Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Трагедія кримських татар

More Related Content

Трагедія кримських татар

 1. 1. Трагедія кримських татар
 2. 2. Депортація кримських татар — насильницьке виселення кримськотатарського народу з його історичної батьківщини — з Криму Один із злочинів радянського тоталітарного режиму.
 3. 3. Воно було здійснене упродовж 18-21 травня 1944 року, а прибуття останніх вагонів відбулось 4 червня 1944.
 4. 4. Етнічну чистку здійснено відомством держбезпеки СРСР за наказом Йосипа Сталіна і постановою Державного комітету оборони СРСР від 11 травня 1944 року.
 5. 5. Усього, згідно з офіційними даними, у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Передуралля до республік Середньої Азії — було депортовано 191044 кримських татар, а за даними самоперепису кримських татар, проведеного Національним рухом кримських татар, — 423 100. В ході виселення і в перші роки після нього загинуло приблизно 46, 2 % кримських татар, тобто майже кожен другий з народу.
 6. 6. Сталін прагнув знищити всі сліди присутності кримських татар і в наступних переписах населення СРСР заборонив будь-які згадки про кримських татар.
 7. 7. Офіційною причиною депортації стало огульне звинувачення всього кримськотатарського народу в нібито масовому співробітництві з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни, тому дії сталінської влади щодо насильницького виселення кримських татар з Криму були цілком злочинними, адже жоден народ, за всіма міжнародно-правовими нормами, не може і не повинен бути відповідальним та підлягати покаранню за дії, скоєні окремими представниками цього народу.
 8. 8. Після депортації почалося перейменування кримськотатарських назв сіл, районів, міст: всього було перейменовано понад 1000 населених пунктів Криму (приблизно 90 % від всіх топонімів). У 1945 році була скасована національно-територіальна автономія кримських татар — Кримська АРСР, а на її місці було утворено Кримську область, куди почалося масове організоване переселення слов'янського населення (в основному, з РФСР: Воронезької, Курської, Орловсь кої і Білгородської областей).
 9. 9. З 1989 року почалось масове повернення кримських татар до батьківщини, при цьому радянська влада ніяк не допомагала їхньому поверненню, не давала компенсацій за землі, які вони втратили. Російська Федерація як держава-правонаступник СРСР також не відшкодувала депортованим збитки за втрачене майно і не провела судових процесів над особами, відповідальними за насильницьке переселення або причетними до нього.
 10. 10. Щороку 18 травня у світі відзначають пам'ять жертв депортації кримських татар. В Україні з 2014 року цього дня офіційно відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу, а з 2016 року — День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
 11. 11. Дякуємо за увагу!

×