Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Sosyal Medyada Nasıl Etkili Strateji Oluşturulur

5,181 views

Published on

Biliyoruz ki; sosyal medyada var olmak tek başına artık yeterli değil! Nasıl bir duruşla nasıl bir politika izleneceğine dair etkili strateji oluşturmakta gerekir. Genellikle outsource (dış kaynaklı) olarak yararlanılan bu sosyal medya oluşturma politikası için öncelikle organizasyonumuzu tanımanız gerekiyor.

Published in: Social Media
 • Be the first to comment

Sosyal Medyada Nasıl Etkili Strateji Oluşturulur

 1. 1. SOSYAL MEDYADA NASIL ETKİLİ STRATEJİ OLUŞTURULUR? Merdiye EKER İşveren Markası Uzmanı
 2. 2. Etkinin Sayısal Boyutu 50 milyon kullanıcıya;  Radyo, 38 yılda  Tv, 13 yılda,  İnternet, 4 yılda,  İpod, 3 yılda ulaşmıştır. FACEBOOK, 1 yıldan daha az sürede 200 milyon kullanıcıya ulaşmıştır.
 3. 3. Facebook Bir Ülke Olsaydı  1) Çin  2) Hindistan  3) Facebook  4) Amerika  5) Endonezya  6) Brezilya  7) Pakistan  8) Bangladeş 3. En büyük ülke olurdu!
 4. 4. İş Görüşmelerinde Sosyal Medya Kullanımı  İş görüşmeleri için kampanyaların %80’i sosyal medyadan yapılmaktadır.  Bunların %95’i ise Linkedinden …  Linkedin’de “Yetenek Yönetimi” eğilimi global anlamda % 91; işveren markasının yetenek yönetimine katkısı % 83 oranında artmıştır.
 5. 5. Wikipedia’nın Etkisi  Wikipedia’nın yeni tanımı; hızlı,  15 milyondan fazla makale var,  Bu makalelerin %78’i İngilizce değil, yani uluslaraarası anlamda dolaşan en yaygın ansiklopedi…
 6. 6. Sosyal Ağlardaki Günlükler’in Etkisi  200 milyonun üstünde blog var.  Tüketiciler marka ve reklam takip etmiyor, tüketicilerin tavsiyelerini dinliyor. Dolayısıyla kişisel paylaşımlar değer kazandı.
 7. 7. Verileri Karşılaştırırsak;  2000 ve 2014 karşılaştırması;  Facebook: 355 milyon- 1 milyar  Twitter:35 milyon – 255 milyon  Lİnkedin: 50 milyon – 300 milyon
 8. 8. Sosyal Medyada Öncelik Metodoloji’de!  İnsanlar: Sizin hedef kitleniz kim, neden onları seçtiniz?  Nesneler: Başarmak için ne yapıyorsunuz?  Stratejiler: Sosyal medyada başarılı olmanın tarifi sizce nedir?  Teknolojiler: Uygun olan teknolojilere bir göz attınız mı?
 9. 9. Sosyal Medya’da Adım Adım Strateji 1 Keşfetmek 2 Topluluk Analizi 3 Hedef Ayarı 4 Plan 5 Ölçümleme Tekniği 6 Uygulama
 10. 10. Kanal Analizi Kulanacağınız sosyal medya platformları ve kanallar hangileri?
 11. 11. Kampanya Öncesi Analiz  Kendi markanızın güçlü ve zayıf yönlerini biliyor musunuz?  Hangi sosyal platformlardan destek sağlayacaksınız?
 12. 12. Karşılaştırmalı Analiz  Rakipleriniz kimler?  Rakipleriniz sosyal medyada neler yapıyorlar?  Marka tanınırlılığı açısından güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?
 13. 13. İzleyici Analiz  Sosyal medyada izleyicileriniz kimler?  Şuana kadar izleyicilerinizden neler öğrendiniz?  Hangi ağları kullanıyorlar?  Sosyal davranışları neler?  Aldıkları önlemler, izledikleri, davranışları neler?  Markanızdan beklentileri neler?
 14. 14. Sosyal Strateji  Hedef kitlenizin bulunduğu topluluk analizi hakkında bilginiz var mı?  Topluluk analizi kullanarak bir yol haritası çıkardınız mı?
 15. 15. İçerik Strataejisi  Formatta ne gibi hizmetlere yer verilecek?(video, güncelleme blog yayını vb.)  Sosyal medya için belirlediğiniz bir vizyon var mı?  İçerik üretmek için sağlam bilgiye sahip, güvenilir biri belirlediniz mi?  İçerik ürettiniz mi?  Bu içerikleri kim nasıl bulacak, nasıl paylaşacak, politika belirlediniz mi?
 16. 16. Kampanya’nın Gelişimi  Hangi tip kampanyalar markaya uygun?  Özel bir ürün/hizmet sunulacak mı?  Geçici ve sürekli bir sosyal medya platformu bulunacak mı?  Bu kampanyalar nasıl ölçümlenecek?
 17. 17. Ölçümleme  Ne sıklıkla ve ne tür etkileşimler olacak?  Program olarak hangi tür ölçümleme sistemi kullanılacak?  Sizin tanımladığınız başarı nedir? Hedef kitleye ulaşmak mı, sosyal medya yayını mı, kampanya geri dönüşleri mi?
 18. 18. Kaynaklar:  http://www.teknokulis.com/Haberler/Internet/2014/05/01/twit  http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/26282847.asp  https://www.youtube.com/watch?v=0eUeL3n7fDs
 19. 19. İLETİŞELİM…

×