Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Hücre fizyolojisi merve uğur

493 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Hücre fizyolojisi merve uğur

 1. 1. HÜCRE FİZYOLOJİSİ YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN POLAT Merve UĞUR
 2. 2. LANGERHANS HÜCRELERİ  Bağışıklıktan sorumlu yıldız şekilli, epidermiste bulunan bir hücredir. Hareket yeteneği vardır ve yabancı molekülle karşılaştığında diğer savunma hücrelerini uyarabilir. Bu açıdan bir "muhafız" görevi görür. Langerhans hücreleri fagositoz yapabilir, yani virüs gibi yabancı maddeleri yok eder. Bazı lenfositlerin üretimini de uyarabilir. Ancak yoğun ve devamlı UV ışınına maruz kalma, bağışıklık yeteneklerini kötü yönde etkiler.
 3. 3.  Langerhans hücreleri enfeksiyonları önlemek için çalışırlar ve T hücreleriyle etkileşerek bağışıklık reaksiyonlarını tetiklemeye yardımcı olurlar. Langerhans hücresi, diğer beyaz kan hücreleri gibi, kemik iliğinde üretilir.
 4. 4. LANGERHANS HÜCRELERİ  Stratum spinozumun üst tabakalarında yer alan uzun uzantılı hücrelerdir. Dendritik hücreler de denir.  Altın kloridi le siyah renkte boyanırlar.  Desmozom içermez, melanin içermez, tonofilamaniçermez.  Kemik iliğindeki öncü hücrelerden gelişir. Antijen tanıtıcı hücrelerdir. Yüzey reseptörleri vardır. İmmün sistemle ilgili oldukları kabul edilir. Derinin immün yanıtında rol alırlar.  Sitoplazmalarındaki en belirgin oluşum Birbeck granülleridir. (Pingpongraketine benzer zarla çevrili granüllerdir.)
 5. 5. LANGERHANS HÜCRE HISTIOSIOTOZU (LCH)  Normal koşullar altında, Langerhans hücreleri küçük sayılarda oluşur, çoğunlukla deride yoğunlaşır, cildin yüzeyinde oluşan ve enfeksiyona yol açabilen bakterilerle diğer ajanlara karşılık verir. Ama bazı vakalarda, vücut bu özel hücrelerden çok fazla üreterek Langerhans hücre histiosiotozu (LCH) adı verilen nadir bir duruma yol açar. Bu durum bir dizi sistematik belirtiye yol açar ve genelde tespit edilmesi zordur.
 6. 6. RUFFINI CİSİMCİĞİ  Sıcağa karşı hassas gruptan bir termoreseptör. Basınç ve acıya da duyarlı olduğu için, mekanoreseptör olarak da sınıflandırılabilir.  Deride dermis tabakasında yer alırlar.  Sıcaklık ve soğukluk duyusunu alırlar.  Çabuk yorulurlar. Örneğin bir elimizi sıcak, diğer elimizi soğuk suya sokar, bir süre sonra ikisini birden ılık suya batırırsak, soğuk sudan çıkan elimiz ılık suyu sıcak, sıcak sudan çıkan elimiz ise soğuk hisseder.
 7. 7. RUFFİNİ cisimcikleri: Derideki gerilmeyi ve eklem rotasyonunu algılar.
 8. 8. MERKEL HÜCRELERİ  Titreşimsel hisleri algılar. Cildimize temas eden cisimleri, dokularını ve şekillerini belirlememize yardımcı olur.
 9. 9.  Derinin kılsız kısımlarında özellikle parmak uçlarında ve dudaklarda çok fazla bulunurlar.  Dokunma duyusunu algılayan mekanik reseptörlerdir.  Bu reseptörler vücuda değen cismin niteliği (sivri, kesici, sert, yumuşak ) ve vücudun neresine temas ettiğini algılamada yardımcı olurlar.  Çok hafif cisimlerin deri üzerindeki hareketlerine duyarlıdırlar. Örneğin; ter damlasının deriden akması, küçük bir böceğin deride yürümesi.
 10. 10. MERKEL DİSKİ
 11. 11. MERKEL HÜCRESI KARSINOMU ( MCC) NEDIR ?  Dünyada sayısı hızla artan ve nadir görülen bir cilt kanseri türünün neden vücudun bağışıklık sistemi tarafından tanınmadığını anlamak için çalışma başlatıldı. Merkel hücresi karsinomu (MCC) deri hücrelerinin kontrol edilemeyen büyümesi sonucu oluşuyor.
 12. 12.  Vücudun güneş alan kısımlarında, birkaç hafta ya da ayda büyüyen, sert, ağrıya yol açmayan, kırmızı renkli bir şişlik olarak kendini gösteriyor. Bu hastalık genelde 60 yaş ve üstü bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülüyor. ve Yapılan araştırmalara göre hastalığa yakalanan 1500 kişinin üçte biri ölümle neticeleniyor.
 13. 13. KAYNAKÇA  https://tr- tr.facebook.com/tusdata.com.tr/posts/36241136 7208963  http://tr.wikipedia.org/wiki/Langhans_tipi_dev_h %C3%BCcreler  http://histemb.medicine.ankara.edu.tr/Deri%20v e%20Ekleri.pdf  http://www.dermis.net/dermisroot/tr/18398/diagn ose.htm  http://www.authorstream.com/Presentation/abdi 0945-1365438-langerhans-creli-histiositoz/
 14. 14.  http://www.saglikhastalik.com/merkel-hucresi- karsinomu-mcc-nedir/  http://www.saglikvediyet.info/derinin-yapisi-anatomisi/  http://www.biyodoc.com/Duyu-organlari-burun-dil- deri.html  http://www.dermatorium.net/icerikler.asp?id=123&ana kat=2&katid=181  http://www.vichy.com.tr/France/Vichy- Laboratuvarlar%C4%B1/Ruffini-cisimci%C4%9Fi- 1cmp1336.aspx  http://www.dermis.net/dermisroot/en/12331/image.ht m  http://www.biyolojisitesi.net/tum%20uniteler/denetlem e_ve_duzenleme/meissner_cisincigi2dmerkel_diskleri .html

×