Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Upcoming SlideShare
Türk hava yolları reklam filmi analiz sunumu
Next
Download to read offline and view in fullscreen.

5

Share

Vakko Reklam Analizi

Download to read offline

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Vakko Reklam Analizi

 1. 1. VAKKO Reklam Analizi
 2. 2. Öncelikle Vakko Tarihine Bir Göz Gezdirelim… • Vakko 1934 yılında Vitali HAKKO tarafından ŞEN ŞAPKA adıyla küçük bir şapka dükkânı olarak ticaret hayatına başlar. • ŞEN ŞAPKA Vakko'ya dönüştükten sonra Türk ipeği, pamuğu ve yünüyle eşarp üretilmeye başlanır. • Türkiye’de ilerleme ve yenilenme ortamının canlılığıyla harekete geçen Vakko şapkalar, eşarplar ve emprime kumaşların yeterli olmadığını fark ederek hazır giyime yönelir.
 3. 3. • Türkiye’nin giyim dünyası 1962’de Beyoğlu’nda açılan Vakko Moda Mağazası ile yepyeni bir olgu ile tanışır. O güne kadar açılan en büyük mağaza ile müşteriyi ilk defa pazarlıksız satış, düzenli indirimli satış, satılan malın değiştirilmesi ve geri alınması gibi çağdaş uygulamalar ile tanıştırır. • 1968 yılında açacağı fabrikayı bile ileride sanata ve kültüre ne kadar önem vereceği imajını yaratmak adına fabrika içerisinde Türk sanatçıların tablo ve heykellerinden oluşan bir sanat galerisi inşa eder. Bugün Vakko hem geleneksel sanatların nadir örneklerini hem de modern sanatçıların eserlerinin bulunduğu kapsamlı bir sanat koleksiyonuna sahiptir.
 4. 4. • Takip eden yıllarda Türkiye’de 8 adet Vakko Moda Mağazası açılır. 1982’de ise ürün portföyünün gençlere hitap edememesi eksikliğinden yola çıkarak gençlere özel Vakkorama Mağazası’nı açarak hedef kitlesini genişletir. • Bununla beraber tüm Türkiye’de belirli zamanlarda düzenli olarak reklam kampanyaları ve yıllık moda gösterimleri düzenleyerek imajını güçlendirir.
 5. 5. • 2000 yılında dünyaya açılmaya karar veren Vakko ‘İKİ ŞEHİR, BİR MARKA’ sloganıyla New York modasını İstanbul’a taşıyarak hayata başlayan V2K Tasarımcıları ile 2005 yılında kendi mağazasını açar. Zaman içerisinde Paris, Londra, Milano gibi moda başkentlerinden de tasarımcı ve markaları dahil eden V2K Tasarımcıları günümüzde farklı dünya markalarının aynı çatı altında buluştuğu Türkiye’nin ilk konsept mağazasını oluştururlar.
 6. 6. • 2006 yılında Zac Posen’in Vakko’ya özel yorumladığı kreasyonlar ZacPosen@Vakko etiketi ile buluşur ve imaj çalışması olarak Gisele Bundchen marka yüzü olarak kullanılır.
 7. 7. • 2010 yılında içerisinde şirket çalışanlarının birimlerinin haricinde showroomlar, Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi, Oditoryum, Galeri, Müze’lerden oluşan Vakko Moda Merkezi faaliyete geçer.
 8. 8. • Ürün yelpazesinin adım adım büyümesi marka stratejisi olarak önemlidir. Zamanla sağlam adımlar ve başarılı kampanyalar ile giyim sektöründe ürün yelpazesini genişletirler. • Bununla birlikte 2010 yılında gelin, damat ve aileleri için her türlü seremoniye ait abiye, smokin, iç çamaşırı ve şapka seçenekleri barındıran Vakko Wedding House açılır.
 9. 9. • 2011 yılında Vakko Moda Merkezi Wallpaper dergisi ve Uluslararası Mimarlık Platformu Arch Daily tarafından yılın en iyi çalışma alanı olarak seçilir. • Bu ödül Vakko’yu dekorasyon alanında cesaretlendirir ve tekstilden uzaklaşmayarak farklı bir alan olan en dekorasyonuna yönelmelerine sebep olur. Vakko çizgileri ile ev dekorasyonunda kullanılacak tekstil ürünleri üretilmeye başlanır ve Vakko Home açılır.
 10. 10. Vakko SWOT Analizi •Güçlü Yönler Kaliteli ürün Ürün portföyü çeşitliliği  Sadık müşteri potansiyeli  Koleksiyon çeşitliliği  İyi bir üretim alanına sahip olmak  Çok sayıda mağaza ile müşteriye kolay hizmet  Tüketici zihninde yer etmiş bir imaj  Dünyaca ünlü tasarımcılar ile çalışma imkanı  Başarılarla dolu bir geçmiş • Zayıf Yönler  Ürün pahalılığı  Her yaşa hitap edememe  Pazarlıksız satış (Türk toplumu bir şey alırken pazarlık yapmak ister eğer bu şansı elinden alınırsa firmayı kibirli görebilir)  İmalat küçülüyor fakat üretim hızla artıyor
 11. 11. Vakko SWOT Analizi • Fırsatlar  Kültürel ve sanatsal etkinlikler  Türk modasını dünyaya tanıtan moda gösterileri  Dünya modasını Türkiye'ye tanıtan moda gösterileri  Düzenli indirim fırsatları  Büyükşehirlerde mağaza konumlandırması(Kolay ulaşılacak yerler)  Pazarlıksız satış (Adaletli bir satış ortamı)  Butik alışveriş imkanı • Tehditler Kendisi kadar kaliteli ürün satan rakipler  Değişen toplum yapısı (Şapka takmayan bir gençlik)  %100 Kürk ticareti yapıyor olması  İmalatın hızla küçülmesi buna rağmen üretimin hızla artması gelecek için tehdit ortamı yaratmakta  Yahudi kökenli bir aile şirketi olması  Karışık ürünlerden oluşan ürün tasarlaması ve bunun Yahudiler için günah sayılması boykot edilmesine sebep oluyor
 12. 12. Vakko PEST Analizi •Politik  Ticari bir ortamda faaliyet gösteriyor olmak  Yasalar (Son olarak tüketicinin kredi kartı kullanımını yönlendirmek adına taksit sayısının azaltılması)  Uluslararası ve Ulusal Problemler (Hakko ailesinin Yahudi kökenli olması radikal İslamcılar tarafından zaman zaman protesto edilmesi) Vergi Sistemi (Türk hükümetinin uygulamış olduğu yüksek vergi koşulları) •Ekonomik  Döviz parite değişimleri  Tüketicilerin harcamalarını azaltan hükümet kararları (K.K taksit sayısının azaltılması)  Kaliteli malzeme kullanılması ve bunun tedarik edilmesinin maddi olarak büyük oranda şirket bünyesini etkilemesi.  Uluslararası bir firma olması ülke ve dünya bazındaki ekonomik sorunlardan çok kolay etkilenmesine neden oluyor.
 13. 13. Vakko PEST Analizi •Sosyal/Kültürel  Çevreye karşı olunan hassasiyet  Tüketicilerin kaliteli ürüne olan eğilimi  Her an değişen toplum yapısı ile yeni ihtiyaç ve isteklerin ortaya çıkması (Bu da firmayı farklı alanlara yönelmesini sağlamıştır.)  Gelir dağılımının keskin bir şekilde ayrılması (zenginlerin daha zengin, fakirlerin daha fakir oldukları bir düzen) neticesinde orta sınıfın yok olması  Toplumdaki etik değerler (Hakko ailesinin Yahudi olması ve ya %100 kürk üretmesi tepki alabiliyor)  Firma sahibi Cem Hakko’nun sürekli ilişkileri ile magazin gündeminde olması •Teknolojik  İnternet kullanımının yaygınlığı  Hedef kitlesinin daha çok orta yaş ve üstüne seslenmesi internet ortamının bu hedef kitle tarafından takip edilememesi)  Genç hedef kitlesi için sosyal medyanın aktif olarak kullanılmaya başlanması  Kendi bünyesinde ARGE oluşturması
 14. 14. VAKKO’nun RAKİPLERİ •PIERRE CARDIN •AKER
 15. 15. Vakko Eşarp Reklam Kampanyası Örnekleri
 16. 16. Vakko Eşarp Reklam Kampanyası Örnekleri
 17. 17. Vakko Eşarp Reklam Kampanyası Örnekleri
 18. 18. Vakko Eşarp Reklam Kampanyası Örnekleri
 19. 19. VAKKO EŞARP REKLAM KAMPANYASI • Kampanyanın Hedefi Eşarp aksesuarının başlı başına bir kültürü temsil ettiği ve tesettür giyimi tercih etsin ya da etmesin tüm bayanlara hitap edebilmeyi amaçlamıştır. Bu yola çıkarken de diğer eşarp üreten firmaların aksine eşarbın sadece bir baş örtüsü aracı olmaktan ziyade ayrıcalıklı bir moda haline gelmesini amaçlamıştır.
 20. 20. VAKKO EŞARP REKLAM KAMPANYASI • Kampanya’nın Mesajı Eşarp yalnızca saçları örten bir aksesuar değildir. Bazen zarif bir bayanın boynunu süsleyen en gözde aksesuarı, bazen aceleci bir kadının çantasına iliştirdiği heyecan, bazen iddialı bir giyimin parçası, bazen sevgi dolu bir annenin bağlılığını simgelemektedir.
 21. 21. VAKKO EŞARP REKLAM KAMPANYASI • Kampanya’nın Hedef Kitlesi Kampanyanın hedef kitlesi olarak orta yaş ve üstü bayanlar verilebilir fakat Vakko bu sınırlamanın dışında bir çağrı yapması sebebi ile Vakko ile ayrıcalıklı olmak isteyen tüm bayan müşterilerine farklı mekan, ışık, kostüm ve koreografi ile bu reklamlar ile seslenmektedir. Bu yüzden tüm bayanlar bu hedef kitlenin içerisinde diyebiliriz.
 22. 22. VAKKO EŞARP REKLAM KAMPANYASI • Kampanya İçin Kullanılan Kanal Kampanya için kullanılan kanal dergiler, billboardlar ve afişler diyebiliriz. Çünkü modayı takip eden ve Vakko’dan alışveriş yapabilecek kesimin yani toplumda ekonomik olarak güçlü olan kesimin basılı görselleri çok sık olarak takip ettiği bir gerçektir. Bu yüzden Vakko’nun reklam için bu mecraları seçmesi tesadüf değildir. Ayrıca her dönem yaz, kış ve özel günler olmak üzere reklam filmleri çekerek reklamlarını görsel alanda da desteklemektedir.
 23. 23. VAKKO EŞARP REKLAM KAMPANYASI • Kampanya Başarılı mı? Kampanya başarılıdır bunun göstergesi ise diğer eşarp firmalarının yapmış olduğu reklamlardan ne kadar farklı olduğudur. Şöyle ki;
 24. 24. Pierre Cardin eşarp koleksiyonunu tanıtırken eşarbın tam tesettürü yansıtmasa da baş aksesuarı olduğunu vurgulamıştır. Bunu daha modern bir hale getirerek görsellik anlamında sadece bir adım daha başarılı olmuştur. Tesettür giyimi tercih etmeyen bayanlara seslenmeyi unutarak hedef kitlesini daraltmıştır.
 25. 25. AKER ise reklamlarında çoğunlukla daha çok tesettür giyimi tercih eden bayanlara seslenmektedir. Firma için eşarp bir baş örtüsü olarak nitelenmekte ve piyasaya bu imajı vererek satış gerçekleştirmektedir. Farklı dini cemaatlerin kendilerine has baş bağlama şekilleri mevcuttur. AKER firması da bunu düşünmüş olacak ki görsellerinde genel olarak farklı bağlama yöntemlerine yer vermiş ve tesettür giyim ile eşarp kreasyonunu sergilemiştir. Bu anlamda eşarp belirli bir kesimi hedef olarak almış ve kendini sınırlandırmıştır. Oysa eşarp her
 26. 26. VAKKO EŞARP REKLAM KAMPANYASI • Ben Olsaydım… Ben olsaydım bir reklamcı olarak hedef kitlemi genişletmek adına ve eşarbın tarihsel bir kültüre ait olduğu gerçeğini benimseyerek Vakko reklamlarındaki klas mekan ve konseptler ile eşarbın sadece tesettür giyimin bir parçası olmadığını aynı zamanda şapka gibi zengin gösterime sebep olabileceğini hedef kitleme gösterirdim. Elbette diğer firmaların yaptıkları yanlış değildir. Eşarp onlara göre tesettür giyimin bir parçası olabilir fakat eğer maksat eşarbı bir aksesuar olarak tanıtmak ve hedef kitlemizi yaş, inanç gibi etkenler ile sınırlandırmayacaksak Vakko bu konuda başarılı olmuştur.
 27. 27. FAZLA SÖZE GEREK YOKTUR! MODA VAKKO’DUR …
 28. 28. SEMİYOLOJİK OLARAK İNCELEME
 29. 29. GÖSTERGE GÖSTEREN GÖSTERİLEN ANNE (ÇOCUK VE KADIN) KADIN Anneler gününe özel annelik duygusu KIRMIZI EŞARP EŞARP Kırmızı renk gücün ve azmin rengidir. Eşarbın kırmızı renk olması tesadüf değil özenle annelik ve bağlılık duygusuna dikkat çekerek ki bunu da sırta bağlanan evlat figürü ile güçlü ve azimli kadın teması vurgulanmıştır. EŞARP’IN BAĞLANMA BÖLGESİ KADIN SEMBOLÜN ÇOCUĞUNU SIRTINA EŞARP İLE TUTUNDURMASI Anneler gününe özel fedakar anne vurgusunun Vakko eşarpları ile bağlılık temalı vurgusu SLOGAN TİPOGRAFİK KARAKTERLER ‘Sonsuz Bağlılık’ sloganı ile anne ve bebeğinin arasındaki bağlılık ile firmanın müşterileri arasındaki bağlılık ilişkilendirilmiştir.
 30. 30. TEŞEKKÜRLER Merve ŞAHİN
 • DenizEr1

  May. 17, 2017
 • fatmadner34

  Dec. 2, 2015
 • SabriSehitoglu

  Nov. 7, 2015
 • elvancicek963

  May. 5, 2015
 • Kevseroz

  Mar. 25, 2015

Views

Total views

16,725

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

297

Actions

Downloads

139

Shares

0

Comments

0

Likes

5

×