kamieniczki wciąż, tak jak (zapisz który) wielki władca nasz, z obcej ziemi Anny Jagiellonki mąż, a jego nazwisko bardzo dobrze znasz. ZADANIE 4 W muzeum zatrzymaj się chwilę w zadumie, jak różnie się wiodło kopalniom i miastu. A potem przerysuj na mapkę – jak umiesz – herb tego Olkusza sprzed lat stu trzynastu.
 15. 15. 15 Kamienica „Pod wisielcem” [Rynek 16] ZADANIE 1 To kolejne zadanie – ciekawe jest wielce. Dotyczy kamienicy zwanej Pod wisielcem. Skąd ta nazwa ponura, dociekać nie mamy, bo nas interesuje tylko portal bramy zdobiący kamienicę. Z jakiego kamienia? Napisz. Nie po raz pierwszy (lub po raz kolejny) masz z nim do czynienia. ZADANIE 2 Ten portal przeniesiono (nie wiemy o tym wiele) z bliskiego kamienicy klasztoru przy kościele. Niestety te obiekty przed laty rozebrano. Zapisać trzeba, jakie ów klasztor nosił miano. ZADANIE 3 Znawca i laik – każdy docenia gotyckie dzieło sztuki z kamienia, podziwu godne w każdziutkim calu. Przenieś na mapkę wzory z portalu.
 16. 16. 16 Dawny budynek starostwa / miejsce Mennicy Królewskiej [róg Rynku i ul. Basztowej] ZADANIE No i proszę, kiedyś w Olkuszu BITO szelągi, trojaki, talary i grosze. W tym akcie przemocy wybito dwóch królów, obyło się to jednak bez zbytniego bólu. Któryż to władca miał szczęście, tuż przy Ratuszu BITY być w Olkuszu? 1. 2.
 17. 17. 17 Urząd Stanu Cywilnego [Rynek 2] ZADANIE A to ci fortel uczynił niezwykły, mieszczanin olkuski do wesołości przywykły być może. Cóż on ma z tego, że tak przylgnął do Urzędu Stanu Cywilnego?! Jego gmerk z urzędowej ściany wrysuj do mapy. Gdy to uczynisz – Amor Cię nie przegapi.
 18. 18. 18 Magistrat [Rynek 1] ZADANIE Czym się różnią dwa herby, niech zagadką będzie. Pierwszy znajdziesz w muzeum, drugi na Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz. Patrz uważnie, zapisuj te różnice – ponoć są aż trzy. RÓŻNICE: 1. 2. 3.
 19. 19. 19
 20. 20. 20 Projekt Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego realizowany przez Małopolski Instytut Kultury jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego. współpraca: teksty: Barbara Sudoł – Bazylika kolegiacka pw. św. Andrzeja, zad. 1, zad. 3, Kaplica św. Jana Kantego, Panorama miasta z przełomu XVI w., Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, „Kamienica z aniołkiem”, Muzeum Regionalne PTTK, zad. 3, zad. 4, Kamienica „Pod wisielcem”, zad. 2, zad. 3; Ewa Pogan – Dzwonnica, zad.1, zad. 2, Muzeum Afrykanistyczne im. dr. B. Szczygła, zad. 1, Muzeum Twórczości W. Wołkowskiego, Rzeźba rycerza, Muzeum Regionalne PTTK, zad. 1, zad. 2, Kamienica „Pod wisielcem”, zad. 1, Magistrat; Jacek Majcherkiewicz – Bazylika kolegiacka pw. św. Andrzeja, zad. 2, Baszta i mury obronne, Muzeum Afrykanistyczne im. dr. B. Szczygła, zad. 2, zad. 3, Nieistniejący klasztor Augustianów, „Błękitna kamienica”, Dawny budynek starostwa / miejsce Mennicy Królewskiej, Urząd Stanu Cywilnego. opieka merytoryczna: Karolina Fidyk koncepcja graficzna projektu Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego: Agnieszka Buława-Orłowska © by MIK, Kraków 2011

×