Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Vlog blog

303 views

Published on

VLOG ve BLOGların web sitesi tanıtımlarına faydaları

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Vlog blog

 1. 1. BLOG VE VLOGLARIN WEB SİTESİ TANITIMLARINA FAYDALARI
 2. 2. BLOG VE VLOGLARIN WEB SİTESİ TANITIMLARINA FAYDALARI Web Sitesi Nedir? BLOG NEDİR ? BLOG TÜRLERİ PARAVAN BLOG İLE SEO TÜRKÇE BLOGLAR VLOG NEDİR ? VIDEO BLOG TÜRLERİ VLOG'UN EN YAYGIN KULLANIM ALANLARI KAYNAKLAR
 3. 3. Web Sitesi Nedir? Web sitesi çağın medyası olan internet üzerinde yer alan size ait bir iletişim panosudur. Bilindiği üzere internet, radyo ve televizyon gibi bir medya sayılmakta ve etkinliği açısından diğerlerinden ön plana çıkmaktadır. Bir web sitesi sayesinde, firmanızın tanıtımını ya da kendiniz ile ilgili bilgilerin sunulmasını çok daha büyük kitlelere (tüm dünyaya) en ekonomik şekilde yapabilirsiniz. Web siteniz bir bakıma sizin vizyonunuz olacaktır. Sitenizi ziyaret edenler firmanız yada ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacaklardır. Kurumsal kimliğinizi tamamlamış firmanız ile web siteniz bir bütün olup, daha büyük bir anlam taşıyacaktır. Web sitenizi farklı yayınlarla destekleyerek tanıtımına katkıda bulunabilirsiniz. Bunlardan ikisi ; Blog ve Vlog'lar
 4. 4. BLOG NEDİR ? Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır. Bunun dışında, geri izleme (trackback) mekanizmasıyla, belirli bir yazı hakkında yazılan diğer yazıların belirlenebilmesi de mümkündür.
 5. 5. İnternet ile ilgili ciddi bir araştırma kurumu olan Jupiter Research'ün 2005 yılında yaptığı bir araştırmasına göre, blog sitesi sahiplerinin yarısının yıllık geliri 60.000 doların üstünde; blog okuyanların %60'ı erkek ve blog okuma alışkanlığı olanların %73'ü 5 yıldan uzun süredir internet bağlantısına sahip. Blog okuyanların %28'i blog okumak için RSS kullanıyor. Blogosferin nabzını tutma misyonundaki Technorati'nin istatistiklerine göre, günde 50.000'den fazla yeni blog sitesi yaratılıyor. Blogların kullanımı 1999 yılında Blogger'ın bu hizmeti vermeye başlaması ve kısa süre sonra bunu ücretsiz hale getirmesi ile yaygınlaşmıştır. 2003 yılı Şubat ayında Google, Blogger'ı satın aldı ve Google araç çubuğuna, ziyaret edilen sayfanın adresini doğrudan bloğa girmeyi sağlayan 'Blog This!' tuşu yerleştirdi. İngilizce bilen çoğu kişi ilk defa bu düğme sayesinde bloglar ile tanışmıştır.
 6. 6. BLOG TÜRLERİ Kişisel İnternet üzerinde bireysel olarak oluşturulan, genel veya belli bir odak noktası olan blog çeşididir. Büyük oranda blog yazarının ismini veya takma adını alırlar. Yazarın bireysel günlüğü olmak dışında gündemi kendi kalemi ile yansıttığı ortamdır. Bu tür bloglar çok fazla deneyimi olmayan kişilerin bile kullanabileceği ve sayfalarını düzenleyebileceği yapıdadır ve daha çok günlük olarak kullanılırlar. Kişilerin günlük yaşamda yaşadıkları olayları, karşılaştıkları durumları okurlarıyla paylaşmasını sağlar. Bloglarda en fazla rastlanan türdür. Kişisel bloglar özelliklede son dönemde oldukça büyük yaygınlaşma göstermiştir.
 7. 7. Temasal Sadece belirli bir alanda yazılan gönderilerin yer aldığı, belirli bir konuda uzman kişilerin yazdığı ve düzenlediği bloglardır. Politika, pazarlama, yemek, internet, ekonomi, tasarım, fotoğraf, programlama dilleri, blogger temaları ve benzeri konularda odaklanmış bloglar bulunmaktadır. Türkçe olarak yayınlanan bloglarda en fazla ilgiyi yemek ve blogger eklentileri konulu bloglar çekmekte, sayı olarak ise bilgisayar blogları göze çarpmaktadır.
 8. 8. Topluluk Üyelik sistemine sahip olan ve bu üyelerin yazdıkları gönderilerden meydana gelen bloglardır. Komünite olarak da adlandırılan bu türdeki blogların çoğu kendi sunucularındaki blog yazılımını kullanmaktadır.
 9. 9. Kurumsal Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyurularını daha samimi bir şekilde halka açtıkları bloglardır. Dünyada ve iş hayatında giderek önem kazanmaktadır. Türkiye'de az sayıda olsa da bazı şirketler şirket bloglarını hizmete sunmaya başlamıştır. Aslında yeryüzündeki akım, şirketin doğrudan değil, samimi karakterdeki bazı çalışanların desteklenmesi yoluyla bloglamaktır. Hatta en ünlü şirket bloglarını tutan çalışanlar, samimiyetlerine inandırmak için ara sıra rakip firmaların ürünlerini de övmekte, reklamını yapmaktadır.
 10. 10. Paravan Blog ile SEO Paravan Blog Nedir? Günümüz ücretsiz blog sistemlerinden SEO amacı ile açılmış olan ücretsiz blog türlerine verdiğimiz isimdir. Bu blog türleri normal bir web sitesinden farksızdır ve arama motorları gözünde çok daha fazla güvenilirliği bulunan web siteleridir. Bu web siteleri zaman içerisinde girilen içerikler ile birlikte çok daha kaliteli bir hale gelir. Paravan blogların zaman içerisinde gelişmesi ile birlikte en güvenilir backlink kaynakları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle uzmanların en çok yöneldikleri sistemlerden birisidir. Ana siteyi destekleyen bir paravan sisteminin olması her zaman iyidir. Alıntı içerik ile dahi olsa geliştirilen bir paravan blog, en az ücretli site kadar ziyaretçi çekebilir ve arama motorları üzerinde güven inşa edebilir. SEO çalışmaları yapacaksanız bu bağlamda paravan blog çalışmaları her zaman için çok daha kısa sürede en olumlu geri dönüşü almanızı sağlayacak önemli bir etken olacaktır.
 11. 11. TÜRKÇE BLOGLAR Blog, dünyada çok önemsenen ve ciddiye alınan bir kavram olmasına rağmen Türkiye'de 2005 yılına kadar çok fazla fark edilmiş değildi. Mayıs 2005 tarihinde Google'da Türkçe sayfalarda "blog" kelimesi 65.400 kez yer alırken Mayıs 2006'da bu sayı 5 milyona yaklaşmış, Mayıs 2008'de ise 10 milyonun üzerine çıkmıştır. 2005 yılında hizmet vermeye başlayan Türkçe blog servisi Blogcu.com, 2 sene içinde 370 bin üyesi ile Türkiye'de en çok okunan 10. internet yayını olmayı başarmıştır. Blogcu dışında başka birçok yerli blog servisi hizmete açılmıştır. Bunların arasında Mynet Blog, Milliyet, Habertürk, Vatan gibi yayın organlarının blog servisleri ve Doğan grubu ortaklığıyla 2006 ortasında yayın hayatına başlayan ve 725 bin bloğu, 1 milyon 300 bin üyesi bulunan Azbuz.com da bulunmaktaydı.
 12. 12. VLOG NEDİR ? Video blog (Vlog) belli bir periyot dahilinde yine çoğu kez belli bir konuya bağlı olarak video kaydı yöntemi ile günlük tutulmasıdır. Genelde rastlanan kullanıcının webcam karşısına geçmesi ve belli bir konuda her gün bir video kaydı oluşturmasıdır. Bazı durumlarda ise hiçbir konuya bağlı olmadan video kaydını yapan kullanıcının o günkü ruh haline bağlı olarak bir konu seçilebilir.
 13. 13. Video bloglar amatör ve ticari olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. Dünya'da videonun önlenemez yükselişi ile beraber sayısı çok yüksek olan video izleyicisi büyük bir reklam mecrası haline gelmiştir. Bunu gözardı etmeyen reklam sektörü özellikle Amerika'da video bloggerlar ile anlaşarak onlara amatör görünümlü özel prodüksiyonlar yaptırmaya başlamıştır. Merve özkaynak bunun Türkiye'deki örneklerinden biridir. VİDEO BLOG TÜRLERİ https://www.youtube.com/watch?v=8MdZ7Pqwq8Q
 14. 14. Vlog’un En Yaygın Kullanım Alanları; 1- Kişi, Kurum, Marka tanıtımları Artık aracıya gerek yok, çek videonu, ekle tanıtım yazını yayınla… Üstelik video altına gelecek yorumlarla, yanıtlarla hedef kitlenle interaktif mesajlaş. 2- Söyleşiler, Siyasi, Sosyal Sorumluluk Propagandaları Greenpeace'in vlogları 3- Pazar araştırmaları, Customer Insight (CMI) Müşteri İçgörüsü >>> İçin akıllıca anketler, sorgulamalar yapılabilir. https://www.youtube.com/watch?v=y5z-K3p1kdQ
 15. 15. 4- CRM – Müşteri İlişkileri Yönetimi En çok yararlanılabilecek alanlardan biri budur. Başarılı örnek olarak, Amerikalı bıçak üreticisi firmayı incelemenizi öneririm Benchmade Knife Co(Oregon). Bu firmanın çok yalın bir sosyal medya yapısı var. Facebook, Twitter ve Youtube aracılığı ile müşterileriyle interaktif iletişimdeler. Özellikle YouTube a sürekli video yüklüyor, videolar altındakisorulara, yorumlara yanıt veriyorlar. Şirketleriyle ilgili her konuda müşterilerin bilgilendiriyorlar. Bıçak gibi, çok spesifik, pek de albenisi olmayan bir alanda iş yapmalarına rağmen, şöyle bir baktığınızda müşterileriyle ne kadar samimi, odaklı ve kolay bir iletişim ağı kurmakta olduklarını fark ediyorsunuz.
 16. 16. 5- Özel Grup, Topluluk Oluşturma ve Yönetme Başarılı bir vlog sitesi; www.channelmum.com Tamamen kadınlara ait bir video blog uygulaması. Kadınlar her konuda videolarını bırakıyorlar.
 17. 17. Video içeriklerin yükselişte olduğu bu dönemde video pazarlama da hem bir trend olarak değer kazandırıyor hem de gün geçtikçe markalar için daha önemli hale geliyor. Video içeriklerle pazarlamayı tercih eden markalar ürünlerini etkili şekilde tanıtabiliyor, marka bilinirliğini sağlayabiliyor, markanın internet sitesinin ve blog sayfasının trafiğini artırabiliyor, indirim kampanyalarını duyurup takipçi ve üye sayılarını da artırabiliyor. Popüler sosyal ağların videoya yönelik yatırımları ile YouTube ve alternatif video sitelerinde tüketici nezdinde sürekli artan ilgi video pazarlamayı markaların sosyal medya ve dijital kanallardaki iletişim stratejilerinde ilk sıraya çıkarmış durumda.
 18. 18. Videolar SEO çalışmasıyla desteklenmeli Google kaliteli video içeriği destekliyor ve güncellenen algoritmasıyla arama sonuçlarında da bunu dikkate alıyor. Bu nedenle markalar video içeriklerini SEO ile desteklerse aldıkları geri dönüşü artırmaları mümkün. İyi bir video SEO çalışmasıda en az videonun kendisi kadar değerli. Çünkü milyonlarda YouTube videosu arasından ayrılmak ve sitenizin trafiğini artırmak ancak bu teknikler ile mümkün.
 19. 19. KAYNAKLAR http://blog.turkcell.com.tr/video-pazarlama-1 http://www.seokriter.com/paravan-blog-ile-seo/ http://www.seokriter.com/?s=video+blog http://blog.okanyuksel.com/2012/09/turkce-video-bloglar/ http://blog.okanyuksel.com/video-blog/ http://tr.wikipedia.org/wiki/Blog http://www.armaweb.com.tr/websn.htm https://onedio.com/ http://medyaistasyonu.blogspot.com/2013/09/kurumsal-blog-nasl-hazrlanr.html http://aydancag.com/2012/01/31/kar-amaci-gutmeyen-kuruluslarin-sosyal-ag-arastirmasi/

×