Agile Project Manager - na serio?

1,198 views

Published on

Prezentacja z konferencji Agile by Example 2013 Light na temat Agile Project Managera. Jego możliwej roli, kiedy kompetencje APM są przydatne. Prezentacja o tym, że człowiek w projektach jest najważniejszy.

Published in: Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,198
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
550
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Agile Project Manager - na serio?

 1. 1. Agile Project Manager – na serio?Michał Rączka ( i tutaj dużo różnych certyfikatów  ) @mraczka
 2. 2. PM ?
 3. 3. /dev/null ?
 4. 4. My Way
 5. 5. Turning good intentions intopositive outcomes –That what’s Project Managers do. Bill Clinton
 6. 6. Co mnie tu hejtujo? 
 7. 7. Mechanika Kultura - Człowiek
 8. 8. DSDM LeanStartupKanban LEAN ScrumAND WetAgile?
 9. 9. PMBOK
 10. 10. Agile PM
 11. 11. Na pewno nie jest Product Ownerem (bo toimplikuje Scrum, w Scrumie nie ma miejscadla PM-ów) ani tym bardziej coachemagile.
 12. 12. Agile Project Manager zrodził się worganizacjach, gdzie Scrum Master jestuważany za zbyt trywialny termin na"poważną" rolę w "poważnym" projekcie.
 13. 13. APM, jest to gość odpowiedzialny zarzeczy nie związane bezpośrednio zwytwarzaniem produktu, a które powinnosię mieć na uwadze typu: ryzyko,interesariusze, kontrakt, eskalacje, budżet,ew dokoptowanie nowych osób do zespołu,raportowanie, jeśli jest potrzebny to ogólnyharmonogram dla projektu, biznesowyissue log
 14. 14. … hybryda jaką jest APM, jest dlamnie sytuacją, kiedy chcemy spowodować,żeby PM który z założenia - w moimodczuciu - ma zastępować zdrowąkomunikację w dużych organizacjach -zastępował ją w środowiskuzorientowanym na Agile. Moim zdaniem, tofundamentalnie się nie uda…
 15. 15. PM… uważam go za odpowiedzialnegoza projekt, wynik, ale także za zespół….
 16. 16. Ja natomiast postrzegam role PM / APMtrochę inaczej: najpierw ludzie i relacjemiedzy nimi, potem "zarażanie" ludzifilozofia Agile oraz ciagle polepszanieprocesu dostarczania projektu…
 17. 17. Pojecie Agile Project Manager istniejew ogranizacjach stosujacych hybrydowemetodyki zarzadzania projektem. Istniejesporo ogranizacji, które z roznychpowodow nie chca / nie moga sobiepozwolic na pelne przejscie na Agile.
 18. 18. "Rynkowo" (na rynku buzzwordów,metodyk itp.) APM to reakcja organizacji"sprzedających" klasyczny ProjectManagement że wcale nie są jużprzestarzałe i nieważne, bo już też są"Agile"
 19. 19. Agile Project Manager brzmi dośćśmiesznie i sztucznie, rzeczywiście trochętak, jakby w wielkiej organizacji chcianozatrzeć potencjalnie negatywne brzmienieterminu Project Manager poprzez dodaniemodnego i aktualnie dobrze kojarzacegosię terminu Agile.
 20. 20. Jak dla mnie APM jest kimś takim jakScrum Master, ale w innych zwinnychmetodykach. Jeżeli działamy według agile,ale nie według Scruma to nie możemymieć Scrum Mastera, a kogoś kto pełnijego rolę trzeba jakoś nazwać.
 21. 21. PM Mindset
 22. 22. Project Manager 2.0 - Change Master
 23. 23. Problem
 24. 24. Project Culture vs Team Culture
 25. 25. AgilePM
 26. 26. Project Management Competency
 27. 27. Project Management Competency
 28. 28. My Way
 29. 29. New Skills for PM
 30. 30. "goal is to be happy while learningnew things and creating value in anetwork with other people“ Jurgen Appelo
 31. 31. Take away PM is human being too Agile can be at risk – depends on us 20/80 focus – use it right As PM change your mindset PM competencies are important – care about it Agile is a chance for Project Managers If we are happy – we shouldn’t care about titles
 32. 32. Michał RączkaŹródło zdjęć: istockphoto.com

×