Kişisel Araştırma Ortamları

958 views

Published on

Bu eğitim seminerinin amacı Web 2.0 araçlarını ve sosyal ağları bilimsel araştırma süreçlerini desteklemek amacıyla kullanmak isteyen araştırmacılara kendi kişisel araştırma ortamlarını oluşturmaları için bir başlangıç noktası sağlamaktır.

Published in: Self Improvement
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
958
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
235
Actions
Shares
0
Downloads
10
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kişisel Araştırma Ortamları

 1. 1. Akademik Bilişim 201323-25 Ocak 2013Akdeniz ÜniversitesiHukuk FakültesiAntalya Eğitim Semineri: Kişisel Araştırma Ortamları Yrd.Doç.Dr. Mehmet Emin Mutlu Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi
 2. 2. Bilimsel Araştırma• Günümüzde bilimsel araştırma yapmak ağırlıklı olarak bilgisayarda ve internet kullanılarak gerçekleştirilen bir süreç haline gelmiştir. Bu dönüşüme neden olan öncü faktörlerden birincisi bilimsel bilgiye erişimde internetin sağladığı olanaklardır.• Ama günümüzde internetin bilimsel araştırma sürecinde asıl dönüştürücü etkisi bilginin erişiminden daha çok bilginin paylaşımına yönelik olmaktadır. Web 2.0 araçları ve sosyal ağlar bilimsel araştırmanın, araştırma kaynaklarının ve araştırma sonuçlarının başkalarıyla paylaşılması için önemli olanaklar sunmaktadır. Üstelik araştırmacılar bu paylaşım faaliyetlerini başkalarının desteği olmadan kendi başlarına yapabilir duruma gelmişlerdir.• Diğer taraftan birden fazla araştırmacının internet ortamında bir araya gelerek ortak bilimsel araştırma yapmaları için çok sayıda işbirliği aracı bulunmaktadır. Araştırmacılar bilimsel sosyal ağlar yardımıyla kendi araştırma alanlarındaki diğer bilim insanlarının oluşturduğu ağlara katılabilmekte, diğer taraftan kendileri de ağ oluşturabilmektedirler.
 3. 3. Web 2.0 Dünyası• Son 10 yıl boyunca Web 2.0 dünyasında bir patlama yaşanmaktadır ( http://www.go2web20.net/).• Bir araştırmacının bu araçları tanıması ve araştırma sürecinde kullanabileceği en uygun araç kümesini belirleyerek bir “kişisel araştırma ortamı” oluşturması verimliliğini artıracaktır.
 4. 4. AmaçBu eğitim seminerinin amacı Web 2.0araçlarını ve sosyal ağları bilimsel araştırmasüreçlerini desteklemek amacıyla kullanmakisteyen araştırmacılara kendi kişiselaraştırma ortamlarını oluşturmaları için birbaşlangıç noktası sağlamaktır.
 5. 5. Yeni KavramlarOpen Data / Open Science Data Open Education Science 2.0 Personal Research Environments Open Innovation Science Commons Open Science Self-archiving Open research Open Peer Review e-Learning 2.0 e-Research Open Textbook Personal Learning Environments Research 2.0 Open Access Open Education Resources Personal Research Networks Open Content Open journals Creative Commons Open Notebook Science e-Science Virtual Research Environments Personal Learning Networks
 6. 6. Kişisel Öğrenme Ortamları - Kişisel Araştırma Ortamları• Bilimsel araştırma aynı zamanda bir öğrenme sürecidir. Her araştırmacının kendisine ait bir kişisel öğrenme ortamı bulunur. Bu alandaki çalışmalar “kişisel öğrenme ortamları” adıyla kavramlaştırılmıştır (Attwell, 2007).• “Kişisel araştırma ortamları” kavramı araştırma sürecinin öğrenme sürecinden ayırt edilebilmesi amacıyla önerilmektedir (Reinhardt vd., 2011).
 7. 7. Yaşam Boyu AraştırmaKişisel öğrenme ortamları ağırlıklı olarak yaşamboyu öğrenme ve informel öğrenme amacıylakullanılmaktadırlar. Benzer şekilde kişiselaraştırma ortamları da “yaşam boyu araştırma”kavramını beraberinde getirmekte ve bilimselaraştırmayı sadece bilim insanlarına değil, herkeseaçık bir alan haline getirme olanağını dabarındırmaktadır (Pyatt, 2008).
 8. 8. İki YaklaşımKişisel araştırma ortamları oluşturmak amacıyla iki farklı yaklaşımbulunmaktadır: «Kendin Yap» YaklaşımıAraştırmacının kişisel araştırma ortamını kendisinin oluşturması: Bu yaklaşımDIY (Do It Yourself) olarak adlandırılmaktadır. Bu yaklaşımda araştırmacıaraştırma yapmak amacıyla kendisine en uygun (alışkın olduğu ve etkinkullandığı) Web 2.0 araçlarını ve sosyal ağları bir başlangıç sayfası altındabiraraya getirir ve kendisine en uygun bir bilimsel araştırma süreci geliştirerekuygular. Oluşturulan kişisel araştırma ortamı daima beta durumdadır vearaştırmacı tarafından sürekli geliştirilir. «Hazır Altyapıları Kullan» YaklaşımıAraştırma amacıyla geliştirilmiş hizmetlerin ve altyapıların kullanması: Buyaklaşımda Avrupa Birliği projeleriyle ya da JISC destekli fonlarla geliştirilmişaraştırma platformları kullanılmaktadır. Bu ortamlar genellikle birden fazlaaraştırmacının aynı araştırma üzerinde çalışmasına olanak sağlamakta ve SanalAraştırma Ortamları (Virtual Research Environments - VRE) olarakadlandırılmaktadırlar.
 9. 9. Sanal Araştırma Ortamları• JISC kaynaklarına göre “Sanal Araştırma Ortamları ekip çalışması gerçekleştiren her disiplinden araştırmacılara araştırma sürecinin giderek karmaşıklaşan faaliyetlerinin yönetiminde yardımcı olur”. (http://www.jisc.ac.uk/whatwedo/progra mmes/vre.aspx).
 10. 10. ÜrünlerBu alanda firmaların da ürün geliştirdiklerigörülmektedir. Örneğin Microsoft firmasıbir VRE geliştirme araç kiti oluşturmuştur(Virtual Research Environment Toolkits,http://research.microsoft.com/en-us/projects/vre/)
 11. 11. «Kişisel Araştırma Ortamını Kendin Oluştur» YaklaşımıBu eğitim seminerinde araştırmacıların kişisel araştırmaortamlarını kendilerinin geliştirmesi yaklaşımı tanıtılacaktır.Araştırma alanında bibliyografik bilginin yönetilmesindenbirlikte araştırma yapmaya kadar çok sayıda Web 2.0 ve sosyalağ uygulaması bulunmaktadır. Rebuin (2011)’e göre buuygulamalar üç alanda gruplandırılabilir: 1. Araştırmanın Paylaşılması 2. Kaynakların Paylaşılması 3. Sonuçların PaylaşılmasıKişisel araştırma ortamlarında kullanılabilecek başlıca Web 2.0araçları ve bilimsel sosyal ağlar bu üç grupta ele alınacak ve buuygulamalarla kişisel araştırma süreçlerinin nasıldesteklenebileceği tartışılacaktır.
 12. 12. Araştırmanın PaylaşılmasıAraştırmacılar çalışmalarını diğer araştırmacıların görüşlerinesunmak ve tartışmak isterler. Bilimsel sosyal ağlar, araştırmaplatformları ve işbirliği araçları onlara bu olanağı sağlar. Diğertaraftan bilimsel sosyal ağlar ve araştırma platformları birdenfazla araştırmacıdan oluşan ekipler tarafından birlikte hipotezgeliştirme, deney planlama ve gerçekleştirme, araştırmaraporunu hazırlama amacıyla da kullanılmaktadır.• Araştırma Platformları (Hubzero, myExperiment ve diğerleri)• Bilimsel Sosyal Ağlar (Academia, ResearchGate ve diğerleri)• Belge Paylaşımı Uygulamaları (Slideshare, Scribd, Bulut Saklama Hizmetleri ve diğerleri)
 13. 13. Araştırma Platformları• Araştırma platformları araştırma ekiplerinin araştırma sürecinin tümünü üzerinde gerçekleştirebilecekleri ortamlardır. Araştırmacılar bu platformlarda bir araştırma projesi kapsamında bir araya gelerek hipotez geliştirebilir, deney gerçekleştirebilir ve bir tez oluşturabilirler. (Hubzero, myExperiment ve diğerleri)
 14. 14. Araştırma Platformları
 15. 15. Bilimsel Sosyal Ağlar• Araştırmacılar bilimsel sosyal ağlarda bir araya gelerek, kendilerini ve çalışmalarını tanıtabilirler, diğer araştırmacıları tanıyabilirler ve çalışmalarını izleyebilirler. Bilimsel sosyal ağlar aynı alanda çalışan araştırmacıların bir araya gelmesi ve o alana ait bir grup oluşturarak, birlikte çalışma yapmalarını; hipotezleri, deneyleri ve sonuçları paylaşmalarını sağlamak amacıyla çeşitli olanaklar sunarlar. (Academia, ResearchGate ve diğerleri)
 16. 16. Bilimsel Sosyal Ağlar
 17. 17. Belge Paylaşımı Uygulamaları• Belge paylaşımı hizmetleri araştırma sürecinde planlama, dokümantasyon, ve deney aşamalarında kullanılabilecek pratik uygulamalardır. Araştırmacılar bu uygulamalar ile proje takvimi oluşturabilirler, beyin fırtınası yapabilirler, işlem tabloları, metin belgeleri ve sunumlar üzerinde aynı anda çalışabilirler, araştırma verilerini toplayabilir ve paylaşabilirler. (Slideshare, Scribd, Bulut Saklama Hizmetleri ve diğerleri)
 18. 18. Belge Paylaşımı Uygulamaları
 19. 19. Kaynakların PaylaşılmasıAraştırmacılar çalışmaları esnasında yararlandıklarıkaynakları başkalarıyla paylaşmak ve başkaaraştırmacıların kaynaklarından yararlanmak isterler. Buamaçla bibliyografik başvuru yönetim yazılımları, yer imiyöneticileri ve alıntı indekslerinden yararlanırlar.• Bibliyografik Başvuru Yönetim Yazılımları (Mendeley, Zotero ve diğerleri)• Sosyal Yer İmi Yöneticileri (Diigo, Delicious ve diğerleri)• Alıntı İndeksleri (Google Scholar Citations, Microsoft Academic Research ve diğerleri)
 20. 20. Bibliyografik Başvuru Yönetim Yazılımları• Bibliyografik başvuru yönetim yazılımları araştırma sürecinde yararlanılan çok sayıda makale, bildiri ve raporun hem kendisinin hem de künyesinin yönetilebilmesini sağlayarak araştırmacıların hayatını kolaylaştırılar. (Mendeley, Zotero ve diğerleri)
 21. 21. Bibliyografik Başvuru Yönetim Yazılımları
 22. 22. Sosyal Yer İmi Yöneticileri• Açık kaynak hareketinin giderek yaygınlaşması nedeniyle bilimsel araştırma sürecinde internet ortamındaki kaynaklara daha fazla yer verilmeye başlanmıştır. Sosyal Yer İmi Yöneticileri bu kaynakların yönetilebilmesi ve başkalarıyla paylaşılmasını kolaylaştırırlar. (Diigo, Delicious ve diğerleri)
 23. 23. Sosyal Yer İmi Yöneticileri
 24. 24. Alıntı İndeksleri• Açık erişimli dergilerin çoğalması ve bildiri ve raporların internet ortamında giderek daha fazla yayınlanması arama motorlarının bu yayınları tarayarak alıntı indeksleri oluşturmalarına olanak sağlamaktadır. Araştırmacılar diğer çalışmalarını da manuel olarak bu indekslere ekleyebilmektedirler. (Google Scholar Citations, Microsoft Academic Research ve diğerleri)
 25. 25. Alıntı İndeksleri
 26. 26. Sonuçların PaylaşılmasıWeb 2.0 ve sosyal ağların temel özelliklerinden bir diğeriaraştırmacıların araştırma sonuçlarının bloglar, wiki siteleri,haber servisleri, açık erişim dergileri ve açık arşivler aracılığıylabaşkalarıyla paylaşmasına olanak sağlamasıdır. Böylecearaştırmacılar çalışmalarını başka araştırmacılara daha fazlatanıtabilmekte ve kendilerinden daha fazla alıntı yapılmasınısağlamaktadırlar.• Blog ve Wikiler (Blogger, Wikispaces ve diğer bilimsel bloglar)• Bilimsel Haber Servisleri (Science New, Research Information ve diğerleri)• Açık Erişim (Scientific Commons, Public Library of Science ve diğerleri)
 27. 27. Blog ve Wikiler• Blog ve Wikiler araştırmacıların ilgi alanlarıyla ilgili formel olmayan yayınlar yapmasına olanak sağlamaktadırlar. Bu alanda Blogger ve Wordpress ağırlığını korurken, bilimsel blog siteleri de giderek önem kazanmaktadır. (Blogger, Wikispaces ve diğer bilimsel bloglar)
 28. 28. Blog ve Wikiler
 29. 29. Bilimsel Haber Servisleri• Bilimsel Haber Servisleri araştırmacıların alanlarıyla ilgili güncel bilgilere ulaşmaları, bazı durumlarda da kendilerinin haber oluşturmalarına olanak sağlarlar (Science News, Research Information, Science 2.0 ve diğerleri). Bilimsel etkinlikler hakkında bilgilenmek için Lanyrd vb. hizmetler kolaylık sağlar.
 30. 30. Bilimsel Haber Servisleri
 31. 31. Açık Erişim• Açık Erişim son yıllarda açık bilim, açık veri, açık içerik, açık eğitsel kaynaklar vb. yan hareketleriyle birlikte giderek etkinliği artan bir hareket kümesidir. (Scientific Commons, Public Library of Science ve diğerleri)
 32. 32. Açık Erişim
 33. 33. Yararlanılan Kaynaklar• Atwell, G. (2007), Personal Learning Environments – the future of eLearning? Elearning Papers, vol.2 no. 1. ISSN 1887-1542, Retrieved from http://www.elearningeuropa.info/files/media/media11561.pdf• Rebuin, 2011, “Science 2.0: The use of social networking in research”. REBIUN (Red de Bibliotecas Universitarias), Madrid. http://www.slideshare.net/biblioblog01/science-20- the-use-of-social-networking-in-research (28/11/2012 tarihinde erişilmiştir)• Pyatt, E., 2008, Elizabeth Pyatt’ın Blogu, http://www.personal.psu.edu/ejp10/blogs/tlt/2008/06/lifelong-learning-or-lifelong.html• Reinhardt, W., Mletzko, C., Drachsler, H., & Sloep, P. (2011). AWESOME  A widget-based : dashboard for awareness-support in Research Networks. Proceedings of the The PLE Conference 2011, (1).• JISC, Virtual research environment programme, http://www.jisc.ac.uk/whatwedo/programmes/vre.aspx, (28/11/2012 tarihinde erişilmiştir)• JISC – OERC (Poster), University of Oxford, http://www.oerc.ox.ac.uk/downloads/posters/VRE.pdf, (28/11/2012 tarihinde erişilmiştir)• Microsoft, Virtual Research Environment Toolkits, http://research.microsoft.com/en- us/projects/vre/ (28/11/2012 tarihinde erişilmiştir)
 34. 34. Kişisel Araştırma Ortamım (Mehmet Emin Mutlu)
 35. 35. Kişisel Araştırma Sürecim (Beta)• Kaynakları Yönetmek• Alanla İlgili Başlıca Yazarların Sosyal Ağlarına Katılmak• Araştırma Yapmak• Ağ oluşturmak
 36. 36. Kaynakları Yönetmek• Alanla ilgili anahtar kelimeleri belirlemek• Kaynakları Belirlemek (Üniversite kütüphanesi, Google Scholar, ...)• Alanla ilgili wiki ve blog sitelerini belirlemek• Kaynakları işaretlemek (Diigo)• Konuyla ilgili sık yayın yapılan dergileri belirlemek ve bu dergilerin diğer sayılarını taramak• Konuyla ilgili araştırmalara sık yer verilen sempozyum, konferans ve çalıştayları belirlemek ve bu etkinliklerdeki diğer yayınları taramak, aynı işlemi diğer yıllardaki etkinlikler için gerçekleştirmek• Alanla ilgili gerçekleştirilmiş projeleri belirlemek ve "project deliverables" dosyalarını belirlemek• Kaynakları edinmek ve biraraya getirmek (Mendeley)• Çapraz tarama yaparak eksik kaynakları belirlemek (Varolan kaynakları tarih sırasında tarayarak başvuru kaynaklarını elden geçirmek. Başvurularda bulunan konuyla ilgili diğer kaynaklara erişmek ve Mendeleyee yüklemek• Kaynakları zenginleştirmek (Kaynakların tümünü gözden geçirmek, kaynaklar hakkında Mendeleyde etiketler oluşturmak, yazar, eser, yayın türü-yeri ve yayın adı düzeltmeleri yapmak, tekrarları ayıklamak)• Alanla ilgili alt alanları ve yan alanları belirlemek ve kaynakları Mendeleyde buna göre düzenlemek
 37. 37. Alanla İlgili Başlıca Yazarların Sosyal Ağlarına Katılmak• Mendeley yazar indeksinden yararlanarak alanla ilgili belirli bir sayının üzerinde yayın yapmış yazarları belirlemek• Yazarların Mendeley, Academia, ResearchGate, SlideShare, Twitter, Scribd, Blog, Wiki sitelerini belirlemek ve üye olmak/izlemeye almak• Yazarların sosyal ağlarını tarayarak ve sosyal ağlardan gelen bildirimleri izleyerek yazarların yeni yayınlarını yakalamak• Sosyal ağlarda alanla ilgili tartışmalara katılmak, tartışmalar başlatmak
 38. 38. Araştırma Yapmak• Araştırma konusunu belirlemek ve hipotezi oluşturmak• Tarama yapmak (Anahtar kelimeleri içeren kaynakları belirlemek ve tümünü gözden geçirmek)• Alıntı yapmak (Araştırma konusuyla/hipotezle ilgili çalışmalardan alıntı yapmak)• Araştırma konusuyla ilgili ham bilgileri ve başvuruları bir wiki sitesinde biriktirmek• Araştırmayla ilgili betimsel/amprik çalışma tasarlamak• Araştırmayla ilgili düşünceleri bir blog sitesinde yayınlamak, akademik sosyal ağlarda araştırmayla ilgili sorular yöneltmek, tartışmalar başlatmak• Ortak çalışmalarda ortak kaynaklar için Mendeleyi, ortak belge oluşturmak için Dropbox, SkyDrive ya da Google drivei kullanmak• Hipotezi destekleyecek ya da yanlışlayacak sonuçları elde etmek• Sonuçları yazıp araştırmayı tamamlamak• Araştırmayı sunmak/yayınlamak
 39. 39. Ağ Oluşturmak• Araştırmayla ilgili bilgi ve belgeleri Mendeley, Academia, ResearchGate, SlideShare, Scribd, Google Scholar Citations, Microsoft Academic Research gibi ağlara yükleyerek başkalarıyla paylaşmak,• Paylaşımları Twitter, Facebook ve Google+ gibi ortamlarda duyurmak• Araştırmayı blog sitesinde tanıtmak ve elde edilen sonuçları sosyal ağlarda başkalarıyla tartışmak
 40. 40. Teşekkürler… Yrd.Doç.Dr. Mehmet Emin Mutlu memutlu@anadolu.edu.tr Academia : http://anadolu.academia.edu/MehmetEminMutlu ResearchGate : http://www.researchgate.net/profile/Mehmet_Mutlu4 Mendeley : http://www.mendeley.com/profiles/mehmet-emin-mutlu Blogger : http://kisiselogrenmeortamlari.blogspot.com Wikispaces : http://personalis.wikispaces.com Slideshare : http://www.slideshare.net/memutlu Scribd : http://www.scribd.com/memutlu Delicious : http://www.delicious.com/meminmutlu Diigo : http://www.diigo.com/user/meminmutluMicrosoft Academic Search: http://academic.research.microsoft.com/Author/6867112/mehmet-emin-mutlu Google Scholar Citations: http://scholar.google.com.tr/citations?user=PxwhWQcAAAAJ&hl

×