Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Melting Pot. Analiza strategiczna polskiej branży mięsnej i wędliniarskiej.

Melting Pot. Analiza strategiczna polskiej branży mięsnej i wędliniarskiej.

Download to read offline

Jak marki wykorzystują consumer insights? Jak wygląda strategia komunikacji na rynku mięsa i wędlin? Co pokazuje nam analiza trendów i rynku? Jak czołowi gracze wykorzystują marketing i pozycjonowanie, żeby pozyskiwać coraz więcej klientów? Analiza strategiczna rynku mięsa i wędlin pozwala znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz na pytanie jak zbudować silną i rozpoznawalną markę.

Jak marki wykorzystują consumer insights? Jak wygląda strategia komunikacji na rynku mięsa i wędlin? Co pokazuje nam analiza trendów i rynku? Jak czołowi gracze wykorzystują marketing i pozycjonowanie, żeby pozyskiwać coraz więcej klientów? Analiza strategiczna rynku mięsa i wędlin pozwala znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz na pytanie jak zbudować silną i rozpoznawalną markę.

More Related Content

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Melting Pot. Analiza strategiczna polskiej branży mięsnej i wędliniarskiej.

 1. 1. Warszawa 29 lutego 2016 Jak zająć swoje miejsce na rynku pełnym mięsa? Czy nie jest już na to za późno? Trendy, marketing, komunikacja. ANALIZA STRATEGICZNA POLSKIEJ BRANŻY MIĘSNEJ I WĘDLINIARSKIEJ.
 2. 2. Uwaga: niniejsza prezentacja nie ma w żaden sposób na celu atakowania, urażania, szydzenia, bądź wchodzenia na temat światopoglądu osób nie jedzących mięsa i jego przetworów. Szanujemy je. Prezentacja jest marketingową analizą rynku, a nie poglądów i przekonań. 
 3. 3. To nie jest kraj dla młodych wegetarian na rowerach.
 4. 4. To kraj wódki, mięsa i pięknych kobiet Przemysł mięsny to ogromny rynek. To największy sektor branży przemysłu spożywczego w Polsce. 20% udziału sprzedaży ogólnej w branży przemysłu spożywczego. 12% polskiego PKB.
 5. 5. Polacy lubią mięso Choć mamy paru znajomych, którzy mogą mocno zawyżać nasze wyniki, to generalnie jako naród jemy prawie dwukrotnie więcej mięsa niż zalecają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia. Podczas gdy spożycie mięsa na świecie wynosi około 800 gramów tygodniowo, Polak średnio w tym samym czasie zjada 1,3 kg mięsa. Nasza średnia roczna to 65 - 73 kg na osobę. Jesteśmy pod wrażeniem. To więcej niż niektórzy z nas ważą.
 6. 6. Kochamy drób, bo jest tani. I jest mięsem Ostatnio notujemy jednak trend spadkowy - jemy trochę mniej i podobno trochę lepszej jakości. Z danych GUS wynika, że spożycie mięsa wyniosło 67,5 kg na osobę w 2013 r. wobec 73,4 kg w 2011. Choć ma na to wpływ cały zestaw czynników, na przestrzeni ostatnich lat spadła konsumpcja wieprzowiny (choć tę wciąż kupujemy najczęściej) i wołowiny. Polacy jedzą za to coraz więcej mięsa drobiowego – w 2013 r. było to 26,5 kg na przeciętnego mieszkańca wobec 14,7 kg w 2000 r.
 7. 7. Wiemy co jemy Jak te dane mają się do tego, co mówią Polacy? Deklaratywnie najczęściej sięgamy po gotowe wędliny - w 2014 roku średnia miesięczna częstotliwość spożycia wędlin osiągnęła historyczny rekord i wynosi obecnie niemal 18 razy w miesiącu. Często sięgamy także po drób, średnio - 9,4 razy w miesiącu, wieprzowinę - 7,1 razy w miesiącu i parówki - 5,9 razy w miesiącu.
 8. 8. To nie rynek dla amatorów 1. Ogromne rozdrobnienie produkcji GŁÓWNE CHARAKTERYSTYKI PRZEMYSŁU MIĘSNEGO W POLSCE 2. Związane z tym duże wahania produkcji, podaży i cen 3. Niska jakość i niestabilność cech jakościowych surowca rzeźnego
 9. 9. Co drugi Polak jest rzeźnikiem Żeby zrozumieć skalę rozdrobnienia rynku, zestawmy Polskę z Danią (zbliżony poziom ubojów). Produkcją trzody zajmuje się 600 000 gospodarstw Ubojem zajmuje się 800 zakładów Stado trzody polskiego producenta to średnio 26 sztuk Produkcją trzody zajmuje się 7 000 gospodarstw Ubojem zajmują się 2 zakłady dysponujące kilkunastoma oddziałami lokalnymi Stado trzody duńskiego producenta to średnio 1500 sztuk
 10. 10. Coraz bardziej wymagający rynek W Polsce działa kilkadziesiąt dużych i średnich zakładów. Jednak przeważającą większość stanowi kilka tysięcy małych lokalnych masarni, zaopatrujących własne sklepy mięsne. Najwyższy czas na konsolidacje i specjalizacje, prawda? Tak!* Jak za chwilę zobaczymy, sytuacja z roku na rok robi się jeszcze bardziej wymagająca. *To powinno już dawno zadziać się na większą skalę, ale z rozmaitych przyczyn prawnych, nie jest takie oczywiste. Trudno w takiej sytuacji łączyć wysoką jakość i niską cenę.
 11. 11. Skomasowane uderzenie w polski rynek mięsa Na rynek mięsa w Polsce bardzo duży wpływ ma to co dzieje się na świecie, zarówno w sferze gospodarczej oraz politycznej. Jak widzimy w tabeli obok, pomimo dużego rozdrobnienia produkcji, polskie mięso cieszyło się dużym powodzeniem poza granicami kraju. DO ROKU 2013 EKSPORT POLSKICH PRODUKTÓW MIĘSNYCH NOTOWAŁ CIĄGŁE WZROSTY.
 12. 12. Czterej Jeźdźcy Mięsnej Apokalipsy Gdy nagle Czterech Jeźdźców złączyło siły i uderzyło w polskiego schabowego. Afera solna Skandal z fałszowaniem mięsa Zakaz uboju rytualnego Podejrzenia o Afrykański Pomór Świń
 13. 13. Rynki zbytu topnieją To przede wszystkim pomówienia o ASF (Afrykański Pomór Świń) spowodowały ogromne ograniczenie rynków zbytu. Embargo na nasze mięso nałożyła Rosja, grożąc jednocześnie producentom z UE, że w przypadku wykrycia wymiany handlowej z polskimi zakładami nałoży embargo na wszystkie kraje Wspólnoty. Polscy eksporterzy wieprzowiny stracili też inne szczególnie istotne rynki zbytu, m.in. Chiny, Japonię i Koreę Południową. W wyniku utrudnień w handlu zagranicznym na polskim rynku pojawiła się dodatkowa podaż mięsa, która doprowadziła do znaczących spadków cen. To z kolei poskutkowało tym, że ponad połowa firm źle ocenia swoją sytuację finansową. W dodatku deflacja powoduje, że znacząco spada rentowność.
 14. 14. Co to znaczy dla małych i średnich graczy? Mniej więcej tyle, że jest bardzo ciężko i muszą ograniczać skalę produkcji, zwalniać pracowników, szukać nowych rynków zbytu. I muszą być kreatywni. Specjalizować się w produktach niszowych, łączyć w grupy producenckie. Albo zostać przejętym przez większego gracza.
 15. 15. Co to znaczy dla dużych podmiotów? Rynek nie jest łatwy, ale paradoksalnie to świetna okazja do przejęcia większego kawałka mięsnego tortu. Wprowadzone embargo nie tylko zmobilizowało największych graczy do bardziej agresywnej strategii, ale też doprowadziło do niższych cen surowca i większych marż (nadpodaż produktu przeznaczonego na eksport).
 16. 16. Kompleksowa strategia popłaca Liderzy inwestują w park technologiczny, optymalizują proces produkcji, zapewniając wyższą, powtarzalną jakość produktu. Powstaje także cała masa innowacji produktowych - w sam raz na apetyt coraz bardziej świadomych, wymagających konsumentów. Opakowania i merchandising w coraz większym stopniu stają się elementem kompleksowej strategii marketingowej, co przynosi rezultaty. Konkurenci obserwują sukcesy swoich rywali i również inwestują w kompleksowe działania marketingowe. Rynek zaczyna dojrzewać.
 17. 17. Namacalny dowód na tę zmianę obserwujemy w telewizji. Zakłady przetwórstwa mięsnego przypuściły tu prawdziwy szturm marketingowy – wydatki na reklamę w jeden rok zwiększyły się niemal dwukrotnie (wzrost o 83%) i cały czas rosną. Zasięg, świadomość, dostępność KATEGORIA: PRZETWORY MIĘSNE Prezentowane wydatki są obliczane na podstawie cen cennikowych bez uwzględnienia rabatów i podatku VAT. Analiza obejmuje wydatki na media offline: telewizja, kino, gazety, magazyny, radio, outdoor.
 18. 18. Za przykład najlepiej posłuży tutaj marka Henryk Kania, która w roku 2014 wydała prawie 3-krotnie więcej na reklamę niż w 2013. 1.  Kompleksowa strategia marki przynosi rezultaty. 2.  W samym II kwartale 2014 r. marka odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 243,3 mln zł. Jest to wynik o 49 proc. wyższy niż w II kwartale 2013. Marketing stał się wreszcie ważny w tej branży
 19. 19. Najwięksi reklamodawcy 2014
 20. 20. Trendy konsumenckie na rynku mięsa i przetworów mięsnych ANALIZA STRATEGICZNA POLSKIEJ BRANŻY MIĘSNEJ I WĘDLINIARSKIEJ
 21. 21. Polacy w kwestii mięsa jeszcze długo będą trwali w swoich przyzwyczajeniach. Jednak od kilku lat obserwujemy coraz większą otwartość na zmiany. Na następnych slajdach opiszemy główne trendy wpływające obecnie na postawy polskich konsumentów. Jak pokazuje przykład marki Tarczyński (opisywany w następnej kolejności) ich siła to też w dużej mierze efekt rozbudowania oferty i innowacji, zadbania o maksymalną przystępność nowej oferty na rynku. Główne trendy konsumenckie
 22. 22. Sytuacja rynkowa Smart shopper Czyli dominująca ciągle postawa, która nakazuje kupować nie najtaniej, ale kupować markowe produkty w dobrej cenie. Stąd duża popularność marek własnych, które często wyglądem i komunikacją nie ustępują swoim starszym braciom. Rozwój sieci convenience Odchodzimy od hipermarketów w kierunku dobrze zaopatrzonych sieciowych sklepów osiedlowych i typu convenience (Żabka, Fresh Marktet). Kierujemy się w stronę opakowań, które są dla nas wygodne tu i teraz (przekąski, napoje, dodatki). NAJWAŻNIEJSZE TRENDY NA POLSKIM RYNKU SPOŻYWCZYM 2 1
 23. 23. Sytuacja rynkowa Tradycja vs. nowoczesność Chętnie sięgamy po nowości, ale ciągle jako masowi konsumenci jesteśmy tradycjonalistami. Przekąską może być kabanos, ale w niedzielę jemy rosół i schabowe. Kulinaria w masowym trendzie Jedzenie staje się w coraz większym stopniu przyczynkiem do lepszego życia i wpisuje się w zmiany społeczne. Chętnie dzielimy się i komentujemy swoje jedzenie w social media, kucharze stają się celebrytami, a marki szukają niestandardowych sposobów dotarcia do konsumenta. NAJWAŻNIEJSZE TRENDY NA POLSKIM RYNKU SPOŻYWCZYM 4 3
 24. 24. Sytuacja rynkowa Produkty wysokojakościowe Trend kulinarny znacznie zwiększył naszą świadomość i wymagania co do jakości produktów mięsnych (większa uwaga przykładana do smaku i składu). Polacy wykazują większą gotowość finansową by kupować produkty premium. Opakowania Opakowania stanowią dziś coraz bardziej istotny aspekt marketingowy i sprzedażowy. Badania wykazują, że wędliny paczkowane wybierane są coraz częściej z uwagi na wygodę użytkowania i zakupu, trwałość, widoczny na opakowaniu skład i datę przydatności do spożycia. TRENDY KATEGORII O ZASIĘGU MASOWYM 2 1
 25. 25. Sytuacja rynkowa Silne wędliny Konsumenci przeznaczają na zakup wędlin już ponad połowę swojego budżetu na mięsa i wędliny, czyli ok. 14,5 mld zł rocznie. Biedronka i Lidl nowymi delikatesami mięsnymi Wołowina ossobuco, carpaccio wołowe, mięso na gulasz i hamburgery, kabanosy, żeberka orientalne, jagnięcina. A wszystko to podane w dobrym cenowo sosie. TRENDY KATEGORII O ZASIĘGU MASOWYM 4 3
 26. 26. Sytuacja rynkowa Segment przekąsek Coraz szybciej rosnąca kategoria, co jest wynikiem zmiany stylu życia konsumentów. Produkty unikatowe i oryginalne Rosnące zapotrzebowanie na tego typu asortyment wśród zarówno konsumentów, jak i handlowców. TRENDY KATEGORII O ZASIĘGU MASOWYM 6 5
 27. 27. Sytuacja rynkowa Produkty funkcjonalne, ekologiczne, bez glutenu, bez fosforanów, bez „E” Wieczna nisza, jednak coraz mocniej eksploatowana przez producentów. Wyspecjalizowane sklepy mięsne Kontrtrend do dyskontów i produktów pakowanych. Lokalne punkty, które dają nam indywidualną obsługę, poczucie zakupu bezpiecznego i najwyższej jakości produktu. TRENDY KATEGORII O ZASIĘGU NISZOWYM 2 1
 28. 28. Case study Tarczyński Czyli kto to zrobił najlepiej i zmienił oblicze kategorii ANALIZA STRATEGICZNA POLSKIEJ BRANŻY MIĘSNEJ I WĘDLINIARSKIEJ
 29. 29. Nikt w ostatnich latach nie zmienił tak oblicza kategorii jak kabanosy od Tarczyńskiego. Lider trendu convenience w Polsce pokazał jak skutecznie łączyć komunikację ATL i merchandising. Wyprowadził kabanosy z lady chłodniczej. Wydawać by się mogło jedynego i słusznego miejsca. Sprawił, że mogły być eksponowane w różnych, wcześniej niedostępnych punktach w sklepie. Tarczyński umocnił swoją pozycję i wizerunek w kategorii kabanosów premium. Dzięki temu może też przenosić skojarzenia związane z najwyższą jakością na inne produkty, w momencie rozszerzania portfolio. Cel – to nr 1 w segmencie wędlin suchych premium. Tarczyński. Wzór dla nas wszystkich ETAP 1. TARCZYŃSKI = KABANOSY ETAP 2. TARCZYŃSKI = WĘDLINY PREMIUM
 30. 30. MONOKIERUNKOWA STRATEGIA Tarczyński oparł się w budowaniu pozycji i świadomości marki o jedną kategorię – KABANOSY PREMIUM ODPOWIEDNIE POZYCJONOWANIE KABANOSY – zostały spozycjonowane jako PRZEKĄSKA i „wyszły” (dzięki unikalnej recepturze) poza ladę chłodniczą PRZEMYŚLANY, SKUTECZNY, NOWOCZESNY MERCHANDISING Kabanosy Tarczyński nie musiały i nie muszą konkurować w ladzie chłodniczej z innymi kabanosami. Kabanosy Tarczyński pojawiły się na niedużych standach w innych działach / przy produktach komplementarnych lub konkurencyjnych np. przy półkach z piwem / z chlebem / z serem etc. EFEKT Tarczyński jest dosłownie wszędzie – ZAWSZE POD RĘKĄ. CEL ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY CEL Zdobycie pozycji LIDERA w tej kategorii kabanosów Tarczyński. Elementy sukcesu
 31. 31. DOSKONAŁA JAKOŚĆ i UNIKALNE cechy produktu DOBRZE PRZEMYŚLANE WYDATKI MEDIOWE Proste koncepty kreatywne – seria spotów TV „Zdaniem wielu najlepsze kabanosy na świecie” – okazała się wyjątkowo skuteczna. OPAKOWANIA Bardzo dobre OPAKOWANIA: wygrał koncept opakowań z wybijającym się i natychmiast rozpoznawalnym spośród konkurencyjnych produktów kolorem POMARAŃCZOWYM. Stał się wyróżniającym kodem kolorystycznym marki. Budowanie brand equity. DOBRY MARKETING I REALIZACJA STRATEGII + + + Tarczyński. Elementy sukcesu
 32. 32. Tarczyński. Masowa komunikacja reklamowa Insight: Duma Polaków z najlepszych produktów eksportowych. Platforma komunikacji: ZDANIEM WIELU NAJLEPSZE KABANOSY NA ŚWIECIE
 33. 33. CUDZE CHWALMY, SWOJE ODKRYWAJMY + JESZ LEPIEJ – ŻYJESZ LEPIEJ Platforma komunikacji: Tarczyński. Prawdziwy insight Kolejny krok kabanosów w stronę naszego stylu życia. Rozpoczęcie nurtu zdrowej, szybkiej przekąski.
 34. 34. 1.  Dominujący KOLOR POMARAŃCZOWY – wybija się na półce – zwraca uwagę, 2.  DUŻE LOGO TARCZYŃSKI, 3.  Nazwa kategorii wyraźna / czytelna, z wybijającym się słowem EXCLUSIVE z dużą złotą LITERĄ X, 4.  Identyfikacja produktowa kategorii – rodzaj mięsa – wyraźna dywersyfikacja kolorystyczna po kategoriach (kolor brązowy to wieprzowina), Tarczyński. Siła opakowania
 35. 35. 5.  Przeźroczyste opakowanie – widzisz co kupujesz, 6.  Kabanosy wewnątrz zapakowane dodatkowo – otoczone ekskluzywną opaską, która również pełni funkcję komunikacyjną, 7.  Wyraźna i czytelna informacja dotycząca zawartości mięsa w produkcie, 8.  BEZ … mocne zaznaczenie BEZ FOSFORANU, SZTUCZNYCH BARWNIKÓW, 9.  Specjalnie przystosowane opakowanie do wieszania na standach, Tarczyński. Siła opakowania
 36. 36. PRODUKTY TARCZYŃSKI SĄ WSZĘDZIE TAM GDZIE BYĆ POWINNY I MOGĄ – ZAWSZE POD RĘKĄ! PRZY PIWIE, PRZY SERACH, PRZY CHLEBIE, PRZY STOISKU Z WĘDLINAMI NA WAGĘ, NA LOTNISKACH, W MULTIKINIE… Tarczyński. Dostępność
 37. 37. Tarczyński. Innowacje Pierwsze kabanoski dla dzieci Nowe okazje jedzenia Szybko może być zdrowo TRAFNE OBSERWACJE KONSUMENCKIE I NOWE STREFY WZROSTU:
 38. 38. Tarczyński. Spójność KONSEKWENTNA ROZBUDOWA ASORTYMENTU WĘDLIN PREMIUM ORAZ NOWYCH FORMATÓW OPAKOWAŃ
 39. 39. SILNA, ROZPOZNAWALNA, SPÓJNA I NIEPODRABIALNA MARKA. 1.  Obecna we właściwych kontekstach. 2.  Innowacyjna poprzez produkt i jego ekspozycję. 3.  W komunikacji akcentująca esencję produktu. 4.  Wyrazista, dostępna fizycznie i mentalnie dla masowego konsumenta. 5.  Spójna we wszystkich działaniach. Ale pamiętajmy, nie byłoby tej marki bez produktu i jasnej strategii jego promocji. Efekt?
 40. 40. Siła strategii marketingowej Każdy produkt może zyskać wartość dodaną - markę. ANALIZA STRATEGICZNA POLSKIEJ BRANŻY MIĘSNEJ I WĘDLINIARSKIEJ
 41. 41. Recepta na mocną pozycję na rynku Jak zbudować silną markę, która zakorzeni się w umysłach konsumentów? 1. Launch w jednej mocnej masowej kategorii i budowanie wizerunku firmy na tej podstawie. 2. Jedna idea strategiczna na poziomie portfolio, merchandisingu i komunikacji. 3. Kreowanie wzrostu rynkowego poprzez przełamywanie konwencji kategorii, ale w oparciu o trafne rozpoznanie niezaspokojonych potrzeb konsumenta. Im bardziej rozumiemy konsumenta w kategorii, z tym większą wiarą i odwagą jesteśmy w stanie realizować strategię biznesową. A to przekłada się na finalny rezultat. Flagowy produkt Zawłaszczenie pola kompetencji Wyraziste pozycjonowanie Poszerzanie porAolio Przenoszenie zbudowanych kompetencji marki na poczucie wartości całego range'u produktów
 42. 42. Warunki konieczne sukcesu §  Świetny jakościowo i smakowo produkt, §  Poszukiwanie nowych produktów, pamiętając o masowych potrzebach i przyzwyczajeniach. Produkt + wiedza konsumencka + marka + wyrazista komunikacja
 43. 43. Warunki konieczne sukcesu §  Dogłębne poznanie rynku i potrzeba konsumenta – twarde badania, a nie kierowanie się przeczuciami, §  Inspirująca wiedza konsumencka, §  Zajęcie swojego miejsca w sklepie i umysłach konsumentów. Produkt + wiedza konsumencka + marka + wyrazista komunikacja
 44. 44. Warunki konieczne sukcesu §  Marka, która podbije korzyści produktu i uzasadni jego cenę, §  Jasne i klarowne USP nowej marki (marek) i produktów, §  Unikalne, ale masowe i uprzednio przebadane opakowanie. Produkt + wiedza konsumencka + marka + wyrazista komunikacja
 45. 45. Warunki konieczne sukcesu §  Masowa, wyrazista i konsekwentna w czasie komunikacja, §  Wpisanie się w kluczowe potrzeby kategorii, trendy i punkty styku z konsumentami (sklep, digital, social media, działania niestandardowe, celebryci), §  Działania wspomagające: degustacje, miejsce na ladzie, promocje i konkursy. Produkt + wiedza konsumencka + marka + wyrazista komunikacja
 46. 46. Carpe mercatus Rynek mięsa i przetworów mięsnych w Polsce jest bardzo duży, dynamiczny i złożony. Istnieje także duża liczba zewnętrznych uwarunkowań, w tym politycznych które wpływają na powodzenie biznesu. Jednym z najlepszych sposobów na ciągłe wahania, wpływ czynników zewnętrznych jest rzesza konsumentów przekonana o Twojej konkretnej wartości - przekonana do marki! A marek na polskim rynku jest wciąż stosunkowo mało. Choć rynek dojrzewa produktowo i marketingowo, przestrzeń do pozycjonowania (zarówno na masowych rynku jak i w niszach) jest ogromna. Rynek zaczyna się krystalizować, jeśli chcesz zająć na nim swoją pozycję - now is the time.
 47. 47. §  Analizy domu mediowego Media On §  Raport Gazety Finansowej – Rynek mięsa w Polsce 2014 §  Raport GfK Polonia – Polska na widelcu. Zwyczaje żywieniowe Polaków 2014 §  Dane wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska §  Portalspozywczy.pl §  Dlahandlu.pl §  Przegladhandlowy.pl §  Trademarketing.info.pl §  Ekonomia.rp.pl §  Media i Marketing Polska §  Specjalne podziękowania za inspiracje do tego raportu dla Sławomira Świderskiego. Źródła
 48. 48. Agencja strategiczna Melting Pot ANALIZA STRATEGICZNA POLSKIEJ BRANŻY MIĘSNEJ I WĘDLINIARSKIEJ
 49. 49. Kim jesteśmy? Jesteśmy Agencją Strategiczną. Strategicznym Think Tankiem.
 50. 50. Jesteśmy agencją strategiczną Melting Pot to wyspecjalizowana agencja strategiczna, której głównym obszarem działalności jest doradztwo strategiczne w obszarze szeroko pojętego marketingu i biznesu. Doradzamy markom jak pozycjonować się na konkurencyjnym rynku i jaką strategię obrać, by wygrywać. Wprowadzamy na rynek nowe marki, komunikujemy te istniejące. Analizujemy i rekomendujemy strategie portfelowe oraz ofertowe. Rekomendujemy co, do kogo, jak i gdzie mówić, żeby się rozwijać i wyprzedzać rynek. Doradzamy marketingowo firmom, które dopiero zaczynają masowe działania komunikacyjne, bądź chcą zmienić te prowadzone do tej pory. Strategicznym Think Tankiem
 51. 51. Jesteśmy agencją strategiczną W naszym zespole łączymy tradycyjne kompetencje związane z budowaniem i pozycjonowaniem marek oraz ich komunikacji, ze strategicznym know-how w kanałach digital / mobile / shopper. Uważnie słuchamy, bo wierzymy w pracę zespołową, blisko Klienta i jego potrzeb. Pracujemy z międzynarodowymi firmami, korporacjami i ich markami, jako konsultanci strategiczni, a także agencjami komunikacyjnymi (reklamowymi, mediowymi, domami badawczymi) jako zewnętrzny dział strategii. Wpieramy strategicznie start-upy, doradzamy mniejszym firmom i markom, szkolimy agencje i marketerów, pracujemy pro bono dla WWF i Centrum Psychoonkologii Unicorn. Jako niezależny podmiot działamy na rynku od 2012 roku. Strategicznym Think Tankiem
 52. 52. Nasza oferta Obszary działania Strategie marketingowe i doradztwo Digital Innovation Badania marketingowe Analizy biznesowe i marketingowe Szkolenia i warsztaty
 53. 53. Wybrani Klienci agencji strategicznej Melting Pot
 54. 54. Zarządzający Agencją Wojciech Walczak Założyciel i partner w agencji Melting Pot, gdzie od 2012 roku zajmuje się doradztwem strategicznym, projektowaniem i prowadzeniem warsztatów strategicznych, nadzorem nad badaniami oraz strategią komunikacji dla marek takich jak Hortex, ETX Capital, Vision Express, Dr Gerard, TVP, Cosmopolitan Twarda 2/4 czy A+E Networks. Przez ponad 12 lat pracował jako strateg w dużych agencjach - PZL, FireFly Creation, Young & Rubicam. Doświadczenie zdobywał w pracy z Orlen, Škoda, Tesco, Allegro, Aviva, Bank BPH, mBank, Dębowe Mocne, Serenada. Prelegent na konferencjach i warsztatach z zakresu strategii marketingowych. Autor licznych publikacji na temat strategii marketingowych m.in. w nowymarketing.pl, Marketing w Praktyce. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz pierwszej edycji Szkoły Strategii Marki przy SAR. Strategy Consultant & Partner
 55. 55. Zarządzający Agencją Radosław Kaczmarek Założyciel i partner agencji strategicznej Melting Pot zajmującej się doradztwem strategicznym oraz projektowaniem strategii komunikacji marek. W trakcie pracy w Melting Pot miał okazję przeprowadzić ponad 100 projektów strategicznych i badawczych dla różnych rynków oraz Klientów w Polsce i za granicą. Strateg z wieloletnim doświadczeniem w czołowych agencjach interaktywnych i marketingu 360 tj. Interactive Solutions, Saatchi & Saatchi Digital, FireFly Creation, Ars Thanea. Tworzył komunikację dla takich marek jak: Volkswagen Bank, marek z portfela P&G na rynku CEMEA, CitiBank, Orange, T-Mobile, Heyah, BGŻ Optima, Axe, Nivea, Visa. Wielbiciel nowych technologii i rozwiązań, specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu strategii marki w kanałach cyfrowych / e-commerce. Prowadzi szkolenia ze strategii marki, komunikacji, poszukiwania insightów konsumenckich, tworzenia briefów oraz obecności marki w kanale e-commerce. Autor licznych publikacji na temat strategii marketingowych m.in. w nowymarketing.pl, Marketing w Praktyce. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.   Strategy Consultant & Partner
 56. 56. Zapraszamy do kontaktu Strategy Consultant & Partner tel.: + 48 608 658 532 radek@melting-pot.pl Strategy Consultant & Partner tel.: + 48 791 211 025 wojtek@melting-pot.pl Radosław Kaczmarek Wojtek Walczak AGENCJA STRATEGICZNA MELTING POT Ul. Rakowiecka 34/13 02-532 Warszawa www.melting-pot.pl
 57. 57. Dziękujemy! Warszawa 29 lutego 2016

×