Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Marka Topluluğu

1,236 views

Published on

Ekibimizin iş geliştirme odaklı çalışmalarda hazırladığı marka topluluğu nedir, nasıl oluşturulur sunumu.

Published in: Marketing
 • Be the first to comment

Marka Topluluğu

 1. 1. MARKA TOPLULUĞU Marka Topluluğu Nedir? Nasıl Oluşturulur? Nasıl Yönetilir?
 2. 2. MARKA TOPLULUĞU NEDİR?
 3. 3. NEDİR? ➤ Hepimiz sosyal varlıklarız. Sürekli gruplar, topluluklar inşa ederiz. Bir topluluğun içinde bile daha küçük topluluklar kurmaya çalışırız. ➤ Marka toplulukları ise bir marka etrafında aynı motivasyonları, aynı duyguları, aynı değerleri, aynı amaçları taşıyan insanların oluşturdukları topluluklardır.
 4. 4. Marka Topluluğu Denince Akla Gelen ve Bunu En İyi Yapan Markalar
 5. 5. MARKA TOPLULUĞU NASIL OLUŞTURULUR?
 6. 6. NASIL OLUŞTURULUR? ➤ İnsan, kendisi gibi olandan hoşlanır. Hangi kültüre ait olursa olsun insanlar, kendilerine benzer olanlarla ilişkide olma, onlarla zaman geçirme, onları sevme eğilimindedirler. Aynı aileden olmak, aynı memleketten olmak, aynı okuldan mezun olmak, aynı siyasi görüşe sahip olmak, aynı zevkleri paylaşmak insanları birbirine yakınlaştırır. İnsan kendisi gibi olanlarla çevrili olduğu zaman kendini güvende hisseder.
 7. 7. ➤ Guy Kawasaki’ye(Amerikan iş adamı-Apple’ın bugünkü yerine gelmesinde büyük pay sahibi)göre topluluk oluşturmanın 3 önemli aşaması vardır: ➤ Markanın, her şeyden önce, iyi bir değer teklifine sahip olması gerekir ki insanlar markanın etrafında toplanma arzusu hissetsinler. Eğer marka, cazip bir dünya görüşüne sahipse ve sunduğu ürün ve hizmetler bu dünya görüşünü yansıtıyorsa, insanların bu marka etrafında toplanma gerekçesi oluşabilir. Ama eğer markanın kendisini rekabetten farklılaştıracak bir fikri yoksa, sadece ürün ve hizmet sunarak bir topluluk oluşturması mümkün değildir. Çünkü, her markanın ürettiği her ürün, rekabet tarafından taklit edilir. Markalar arasındaki fark, ürünlerde değil hayata bakışlarındadır. ➤ Farklı ve değerli bir fikri olan bir markaya yakınlık duyan, marka hakkındaki düşüncelerini kendi çevresiyle paylaşan insanları, markanın teşhis etmesi ve topluluk oluşturma girişimine bu insanları örgütleyerek başlaması gerekir. Onlarla işbirliği yapmak, marka topluluğu adına alınacak kararlara onları dahil etmek, topluluğu büyütür ve etkisini artırır. ➤ Şirketin marka topluluğu oluşturma işini üstlenecek yöneticileri belirlemesi, bir iş planı yapması ve bu işe gerekli maddi kaynak tahsis etmesi gerekir.
 8. 8. MARKA TOPLULUĞU NASIL YÖNETİLİR?
 9. 9. NASIL YÖNETİLİR? ➤ Gerçek ve samimi olunmalıdır. İletişime geçmeye çalışılanların insan olduğu kesinlikle unutmamalıyız. İnsanlar, markalarla konuşmaz; insanlar insanlarla ya da kendi oluş biçimlerine yakın varlıklarla konuşur. Konuşma olduğu zaman, bu diyalog daha büyük organik bir topluluk oluşumuna açılan anahtardır. Firmayı belki de bir sonraki basamağa taşıyacak iç görüler için inanılmaz bir kaynaktır. ➤ Öncelikle attığınız tüm adımların, sosyal medya stratejinize hizmet ettiğinden emin olmanız, planlamalarınızı bu doğrultuda yapmanız gerekiyor. Belirlenen yaklaşım çerçevesinde, sosyal medya dinamiklerine uygun içerik oluşturmak önemli işlerin başında geliyor. Hitap ettiğiniz topluluğun ilgisini çeken, onu oluşturan bireyleri ortak noktada buluşturan, paylaşımlarda bulunmasını sağlayan içerikleri oluşturma yeteneğine sahip olmak gerekiyor.
 10. 10. NASIL YÖNETİLİR VOL.2 ➤ Topluluk yöneticileri firmaların ya da markaların web üzerindeki elçileridir. Topluluk yöneticisi Twitter, Facebook, blog ve forum gibi birçok platform gözlemler, denetler. Bunun yanı sıra resmi hesapları günceller, pazarlama içeriklerini yayınlar ve ‘ilişkileri’ oluşturur. ➤ Bir topluluk yöneticisinin hem sosyal medyaya çok hakim olması hem de iletişim yeteneklerinin çok iyi olması gerekir ki markanın dijital ortamdaki sözcüsü olabilsin.
 11. 11. NASIL YÖNETİLİR VOL.3 ➤ Bir marka topluluğu yönetilirken yapılması gerekenler; ➤ Online topluluklar karşısında şirketin ve ürünün sesi olmak, ➤ Sosyal medya platformlarında topluluğun isteklerini, sorunlarını yönetmek, ➤ Ürün ile topluluk arasındaki bağı oluşturmak, ➤ Topluluktan geri bildirim toplayarak bunu şirket içinde gerekli departmanlara iletmek.
 12. 12. THANK YOU FOR LISTENING AND WATCHING
 13. 13. KAYNAK ➤ http://www.kigem.com/yeni-trend-topluluk-yonetimi.html ➤ http://www.temelaksoy.com/marka-topluluklari/ ➤ http://www.temelaksoy.com/marka-topluluklari-nasil-olusur/ ➤ http://thebrandage.com/neden-ait-oluruz-marka-topluluklarinin- sosyolojik-ve-psikolojik-analizi/ ➤ https://tr.wikipedia.org/wiki/Guy_Kawasaki ➤ http://www.slideshare.net/smack416/building-brand-communities ➤ http://jcr.oxfordjournals.org/content/27/4/412

×