Fisiltinin gucu

354 views

Published on

Melih Arat'ın Yalova Üniversitesi MBA ders notu

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
354
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Fisiltinin gucu

  1. 1. Penguen ve LeviathanAkıllı Şirketler Ağızdan Ağıza Pazarlamayı NasılKullanıyorAndy Sernovitz
  2. 2. Ağızdan Ağıza PazarlamanınDört Kuralı Kural #1: Ġlgi Çekici Olun Kural #2: Kolaylaştırın Kural #3: Ġnsanları Mutlu Edin Kural #4: Ġnsanların Güvenini ve Saygısını Kazanın
  3. 3. Ağızdan Ağıza PazarlamanınBeş Öğesi 1. Konuşmacılar: Kim arkadaşlarına sizden bahseder? 2. Konular: Hakkınızda ne anlatırlar? 3. Araçlar: Mesajın dolaşmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz? 4. Katılım: Sohbete nasıl katılmanız gerekir? 5. İzleme: İnsanlar hakkınızda ne söylüyor?
  4. 4. Dürüst Ağızdan Ağıza PazarlamanınKuralları 1. Fısıltı sahtekârlık değildir. Müşterilerle ve toplumla açık, dürüst bir iletişimdir. 2. Fısıltının sahtesi işe yaramaz.Yakayı ele verirsiniz. Yakalandığınızda alacağınız tepki itibarınızı yerle bir edecektir. 3. Her türden aldatmacaya karşı çıkın. Hakiki fısıldaşmalara duyulan güveni koruyun; bir pazarlamacı olarak kendiniz ve tüketiciler olarak aileniz için. 4. Dürüstlük Üçlüsü’ne tabi olun.
  5. 5. Pazarlama SöylediğinizDEĞĠLYaptığınız Şeydir
  6. 6. AĞIZDAN AĞIZAPAZARLAMA MANĠFESTOSU 1. Etik her şeyden önce gelir.  7. Ġnsanlar zaten konuşuyor. Tek 2. Mutlu müşteriler en büyük seçeneğiniz sohbete katılmaktır. reklamınızdır. Ġnsanları  8. Ġlgi çekici olmazsanız görünmez mutlu edin. olursunuz. 3. Pazarlama kolaydır.  9. Bir şey konuşulmaya değer Müşterilerinizin saygısını ve değilse, yapmaya da değer tavsiyesini  değildir. kazanın. Pazarlamayı sizin için  10. Şirketinizin iyi bir hikâyesi ücretsiz yapacaklardır. olsun. 4. Harika hizmet harika  11. Ġnsanların hakkında konuşmak sohbetlere önayak olur. istedikleri bir şirkette 5. Pazarlama söylediğiniz değil,  çalışmak daha eğlencelidir. yaptığınız şeylerdir.  12. Fısıldaşmaları, işyerlerinin 6. Olumsuz fısıldaşmalar bir insanlara daha iyi davranmasını fırsattır. Dinleyin ve ders çıkarın.  sağlamak için kullanın.  13. Dürüst pazarlama daha çok para kazandırır.
  7. 7. 16 Strateji 1. Hakkınızda konuşan insanları bulmak  9. Ġnternet sitenizin her sayfasına için internette gezinin. bir arkadaşına gönder formu 2. Bu sohbetlere katılmak için birini koyun. görevlendirin. Bugün başlayın.  10. Ġletilmesi kolay bir e-postaya 3. Bir blog oluşturun. özel bir teklif yerleştirin. 4.Yeni bir kural koyun: Her toplantıda  11. Gönderdiğiniz her pakete “Bu fısıldaşmaya değer mi” diye sorun. ufak bir hediye ve bir fısıltı 5. Fısıldaşmaya değer bir konu bulun.  aracı ekleyin. Basit bir şey olsun.  12. Konuşmacılarınız için özel bir 6. Ön kapınıza, insanlara arkadaşlarıyla satış yapın. konuşmalarını hatırlatacak bir şey koyun.  13. Hatalarınız için özür dileyin ve 7. Konuşmacılarınızın özel bir bültene sorunları hızlıca çözün. üye olmalarına olanak sağlayın.  14. Bir hayır kurumuyla partnerlik 8. Fısıldaşmaları izlemek için kolay bir yol kurun. seçin.  15. Beklenmedik bir şey yapın.  16. Ġyi davranın.

×